Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sirius's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sirius's Content

There have been 133 items by sirius (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#291602 Calcul contributii salariu minim brut aferent 2023

Postat de sirius on 16 February 2023 - 04:49 PM in SALARII

As mai adauga o observatie. Atat in sectiunea A la “1.Tip asigurat dpdv contract de munca” cat si in sectiunea E3 la “2.Tip asigurat” am selectat din meniul derulant pozitia (51) 1.11.2 Salariat (CIM cu norma intreaga), beneficiar al masurii '200 de lei din sal.minim, suma netaxabila' cf.OUG168/2022 si la introducerea salariului brut 3000 lei automat formularul a scazut din bazele de calcul a contributiilor sociale suma de 200 lei.



#291600 Calcul contributii salariu minim brut aferent 2023

Postat de sirius on 15 February 2023 - 04:51 PM in SALARII

Azi 15.02.2023 a aparut prima versiune a D112 valabila 2023, am completat, validat si depus formularul cf. calculelor prezentate in prima postare. La validare a aparut un mesaj referitor la existenta unor avertizari dar ca formularul poate fi depus. Dupa depunere recipisa mi-a confirmat ca “nu exista erori de validare” Dar as face acum o mica observatie si anume ca am modificat fata de prima postare (chiar daca nu influenteaza valorile contributiilor) pozitia
Venit baza de calcul = 1420 lei (2020-600)
in
Venit baza de calcul = 1220 lei (2020-600-200)
iar impozitul este acelasi 122 lei (1220 x 10%)
pentru ca atat pe statul de plata cat si in D112 mi s-a parut mai logic sa trec baza de calcul efectiva iar cei 200 lei sa fie scazuti din aceasta baza (si nu doar in momentul calcului cum am procedat eu initial)



#291564 Calcul contributii salariu minim brut aferent 2023

Postat de sirius on 01 February 2023 - 05:59 PM in SALARII

Pentru salariul minim brut de 3000 lei valabil incepand cu 1.01.2023 (fara persoane in intretinere) am calculat astfel (rog observatii, completari etc):
Deducerea personala de baza: 20% (adica 600 lei)
CAS 25% = 700 lei ((3000-200) x 25%)
CASS 10% = 280 lei ((3000-200) x 10%)
Venit net = 2020 lei (3000-980)
Venit baza de calcul = 1420 lei (2020-600)
?! Impozit salar = 122 lei ((1420-200) x 10%)
Total contributii datorate de salariat: 1102 lei (700+280+122)
Rest de plata: 1898 lei (3000-1102)

Contributie datorata de angajator:
CAM 2.25% = 63 lei ((3000-200) x 2.25%)
Total contribuitii salariat + angajator = 1165 lei (1102+63)

Singura neclaritate dupa parerea mea ar putea fi la calculul impozitului pe salar, daca acei 200 lei neimpozabili se scad doar din ceea ce se refera sau raporteaza la 3000 lei sau si din baza de calcul a impozitului pe venit de 1420 lei (afectata oarecum indirect deja), asa cum am facut eu in exemplul de mai sus, considerand ca totusi daca nu s-ar scadea 200 de lei din baza atunci salariatul paradoxal ar plati un impozit pe salar putin chiar mai mare decat deca nu ar fi existat deloc cei 200 lei neimpozabili la calculul CAS si CASS.



#290976 D112 vers. 24.06.2022

Postat de sirius on 03 July 2022 - 10:58 AM in Alte declaratii si raportari

Mi se pare destul de ciudat ca ultima versiune din 24.06.2022 a declaratiei D112 sa afiseze dupa deschiderea ei, imediat sub titlu, informatia “(versiune valabila pentru lunile de raportare 01-05/ 2022)” si bineinteles la incercarea de introducere a lunii 6 (iunie) sa apara mesajul “Nu este permisa luna >5 in acest PDF”. Ma asteptam ca o versiune atat de recenta sa poata fi folosita deja la declararea obligatiilor aferente lunii iunie 2022 avand in vedere ca suntem deja in iulie. Probabil trebuie sa mai asteptam pentru aparitia vreunei alte versiuni .....



