Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Andi_cmn's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Andi_cmn's Content

There have been 67 items by Andi_cmn (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#127953 NOUA DECL. 010

Postat de Andi_cmn on 04 April 2007 - 08:54 PM in Arhiva

In cazul unor iregistrari eronate in declaratia 010 , cum se pot corecta?



#118872 cursuri de contabilitate

Postat de Andi_cmn on 30 January 2007 - 07:04 AM in Arhiva

Stie cineva unde se mai fac seminarii pentru a se dezbate noile modificari fiscale?



#117774 normele codului de procedura fiscala 2007

Postat de Andi_cmn on 23 January 2007 - 09:15 PM in Arhiva

Are cineva aceste norme?Multumesc!
:lostit (13):



#116349 Declaratia 101

Postat de Andi_cmn on 16 January 2007 - 02:02 PM in Arhiva

Vezi postareaNICOLETA p, la Jan 16 2007, 03:12 AM, a spus:

ce inseamna "(7) Contribuabilii care au definitivat până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior depun declarația anuală de impozit pe profit și plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor."?
de fat ce inseamna "care au definitivat inchiderea exercitiului"?




Din cate am ințeles eu, este vorba despre institutiile publice.



#116342 CA pt decont TVA lunar 2007

Postat de Andi_cmn on 16 January 2007 - 01:54 PM in Arhiva

Cand se depune aceasta declaratie si pana la ce data?



#112245 registrul de evidenta fiscala

Postat de Andi_cmn on 15 December 2006 - 02:58 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Este postat continutul acestui ordin . Trebuie sa cauti "registrul de evidenta fiscala" :thumbup:



#112109 REGISTRUL DE EVIDENTA FISCALA

Postat de Andi_cmn on 14 December 2006 - 02:00 PM in Arhiva

Acest ordin a fost publicat in Monitorul Oficial nr. 954 din data de 27 noiembrie 2006



#112086 REGISTRUL DE EVIDENTA FISCALA

Postat de Andi_cmn on 14 December 2006 - 11:24 AM in Arhiva

Ordinul ministrului finanțelor publice Nr. 1857 din 6 noiembrie 2006
pentru modificarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 870/2005 privind Registrul de evidență fiscală
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 954 din 27 noiembrie 2006

În temeiul art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice și a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, cu modificările și completările ulterioare,
în baza dispozițiilor pct. 15 din normele metodologice de aplicare a prevederilor titlului II din Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările și completările ulterioare,

ministrul finanțelor publice emite următorul ordin:

ART. 1
Articolul 12 din Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 870/2005 privind Registrul de evidență fiscală, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 549 din 28 iunie 2005, cu completările ulterioare, se modifică și va avea următorul cuprins:
"ART. 12
(1) Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (1), contribuabilii înregistrați ca plătitori de impozit pe profit pot ține Registrul de evidență fiscală în formă electronică, cu respectarea modelului și conținutului prevăzute în anexa nr. 1 la prezentul ordin.
(2) Derogarea se acordă conform competențelor de către direcțiile generale ale finanțelor publice județene și a municipiului București și Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, cu respectarea condițiilor prevăzute la lit. G și H din anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele și formularele financiar-contabile."
ART. 2
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul finanțelor publice,
Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu



#112079 Normele Codului fiscal - varianta finala

Postat de Andi_cmn on 14 December 2006 - 10:55 AM in Arhiva

Stie cineva numarul Monitorului Oficial in care au aparut Normele codului Fiscal? :thumbup:



#111586 SAP-Productie

Postat de Andi_cmn on 10 December 2006 - 09:46 AM in Arhiva

M-ar interesa si pe mine acest program. :cool: Il are cineva :thumbup:



#111584 Factura albastra pierduta (trimisa prin posta)

Postat de Andi_cmn on 10 December 2006 - 09:27 AM in Arhiva

Ideal ar fii sa trimiti plicul cu confirmare de primire.



