Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delgado's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


delgado's Content

There have been 117 items by delgado (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#249941 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 16 August 2012 - 06:06 PM in SALARII

Buna seara! Am si eu o nelamurire si aceea e ca am avut un angajat care si-a dat demisia iar ultima zi lucratoare din preaviz a fost 29 iulie( adica vineri), sambata si duminica - zile nelucratoare deci contractul de munca a fost intrerupt incepand cu 2 iulie (luni). Cand am facut statul de salarii pt. luna iulie, acest salariat imi apare dar cu 0 (zero) peste tot. Nu afecteaza cu nimic, dar e normal?



#249440 POLITICI CONTABILE

Postat de delgado on 08 July 2012 - 06:32 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua! As dori sa stiu daca pentru un cabinet medical individual este obligatoriu manualul de politici contabile. In cazul in care este, cum pot face rost de el?
Va multumesc!



#249299 Demisie cu preaviz

Postat de delgado on 19 June 2012 - 10:19 PM in CODUL MUNCII

Am facut un act aditional la CIM (inregistrat cu data de ieri 18 iunie, ca nu puteam sa ma mai intorc in urma) in care am stabilit de comun acord cu salariatul ca perioada de preaviz sa fie de 10 zile lucratoare si i-am dat si lui un exemplar. Apoi am inregistrat demisia in care a trecut 10 zile lucratoare de preaviz. Sper sa fie ok. Mai trebuie sa fac decizia de incetare a CIM si nota de lichidare. In program cred ca trebuie sa trec indemnizatia de CO care este de 333 ron (aferenta celor 10 zile de CO) la un salariu de incadrare de 700 ron, la rubrica sume CO nete. Specific ca e CO neefectuat dar platit.
Va multumesc tare mult, in special pentru rabdare! :smile:



#249276 Demisie cu preaviz

Postat de delgado on 18 June 2012 - 03:34 PM in CODUL MUNCII

Cred ca varianta de la pct.2 cu cele 10 zile lucratoare, zile in care va fi practic CO mi se pare cea mai OK. Astfel se incheie tot pe 29 iunie, ultima zi de CO, iar revisalul il duc luni pe 2 iulie si nu mai trebuie sa fac nici acea decizie prin care actualizez codul fiscal. Dar 15 zile calendaristice sunt 11 zile lucratoare.
Va multumesc tare mult!



#249273 Demisie cu preaviz

Postat de delgado on 18 June 2012 - 02:43 PM in CODUL MUNCII

Nu am actualizat prin decizie noul cod al muncii. Trebuie sa il actualizez acum si sa trec 15 zile lucratoare in loc de 15 zile calendaristice? Acum am vazut noul cod si trebuie sa fie maxim 20 zile lucratoare.
Pot sa ii dau 10 zile CO din cele 21 zile prevazute in contract si sa mai aiba 5 zile lucratoare?
adica 18-22 iunie lucreaza iar 25 iunie-6 iulie CO?



#249270 Demisie cu preaviz

Postat de delgado on 18 June 2012 - 02:15 PM in CODUL MUNCII

Contractul de munca a fost facut in 2005 si in contract sunt stipulate 15 zile calendaristice. Cum e pana la urma: 15 zile calendaristice sau zile lucratoare? Ziua in care si-a prezentat demisia adica azi se mai pune?



#249268 Demisie cu preaviz

Postat de delgado on 18 June 2012 - 01:34 PM in CODUL MUNCII

Buna ziua! Azi m-am confruntat prima data cu o situatie de demisie. Un angajat mi-a prezentat demisia. Am unele intrebari si va rog sa ma ajutati: care este articolul in baza caruia se face demisia (in cerere mi-a trecut art.81 dar am gasit si ceva art.79)? si-a prezentat demisia cu data de 18 iunie 2012 avand preaviz de 15 zile, care e data cand se intrerupe contractul de munca efectiv (ultima zi in care mai lucreaza)? beneficiaza de zile de concediu de odihna?
Va multumesc!



#246925 STERGERE SALARIAT DIN REVISAL

Postat de delgado on 06 January 2012 - 11:37 AM in REVISAL

Vezi postareagramaco, la 05 January 2012 - 08:16 PM, a spus:

da e normal sa apara , insa cu contractul incetat .
De sters nu se poate sterge din Revisal. :smile:

Multumesc!



#246916 STERGERE SALARIAT DIN REVISAL

Postat de delgado on 05 January 2012 - 08:11 PM in REVISAL

Daca un angajat are contractul de munca incetat, trebuie sa-l sterg din revisal? Intreb asta pentru ca azi am incetat colaborarea cu un angajat si cand am facut revisalul imi apare si un alt angajat caruia i-a incetat contractul de munca in septembrie 2011, ce-i drept, apare ca incetat dar e normal sa mai apara?