#290935 Calcul contributii salariale incepand cu 1.06.2022

Postat de sirius on 13 June 2022 - 07:03 AM in SALARII

Asa mi se pare si mie citind OUG 67/2022. Doar ca fapt divers, ma gandesc ca unul care va fi incadrat de la 1.06.2022 cu 2750 lei brut beneficiind de scutirile de taxe pentru cei 200 lei peste 2550 brut minim, in cazul ca de la 1.01.2023 noul salariu minim brut va fi in jurul lui 2700 brut, respectivul salalariat nu va mai beneficia de aceste scutiri si ar putea lua un net putin mai mic decat in 2022 in cazul ca va ramane pe noul salariu minim brut valabil pt. 2023 😊
Dar mai bine sa nu anticipez penru ce va fi in 2023 ca nici macar pana la sfr, anului nu stim ce situatii sau legi mai pot aparea.



#290933 Calcul contributii salariale incepand cu 1.06.2022

Postat de sirius on 12 June 2022 - 08:04 AM in SALARII

Un SRL are un angajat caruia de la 1.01.2022 i s-a majorat salariul brut la 2600 lei si pentru care contributiile aferente acestui salar brut s-au datoarat si platit incepand de la acea data. Acum daca de la 1 iulie va fi angajat un al doilea salariat tot cu 2600 lei brut contributiile aferente se vor calcula si pentru acest angajat tot la nivelul acestei sume sau doar la 2550 lei brut iar pentru deferenta de 50 lei nu mai datoareaza contributii doar acest angajat? Ori masura se aplica doar in cazul majorarii doar cui 200 lei peste nivelul de 2550? Sau mai bine nu se complica si calculeaza si plateste le fel pentru ambii angajati? Macar la pensie pentru perioada respecitva nu vor fi discriminari intre cei doi angajati :)



#289857 Bilant la 31 decembrie 2020

Postat de sirius on 16 March 2021 - 02:50 PM in Bilanturi

Mi se pare practica, simpla si corecta solutia sugerata. Poate totusi ma mai gandesc daca macar validarea (fara semnare cu certificat digital) sa o fac, sa dau la semnat prima pagina iar apoi fie prin deblocare, revalidare, atasare a fisierului zip completat la bilant si semnare digitala, fie eventual prin validare, atasare si semnare digitala a unei copii rezerva a fisierului bilant facuta inainte de validare (dar verificata intr-o forma sau alta). Singura diferenta fara de varianta sugerata ar fi ca in acest caz apare mentiunea FORMULAR VALIDAT.



#289849 Bilant la 31 decembrie 2020

Postat de sirius on 15 March 2021 - 11:00 PM in Bilanturi

O problema aparent banala legata de fisierul zip atasat la situatiile financiare.
In noile instructiuni privind fisierul cu extensia zip atasat la situatiile financiare se prevede ca printre documentele cerute sa se afle si prima pagina scanata a situatiilor financiare semnate si scanate alb negru. Bilantul la momentul validarii (si eventual semnarii lui cu certificat digital) cere imediat atasarea si acelui fisier zip dar prima pagina a bilantului se poate scana doar dupa semnarea olografa (manuala) a situatiilor financiare atat de catre administrator cat si de catre cel care le intocmeste iar asta doar inainte de validarea si semnarea lor cu certificat digital deci sa inteleg ca pot atasa prima pagina scanata a bilantului semnata olograf de administrator si de cel care le intocmeste mai putin semnatura cu certificat digital si/sau fara mentiunea formular validat? E drept se poate valida si atasa un fisier zip oarecare de forma dar asta inseamna apoi ca dupa scanarea primei pagini incluzand semnaturile celor in drept sa deblochez si sa validez din nou bilantul cu atasarea fisierului zip final incluzand de data asta prima pagina a bilantului cu toate semnaturile si scanata, chiar daca data semnaturilor digitale (din fisierul zip si cea noua de la revalidare) vor fi diferite apoi?



