Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
camera consultantilor fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


camera consultantilor fiscali


171 replies to this topic

#101 kesaruus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:N-N-E

Postat 02 November 2006 - 12:58 PM

Pentru aikido

Daca vad ca te deranjeaza experienta mea pot sa-ti spun ca facultatea am facut-o pentru ca imi trebuia diploma. Toate examenele de contabilitate sau fiscalitate le-am luat cu 10 si le voi lua in continuare spre disperarea ta. Daca cineva are curajul sa te angajeze director economic numai cu liceu asta nu inseamna ca ai pile. Nu mi-a placut niciodata sa lucrez la stat, nu-i suport pe ganguitii de la finante plini de cursuri si prosti ca noaptea.
Tot spre cunostinta ta am in spate o exerienta "doar" de 14 ani in contabilitate si fiscalitate. Cred ca sunt bine pregatit pentru examenul de consultant fiscal, si nu ma deranjeaza ca am terminat facultatea anul asta.
Iti doresc multa bafta la examen!
Teoretic, nu există strategii bune de marketing. Strategiile bune sunt proaste. Și strategiile proaste sunt bune. Totul depinde de cine le folosește.
Al Ries și Jack Trout



#102 gabriela_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Eforie Sud

Postat 02 November 2006 - 04:39 PM

Vezi postareakesaruus, la Nov 2 2006, 10:58 AM, a spus:

Pentru aikido

Daca vad ca te deranjeaza experienta mea pot sa-ti spun ca facultatea am facut-o pentru ca imi trebuia diploma. Toate examenele de contabilitate sau fiscalitate le-am luat cu 10 si le voi lua in continuare spre disperarea ta. Daca cineva are curajul sa te angajeze director economic numai cu liceu asta nu inseamna ca ai pile. Nu mi-a placut niciodata sa lucrez la stat, nu-i suport pe ganguitii de la finante plini de cursuri si prosti ca noaptea.
Tot spre cunostinta ta am in spate o exerienta "doar" de 14 ani in contabilitate si fiscalitate. Cred ca sunt bine pregatit pentru examenul de consultant fiscal, si nu ma deranjeaza ca am terminat facultatea anul asta.
Iti doresc multa bafta la examen!
felicitari!




#103 karautopia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2006 - 07:53 PM

eu am o intrebare din punctul de vedere al agentului economic si anume: este adevarat ca de la 1 ian 2007 orice firma va trebui sa aibe contract cu un astfel de consultant fiscal ( persoana autorizata sau firma de specialitate)?
ma refer la acele firme mici, care, cel putin scriptic, isi efectuau singure singurele evidenta contabila.



#104 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 02 November 2006 - 10:02 PM

Vezi postareakesaruus, la Nov 2 2006, 12:58 PM, a spus:

Pentru aikido

Daca vad ca te deranjeaza experienta mea pot sa-ti spun ca facultatea am facut-o pentru ca imi trebuia diploma. Toate examenele de contabilitate sau fiscalitate le-am luat cu 10 si le voi lua in continuare spre disperarea ta. Daca cineva are curajul sa te angajeze director economic numai cu liceu asta nu inseamna ca ai pile. Nu mi-a placut niciodata sa lucrez la stat, nu-i suport pe ganguitii de la finante plini de cursuri si prosti ca noaptea.
Tot spre cunostinta ta am in spate o exerienta "doar" de 14 ani in contabilitate si fiscalitate. Cred ca sunt bine pregatit pentru examenul de consultant fiscal, si nu ma deranjeaza ca am terminat facultatea anul asta.
Iti doresc multa bafta la examen!


Felicitari si de la mine.Multa bafta la examen!

Aceasta postare a fost editata de ina_cont: 02 November 2006 - 10:02 PM

Count your life by friends,not years!



