Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gika_d's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gika_d's Content

There have been 28 items by gika_d (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#238118 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 20 February 2011 - 06:26 PM in Declaratii PFA

dupa ce am radiat pfa-ul am mers la adm financiara
am completat niste cereri,mi-au inchis registrele(au pus o stampila) si anul asta am depus doar decl 200
cand imi va veni decizia de impunere o sa platesc impozitul si gata
control inca nu am avut dar de la adm fin mi-au spus sa pastrez actele 5 ani
deci orice e posibil
mai trebuie si la sanatate sa ma duc cu decizia de impunere k sa imi calculeze cat tre sa mai platesc
cel mai bine te duci la inspectorul fiscal la care esti repartizat si el iti spune ce tre sa faci



#237049 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 08 February 2011 - 07:50 PM in Declaratii PFA

Vezi postareaavdia, la Feb 2 2011, 09:21 PM, a spus:

Da treceti CNP.La livrai nu aveti cum sa treceti fara tvA daca d-voastra sunteti neplatitor de TVA, deci fatcurati fara tva. La achizitii nu puteti trece bonurille, fiindca bonurile sunt documente pentru inregistrarea in casa, mai exact a platilor. Merge si pe cd.
ms ptr raspuns
dar mai am o intrebare
la cifra de afaceri ce cota tva aplic?
24 % sau 19 % ?



#236449 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 02 February 2011 - 08:05 PM in Declaratii PFA

salut
sunt pfa neplatitor de tva si nu stiu sa completez 392
la codul fiscal pot sa trec cnp-ul? la adm financiara sunt inreg dupa cnp
la rubrica livrari serv trec suma cu tva sau fara?
la rubrica achizitii =eu am avut cheltuieli doar ptr combustibil trebuie sa trec valoarea bonurilor????
se depune doar pe discheta??? sau merge si pe cd??

trec zero?
sau total achizitiilor de carburant?
si platile catre cnpas,casmb se trecla achizitii?



#236342 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 01 February 2011 - 07:17 PM in Declaratii PFA

pe site-ul anaf s-au modificat doar categoriile ptr care tre sa se depuna 392
dar problema e ca modelul declaratiei este doar ptr pfa platitori de tva
stie cineva la ce se refera format electronic? trebuie doar pe discheta sau se poate si pe cd?
are cineva vreun model de completare a declaratiei?



#236257 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 31 January 2011 - 06:38 PM in Declaratii PFA

daca afla cineva mai multe info despre 392 sa anunte pe acest forum
eu am fost pfa neplatitor de tva.l-am radiat anul trecut si sapt acesta depun decl 200 si scap de pfa
la adm financiara nu stia nimeni de 392
pe site-ul ministerului de finante la fel
sa inteleg k acest stat nemernic faca tot posibilul k sa astepte data de 25 febr si sa ne amendeze cu 12.000 lei?
sincer cine a stabili o asemena amenda cred k e un retardat



#235923 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 25 January 2011 - 08:46 AM in Declaratii PFA

Vezi postareaDana42, la Jan 12 2011, 04:04 PM, a spus:

In sensul art. 125^1 din CF, persoana impozabila este definita astfel :
"18. persoană impozabilă are înțelesul art. 127 alin. (1) și reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituția publică, persoana juridică, precum și orice entitate capabilă să desfășoare o activitate economică;"

Deci Tes, se aplica si pt. PFA si pt. soc. comerciale.
dar pe site-ul anaf apare altceva
eu sunt pfa neplatitor de tva cifra de afaceri 13.000 ron
si ce este aiurea daca tre sa depun de unde sa salvez pe discheta?
toate calc din ziua de azi nu mai au floppy disc
sper sa anunte din timp acest stat imbecil,nu in ultima sapt ca tre sa depun si eu acest formular
daca stie cineva mai multe amanunte sa imi raspunda si mie
p.s eu am radiat pfa-ul in sept



#235909 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de gika_d on 24 January 2011 - 07:09 PM in Declaratii PFA

sunt pfa neplatitor de tva.cifra de afaceri 13.000 ron
tre sa depun 392?
stie cineva de unde se iau aceste formulare????