#289826 Declaratia unica – mod completare sectiunea venituri impuse pe baza de...

Postat de sirius on 08 March 2021 - 05:43 PM in Declaratia unica

Pentru o persoana fizica (cunostinta apropiata mie) care intentioneaza sa realizeze venituri din inchirierea in scop turistic a camerelor situate in locuinta personala am incercat o simulare a modului de stabilire a eventualului impozit datorat si astfel am descarcat de pe situl ANAF declaratia D212 (decl. unica pt. pers.fizice) incercand sa o completez dar spre surprinderea mea am observat ca nu ma descurc deoarece la “CAPITOLUL I. DATE PRIVIND IMPOZITUL PE VENITURILE REALIZATE ȘI CONTRIBUȚIILE SOCIALE DATORATE PENTRU ANUL 2020” la “SECȚIUNEA I.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România” nu exista decat doua subsectiuni prima (I.1.1.) referitoare la veniturile impuse in sistem real/pe baza cotelor forfetare de cheltuieli si a doua (I.1.2.) referitoare la cele referitoare pe baza de norme de venit (DOAR subl. mea) in cazul contribuabililor care au inceput activitatea in luna decembrie a anului de impunere, Pe mine m-ar fi interesat o sectiune care, la fel ca I.1.1., sa se refere la tot anul nu doar la decembrie, nu inteleg de ce aceasta discriminare mai (nu am gasit nici in alta parte a formularului ceea ce m-ar fi interesat) e drept ca nu am mai completat astfel de declaratii pana acum de aceea rog pe cineva daca poate aduce lamuriri sau sugestii cu multumirile de rigoare.



#289739 D112 - topic 2021

Postat de sirius on 11 February 2021 - 02:04 PM in Alte declaratii si raportari

Actualizarea din 18.01.2021 nu permite modificarea anului de raportare 2020 probabil ca va mai apare in zilele urmatoare vreun update oricum este timp destul inca pana la scadenta :)



#289734 D112 - topic 2021

Postat de sirius on 11 February 2021 - 12:27 PM in Alte declaratii si raportari

Mi se pare un pic ciudat ca in timp ce situatiile financiare anuale aferente 2020 desi au termene de depunere mult mai tarzii decat D112 aferent lunii ian.2021 au aparut pe situl ANAF in timp ce ultima intarzie sa apara desi nu mi se par schimbari radicale in privinta regulior de calcul al veniturilor de natura salariala eventual cu exceptia salariului minim care sa necesite un termen prelungit de elaborare. Sau poate ma insel?



#289648 Salariu minim brut 2021

Postat de sirius on 14 January 2021 - 12:40 PM in SALARII

HG nr. 4/13.01.2021 publicata in M.Of. nr.40/13.01.2021 prevede ca majorarea salariului minim brut la 2300 lei se aplica incepand cu data intrarii ei in vigoare. Eu as alege totusi data de 1 ianuarie data de inceput a majorarii salariului minim chiar daca, spre deosebire de anii precedenti, nu mai este mentionata explicit. Pareri, opinii ? :)



#289599 Probleme instalare noua versiune 6.0.8 a aplicatiei Revisal

Postat de sirius on 22 December 2020 - 09:56 PM in REVISAL

In caz ca vor intampina si altii problema prezentata de mine mai sus. Spre surprinderea mea am observat in Control Panel / Programs and Features ca imi apar doua pozitii una sub alta de Revisal acolo: “ReviSal HG 500-2011” (vers.6.0.6) si “ReviSal HG 905-2017” (vers.6.0.7) cu ultima de fapt lucrez. M-am gandit sa dezinstalez versiunea aceea 6.0.6 (nu stiu din ce cauza mai aparea acolo) si astfel am reusit sa instalez (update) fara probleme vers. actuala 6.0.8