#111403 fnuass

Postat de Andi_cmn on 08 December 2006 - 12:42 PM in Arhiva

Ordonanta de urgenta Nr. 91 din 22 noiembrie 2006
privind unele masuri referitoare la asigurarile sociale de stat si asigurarile sociale de sanatate
Emitent: Guvernul Romaniei
Publicata in: Monitorul Oficial Nr. 958 din 28 noiembrie 2006



#111391 returnare bani platiti eronat de client

Postat de Andi_cmn on 08 December 2006 - 12:00 PM in Arhiva

5121 = 473 pt incasare sume in curs de clarificare
473 = 5121 restituire suma necuvenita .
Presupun ca incasarea si returnarea sumei necuvenite s-a facut in aceeasi luna. ar fii bine sa fie asa.
Aceasta este opinia mea in aceasta problema.


5121 = 473 pt incasare sume in curs de clarificare
473 = 5121 restituire suma necuvenita .
Presupun ca incasarea si returnarea sumei necuvenite s-a facut in aceeasi luna. ar fii bine sa fie asa.
Aceasta este opinia mea in aceasta problema.



#111378 returnare bani platiti eronat de client

Postat de Andi_cmn on 08 December 2006 - 11:11 AM in Arhiva

Sau acea suma poate fii trecuta in suma in curs de clarificare (cont 473) .



#111070 Am pierdut exemplarul albastru al unei facturi

Postat de Andi_cmn on 06 December 2006 - 02:57 PM in Arhiva

Eu stiam ca in aceste cazuri tb declarata pierderea la Monitorul Oficial.
Ar fii bine sa suna-ti la ei si sa intrebati daca ei se mai ocupa cu asa ceva.
Are altcineva alta opinie ?



#111054 Fără facturi fiscale că-s complicate!

Postat de Andi_cmn on 06 December 2006 - 01:41 PM in Arhiva

De la 1 ianuarie, fără facturi securizate 06/12/2006
Facturile fiscale nu vor mai fi obligatorii din 1 ianuarie 2007. Schimbarea va provoca pierderi de milioane de euro tipografiilor acreditate și distribuitorilor, și riscă să semene harababură în sistem. Chiar și Imprimeria Națională își va diminua cifra de afaceri cu 6-7,5%.

„Cifra de afaceri pe care o realizăm din tipărirea formularelor cu regim special reprezintă în acest moment aproximativ 30% din total. Ponderea a scăzut de-a lungul anilor. În parte, a fost o diminuare voită, pentru că știam că, odată cu 1 ianuarie 2007, se va renunța la această formă a formularelor fiscale“, spune Cristina Stan, reprezentanta tipografiei Publirom.