#235725 D200 / 220

Postat de gika_d on 20 January 2011 - 06:28 PM in Declaratii PFA

am si eu novoie de sfaturi privind completarea decl 200
sunt pfa dar nu stiu cum sa completez rubricile referitoare la pierderea fiscala
daca ma poate ajuta cineva ????



#232296 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de gika_d on 21 October 2010 - 06:15 PM in Arhiva

Vezi postareacatrina, la Oct 21 2010, 01:05 PM, a spus:

Vezi postareasintax, la Oct 6 2010, 10:27 PM, a spus:

deci deja sunt in ceata rau. chiar nu stiu ce am de facut - eu ca pfa (nu cu drepturi de autor, ci pfa dasta obisnuit) trebuie sau nu sa completez acea declaratie la pensie? mentionez ca platesc deja contributie de pensie la ei, in jur de 300 de ron pe luna (atat am vrut eu sa cotizez) de aproape 2 ani - am cartea de munca la ei si tot ce trebe. intreb ptr.ca desi platesc lunar acei 300 de roni, ii cred in stare sa vina sa imi dea nush ce amenda ca nu am facut cine stie ce declaratie noua la ei.

merci anticipat de ajutor.


Eu am fost chiar azi la Casa de Pensii si mi-au spus ca se depune declaratia cf. Ordonanta 58 pentru lunile Iulie, August si pentru primele zece zile ale lunii Septembrie, bineinteles se si plateste ceea ce ai declarat.
Au spus ca ai posibilitatea de a anula cotizarea cf. Legii 19 (adica ceea ce platesti tu acum) dar nu recomanda asta pentru ca dupa 10 septembrie cand ord. 58 nu mai este valabila trebuie din nou sa te reasiguri la plata pensiei.

Declaratiile pe ord. 58 se primesc inca fara amenzi pentru toate lunile. Termenul pentru septembrie este 25 Oct 2010.
eu am radiat pfa-ul in sept.cand am fost sa inchid cartea de munca au verificat daca sunt cu plata la zi cf legii 19.era sapt cand directoarea cnpas anuntase ca se revine la legea 19. daca mi-au inchis cartea de munca fara sa imi ceara depunerea decl cf og 58 e greseala lor??



#231412 profesii liberale si ord. 82/2010

Postat de gika_d on 20 September 2010 - 12:07 PM in Arhiva

am auzit astazi ca tre sa depunem decl pe iulie si august
eu azi am radiat pfa-ul si la cartea de munca nu mi-a zis nimeni nimic de oug 58,eu plateam conf legii ....
acum tre sa platesc iar ??
si cu banii achitati cf legii .... cum ramane?
cea mai mare prostie .anunta ca doar cei cu drepturi de autor tre sa depuna decl iar azi ca toata lumea?
adica platesc de 2 ori ptr ca avem un guvern incompetent
help.cum se completeaza cererea ptr casa de pensii(eu am platit si pe iulie si pe aug cate 130 lei)



#231383 Inchidere / radiere PFA

Postat de gika_d on 19 September 2010 - 06:02 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

salut.daca radiez pfa-ul tre sa scriu ceva pe facturile ramase in facturier???
si o contabila mi-a pierdut registrul inventar.am dat anunt la ziar.mai tre facut ceva
referitor la oug 58 cand mi-am inchis cartea de munca nu mi s-a cerut depunerea decl pe iulie si august doar sa fiu cu plata la zi



#231010 Inchidere / radiere PFA

Postat de gika_d on 09 September 2010 - 06:06 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

salut vreau sa radiez si eu pfa-ul dar tre sa ma sterg de la sanatate.
am contractul de munca dar e f mare aglomeratie la ghiseu si nu reusesc sa le depun
prin posta se poate?



#230496 PFA vs. II

Postat de gika_d on 26 August 2010 - 06:51 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare I.I.

vreau sa stiu si eu avantaje/dezavantaje ii vs pfa



#230495 declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010

Postat de gika_d on 26 August 2010 - 06:50 PM in Arhiva

salut sunt pfa si am contract si la casa de pensii si la sanatate
sunt cu plata la zi
mai tre sa depun declaratie ptr iulie?
e aiurea ,platesc de doua ori



#228768 adev de venit ptr pfa

Postat de gika_d on 22 July 2010 - 06:26 PM in Arhiva

sunt pfa din 2009. m-am inscris la cass(atunci am dus adeverinta de venit,decizie de impunere,pe care nimeni nu a luat-o in seama) si cand am fost sa platesc mi s-a cerut adev de venit
stie cineva exact ce trebuie depus anual la cass?