#246892 docum. necesare evidentei mijl. fixe

Postat de delgado on 04 January 2012 - 11:06 PM in Arhiva

Cand se termina de amortizat un mijloc fix ce acte trebuie facute?



#246761 data incetare CIM, in Revisal

Postat de delgado on 26 December 2011 - 12:39 PM in REVISAL

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca se mai depune revisal in cazul in care expira un contract de munca pe perioada determinata. Angajatului respectiv ii expira contractul pe data de 9.01.2012. Va multumesc!



#243845 calcul CO - topic 2011

Postat de delgado on 18 August 2011 - 10:52 AM in Arhiva

Buna ziua! Am si eu o problema si va rog sa ma ajutati! Am avut un angajat care pe data de 16 aug 2011 si-a intrerupt contr. de munca cu acordul partilor. Problema e ca incepand cu 15 iulie a intrat in C.O 21 zile. Pe 16 aug a intrerupt contractul facand toate cele 21 zile de C.O. Avea un salariu de baza de 700 ron. Pe statul de salarii in luna iulie la 10 lucrate si 11 de concediu avea un net de 530 ron; aceeasi suma de 530 ron trebuia sa o ia si in august daca lucra toata luna. Am hotarat sa ramana cu cele 21 de zile de concediu efectuate. Nu stiu daca e corect calculul pe august cum l-am facut eu: 700 (sal de baza)......22 zile lucr
x.....................10 zile (zile care practic a fost in concediu). Nu a avut zile lucr. in aug.
si mi-a dat sal pe cele 10 zile = 318 RON. Programul mi-a calculat C.O brut = 145 RON, somaj = 1 ron, pensii = 15 ron si sanatate = 8 ron. A ramas cu un sal net de 121 ron. Nu stiu daca am calculat corect si va rog foarte mult sa ma ajutati!
Va multumesc!



#243023 declaratia 112 / 2011

Postat de delgado on 12 July 2011 - 12:25 PM in Arhiva

Buna ziua! Am reusit sa depun si eu azi pentru prima data d112 on line dar am facut o gafa - nu am retinut numarul de indexare - si acum nu pot scoate recipisa. Va rog sa-mi spuneti cum pot sa mai intru in posesia numarului de indexare, de unde il pot lua?
Va multumesc!



#242893 calcul CO - topic 2011

Postat de delgado on 07 July 2011 - 12:10 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns! As vrea sa-i dau cum are tot personalul, 21 zile. Se poate?



#242880 calcul CO - topic 2011

Postat de delgado on 06 July 2011 - 08:15 PM in Arhiva

Daca am un angajat cu un contract de 6 luni incepand cu 1 februarie 2011, iar la 1 august ii prelungesc contractul cu inca 6 luni, de cate zile de C.O. beneficiaza pana la 15 iulie 2011 cand intram toti in concediu?
Va multumesc!



#240329 Depunere declaratii cabinet medical individual

Postat de delgado on 12 April 2011 - 03:52 PM in Arhiva

Buna ziua! As dori sa stiu: se mai depun declaratiile 100 si 102 la un cabinet medical individual de cand a aparut declaratia unica 112? Va multumesc!



#230759 "fiscalitate" CMI

Postat de delgado on 01 September 2010 - 03:23 PM in Arhiva

Vezi postareacorneliuss, la Sep 1 2010, 03:13 PM, a spus:

Multumesc pt raspuns.

Stiam ca in RJIP se trec doar incasarile si platile (efectiv fluxul de numerar), nicidecum cheltuieli. Iar veniturile si cheltuielile se trec intr-un alt registru, pe baza caruia se calculeaza impozitul. Asta e ceea ce stiam, poate ca nu e corect...
Mi-ar placea sa discut cu o persoana care tine o astfel de evidenta.


Mie asa mi-a spus inspectorul fiscal sa fac. La sfarsitul anului trecut am avut inspectie fiscala si nimeni nu s-a legat de asta. Eu tot ce inseamna venit sau cheltuiala, trec in RJIP si cum am spus a fost ok.



#230758 Profesiile liberale si OG nr 58/2010

Postat de delgado on 01 September 2010 - 03:16 PM in Arhiva

Vezi postareagasil, la Sep 1 2010, 09:53 AM, a spus:

- Casa de pensii : daca ai contract de asigurare cu casa de pensii conf.L19/2000 nu depui nimic in plus de la 01.07.2010 ( am primit astazi raspuns oficial de la casa de pensii Brasov)
- Casa de sanatate : se merge in continuare cu contributiile care se achita trim.
- Somaj de la 01.07.2010 se va depune declaratie conf.OU.58/2010


Multumesc tare mult!



#230725 "fiscalitate" CMI

Postat de delgado on 31 August 2010 - 09:01 PM in Arhiva

Vezi postareacorneliuss, la Aug 30 2010, 02:13 PM, a spus:

Buna ziua.

Un medic a cumparat un cabinet medical, gata utilat, in stare de functionare. L-a cumparat pe numele lui, ca persoana fizica. Apoi si-a infiintat un CMI. Pentru ca nu cunosc domeniul CMI-urilor si nici al contabilitatii in partida simpla, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele:

1. cum se vor amortiza cabinetul (cladirea), utilajele, etc, avand in vedere ca ele au fost cumparate pe numele medicului si nu pe CMI? Trebuie aduse ca aport la CMI?

2. CMI-ul inca nu a inceput activitatea. Insa medicul vrea sa-si cumpere un autoturism pe CMI, insa cu banii din buzunar. Neavand bani in casierie, cum se va evidentia plata in RJIP?

Multumesc.

Buna seara! Eu stiu ca doar ce e pe cabinet se deduce, amortizeaza. Daca vrea sa-si amortizeze constructia trebuie sa o treaca pe cabinet. Si aici e o problema cu durata de viata a cladirii. Trebuie evaluata de un expert care sa determine anii in care se va amortiza cladirea. O cladire se amortizeaza in 50 ani musai. Daca cladirea a fost construita sa zicem, in 1960, pana in 2010 sunt 40 ani, deci raman de amortizat 10 ani.
Poate sa-si cumpere ce vrea, pe cei de la finante nu-i intereseaza de unde vin banii. La CMI nu exista ,,casa,, dar masina intrand pe cabinet, trebuie amortizata ca si mijloc fix, deci lunar se scade la rubrica plati din RJIP, amortizarea.



#230724 Profesiile liberale si OG nr 58/2010

Postat de delgado on 31 August 2010 - 08:35 PM in Arhiva

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu aceste declaratii ca nu mai inteleg nimic!
Eu am un contract cu casa de pensii de ceva timp si in baza unei decizii, la o suma pe care am stabilit-o, platesc CAS 31.3% (10.5%+20.8%) lunar. La sanatate platesc la venitul estimat pe 2010, 5,5% trimestrial. Mai trebuie sa platesc ceva in plus de la 1 iulie? Somajul mi se pare o aberatie, probabil guvernantii nostrii se gandesc ca ma voi da singur in somaj :lnr (1): Si daca pana la urma trebuie sa platesc si somaj, cum se procedeaza? Va multumesc!
Am uitat sa va spun ca e vorba de un cabinet medical individual (medicina dentara).



#209470 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de delgado on 20 August 2009 - 10:07 PM in Arhiva

Va multumesc ca incercati sa ma ajutati dar nu prea inteleg.
Imi puteti face un calcul la un salariu de baza de 700 ron, fara sporuri sau altceva, pentru luna iulie unde am avut 7 zile lucratoare si 16 de CO. Mentionez ca salariul e acelasi si in lunile trecute.
Va multumesc!



#209367 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de delgado on 19 August 2009 - 12:07 AM in Arhiva

As vrea sa-mi spuneti daca e corect urmatorul calcul de CO: pentru luna iulie am 7 zile lucrate si 16 CO. Din salariul de baza pot scade salariul pe zilele lucrate si imi da indemnizatia de concediu, astfel salariul brut ramane acelasi. E vorba doar de darile catre stat care in acest fel nu se maresc. Vreau sa stiu daca e corect!
Va multumesc!



#206412 zile concediu de odihna

Postat de delgado on 06 July 2009 - 11:41 PM in Arhiva

In contractul individual de munca la data la care a fost incheiat scrie 21 zile CO.



#206369 zile concediu de odihna

Postat de delgado on 06 July 2009 - 04:27 PM in Arhiva

Buna ziua!
Incep concediile si as vrea sa stiu daca trebuie neaparat sa bag zile de concediu in functie de vechime. Stiu ca minim e 21 zile. Angajatii mei au mult mai multe zile libere de-a lungul anului decat minimul de 21 de zile dar trebuie sa prind in statul de salariu si zilele de CO. Pot sa bag indiferent de vechime 21 zile CO?



#206367 deducere personala

Postat de delgado on 06 July 2009 - 04:15 PM in Arhiva

Salariul de baza e 700 ron, venitul impozabil este de 583>450. Nu au fost concedii medicale iar salariul e acelasi pe cele 2 luni. Asta e tot ce trebuie sa fac, adica in urmatorul stat de plata sa bag deducere 450? Nu trebuie sa dau ale explicatii? Va multumesc tare mult!




Cometa SQL