#289577 Probleme instalare noua versiune 6.0.8 a aplicatiei Revisal

Postat de sirius on 19 December 2020 - 06:40 PM in REVISAL

Azi am descarcat de pe situl www.inspectiamuncii.ro/reges versiunea 6.0.8 a aplicatiei Revisal. In ghidul de instalare la Pasi de urmat scrie:

“Versiunea 6.0.8 a aplicației Revisal poate fi instalată numai dacă aveți deja pe stația de lucru versiunea 6.0.7 sau nu ați avut nicio altă versiune de Revisal instalată anterior.”

Spre surprinderea mea desi am in prezent versiunea 6.0.7.0 pe laptop (windows 10 Pro for Workstations) la accesarea fisierului Revisal.msi (conform ghidului) imi apare automat mesajul: “Versiunea 6.0.8 a aplicatiei Revisal nu poate fi instalata direct peste versiunea 6.06! Se va instala versiunea Revisal 6.0.7 dupa care se va instala versiunea 6.0.8”. Dupa apasarea pe OK (alta optiune nu exista) imi apare fereastra cu titlul Instalare incompleta iar singurul buton accesibil este “Inchide”. Iar daca incerc din nou obtin acelasi rezultat. Nu stiu daca ar trebui sa incerc sa reinstalez versiunea anterioara inca odata (6.0.7) sau sa mai astept sa vad daca si altii intampina aceeasi problema ori poate se mai schimba ceva :)



#289561 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 13 December 2020 - 01:54 PM in Alte declaratii si raportari

In data de 5 decembrie 2020 a intrat in vigoare Legea 276/2020 care printre alte modificari importante aduse OG 26/2000 prevede ca nu mai trebuie depusa declaratie privind ,,beneficiarul real” daca asociatia este formata numai din persoane fizice si nu exista ,,beneficiari reali” in afara membrilor asociatiei



#289136 Concedii maternitate – an 2020

Postat de sirius on 27 July 2020 - 01:02 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Din cate am inteles parcurgand Codul Fiscal, pentru concediile medicale de maternitate (cod 08 – Sarcina si lauzie) care se suporta integral din FNUASS nu se calculeaza si retine decat CAS 25% nici macar impozit pe venit 10% fiind considerate venituri neimpozabile cf. art.62 lit c) din CF. Am inteles bine? Daca in prima parte a lunii, salariata a efectuat un anumit numar de zile de munca pentru acestea evident datoreaza toate contributiile aferente perioadei lucrate din luna incl. impozit venit 10% cele de CAS cumulandu-se. Aici as fi curios sa aflu daca la determinarea deducerii personale se ia in consideratie venitul brut total incl. cele neimpozabile (din FNUASS) desi daca ar fi fost toata luna in matern (asa cum va fi de altfel in luna urmatoare) nu mai conta calculul deducerii cat timp impozitul ar fi fost oricum zero. Nu e o chestiune foarte importanta doar asa ca mod de interpretare mai mult.



#289093 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 14 July 2020 - 02:26 PM in Alte declaratii si raportari

Daca in privinta firmelor (in special SRL-urilor) s-au facut modificarile cuvenite si asteptate nu acelasi lucru cred ca s-ar putea spune (din ceea ce stiu, va rog sa ma corectati daca gresesc) si despre ONG-uri. Aici as mentiona in primul rand obligatia depunerii anuale pana la data de 15 ianuarie a declaratiei deci nu doar ori de cate ori intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real (am mentionat articolul respectiv intr-una din postarile anterioare). In plus pe langa declaratia privind beneficiarii reali in cazul ONG-urilor trebuiesc modificate in actele de constituire si datele de identificare ale asocatilor iar daca tot s-a introdus obligatia introducerii CNP-urilor nu vad de ce ar mai trebui sa fie inscrise si numarul si seria actelor de identitate care se mai pot modifica uneori inclusiv prin introducerea noilor carduri de identitate cu cip care am inteles ca din iulie 2021 vor fi obligatorii pentru circulatia in tarile UE. Dar poate se va schimba in perioada urmatoare in mod oarecum similar ceva si in OG 26/2000 modificata prin Legea 129/2019. Daca totusi a aparut sau va aparea ceva si in privinta ONG-urilor (nu doar in cea a entitatilor juridice inregistrate la Registrul Comertului) va rog sa ma completati sau corectati.