#228270 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de gika_d on 12 July 2010 - 05:36 PM in Arhiva

am si eu o problema cu pfa-ul.contabilul nu a vrut sa imi treaca cheltuielile cu lumina,net , tel si intretinere
eu am comodat pe o garsoniera.e vreo problema daca 2 pers locuiesc acolo(eu si proprietara)
daca mentionez printr-un act aditional ca eu sa suport integral aceste cheltuieli,pot sa le deduc???



#228216 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de gika_d on 11 July 2010 - 05:17 PM in Arhiva

salut.sunt pfa de anul trecut si activitate am secretariat.
vreau sa imi adaug un nou cod caen,de curier.am fost la regiostru comertului si am rezolvat chestia asta dar cei de la admin financiara mi-au spus ca o sa fie valabila activitatea de curier de la 1 ian 2011 ca mie mi-a venit in febr decizia pe anul acesta
pot sa imi deduc cheltuieli cu carburantul pe curierat,sau tre sa astept pana la 1 ian????
o sa am ctr de prestari serv pe curierat



#226958 modificari in PFA

Postat de gika_d on 15 June 2010 - 06:10 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

sal.sunt pfa si am ca activitate secretariatul
pot sa imi schimb activitatea(codul caen) ?
ce pasi tre sa urmez?



#226957 Contracte comodat & intrebari PFA

Postat de gika_d on 15 June 2010 - 06:08 PM in Arhiva

sal.sunt pfa si am contract de comodat pe casa.in acelasi timp exista si un contract de inchiriere (facut de pers unde stau) cu o alta pers
pot sa imi deduc intretinerea?



#225812 taxe noi la pfa?

Postat de gika_d on 13 May 2010 - 06:07 PM in Arhiva

poate cineva sa ma lamureasca si pe mine despre ce taxe a zis vladescu la pfa?
eu platesc imp pe profit,cas,cass
ce alt impozit vrea chiorul de basescu sa platesc?



#224920 Contracte comodat & intrebari PFA

Postat de gika_d on 27 April 2010 - 05:24 PM in Arhiva

salut am si eu o problema.sunt pfa si am doua contracte de comodat ptr a-mi deduce din cheltuieli.anul trecut cand l-am facut nu era necesar sa il legalizez.
dar am auzit ca acum e o lege si ca trebuie neaparat legalizate
stie cineva ceva?
p.s. imi recomandati si mie un contabil???



#222479 Coduri CAEN pt PFA

Postat de gika_d on 16 March 2010 - 07:19 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

salut.am si eu o intrebare
vreau sa imi schimb codul caen ptr a-mi putea deduce 90% din cheltuieli
stie cineva pasii?la reg comertului ma descurc dar nu stiu ce sa fac la adm fin ca cei de acolo niciodata nu explica absolut nimic
daca stie cineva,astept raspuns ms



#217209 registru control

Postat de gika_d on 20 January 2010 - 06:42 PM in Contabilitate PFA

sunt pfa.momentan nu am registru de control.cand ma duc la adm financiara sa imi cumpar,functionara de acolo imi spune ca nu mai e obligatoriu si k nu mai au.daca vine vreun control am incurcat-o?
la inscrierea ptr cas,mi-a fost data acasa cartea de munca.cotizatiile pe care la platesc o sa apara pe carte atunci cand nu o sa mai am pfa-ul si o sa fiu angajat ca si pers fizica?



#216018 formularele 220/221

Postat de gika_d on 06 January 2010 - 07:55 PM in Arhiva

am fost azi la adm financiara si trebuie sa depun formulare 200 si 221 impreuna,nu separat



#215560 formularele 220/221

Postat de gika_d on 22 December 2009 - 08:36 PM in Arhiva

eu nu am un contabil,acum cineva o sa imi faca situatia pe tot anul
dupa ce imi face situatia ce trebiue sa fac?
sa merg al adm financiara sa depun doar declaratia privind venitul estimat?
sa merg cu toate registrele si o sa imi spuna cat sa platesc
ms




Cometa SQL