Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
livia's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


livia's Content

There have been 18 items by livia (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#182553 tva agentie de turism

Postat de livia on 21 September 2008 - 10:32 PM in Arhiva

Buna
Te rog frumos sa imi trimiti si mie modele de facturare la adresa livialivia76@yahoo.com
Multumesc frumos



#165004 MEDICINA MUNCII

Postat de livia on 05 March 2008 - 01:05 PM in SANATATE SI SECURITATE IN MUNCA

Pentru un salariat cu contract de 1 ora la o firma trebuie facuta medicina muncii sau se poate atasa copie dupa fisa de medicina muncii facuta la firma unde are contract de 8 ore?
Este vorba de acelasi post la ambele firme.
Multumesc anticipat



#60399 PFA - organizator evenimente?

Postat de livia on 16 January 2006 - 09:21 PM in Arhiva

ce cod caen ai la organizator de evenimente?
si de fapt, ce fel de evenimente vrei sa organizezi?

am nevoie de mai multe detalii - in primul rand sa vedem daca vei fi platitor de tva sau nu
seara placuta



#22705 Ajutor!!! Internet

Postat de livia on 05 June 2005 - 11:10 AM in Arhiva

aleahim a spus:

Imi spune cineva cum se pot trimite mai multe mailuri in acelasi timp. adica mai mult de 10.
mulumesc

trebuie sa vorbesti cu administratorul de internet - la firma la care platesti internet
unele firme considera publicitate daca trimiti mai mult de 10 e-mail-uri, si cred ca au alte conditii (vezi asa numitele spamuri)
trebuie sa vorbesti cu providerul de internet



#21915 Contributii PFA?

Postat de livia on 29 May 2005 - 02:46 PM in Arhiva

lilianab a spus:

impozit si sanatate.
multumesc pt raspuns.
insa ce impozit? ai baza legala?
este ciudat: sanatate platesc si la firma la care sunt angajat cu contract de munca
te rog trimite-mi baza legala - unde sa caut; multumesc



#21903 Contributii PFA?

Postat de livia on 28 May 2005 - 11:57 PM in Arhiva

sunt angajat cu contract de munca la o firma si, suplimentar sunt si persoana fizica autorizata.
ca pfa mai trebuie sa platesc contributii la stat?daca da, ce anume?



#18765 tva-ul in turism la incoming

Postat de livia on 03 May 2005 - 11:58 AM in Arhiva

sima laura a spus:

Atunci cand un hotel ii factureaza unei agentii de turism din Romania, servicii de cazare pentru turisti straini se factureaza cu tva sau fara?

tva 9% la serviciile de cazare cu sau fara mic dejun
tva 19% -pentru alte servicii



#18026 Regim normal sau regim special in turism

Postat de livia on 23 April 2005 - 01:10 AM in Arhiva

alin stanciu a spus:

Regimul normal(intre 2 firme este clar)se aplica 9 % si la comision si la costul real al pachetului.
Dar la regimul specialcum arata o factura ?sa inteleg ca se trece suma cu tva inclus pt costul real iar la comision se pune 19 %
dar factura pe care o preimesc eu de la hotel?!?!
regimul normal - 9% se foloseste doar la cazare pe teritoriul Romaniei - nu la tot pachetul de servicii turistice (daca avem si cazare si masa si transport - nu se calculeaza 9%)

La regimul special - pe factura la rubrica tva - se va completa "tva inclus" - conform pct.68 din norme - cod fiscal - iar in contabilitate se va inregistra:
- costul real - factura de la furnizor - cu valoarea totala (nu ai voie sa deduci tva)
- comision cu 19%
Prin urmare - am raspuns si la intrebarea "dar factura pe care o primesc eu de la hotel?" - NU SE DEDUCE TVA-UL DE LA FURNIZOR/HOTELIER LA REGIM SPECIAL - se inregistreaza valoarea totala



#18025 Regim normal sau regim special in turism

Postat de livia on 23 April 2005 - 01:03 AM in Arhiva

konta a spus:

1. In ce moment trebuie o agentie de turism sa hotarasca daca fectureaza numai in regim special sau si normal si special? 2. Ce institutie si prin ce modalitate (declaratie, internet etc.) trebuie informata cu privire la aceasta problema? 3. Hotararea aceasta este reversibila? Adica, o agentie de turism se poate razgandi in cursul anului cu privire la modul de facturare? multumesc.
Agentia poate folosi ambele variante - special si normal
Nu trebuie sa anunte nicaieri.
Trebuie doar sa tina evidente separate.



