Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mona75's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mona75's Content

There have been 19 items by mona75 (Search limited from 09-December 07)


Sort by                Order  

#142522 TREC TVA pe favctura emisa sau nu?

Postat de mona75 on 07 September 2007 - 11:06 AM in Arhiva

pt ioana 2004

ex: valoare contract in 2006 2500 + tva
avans fact in 2006 1000 + tva

finalizare contract in 2007

- lucrari exec aferent avans 1000 + tva
- stornare avans 1000 + tva (sumele se scriu in rosu)
- lucrari executate 1500 taxare inversa

eu asa am facut



#132770 Taxare inversa

Postat de mona75 on 01 June 2007 - 10:22 AM in Arhiva

adresa mea este simonachelaru@yahoo.com



#128605 pierderi din creante-colectez tva?

Postat de mona75 on 13 April 2007 - 10:54 AM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 11 2007, 09:00 AM, a spus:

Toata suma, neincasat, este chelt. ded. Nu se colecteaza TVA.


daca te rog poti sa faci si o trimitere la un text de lege pentru ca ma intereseaza si pe mine subiectul.

multumesc anticipat



#128598 IMPOZIT DIVIDENDE

Postat de mona75 on 13 April 2007 - 09:46 AM in Arhiva

Vezi postareaIaro, la Apr 5 2007, 01:07 AM, a spus:

Deci dividendele anului 2005, distribuite in anul 2006 se declara pana la 30.06.2007, in baza declaratiei 205, depusa de persoana juridica? Corect sau nu? :pullhair:



corect



#127736 IMPOZIT DIVIDENDE

Postat de mona75 on 03 April 2007 - 11:22 AM in Arhiva

Vezi postareacrisstina, la Apr 2 2007, 12:41 PM, a spus:

Am si eu cateva intrebari:
1. Are cineva un model de hotarare a asociatilor privind repartizarea profitului?
2. Se mai calculeaza si 6,5% sau altceva, in afara de impopzit pe dividende? Daca da, cum se calculeaza si se raporteaza?
3. Stiu ca impozitul pe divid se raporteaza in decl 100, dar dividendele nete incasate de administrator unde se raporteaza si pana cand?
Mii de multumiri.

1.
PROCES VERBAL AL ADUNARII GENERALE A ASOCIATIILOR
SOCIETATII SC .................
Incheiat azi …………………


Orinea de zi a sedintei:

- discutarea rezultatelor financiare ale societatii pe anul 2006

- aprobarea bilantului contabil

- repartizarea profitului net aferent anului 2006

- diverse

Administratorii sociretatii prezinta rezultatele financiare ale anului 2006 dupa cum urmeaza :
- profit brut

- profit net

-cifra de afaceri

Repartizarea profitului :

- rezerve legale
- alte rezerve ……………….
- dividende …………………
- profit nerepartizat ………………………, urmand a se repartiza ulterior.

Bilantul contabil al anului 2006 este prezentat spre aprobare, iar in urma supunerii la vot

a fost aprobat cu unanimitate de voturi.



Asociatii :

2. dupa parerea mea 6.5% se calculeaza doar daca asociatul nu realizeaza alte venituri (vezi L95/2006 art 257)

3 veniturile din dividende se declara in declaratia 205 pana la data de 30.06 a anului urmator incasarii dividendelor

Sper ca te ajuta



#127732 plata dividende 2007 si 6.5%

Postat de mona75 on 03 April 2007 - 10:58 AM in Arhiva

extras din legea 95din 2006
Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).

(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:

a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfășoară activități independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
c) veniturilor din agricultură supuse impozitului pe venit și veniturilor din silvicultură, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator și nu se încadrează la lit. b);
d) indemnizațiilor de șomaj;
e) veniturilor din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere și altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), dar nu mai puțin de un salariu de bază minim brut pe țară, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) În cazul persoanelor care realizează în același timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a)-d), contribuția se calculează asupra tuturor acestor venituri.



#126575 Majorare de capital.

Postat de mona75 on 26 March 2007 - 11:10 AM in Arhiva

456=1011
5121=456 in momentul in care varsa banii si aportul este in numerar
1011=1012



#122480 HOW MUCH?

Postat de mona75 on 23 February 2007 - 12:47 PM in Arhiva

am votat si eu



#122478 TREC TVA pe favctura emisa sau nu?

Postat de mona75 on 23 February 2007 - 12:24 PM in Arhiva

Dupa parerea mea daca ai facturat cu tva stornezi cu tva.



#122476 Decont TVA 2007

Postat de mona75 on 23 February 2007 - 12:22 PM in Arhiva

Deconturile de tva se depun trimestrial doar de cei care realizeaza o cifra de afaceri sub plafonul de 100.000 eur. Eu nu am auzit de alta modificare, si pentru celelalte societati care nu se incadreaza aici am depus deja decontul de tva si nu a zis nimeni ca nu il primestre.