#289069 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 08 July 2020 - 08:54 AM in Alte declaratii si raportari

S-a publicat in sfarsit, in M. Of. nr. 588 din 6.07.2020, Legea nr. 108/2020 privind modificarea și completarea Legii nr. 129/2019 pentru prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative care aduce unele modificari mult asteptate si de bun simt in opinia mea Legii 129/2019.

- S-a modificat art.56 alin (1) si (4) astfel:
„(1) Persoanele juridice supuse obligației de înregistrare în registrul comerțului depun la înmatriculare și ori de câte ori intervine o modificare o declarație privind beneficiarul real al persoanei juridice, în vederea înregistrării în Registrul beneficiarilor reali ai societăților.
…......
(4) Dacă intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, declarația se depune în termen de 15 zile de la data la care aceasta a intervenit”.

- După alineatul (1) al articolului 56, se introduc două noi alineate, alin. (1^1) și (1^2), cu următorul cuprins:
„(1^1) Sunt exceptate de la obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (1):
a) regiile autonome, companiile și societățile naționale șisocietățile deținute integral sau majoritar de stat;
b) persoanele juridice constituite doar din asociați persoane fizice, atunci când aceștia sunt singurii beneficiari reali.
(1^2) În cazul persoanelor exceptate conform alin. (1^1) lit. b), în lipsa depunerii declarației privind beneficiarul real, Oficiul Național alRegistrului Comerțului este obligat să completeze din oficiu Registrul beneficiarilor reali ai societăților pe baza documentelor care însoțesccererea de înmatriculare sau pe baza evidențelor deținute în cazul societăților deja înmatriculate.”

- S-a modificat art. 62, alin. (1) astfel:
„(1) În termen de 12 luni de la intrarea în vigoare a prezentei legi, societățile înregistrate până la data intrării în vigoare a prezentei legi în registrul comerțului, cu excepția celor prevăzute la art. 56 alin. (1^1), depun, prin grija reprezentantului legal, spre înregistrare în Registrul beneficiarilor reali ai societăților, ținut de Oficiul Național al Registrului Comerțului, o declarație privind datele de identificare ale beneficiarilor reali”.

Astept pareri si comentarii :)



#288546 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 05 March 2020 - 06:31 PM in Alte declaratii si raportari