#105 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 02 November 2006 - 11:32 PM

Vezi postareakarautopia, la Nov 2 2006, 07:53 PM, a spus:

eu am o intrebare din punctul de vedere al agentului economic si anume: este adevarat ca de la 1 ian 2007 orice firma va trebui sa aibe contract cu un astfel de consultant fiscal ( persoana autorizata sau firma de specialitate)?
ma refer la acele firme mici, care, cel putin scriptic, isi efectuau singure singurele evidenta contabila.


chiar acum a spus la TV: fiercare firma trebuie sa aibe consultant fiscal :angry:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#106 AugustaC.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2006 - 11:52 PM

Vezi postareamony23, la Nov 2 2006, 11:32 PM, a spus:

Vezi postareakarautopia, la Nov 2 2006, 07:53 PM, a spus:

eu am o intrebare din punctul de vedere al agentului economic si anume: este adevarat ca de la 1 ian 2007 orice firma va trebui sa aibe contract cu un astfel de consultant fiscal ( persoana autorizata sau firma de specialitate)?
ma refer la acele firme mici, care, cel putin scriptic, isi efectuau singure singurele evidenta contabila.


chiar acum a spus la TV: fiercare firma trebuie sa aibe consultant fiscal :angry:
stie cineva daca te poti inscrie si cu scoala postliceala?
multumesc



#107 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 03 November 2006 - 12:40 AM

[/quote]
stie cineva daca te poti inscrie si cu scoala postliceala?
multumesc
[/quote]
nu. numai cu studii superioare, dar cel mai bine, da o fuga pana acolo; maine e ultima zi de inscriere.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#108 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 November 2006 - 08:12 AM

Vezi postareamony23, la Nov 3 2006, 12:32 AM, a spus:

Vezi postareakarautopia, la Nov 2 2006, 07:53 PM, a spus:

eu am o intrebare din punctul de vedere al agentului economic si anume: este adevarat ca de la 1 ian 2007 orice firma va trebui sa aibe contract cu un astfel de consultant fiscal ( persoana autorizata sau firma de specialitate)?
ma refer la acele firme mici, care, cel putin scriptic, isi efectuau singure singurele evidenta contabila.


chiar acum a spus la TV: fiercare firma trebuie sa aibe consultant fiscal :angry:
Voi chiar credeti toate tampeniile care se spun la TV?....astia sunt cei mai periculosi...preiau informatii din gura lumii si nu verifica in nici un fel ...profesionistii media...din Estul Salbatic!!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#109 AugustaC.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2006 - 10:45 AM

[quote name='robertantal' date='Nov 3 2006, 12:40 AM' post='105817']
[/quote]
stie cineva daca te poti inscrie si cu scoala postliceala?
multumesc
[/quote]
nu. numai cu studii superioare, dar cel mai bine, da o fuga pana acolo; maine e ultima zi de inscriere.
[/quote]

DA, MERSI MULT, ASA ESTE, NUMAI CU STUDII SUPERIOARE, NU POSTLICEALA, SPECULASE CINEVA INFORMATIA ASTA.



#110 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 November 2006 - 03:28 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Nov 3 2006, 08:12 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Nov 3 2006, 12:32 AM, a spus:

Vezi postareakarautopia, la Nov 2 2006, 07:53 PM, a spus:

eu am o intrebare din punctul de vedere al agentului economic si anume: este adevarat ca de la 1 ian 2007 orice firma va trebui sa aibe contract cu un astfel de consultant fiscal ( persoana autorizata sau firma de specialitate)?
ma refer la acele firme mici, care, cel putin scriptic, isi efectuau singure singurele evidenta contabila.


chiar acum a spus la TV: fiercare firma trebuie sa aibe consultant fiscal :angry:
Voi chiar credeti toate tampeniile care se spun la TV?....astia sunt cei mai periculosi...preiau informatii din gura lumii si nu verifica in nici un fel ...profesionistii media...din Estul Salbatic!!!

si mie imi vine sa-i injur, azi am primit n telefoane de la oameni panicati. eu n-am vazut stirea la tv dar se pare ca trantesc niste timpenii de-ti vine sa-i strangi de gat.