#121240 avans si garantie

Postat de mona75 on 16 February 2007 - 02:12 PM in Arhiva

pentru CrisM

si eu lucrez la o firma de constructii montaj si am avut aceeasi situatie ca tine. Eu asa am procedat:

Avans facturat in 2006 10.000 eur

Factura de lucrari in 2007

lucrari exeutate 50.000 eur - 40.000 eur taxare inversa
- 10.000 eur cu tva 19%
stornare avans - 10.000 eur cu tva 19%

retinere garantie 5% - 2500 eur taxare inversa



#120985 Taxare inversa

Postat de mona75 on 15 February 2007 - 10:42 AM in Arhiva

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 9 2007, 04:02 PM, a spus:

(7) Persoanele impozabile cu regim mixt care sunt beneficiari ai unor achiziții supuse taxării inverse, conform art. 160 din Codul fiscal, vor deduce taxa în decontul de taxă în limitele și în condițiile stabilite la art. 145, 146, 147 și 1471 din Codul fiscal.
(8) Furnizorii/prestatorii care sunt persoane impozabile cu regim mixt vor lua în calculul pro-rata, ca operațiuni taxabile, valoarea livrărilor/prestărilor pentru care au aplicat taxare
inversă.

.......
(10) .........
În situația în care beneficiarii sunt persoane impozabile mixte, iar bunurile achiziționate sunt destinate realizării atât de operațiuni cu drept de deducere, cât și fără drept de deducere, suma taxei deductibile se va determina pe baza pro rata de la data efectuării achiziției bunurilor supuse taxării inverse și se va înscrie în rândul de regularizări din decont, care nu mai este afectat de aplicarea pro rata din perioada curentă.


Nu inteleg ce legatura am eu cu pro rata. Chiar daca efectuez operatiuni cu taxare inversa, eu consider ca aceste operatiuni sunt operatiuni taxabile, deci nu sunt persoana impozabila cu regim mixt. Daca esti de alta parere te tog mult sa spui.
Uite pe ce ma bazez eu cand spun ca nu sunt persoana impozabila mixta:


Persoana impozabilă care realizează sau urmează să realizeze atât operațiuni care dau drept de deducere, cât și operațiuni care nu dau drept de deducere este denumită în continuare persoană impozabilă cu regim mixt. Persoana care realizează atât operațiuni pentru care nu are calitatea de persoană impozabilă, în conformitate cu prevederile art. 127, cât și operațiuni pentru care are calitatea de persoană impozabilă este denumită persoană parțial impozabilă.


9)Operațiunile impozabile pot fi:

a)operațiuni taxabile, pentru care se aplică cotele prevăzute la art. 140;
b)operațiuni scutite de taxă cu drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa, dar este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziții. În prezentul titlu aceste operațiuni sunt prevăzute la art. 143-1441;
c)operațiuni scutite de taxă fără drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa și nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziții. În prezentul titlu aceste operațiuni sunt prevăzute la art. 141;
d)importuri și achiziții intracomunitare, scutite de taxă, conform art. 142;
e)operațiuni prevăzute la lit. a)-c), care sunt scutite fără drept de deducere, fiind efectuate de întreprinderile mici care aplică regimul special de scutire prevăzut la art. 152, pentru care nu se datorează taxa și nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziții.

Dupa parerea mea eu ma regasesc la litera a.



#120966 Taxare inversa

Postat de mona75 on 12 February 2007 - 02:19 PM in Arhiva

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 9 2007, 11:07 PM, a spus:

Vezi postareamarian.apetre, la Feb 9 2007, 02:16 PM, a spus:

Vezi postareamona75, la Feb 9 2007, 03:35 PM, a spus:

Perfect ,dar ce fac in cazul in care 50% din valoare contractului care cuprinde si montajul structurii catre beneficiar o produc eu (in acest caz se exclude de la caen 45 ) si 50 % o achizitionez de la o alta firma si o montez (in acest caz nu intra la excluderi). ?
Facturi separate.
- nu inteleg
-tu ai un contract pentru o lucrare sa spunem de 10000 (caen 45)
- cineva iti face o parte din ea 5000+950 tva=5950
- si tu faci o parte dar nu esti in grupa caen 45( de ce nu esti , ar trebui sa fii- montaj structura sant sigura ca intra in caen 45)
atentie montaj intra in caen 45
Este adevarat ca am contractat o lucrare sub cod caen 45 dar sunt si producatorul de structura si in acest caz:
4521 Construcții de clădiri și lucrări de geniu
Această clasă exclude:
- ............................................
- realizarea construcțiilor complete din prefabricate, din părți componente autofabricate, altele decât din beton, vezi diviziunile 20, 26 și 28;


Problema mea este in cazul in care eu produc 50% din structura si 50% o achizitionez de la o alta firma producatoare de structuri (in acest caz nu este autofabricata si intru la caen 45 iar in primul caz sunt exclusa de la 45). Cum ar trebui sa fac facura ? Cum explic beneficiarului ca 50% facturez cu tva si 50 5 fara tva.