#17266 firma de turism

Postat de livia on 17 April 2005 - 07:07 PM in Arhiva

alin stanciu a spus:

daca poti trimite -le la alin_mihail_stanciu@yahoo.com(intre nume este liniutza de subliniere)merci
sorry, dar le am pe format hartie, nu pe calculator
dar daca vei cauta in monitorul respectiv, le vei gasi; si in norme



#17210 firma de turism

Postat de livia on 16 April 2005 - 03:52 PM in Arhiva

alin stanciu a spus:

merci mult.spune mi si mie te rog cadrul legal unde exista aceste lucruri.

pt regim special - MO 112/6.02.2004 - norme - pct 68
pt regim normal - acelasi monitor - la TVA - cota redusa de 9%



#17158 firma de turism

Postat de livia on 15 April 2005 - 04:58 PM in Arhiva

alin stanciu a spus:

[da,este vb de prestari de serv tot catre o alta societate
sa zicem ca serviciul prestat este de 20 000 000 lei iar comisionul  
1 000 000 .factura va fi compusa din cele 2 sume,plus19% x 1 000 000 si 9 % x  1 000 000 lei adica total 24 990 000 lei.
Dar ce nu stiu eu acest regim special.cand opteaza pt el,sau nu stiu la ce te-ai referit.

nu ai voie sa ai 2 sume - cu 19% si cu 9%
am tot spus - in cazul in care facturezi catre o alta societate (ce doreste sa isi deduca tva) vei avea - REGIM NORMAL
...............valoare ............ tva
net 20.000.000 1.800.000 (9%)
comision 1.000.000 90.000 (9%)
.........................................................
21.000.000 1.890.000 = 22.890.000 lei ASA VA APAREA PE FACTURA (nu defalcat pe net si comision)

daca aplici REGIM SPECIAL:

................valoare................ tva
net 21.800.000 nu se deduce
comision 1.000.000 190.000 (19%)
.........................................................
22.990.000 tva inclus ASA VA APAREA PE FACTURA (nu defalcat pe net si comision)

intre cele 2 este diferenta deoarece netul ramane 21.800.000 lei, iar comisionul se vrea a fi 1.000.000 lei in ambele cazuri (+tva aferent)



#16918 firma de turism

Postat de livia on 14 April 2005 - 03:15 PM in Arhiva

alin stanciu a spus:

Sa zicem ca respectiva agentie lucreaza pe baza de comision.foloseste 19%pt comision.Dar el face facura pt intreaga valoare a serviciului.Faca factura compusa din serviciu si comision,aplica 9 % serviciului din turism si 19 %comisionului(tva pe care insa nu si-l deduce).
Dar acum am o alta intrebare.Pe baza carui document hotelul deduce cei 9 % pe care practic ii incaseaza soc de turim?!?

Se pare ca s-a strecurat o greseala
Toate agentiile lucreaza pe baza de comision - acesta este beneficiul ei.

Daca se opteaza pentru regimul special se face factura pe intraga valoare, iar la tva apare "tva inclus"; in contabilitate se defalca astfel:
19% la comision si nu isi deduce tva de la prestatori - prin urmare nu aplica 9% la serviciile hoteliere - scrie clar in norme ca, in cazul regimului special, nu se deduce tva de la furnizor, iar singurul tva care apare este tva de 19% la comision

Prin urmare, nu ai voie sa aplici 9% la cazare si 19% la comision; ci doar 19% la comision.
Asa cum am mai spus, poti sa aplici 9% la serv de cazare pentru Romania doar in cazul clientilor persoane juridice platitoare de tva si atunci inseamna ca aplici regim normal de tva(deoarece ei vor sa isi deduca tva, nu vor sa le apara pe factura tva inclus)



#16814 firma de turism

Postat de livia on 13 April 2005 - 09:38 PM in Arhiva

alin stanciu a spus:

Deci agentia de turism foloseste cota de 9 % pentru seriviciile prestate?
Veniturile facturate sunt cele din prestari de servicii?
Daca are cineva o monografie ar fi perfect

Foloseste 9% doar la cazare (pe teritoriul Romaniei) in cazul in care clientul este persoana juridica si are nevoie sa isi deduca TVA-ul.
Daca este vorba de cazare in afara Romaniei - se aplica 19% la comision, iar tva pt serv facturate de prestatori este nedeductibila pt agentie.

Daca clientul este persoana fizica sau persoana juridica neplatitoare de TVA (nu au nevoie sa isi deduca TVA) atunci la TVA apare "TVA inclus". Asta inseamna ca aplici regimul special:
- tva pt serv facturate de prestatori nu este deductibila de catre agentie
- tva colectata de agentie se calculeaza prin aplicarea procedeului sutei marite 19x100/119 asupra bazei de impozitare; cota de tva este 19%
- baza de impozitare pt agentie este beneficiul (comisionul) realizat, diminuat cu suma TVA inclusa in beneficiul respectiv.



#15974 tva la comision asigurare

Postat de livia on 06 April 2005 - 03:52 PM in Arhiva

nicole33 a spus:

Parerea mea este ca se calculeaza TVA numai pentru comision nu si pentru aigurare care este scutita, conform legii. Eu am un leasing financiar intern pentru un autoturism si primesc lunar factura de asigurare CASCO emisa de firma de leasing (care nu este asigurator, ci doar intermediar) pe care apare rata CASCO fara TVA si comision asigurare+TVA aferent.

dar la asigurare medicala este vorba de altceva - este comision cedat de la compania de asigurari - si este fara drept de deducere

la CASCO - probabil nu este comision cedat, ci firma care intermediaza isi calculeaza propriul comision



#15168 tva la comision asigurare

Postat de livia on 29 March 2005 - 10:58 PM in Arhiva

cristid a spus:

Binienteles ca inregistrezi TVA la comision pe care il facturezi.
Esti cumva societatea de asigurare sa ai TVA Scutit sau ai ca obiect de activitate asigurari? Mare atentie... problema se extinde si pt Bilete cumparate de la ag voiaj pt a fi revandute clientilor. E vorba de taxa unica servicii agentie. Normele cod fiscal prevad clar cum se calc TVA si includ si problema pachetului de servicii sau componente ale acestora printre care fac parte si asigurarile.
Succes!!!

"persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, dar in contul unei alte persoane, in legatura cu o presatre de servicii, se considera ca a primit si a aprestat ea insasi acele servicii".
prin urmare, pt vanz de bilete de transport international, agentia este si ea scutita de TVA pt comision - conform prevederilor art 143 litera e) din Cod si ale alin. (4) din OMFP nr.1846/2003 - MO nr.10/2004
asigurarile sunt scutite fara drept de deducere -comisionul cedat este tot fara drept de deduc



#15167 FACTURAREA IN AGENTII DE TURISM

Postat de livia on 29 March 2005 - 10:47 PM in Arhiva

cizmasdelia a spus:

camelia slavescu a spus:

am nevoie de modalitatea de facturare a tva-ului (eu fiind agentie de turism), catre agentii economici care cumpara servicii hoteliere (nu prin bilete de odihna si tratament BOT) ci hoteluri gen Intercontinental. Din cunostintele mele de lucrator intr-o agentie de turism, facturam TVA-ul la comision. dar cum se evidentiaza acest lucru in contabilitate? (la noua agentie unde sunt, nu se stie acest lucru> Contabila nu a mai lucrat in acest domeniu si spune ca diferentele de tva sunt mari, si nu este legal)

Daca firma este platitoare de tva se aplica tva la comision pentru serviciile prestate in tara(4426=704).Daca serviciul hotelir este in starinatate nu se aplica tva la comision,chiar daca firma este platitoare de tva.

te contrazic:daca esti platitor de tva - pt serv hoteliere in strainatate
se opteaza pt regimul normal (cu evidentierea tva 19% la comision si tva scutit cu drept de deducere pentru valoarea neta a hotelierului) sau se aplica regulile speciale (tva inclus) si vei avea tva 19% la comision si nu se va deduce in contabilitate tva-ul de la hotelier - este cam acelasi lucru;
in cazul aplicarii regimului normal, ideea este ca nu vad clientii tai - care sunt persoane juridice - care este comisionul tau (la care aplici tva 19%)
cel mai simplu este sa optezi pt regim special



#15165 firma de turism

Postat de livia on 29 March 2005 - 10:30 PM in Arhiva

[quote=Andreea`]daca te intereseaza mai multe amanunte legi etc da-mi mesaj[/quote]

buna, andreea
te rog sa ma ajuti cu urmatoarea problema referitoare la regimul normal si special:
daca am de facturat servicii cazare catre o persoana juridica neplatitoare de TVA (are cod fiscal dar nu are atribut R), pot factura cu TVA 9%?
sau, deoarece este neplatitor de TVA trebuie sa folosesc regimul special si sa mentionez pe factura TVA inclus?


[/quote]




Cometa SQL