#111 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 03 November 2006 - 03:38 PM

Vezi postareakesaruus, la Nov 2 2006, 12:58 PM, a spus:

Pentru aikido

Daca vad ca te deranjeaza experienta mea pot sa-ti spun ca facultatea am facut-o pentru ca imi trebuia diploma. Toate examenele de contabilitate sau fiscalitate le-am luat cu 10 si le voi lua in continuare spre disperarea ta. Daca cineva are curajul sa te angajeze director economic numai cu liceu asta nu inseamna ca ai pile.

Nu ma deranjeaza/dar nici nu ma intereseaza experienta ta, poate am dat un quote pe postul tau....ma refeream la multi din cei care fac o facultate particulara dupa ce au lucrat la nivel mediu (adica ctb primara) si emit pretentii, nu esti tu vizat in mod particular. Felicitari pt examenele luate cu 10!
Referitor la director economic cu liceu....na, fiecare poate sa isi faca o firma si sa se angajeze director general, e treaba lui!
Eu experienta unui om nu o judec in ani de munca sau de scoala, pentru ca asta ar insemna sa sacrific calitatea si diversitatea pregatirii in detrimentul cantitatii (nr. de ani).
Prefer un om care a lucrat 3-4 ani, dar stie multe din domeniul financiar (+alte domenii) decat unul care a lucrat 10-14-30 de ani si este plafonat pe cateva chestii...
Iar faptul ca un consultant fiscal nu poate fi oricine va fi inteles mai tarziu...dupa examene, stagii etc

No ofense!
Bafta la examen!
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#112 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 03 November 2006 - 03:48 PM

Unde scrie despre:fiercare firma trebuie sa aibe consultant fiscal?



#113 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 November 2006 - 04:24 PM

Nu poti fi angajat director decat cu studii superioare!!! Chiar o dati in haos fratilor :angry:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#114 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 04 November 2006 - 02:53 AM

[/quote]
Voi chiar credeti toate tampeniile care se spun la TV?....astia sunt cei mai periculosi...preiau informatii din gura lumii si nu verifica in nici un fel ...profesionistii media...din Estul Salbatic!!!
[/quote]


Buna dimineata!


Luke (avatarul d-tale il reprezinta pe Anakin Skywalker, tatal lui Luke Skywalker, devenit Lord Vader - Tatal, "n. red." -, apropo), scuze, dar "profesionistii mass - media ai Estului Salbatic" suna cam generalizant... Or, ca om de breasla, nu pot aici sa fac reclama, pe de-o parte, reprezentantilor direct implicati in mass - media romanesti si/sau straine, prin editarea de articole si/sau comunicate, ci ESENTEI acestui concept: INFORMARE IN MASA(!)

M-am decis cam de un an de zile sa aplic acest concept precit am putut/pot mai bine, asadar, iar din acest motiv, am si ales sa fac inclusiv parte din echipa "Atentie!Info", acolo unde informatia nu circula doar de dragul de a circula, ci pentru ca e (ras-/rultra-)reverificata, altfel pierzind din publicul deja fidelizat, chiar daca suntem doar voluntari, terminind cu un CA voluntarial. Cu alte cuvinte, CU TOTII suntem benevoli acolo, ca activanti (nu de partid!), si credem noi, ca facem o treaba buna, desi mai lent...

Se stia, de asemenea, oare, ca Birourile de presa, spre exemplu, NU INTOTDEAUNA emit comunicate corecte si/sau coerente(!)? Se intimpla, intr-adevar; am intlnit si astfel de cazuri, iar eu am fost responsabil cu (ras-)reverificarea informatiilor date de acele Birouri. Awkward, dar exista si o astfel de realitate, si totusi, nu pot spune ca mass-media romanesti, in totalitate, BAT CIMPII si/sau ca-si obtin informatiile "din gura lumii".

Presupun ca depinde de cine scrie, in fond, dar sa ne ferim de a generaliza, chiar daca UNELE informatii sunt absurditati preluate doar de presiuni comerciale si/sau politice...


Atit am avut de spus despre mass-media de oriunde.