#120704 Taxare inversa

Postat de mona75 on 09 February 2007 - 03:35 PM in Arhiva

Perfect ,dar ce fac in cazul in care 50% din valoare contractului care cuprinde si montajul structurii catre beneficiar o produc eu (in acest caz se exclude de la caen 45 ) si 50 % o achizitionez de la o alta firma si o montez (in acest caz nu intra la excluderi). ?



#120642 Taxare inversa

Postat de mona75 on 09 February 2007 - 10:56 AM in Arhiva

Va rog sa va spuneti parerea in legatura cu urmatoarea situatie:

sunt o firma producatoare de structuri metalice :

a) in situatia in care montez eu structura care am produso facturez cu tva. corect ?
b) in situatia in care eu produc doar 50% din structura iar 50% o achizitionez de la alt furnizor, factura catre beneficiar cum o intocmesc ?
c) in situatia in care in cadrul unui contract pe langa structura metalica confectionata de mine pe care o montez mai execut si alte lucrari cuprinse in grupa 45 CAEN cum facturez la beneficiar ?

4521 Construcții de clădiri și lucrări de geniu
Această clasă include:
- construcția tuturor tipurilor de clădiri;
- lucrări de geniu:
▪ poduri, inclusiv cele pentru autostrăzi suspendate, viaducte, tunele și pasaje subterane;
▪ conducte de mare lungime, linii de comunicații și electrice;
▪ conducte urbane, linii urbane de comunicații și electrice; lucrări urbane auxiliare;
- asamblarea și ridicarea de construcții din prefabricate, pe șantier.
Această clasă exclude:
- activități de servicii anexe extracției petrolului și gazelor, vezi 11.20;
- realizarea construcțiilor complete din prefabricate, din părți componente autofabricate, altele decât din beton, vezi diviziunile 20, 26 și 28;
- lucrări de construcții, altele decât clădiri, pentru stadioane, bazine de înot, săli de gimnastică, terenuri de tenis, terenuri de golf și alte baze sportive, vezi 45.23;
- lucrări de instalații pentru clădiri, vezi 45.3;
- lucrări de finisare, vezi 45.4;
- activități de urbanism și inginerie vezi 74.20;
- activități de proiectare pentru construcții, vezi 74



#120463 protocol 2007

Postat de mona75 on 08 February 2007 - 01:21 PM in Arhiva

IN COD FISCAL
8) Nu constituie livrare de bunuri, în sensul alin. (1): art 128
...................................
f) acordarea de bunuri de mică valoare, în mod gratuit, în cadrul acțiunilor de
sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, precum și alte destinații
prevăzute de lege, în condițiile stabilite prin norme.


IN NORME
(11) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de
bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic
este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit
, astfel cum este stabilit la Titlul II al Codului fiscal.
b) Bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt
considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se
încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinată potrivit art. 152 alin.(2) din
Codul fiscal.



#119320 calcul impozit/dividende

Postat de mona75 on 01 February 2007 - 03:58 PM in Arhiva

impozitul pt dividende este 16%
Daca repartizezi profitul la dividende palta se face astfel:
- in cazuk ridicarii sumei aferente dividendului pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care ai ridicat suma
- in cazul in care nu ai ridicat sumele dar ai repartizat profitul la dividende pina la data de 31.12 din anul in care ai facut repartizarea

ex calcul imp dividende:
- suma bruta repartizata ca dividende 100.000 ron
- impozit dividende 16% 100.000 *16%=16.000 ron
- dividende nete de ridicat 84.000 ron



#117470 Suspendare CIM administratori

Postat de mona75 on 22 January 2007 - 03:18 PM in Arhiva

Am sunat azi la ITM Timis si am intrebat daca se suspenda CM al administratorilor care sunt si salariati in cazul unui SRL.
Raspunsul a fost "DA" :lostit (13): .
La intrebarea mea comform carui articol si din care lege raspunsul a fost:
"nu pot sa va spun un articol din lege dar in urma discutiilor purtate de noi cu ORC asa s-a hotarat"

Deci in tara asta fiecare face ce vrea desi exista legi.



#116656 TREC TVA pe favctura emisa sau nu?

Postat de mona75 on 17 January 2007 - 01:32 PM in Arhiva

Buna ziua
Sunt noua pe acest forum si va rog ma ajutati cu parerea voastra.
O societate care factureaza lucrari de constructii montaj aplica taxarea inversa pentru lucrarile efectuate. Pentru materialele achizitionate pentru efectuarea lucrarii plateste la furnizorul de materiale stabilit in Romania valoarea materialelor+tva si urmeaza sa ceara rambursare de tva de la finante, rambursare care poate dura si cateva luni.
Daca achizitioneaza materialele din UE face taxare inversa si la achizitia intracomunitara .
Dupa parerea voastra nu este mai avantajos sa fac achizitii intracomunitare decat achizitii din Romania pentru materialele pe care le folosesc




Cometa SQL