Si in cazul ONG-urilor in acest an termenul limita de depunere a acestei declaratii este tot 21.07 dar in plus fata de firme tot pana la aceeasi data ele mai trebuie sa-si modifice si statutul si actul constitutiv in urma modificarilor OG 26/2000 aduse de Legea 129/2019, pe langa art. 34^4 (mentionat in postarea anterioara) dupa cum urmeaza:
La articolul 6 alineatul (2), literele a) si c) se modifica:
"a) datele de identificare ale membrilor asociati: numele, prenumele, codul numeric personal, seria si numarul actului de identitate pentru persoanele fizice, denumirea si codul de identificare fiscala ale persoanei juridice asociate si, dupa caz, domiciliul sau resedinta ori adresa sediului social; .....................................................................
c) denumirea asociatiei: denumirea va contine in mod obligatoriu cuvantul "asociatie". Denumirea exprimata intr-o limba straina va cuprinde si traducerea in limba romana."
2. La articolul 6, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4): "
(4) In cazul in care din asociatie fac parte persoane ale caror nume sau ale caror denumiri sunt redactate intr-o alta grafie decat cea latina, numele sau denumirile sunt transliterate in grafia latina, conform actelor de identitate, respectiv actelor de infiintare emise de autoritatile statului de apartenenta ori statului roman si sunt folosite in forma astfel transliterata ori de cate ori aceste persoane sunt prevazute in documentele oficiale ale asociatiei."
Art. 7 alin. (2) lit. c^1)-c^2) din O.G. nr. 26/2000 (introdus prin Legea nr. 129/2019):
Potrivit noii reglementări, la art. 7 alin. (2), după lit. c), se introduc două noi litere, lit. c^1)-c^2), cu următorul conținut:
„(2) Cererea de înscriere va fi însoțită de următoarele documente:
(…)
c^1) copii certificate pentru conformitate cu originalul ale actelor doveditoare ale identității membrilor asociați;
c^2) declarație pe propria răspundere, încheiată în formă autentică, a persoanei care, în temeiul alin. (1), formulează cererea de înscriere, care cuprinde datele de identificare ale beneficiarilor reali ai asociației, în sensul reglementărilor din domeniul prevenirii și combaterii spălării banilor și finanțării terorismului. Datele de identificare ale beneficiarului real sunt: numele, prenumele, data nașterii, codul numeric personal, seria și numărul actului de identitate, cetățenia, domiciliul sau reședința;”.



#288543 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 05 March 2020 - 10:48 AM in Alte declaratii si raportari

Din pacate anomaliile mentionate mai sus nu se limiteaza doar la persoanele juridice supuse obligatiei de înregistrare în registrul comertului, iata ca si entitatile juridice (precum ONG-urile ) care se inregistreaza la grefa judecatoriei (Ministerul justitiei) corespunzatoare au parte de prevederi asemanatoare:
ART. 34^4 al OG 26/2000 in vigoare DUPA modificarile aduse de Legea 129/2019 prin art. 53:
“(1) Anual sau ori de cate ori intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, asociatia sau fundatia are obligatia de a comunica Ministerului Justitiei datele de identificare ale beneficiarului real, in vederea inregistrarii actualizarii evidentei privind beneficiarii reali ai asociatiilor si fundatiilor.
(2) In acest scop, consiliul director al asociatiei sau fundatiei imputerniceste o persoana fizica pentru a comunica, printr-o declaratie pe propria raspundere, incheiata in forma autentica, datele de identificare ale beneficiarului real.
(3) Declaratia anuala prevazuta la alin. (1) se comunica Ministerului Justitiei pana la data de 15 ianuarie.
(4) Daca intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, declaratia prevazuta la alin. (1) se depune in termen de 30 zile de la data la care aceasta a intervenit.”



#288520 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 27 February 2020 - 04:41 PM in Alte declaratii si raportari

Am ridicat problema de mai sus din doua motive sau nedumeriri mai bine zis.
1.Anul acesta termenul limita de depunere a declaratiei privind beneficiarii reali la Registrul Comertului pentru societatile infiintate anterior intrarii in vigoare a legii este de 20.07.2020. Daca insa societatea vrea sa intocmeasca si sa trimita bilantul la 30.12.2019 mai repede adica prin februarie sau martie a.c poate sa depuna declaratia la termenul respectiv sau conform alin.(4) al art.56 mentonat anterior este obligata sa depuna in termen de 15 zile de la aprobarea situatiilor financiare?
2.Daca in anii urmatori survine o modificare in privinita beneficiarului real prin lunile ianuarie sau februarie cf. celor mentionate ar trebui sa depuna declaratia in termen de 15 zile de la data la care a survenit modificarea, in acest caz mai trebuie sa depuna declaratia din nou dupa 2-3 luni dupa aprobarea bilantului chiar daca intre timp nu a survenit nici o modificare? Modificari pot surveni si la sfr. anului iar chestiunea ar fi aceeasi etc



