Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rino's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rino's Content

There have been 16 items by rino (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#200797 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de rino on 05 May 2009 - 05:21 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Vad ca tot mai multe firme sunt lichidate de ORC pe motiv ca nu si-au depus bilantul.
De cate ori nu trebuie sa depui bilantul ca sa fie lichidate?



#200289 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de rino on 28 April 2009 - 01:25 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Poate fi cineva mai concis cu cat dureaza, cat costa, pasii exacti, ce documente si de unde trebuie obtinute, daca te verifica cineva sau nu de la DGFP, etc??Am vazut diverse opinii care nu seamana una cu alta...poate ca nu ne supunem aceleeasi legi?Multumesc.



#192483 conturi extrabilantiere

Postat de rino on 27 January 2009 - 05:37 PM in Arhiva

exista un act normativ care sa precizeze obligativitatea clasei 8?



#192466 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de rino on 27 January 2009 - 03:43 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Poate fi desfiintata un SRL fara activitate de catre Regstrul Comertului fara ca asociatii sa faca demersuri? Din oficiu?



#192465 conturi extrabilantiere

Postat de rino on 27 January 2009 - 03:33 PM in Arhiva

poate cineva confirma daca este obligatoriu sau nu si care este actul normativ?multumesc.



#192091 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de rino on 23 January 2009 - 09:57 AM in Arhiva

Am SRL platitor de imp pe profit din 2006 CAEN 6920 ob principal activitate, si in statut toate codurile posibile, activitatea suspendata din 01.06.2008, creante la asociati de 30.000 RON, pierdere de la infiintare pana acum.Ce trebuie facut in cazul in care doresc sa o vand? As dori sa stiu pas cu pas ce cai trebuie urmate si daca e mai avantajos ca cineva sa-mi cumpere firma decat sa o infiinteze.(eu cred ca la creantele avute, toate codurile CAEN, fara datorii... ar fi atractiva).
Va multumesc.



#192082 declaratii firma fara activitate

Postat de rino on 23 January 2009 - 08:58 AM in Arhiva

'Neata!

Caz: SRL platitor de impozit pe profit are depusa incetarea activitatii din 01.06.2008, nu are salariati, ce declaratii trebuie sa depuna aferente trim2, lunii decembrie, anului 2008? Precizez ca cifra de afaceri pe 2008 este zero.Multumesc.



#189445 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de rino on 12 December 2008 - 03:54 PM in Arhiva

Va multumesc amandurora pentru opiniile exprimate. "Madalinab" a inteles ce vreau sa spun.
Aveti cumva idee cat m-ar costa sa modific act constitutiv?
...am senzatia ca e ca si cum as lua-o cu firma de la inceput ca la infiintare, ar trebui statut modificat, mergi la notar, public in MO, numai cand ma gandesc o iau razna....



#189387 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de rino on 12 December 2008 - 08:49 AM in Arhiva

Buna ziua.

Caz:

- am o firma cu cod CAEN vechi 7412 dar eu nu sunt auditor, la vremea cand am deschis-o nu era nici-o problema
- am primit adresa de la Camera Auditorilor ca ma dau in judecata daca nu devin auditor
- nu am de gand sa devin auditor
- am suspendat activitatea pe 3 ani

Ar trebui:

- sa schimb cat mai repede CUI cu noul cod CAEN
- in acelasi timp ma gandesc la faptul ca ar trebui sa-mi modific si obiectul principal de activitate odata cu CUI-ul dar nu stiu cat m-ar costa si daca mai merita avand in vedere ca nu mai desfasor activitate si totusi platesc bilantul de 2 ori pe an la un expert chiar daca am activitate zero
- sa vand firma si sa scap de nebunie pentru ca am inteles ca e foarte greu sa o desfiintezi?

Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. :thumbup:



#144678 Cont Bancare PFA

Postat de rino on 23 September 2007 - 02:13 PM in Arhiva

Merci de raspuns.Stiu lucrul acesta.
Astept in continuare raspunsuri pertinente si documentate.Va multumesc.



#144667 Cont Bancare PFA

Postat de rino on 23 September 2007 - 11:42 AM in Arhiva

Cu toata consideratia...stie cineva de existenta unei baze legale prin care un PFA este obligat la deschiderea unui cont bancar in vederea beneficierii de card bancar?
Va pun aceasta intrebare deoarece formularea "din cate stiu" care tot apare in forum nu este acceptata de catre inspectorii DGFP.
Ideal ar fi ca raspunsurile date pe forum sa contina si referiri la legislatia in vigoare.
Cineva spunea despre HVB (acum Unicredit Tiriac) ca PFA are conditii de persoana fizica si doresc sa-l contrazic pentru ca mi-au comunicat ca pentru deschiderea unui cont de PFA comisionul de administrare este de 30 RON/luna rezulta 360RON pe an.
:notworthy:



#115876 concediu de ingrijire copil

Postat de rino on 12 January 2007 - 10:57 PM in Arhiva

:pullhair: Am si eu o intrebaciune cu rugaminte:
Cum se cotizeaza (procente) de catre o persoana fizica autorizata in cazul in care doreste a ramane insarcinata si sa beneficieze de concediu de maternitate, sarcina si lehuzie, crestere copil si indemnizatiile aferente acestora si la ce fonduri?
M-ar interesa procentele si la ce sume (minime) sunt aplicate si la ce fonduri se platesc avand in vedere ca alte venituri persoana nu are decat din PFA?Si cu cat imp inainte trebuie sa cotizeze?Va multumesc mult. :lostit (13):



#92768 Cum amortizez un autoturism cumparat?

Postat de rino on 09 July 2006 - 12:23 PM in Arhiva

Am un autoturism achizitionat prin preluarea unui leasing financiar de la o persoana fizica din care a trecut 19 rate de leasing (un an si jumatate) iar eu mai am de achitat 20 de rate de leasing.
Intrebarea este daca pot amortiza doar 48luni-18 luni=30 luni sau trebuie sa amortizez in 48 de luni.
Valoarea ce trebuie amortizata e corespunzatoare valorii istorice a autoturismului din 2004 de exemplu 10.000 lei sau cea ramasa corespunzatoare celor 30 de luni ramase 6.250 lei de exemplu ?? Va multumesc. :idea:



#92701 cesionarea unor auto aflate in leasing

Postat de rino on 08 July 2006 - 08:51 AM in Arhiva

Am preluat un leasing financiar de la o persoana fizica.Am platit doar taxa de cesiune.Spuneti-mi va rog care sunt inregistrarile generate de prluarea leasingului.Merci. :?:



#88194 s-a modificat declaratia 100

Postat de rino on 14 June 2006 - 03:36 PM in Arhiva

stie cineva de actualizari pentru restul declaratiilor?



#86154 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de rino on 01 June 2006 - 11:22 AM in Arhiva

daca nu va suparati va rog trimiteti-mi si mie pe carceanud@k.ro si spuneti-mi daca stiti in provincie de unde se pot cumpara cartile.merci.




Cometa SQL