„Și noi suntem afectați de noile modificări de natură fiscală. Tipărirea formularelor personalizate cu regim special are o pondere, pentru imprimeria noastră, de 16% din totalul cifrei de afaceri, ceea ce înseamnă 500.000 de lei“, declară Camelia Butu, director imprimeria Mirton din Timișoara. Silviu Verba, administrator la GrafoPrint Timișoara, este mult mai drastic: „Noi facem 4% din totalul facturilor din România. Pierdem bani, dar mai grav este că, de la 1 ianuarie, se va deschide sezonul la evaziune fiscală. Sistemul actual care implică sectorul privat în combaterea infracțiunilor economice va fi distrus.“
Începând cu data aderării, dispare regimul special al facturilor fiscale. Prin urmare, acestea nu vor mai fi obligatorii. Ceea ce înseamnă că facturile fiscale nu vor mai fi tipărite doar cu avizul Imprimeriei Naționale. Mai mult, acestea pot fi tipărite pe imprimantă, în orice birou, de către firma emitentă.
Să fim bine înțeleși, facturile în sine nu dispar! Ele vor putea fi emise electronic sau pe hârtie, cu respectarea unor cerințe cuprinse în legislație. La achizițiile intracomunitare, se vor folosi facturile electronice, în vreme ce la tranzacțiile locale se vor utiliza facturile fiscale obișnuite. Este de presupus că o mare majoritate a firmelor vor lucra cu facturi tipărite. „Este o măsură care ne aliniază la normele UE. Dar nu știu în ce măsură nu atât firmele, cât inspectorii fiscali se vor obișnui să lucreze în noul sistem“, a spus Daniel Anghel, director Tax & Legal services, PriceWaterhouseCoopers.
Garda Financiară afirmă că, deși va presupune un volum mai mare de lucru, controlul agenților economici nu va fi afectat. „Vom avea o perioadă cu controale încrucișate (și la furnizor, și la cumpărător, n. red.) mai multe“, a declarat Adrian Cucu, comisar-șef Garda Financiară.
Din anul 2003, piața formularelor tipizate în regim special de tipărire privind activitatea financiară și contabilă s-a liberalizat, în prezent fiind peste 50 de tipografii abilitate, dintre care cinci sunt cu capital de stat „Imprimeria Băncii Naționale“, Fabrica de Timbre, Poligrafia „Bucureștii Noi“, Tipografia Filaret și imprimeria „Coresi“ Ardealul. Imprimeria Națională gestionează sistemul național de înseriere și numerotare. De asemenea, deține din 2005 baza de date a agenților economici și a delegaților care cumpără facturi. Baza de informații este accesată de ANAF, Garda Financiară, Poliție, Parchet. „Sistemul în sine a permis oprirea de la achiziția de formulare a agenților economici inactivi, comunicați lunar de ANAF“, spune Dan Docan, directorul general al Imprimeriei Naționale. Inactivii au fost considerați principala sursă de facturi în alb, folosite pentru acoperirea unor cheltuieli nejustificate. „Piața neagră a dat înapoi în ultimii ani“, afirmă Adrian Cucu, fără să precizeze însă gradul de reușită sau dimensiunile pieței în discuție.
Soluții
de criză
Potrivit unor surse din industrie, cele peste 50 de imprimerii care tipăresc facturi fiscale realizează, din această activitate, o cifră de afaceri de 30 de milioane de euro anual. Chiar dacă lovitura pare teribilă, foarte puțini trăiesc numai din facturi, majoritatea anticipând sincopa și pregătindu-se pentru a contracara scăderea veniturilor. „Ne-am orientat deja spre investiții în utilaje pentru tipărituri cât mai variate“, a spus Camelia Butu, director la Imprimeria Mirton. „Formularele fiscale se vor păstra, și o parte din clienți vor alege în continuare să tipărească la noi, însă nu se va mai utiliza hârtia securizată și înserierea centralizată la Imprimeria Națională“, a conchis Cristina Stan, de la Publirom.
La o cifră de afaceri de 160 de milioane lei, pentru a recupera pierderile de 10-12 milioane după dispariția facturilor, Imprimeria Națională participă la licitația organizată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru Cardul European de Asigurări. De asemenea, în perioada imediat următoare, participă la două licitații internaționale, împreună cu corporația americană 3M, pentru tipărirea marcajelor la băuturi alcoolice și țigarete în Mexic, Turcia și Pakistan.
Amenințați serios, tipografii și-au strâns rândurile și susțin că este necesar în continuare un sistem de monitorizare a facturilor fiscale emise de agenții economici pe suport de hârtie, cu tehnică de calcul proprie. Măsura se poate implementa astfel încât sistemul actual și cel nou să funcționeze în paralel, perioadă în care Ministerul Finanțelor poate organiza activitatea după noile reguli.
Țările europene stopează evaziunea prin diverse metode, de exemplu, în Italia, există tipografii abilitate pentru realizarea facturilor cu sistem monitorizat de înseriere, în Grecia se instalează o „memorie fiscală“ între calculator și imprimanta care tipărește facturile, iar în Germania, există un sistem informatic care raportează seriile utilizate. Ministerul Finanțelor trebuie să intervină.