#288513 Declaratia privind beneficiarii reali, cf Legii 129/2019

Postat de sirius on 27 February 2020 - 02:07 PM in Alte declaratii si raportari

In noua Lege 129/2019 pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor care abroga si inlocuieste vechea Lege 656/2002 exista o prevedere referitoare la Declaratia beneficiarului real care trebuie depusa la Registrul Comertului care mie mi se pare mai mult decat supeflua, chiar aberanta:

“Art. 56
(1)Persoanele juridice supuse obligaĹŁiei de înregistrare în registrul comerĹŁului, cu excepĹŁia regiilor autonome, companiilor şi societăţilor naĹŁionale şi societăţilor deĹŁinute integral sau majoritar de stat, depun la înmatriculare, anual sau ori de câte ori intervine o modificare o declaraĹŁie privind beneficiarul real al persoanei juridice, în vederea înregistrării în Registrul beneficiarilor reali al societăţilor.
...........................................................................
(4)DeclaraĹŁia anuală se depune la oficiul registrului comerĹŁului în care este înmatriculă persoana juridică în termen de 15 zile de la aprobarea situaĹŁiilor financiare anuale, iar dacă intervine o modificare privind datele de identificare ale beneficiarului real, declaraĹŁia se depune în termen de 15 zile de la data la care aceasta a intervenit.”

Pot sa inteleg ca sunt obligati sa depuna declaratia toate societatile comerciale (mai putin cele cu capital integral sau majoritar de stat) ba chiar si cele cu asociat si administrator unic (desi ei apar oricum in actele de constituire) dar sa ceri sa o depuna anual fara sa apara nici o modificare intre timp, modificare care oricum asa cum este mentionat deja in acelasi loc trebuie depusa in termen de 15 zile de la data intervenirii ei mi se pare absolut inutila. Poate totusi nu inteleg eu ceva asa ca astept pareri, opinii etc :)



#288440 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de sirius on 01 February 2020 - 04:04 PM in Alte declaratii si raportari

Pentru cei care intreaba despre ONG si nu numai care obtin exclusiv venituri neimpozabile as raspunde in felul urmator. Ca sa completezi corect D392 (A si B) trebuie sa treci atat in rubrica “Livrari de bunuri si prestari servicii” cat si in cea de “Achizitii” valorile corespunzatoare din jurnalele de tva care sunt obligatorii de tinut de catre persoanele impozabile d.p.d.v al TVA indiferent daca sunt inregistrate in scopuri de TVA sau nu sunt inregistrate datorita incadrarii in plafonul de scutire dar care ar fi obligate sa se inregistreze daca ar depasi acel plafon de scutire. Am mai avut candva discutii cu un Cabinet medical individual care realiza venituri impozabile d.p.d.v al profitului (venitului) dar neimpozabile d.p.d.v al TVA (indiferent de plafonul veniturilor) si ca atare nu avea obligatia sa tina nici macar Jurnale TVA si care dorea sa o ajut sa completeze D392 desi nu avea aceasta obligatie si nici nu ar fi putut in mod corect sa o completeze in absenta acelor jurnale.



#288384 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de sirius on 21 January 2020 - 11:07 AM in Alte declaratii si raportari

Obligatia depunerii Declaratiei informative 392 A si B (dar si a D 393) asa cum se stie a fost suspendata pe perioada 1.01.2017 – 31.12.2019. Dupa cate am inteles in acest an ar trebui sa depunem aceasta declaratie din nou. Ce observatii, pareri, precizari sau comentarii aveti? Amenzile pentru nedepunere sunt mari.



#288354 Salarii 2020 (modificari fata de 2019)

Postat de sirius on 08 January 2020 - 08:56 PM in SALARII

Singurele modificari sau implicatii vor fi probabil legate de stabilirea deducerilor personale care probabil vor scadea pentru salariul minim daca plafoanele raman la nivelul de anul trecut cand salariul minim brut era mai mic. Dar mai e timp suficent pentru clarificare :)




Cometa SQL