P.S.: Niciodata nu se va putea articula si/sau numara termenul hibrid "mass-media"! :)

P.P.S.: Mass - media (de oriunde) profesioniste SUNT POSIBILE!


Virgona
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#115 kesaruus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:N-N-E

Postat 06 November 2006 - 11:27 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Nov 3 2006, 04:24 PM, a spus:

Nu poti fi angajat director decat cu studii superioare!!! Chiar o dati in haos fratilor :angry:

Daca esti convins ca numarul diplomelor detinute este egal cu cantitatea de creier folosita pentru a desfasura o activitate, atunci felicitari! Dar sa nu-mi spui ca un proaspat absolvent de ASE cu experienta egala cu 0 echivaleaza cu un contabil sef care a condus activitatea contabila si fiscala a unei unitati de productie cu 200 de angajati. Dupa ce a luat licenta nici macar nu stie ce sa le ceara oamenilor din subordine dar sa-i mai si conduca. Scoala se face relativ usor in Romania, experienta se capata in timp. Daca nu lucrezi in domeniu oricum esti rupt de realitate.
Revenind la subiect, acest examen mi se pare deja rutina. Sa nu spun ca ma oboseste deja deplasarea 600 de km pana la Bucuresti.

Multa bafta si cod fiscal pe paine!
Teoretic, nu există strategii bune de marketing. Strategiile bune sunt proaste. Și strategiile proaste sunt bune. Totul depinde de cine le folosește.
Al Ries și Jack Trout



#116 Andi_cmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 November 2006 - 03:29 PM

Cineva spunea ca taxa de inscriere in Camera Consultantilor Fiscali este de 5 mil. Intrebarea mea era de unde aceasta informatie? Si cat este ea de adevarata?



#117 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 November 2006 - 03:50 PM

Vezi postareakesaruus, la Oct 31 2006, 05:07 PM, a spus:

Eu m-am inscris de vineri. Am terminat facultatea cu licenta iulie 2006. Nici macar nu am diploma ci adeverinta, si nu a fost nici un fel de problema. :good:
salut
am luat licenta la ASE Bucuresti in 2002, am o vechime de 3 ani jumate pe post de contabil sef la o sc, pot sa ma inscriu la acest examen?
merci



#118 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 08 November 2006 - 03:57 PM

[/quote] salut
am luat licenta la ASE Bucuresti in 2002, am o vechime de 3 ani jumate pe post de contabil sef la o sc, pot sa ma inscriu la acest examen?
merci
[/quote]

nu e prea tarziu pt inscriere?

Aceasta postare a fost editata de mucho dolor: 08 November 2006 - 03:58 PM




#119 ADID

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 08 November 2006 - 04:57 PM

Inscrierile au fost pana pe 3 nov. Sesiunile urm sunt in febr si iunie 2007, dar una din conditii este vechimea de 5 ani in activ financiar-contabila



#120 demarecsek cristina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2006 - 05:45 PM

Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu acest subiect? Ce se intampla in cazul in care sunt angajata ca si contabil la un srl si nu sunt consultant fiscal? nu mai pot intocmi declaratiile lunare? sau daca colaborez cu cateva firme, pa baza unui contract, am neaparat nevoie de acest curs? nu mai pot colabora cu ele? Fiind din Maramures, va dati seama ca imi este greu sa plec la Bucuresti...
Daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti, va las adresa mea de mail..
multumesc.

Vezi postareademarecsek cristina, la Nov 8 2006, 03:44 PM, a spus:

Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu acest subiect? Ce se intampla in cazul in care sunt angajata ca si contabil la un srl si nu sunt consultant fiscal? nu mai pot intocmi declaratiile lunare? sau daca colaborez cu cateva firme, pa baza unui contract, am neaparat nevoie de acest curs? nu mai pot colabora cu ele? Fiind din Maramures, va dati seama ca imi este greu sa plec la Bucuresti...
Daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti, va las adresa mea de mail..cristi4791@yahoo.com
multumesc.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL