Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
anca_sys's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


anca_sys's Content

There have been 21 items by anca_sys (Search limited from 16-December 07)


Sort by                Order  

#265381 APTITUDINI - 2014

Postat de anca_sys on 24 November 2014 - 11:18 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Si eu am dat examenul anul acesta si am avut tot varianta 2. Nu mi s-a parut grea, am inceput rezolvarile pe ciorne, relaxata ca aveam in fata 6 ore :))) pana m-am trezit ca mai aveam doar o ora jumatate si nu scrisesem nimic pe foile de examen.

N-am fost la cursuri (la Cluj nu s-au organizat) si nici nu mi-am luat concediu, desi cred ca m-ar fi ajutat. :rolleyes:

De invatat m-am apucat prin septembrie, teoria la doctrina, evaluare, expertiza, audit o stiam binisor deja dupa 3 ani de examene semestriale + cel de acces.

Am pierdut foarte mult timp cu fuziuni, consolidari si nu s-au dat deloc.

Primul subiect mi s-a parut atat de usor (cel cu ct 327) incat ma gandeam ca sigur imi scapa mie ceva. :)))



#245673 PARERI DE DUPA EXAMEN

Postat de anca_sys on 04 November 2011 - 11:23 AM in Arhiva

Parerea mea e ca examenul de acces poate fi luat numai daca inveti si daca tratezi toate disciplinele cu seriozitate.

Eu mi-am facut un plan si am inceput usurel din luna ianuarie cu rezolvarea cartii in paralel cu citirea bibliografiei. N-am tratat niciun subiect cu superficialitate, ba din contra, am insistat mult pe problemele mai greu de digerat (impozitele amanate mi-au scos peri albi :)))).

Din ianuarie si pana in iulie am parcurs fiecare materie de doua ori (citeam max. o ora pe zi) iar din august am inceput sa repet fara sa trag cu ochiul la rezolvari. Probabil ca alti colegi au invatat mult mai putin, nu stiu cum ar fi fost sa incep doar cu o luna inainte insa pentru mine asta a functionat.

Subiectele de la examen mi s-au parut mult mai simple decat m-as fi asteptat si, cu toate astea, am dat-o in bara la contabilitate la doua probleme banale. Am avut insa noroc cu subiectul ce nu se regasea in carte (cel de 1.6 puncte) si care cred ca mi-a salvat nota. Sau poate ca a contat si rationamentul la cele doua probleme...n-o sa stiu niciodata. :rolleyes:

La fiscalitate si drept a fost putin si usor insa la al doilea examen trebuia sa stii foarte bine materia pentru ca a fost mult de scris, nu prea aveai timp sa stai si sa te gandesti. Eu am scris incontinuu trei ore.

Cam asta a fost experienta mea, bafta tuturor!



#245028 examenul pentru experti contabili 2011

Postat de anca_sys on 07 October 2011 - 04:26 PM in Arhiva

S-au afisat rezultatele!

Felicitari celor admisi. :smile:



#236082 contabilitate 2011

Postat de anca_sys on 27 January 2011 - 02:36 PM in Arhiva

Aaaa, la 415 e gresita si formula de calcul a procentului de crestere.

Intrebarea e "Cu cât va crește procentual rezultatul societății" iar forumula de calcul folosita e profit vechi/profit nou. Gresit.

Nu are cineva rezolvarile facute la cursurile de pregatire?



#236079 contabilitate 2011

Postat de anca_sys on 27 January 2011 - 02:19 PM in Arhiva

Nu mai lucreaza nimeni la conta? :thumbup:



Eu mai incerc :))...la problema 406, marja costurilor variabile e calculata gresit, ca diferenta intre CA si costurile fixe. De fapt, marja asta ar fi trebuit sa fie calculata ca diferenta intre CA si costurile variabile.


La problema 415, daca cifra de afaceri creste cu 10%, nu ar trebui ca si cheltuilelile variabile sa creasca tot cu 10%?

Voi ce parere aveti?



#235998 contabilitate 2011

Postat de anca_sys on 26 January 2011 - 12:16 PM in Arhiva

La problema 429 din cartea de grile 2010, poate sa ma lamureasca cineva de ce dobanda se inregistreaza in contul 5187 si nu in contul 2676?

Multumesc.



#194085 declaratie 205 - topic 2009 si 2010

Postat de anca_sys on 13 February 2009 - 03:25 PM in Arhiva

Buna ziua,

nu reusesc sa descarc Declaratia 205 pentru 2008 de pe mfinante.ro.
In timp ce pe celelalte le pot descarca, la aceasta imi da un mesaj de eroare.
O are cineva?
Multumesc

Anca



#150797 nedepunere bilant ORC

Postat de anca_sys on 15 November 2007 - 02:40 PM in Arhiva

multumesc de raspuns



#150702 nedepunere bilant ORC

Postat de anca_sys on 14 November 2007 - 03:23 PM in Arhiva

Am o firma la care nu am depus bilantul pe 2005 la registrul comertului, drept urmare am primit o atentionare ca daca nu il depun in 15 zile, se va proceda la dizolvarea societatii. L-am depus dar nu in termenul de 15 zile ci cu cateva zile intarziere drept urmare am primit o sentinta/hotarare de dizolvare a societatii in care este prevazut ca "la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare, persoana juridica intra in lichidare, potrivit disp. art.237, alin 6 din L31/1990 republicata)

De asemenea se mentioneaza in aceasta sentinta ca se poate depune recurs in termen de 30 zile.

Problema este ca firma nu mai are activitate, nu are datorii neplatite si asociatii chiar isi doreau sa o lichideze, renuntand insa datorita procedurilor greoaie. Ma intereseaza ce se intampla in cazul in care nu depun recurs. Se va proceda intradevar la lichidarea societatii? Si ce costuri suportate de societate va implica aceasta lichidare? A trecut cineva prin aceasta situatie?

Va multumesc



#143716 bon fiscal la vanzarea in 2 rate

Postat de anca_sys on 14 September 2007 - 01:53 PM in Arhiva

Buna ziua,

un client PF achizitioneaza un produs de folosinta indelungata in valoare de 1000 lei din care vrea sa plateasca la cumparare 600 lei urmand ca diferenta sa o achite la o data ulterioara.

avand in vedere ca OG 47/2007 a abrogat atat litera J cat si litera S din OG 28/1999, cum va proceda furnizorul? Cum va emite bonul fiscal si cum va incasa diferenta?

Multumesc.



#139122 SRL, unic asociat, administrator

Postat de anca_sys on 07 August 2007 - 03:55 PM in Arhiva

Florin_76, fara suparare...tu ai citit intrebarea mea???

incerc sa o expun altfel

firma in cauza are:
1. C.A. de peste 100.000 euro
2. un singur angajat, economist (eu) care intocmeste si semneaza toate actele inclusiv bilantul

-eu voi intra noiembrie in prenatal urmat de postnatal urmat de concediu ingrijire copil 2 ani
-asociatul unic are studii superioare economice

INTREBARE: daca angajez asociatul unic la propria lui firma (legea imi permite acest lucru) pe post de economist (asociatul unic avand studii superioare economice), poate semna actele si bilanturile atat in calitate de economist cat si de asociat unic (deci practic semnatura lui sa apara atat la rubrica "admin" cat si la "intocmit")?



#138849 SRL, unic asociat, administrator

Postat de anca_sys on 03 August 2007 - 03:56 PM in Arhiva

L'ady,

pe ce se bazeaza raspunsul tau afirmativ?



#138535 SRL, unic asociat, administrator

Postat de anca_sys on 31 July 2007 - 11:17 AM in Arhiva

Buna ziua,

poate un asociat unic cu studii superioare economice, angajat la propria firma pe post de economist sa intocmeasca si sa semneze bilanturile (atat la rubrica administrator cat si la intocmit) daca firma are cifra de afaceri de peste 100.000 euro?
Intreb asta deoarce eu (contabilul firmei) vreau sa intru in concediu de ingrijire copil si nu as mai angaja un economist doar ptr a semna toate situatiile deoarece contabilitatea o voi tine eu in continuare dar fara semnatura...

Va multumesc



#130139 taxa timbru verde

Postat de anca_sys on 02 May 2007 - 01:06 PM in Arhiva

eu tocmai am vorbit cu cineva de la ECOTIC
situatia sta in felul urmator: la produsele existente pe stoc NU trebuie aplicata aceasta taxa verde
la produsele intrate in gestiune dupa 30 aprilie, aceasta taxa va fi evidentiata separat pe factura de la furnizor, pentru fiecare produs in parte, urmand ca aceasta taxa sa fie facturata mai departe catre consumatorul final
situatii catre ECOTIC vor depune numai importatorii si producatorii



#112332 comisioane raffeisen bank

Postat de anca_sys on 16 December 2006 - 12:13 PM in Arhiva

mie nici macar nu mi-au transmis notificarea iar in septembrie cand am ridicat extrasul de sfarsit de luna si am vazut comisionul de 30 lei am sunat la banca sa intreb de ce opereaza modificari fara sa ne anunte in prealabil. Raspunsul a fost scurt si sec: pai daca cereti, vi se da o notificare....