Sursa: Capital. ro /06.12.2006



#111044 Norme Metodologice la Codul Fiscal

Postat de Andi_cmn on 06 December 2006 - 01:03 PM in Arhiva

Varianta finala a normelor Codului Fiscal, pe site-ul Finantelor 06/12/2006
Varianta completa a proiectului de lege privind normele metodologice de aplicare a noului Cod Fiscal a fost publicata pe pagina de Internet a Ministerului Finantelor. Potrivit comunicatului, aceasta varianta a fost supusa dezbaterilor publice la care au participat partenerii de dialog social. Surse guvernamentale au declarat recent ca normele Codului Fiscal ar putea fi discutate de Guvern in aceasta saptamana, urmand ca saptamana viitoare sa fie publicate in Monitorul Oficial. "Este pentru prima oara cand Codul Fiscal va intra in vigoare o data cu normele de aplicare, la 1 ianuarie 2007", au precizat sursele citate. Potrivit normelor, producatorii de vinuri linistite care intentioneaza sa produca, in vederea comercializarii, o cantitate medie anuala mai mica de 200 hectolitri de vin vor fi obligati, din 2007, sa se inregistreze la autoritatea fiscala teritoriala prin administratia finantelor publice in a carei raza teritoriala isi au domiciliul.

Sursa: Romania Libera /06.12.2006



#111031 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de Andi_cmn on 06 December 2006 - 12:06 PM in Arhiva

S-a primit un rspuns la contestatiile depuse?
Si dacada, care a fost acela?



#111009 Vine Mosul !

Postat de Andi_cmn on 06 December 2006 - 10:33 AM in Arhiva

LA MULTI ANI! :lostit (13): DE MOS NICOLAE.....

fericire :thumbup: si la multi bani :ok:



#106475 camera consultantilor fiscali

Postat de Andi_cmn on 08 November 2006 - 03:29 PM in Arhiva

Cineva spunea ca taxa de inscriere in Camera Consultantilor Fiscali este de 5 mil. Intrebarea mea era de unde aceasta informatie? Si cat este ea de adevarata?



#106408 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de Andi_cmn on 08 November 2006 - 11:18 AM in Arhiva

Vezi postareaAndi_cmn, la Nov 8 2006, 10:23 AM, a spus:

Am o nedumerire.
Expertii contabili sau contabili autorizati activi au voie sa exercite activitatea unui Consultant Fiscal?
Oare nu se poate considera conflict de interese? :cool:



#106395 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de Andi_cmn on 08 November 2006 - 10:23 AM in Arhiva

Am o nedumerire.
Expertii contabile sau contabili autorizati activi au voie sa exercite activitatea unui Consultant Fiscal?
Oare nu se poate considera conflict de interese? :cool:



#106253 TVA COMUNITAR

Postat de Andi_cmn on 07 November 2006 - 03:04 PM in Arhiva

Formulare noi pentru decontul TVA 03/11/2006
Contribuabilii vor depune deconturi de TVA si pentru achizitiile intracomunitare, inclusiv pentru achizitiile de mijloace de transport noi sau de produse accizabile, prin completarea de noi formulare, informeaza Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF). Modelul si continutul formularelor "Decont de taxa pe valoarea adaugata" si "Decont special de taxa pe valoarea adaugata" vor fi aprobate printr-un ordin al ministrului Finantelor Publice, al carui proiect a fost publicat pe pagina de Internet a ANAF. Conform noilor reglementari in domeniul taxei pe valoare adaugata, sfera operatiunilor pentru care contribuabilii au obligatia sa depuna decont special pe taxa pe valoare adaugata a fost extinsa si pentru achizitiile intracomunitare, inclusiv cumpararile de mijloacele de transport noi sau de produse accizabile. In consecinta, este necesara elaborarea unui nou formular de decont special de taxa pe valoarea adaugata. Noile formulare vor fi utilizate odata cu declararea obligatiilor fiscale aferente lunii ianuarie 2007. (G.R.P.)


Sursa: Ziua/ 03.11.2006



#106203 TVA COMUNITAR

Postat de Andi_cmn on 07 November 2006 - 10:49 AM in Arhiva

ORDINUL NR.1706 DIN 17 OCTOMBRIE 2006 si publicat in MO nr.894 din 02.10.2006

Ce parere aveti?



#103002 codul vamal

Postat de Andi_cmn on 06 October 2006 - 11:16 AM in Arhiva

Are cineva Codul vamal cu ultimele modificari ? Multumesc!




Cometa SQL