In consecinta, am deschis cont la Transilvania si ieri l-am inchis pe cel de la Raiffeisen.



#103680 conditii inscriere cecar

Postat de anca_sys on 14 October 2006 - 11:55 AM in Arhiva

m-am grabit cu intrebarea asa ca intre timp am gasit si raspunsul

OG 89/1998 modifica acest articol astfel:

Art. 4. - (1) Se poate prezenta la concursul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de expert contabil persoana care îndeplinește următoarele condiții:

B) are studii economice superioare în specialitatea contabilitate-finanțe, cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației Naționale și practică în specialitate de cel puțin 3 ani, sau studii economice superioare și practică în specialitate de cel puțin 5 ani;



#103679 conditii inscriere cecar

Postat de anca_sys on 14 October 2006 - 11:38 AM in Arhiva

In situatia in care am absolvit Fac. de Stiinte Ec, sectia de Tranzactii Internationale dar sunt angajata ca si contabil de 5 ani, inclusiv semnez bilanturile, pot sa ma inscriu la examenul ptr expert contabil?

In OG 65/1994 este specificat:

1) Poate dobindi calitatea de expert contabil persoana care indeplineste urmatoarele conditii:

B) are studii economice superioare in specialitatea contabilitate-finante, cu diploma recunoscuta de Ministerul Invatamintului, si practica in specialitate de cel putin 3 ani

:(



#103678 Decontare Bonuri 200euro pentru calculator

Postat de anca_sys on 14 October 2006 - 11:17 AM in Arhiva

inspectoratul şcolar/instituţia de învăţământ superior va achita echivalentul în lei al sumei de 200 de euro, calculat la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României pentru ultima zi a lunii precedente achiziţiei.

in situatia ta, ptr facturile cu cupoanele din iulie cursul este din 29.06.2006 adica 3. 5892(comunicat pentru 30.06.2006) si nu cel din 30.06.2006
aceeasi situatie si pentru luna august, cursul fiind cel din 28.07.2006 adica 3.5524

acuma nu stiu cum au impartit ei cele 2 transe, ideea e ca daca faci un calcul matematic:
6x200x3.5892 + 3x200x3.5524 totalul va fi egal cu suma totala virata de inspectorat

in concluzie, ei au facut viramentele corect, greseala fiind la firma vanzatoare, la evaluarea bonurilor...



#98044 serviciul de raportare online CASMB

Postat de anca_sys on 23 August 2006 - 03:58 PM in Arhiva

buna ziua,

stiti cumva daca se pot depunde online si la cluj?

multumesc



#15235 profit gresit in bilant

Postat de anca_sys on 30 March 2005 - 12:41 PM in Arhiva

Buna ziua,

am o firma la care am preluat recent contabilitatea si la care am o serie de probleme, una dintre ele fiind chiar urata.

Profit in balanta pe 2003: 75.000.000 lei
in dec 2003 s-a facut contarea: 129=117 cu 76.000.000 lei, deci cu 1.000.000 in plus fata de 121.

In 2004, preia altcineva contabilitatea, in ianuarie inchide 121=129 75.000.000 lei, ramanand sold pe 129, 1.000.000
In octombrie 2004, preiau eu....
Registre listate pe 2003 nu, note contabile nu, doar balanta. Eu, incercand sa imi dau seama ce anume se intamplase in 2003, solicit "contabilei" sa-mi listeze toate registrele pe 2003 la care surpriza: primesc printre alte acte si balanta din 2003 in care profitul era, de data asta corect, 76.000.000 lei. :o
Bilantul s-a depus cu 75.000.000 profit (intocmindu-se dupa balanta de la acea vreme).
intrebarea mea este cum as putea sa soldez ct.129 si sa inregistrez diferenta de profit din 2003 in anul 2004.

Multumesc,

anca



#8094 REPARTIZARE PROFIT

Postat de anca_sys on 21 January 2005 - 03:51 PM in Arhiva

In 2003, cand s-a facut trecerea pe noile conturi, am trecut soldul 118 pe 131 in loc de 1068 :oops:

Acum vreau sa reglez treaba asta si va intreb daca pot opera la 31.12.2004:

117 = 131 suma in rosu
117 = 1068 suma



mersi mult :roll:




Cometa SQL