Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NICOLETA p's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NICOLETA p's Content

There have been 276 items by NICOLETA p (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#249053 AUDIT PT CECCAR

Postat de NICOLETA p on 23 May 2012 - 11:03 AM in Arhiva

salut
de la dl caloianu trebuiau primite pe mail niste probleme spre rezolvare. mie nu imi raspunde.
mi le poate da cineva? sint pentru anul2 - bucuresti



#242966 asociat unic in 112

Postat de NICOLETA p on 11 July 2011 - 11:10 AM in Arhiva

care e procedura de declarare in 112 a indemnizatiei asociatului unic, in conditiile in care nivelul acesteia este sub minimul pentru calculul pensiei



#216559 Zile de concediu fara plata

Postat de NICOLETA p on 13 January 2010 - 05:29 PM in Arhiva

multumesc mult



#216540 Zile de concediu fara plata

Postat de NICOLETA p on 13 January 2010 - 02:17 PM in Arhiva

imi poate spune cineva unde scrie ca daca un salariat este trimis in somaj postul sau este blocat pentru o alta angajare?



#215920 receptii

Postat de NICOLETA p on 05 January 2010 - 04:03 PM in CONTABILITATE STOCURI

bonurile de casa de marcat nu sint deductibile - nici tva nici cheltuiala. sint acceptate doar pentru justificarea platilor mai mici de 100 lei



#210689 Casare marfuri

Postat de NICOLETA p on 16 September 2009 - 08:01 AM in CONTABILITATE STOCURI

Separi de la achizitie marfa (371) de produsele destinate utilizarii proprii (604) sau ulterior, cu proces verbal le scoti din "marfa" si le dai in consum.
Sparturile sau minusurile de inventar sint nedeductibile daca nu se imputa valoarea dar ceea ce se consuma in magazin (betisoarele parfumate, etc) se pot considera ca fiind necesare obtinerii unui venit (daca se consuma in cantitati moderate). Si oricum nedeductibila este valoarea marfii la pret de achizitie



#210687 control ITM

Postat de NICOLETA p on 16 September 2009 - 07:48 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Vezi postareaVIVI1968, la Sep 9 2009, 03:29 PM, a spus:


ha... ca in toate exista pareri si pareri... eu nu depun cererile de CFS odata cu statul si daca se vad orele nelucrate pe stat nici nu mi le cere la inchiderea carnetului. si nici nu mi s-a spus ca le-ar vrea atasate la stat

Multumesc mult pentru raspuns

Imi poti spune si unde se publica? Apar pe undeva free?



#210422 control ITM

Postat de NICOLETA p on 09 September 2009 - 03:30 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

si totusi...

contractul colectiv de munca din constructii spune la art 50:
Art. 50
Salariul minim brut de baza pe ramura de constructii se fixeaza la 570 RON/luna cu aplicabilitate de la data inregistrarii, pentru un program de lucru de 170 de ore/luna, adica 3,353 RON/ora.

de unde 650?

mai este alt act care modifica acest nivel?



#210378 control ITM

Postat de NICOLETA p on 08 September 2009 - 10:59 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

poti sa-mi dai un numar de monitor oficial de unde sa-l iau...
1000 de contracte colective si 1000 de salarii minime obligatorii... :lostit (13):
multumesc mult



#210373 control ITM

Postat de NICOLETA p on 08 September 2009 - 10:31 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

am avut un control de la itm...
le-am dus ce au cerut, adica state, dosare de personal, revisal...plus acte de protectia muncii...
dar la sfirsit mi-au spus ceva de genul:"nu mai zic nimic despre salariul care este sub minimul pe tara de 650 lei"
stie cineva despre ce e vorba? pentru ca mi-a lasat hirtie cu termen sa le duc acte aditionale...
de mentionat ca nu am decit muncitori necalificati iar domeniul de activitate este lucrari de constructie
multumesc mult



#196477 "vizita" anuntata

Postat de NICOLETA p on 11 March 2009 - 02:11 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

hi hi hi... am gasit singura... termenul este de :
(1) Avizul de inspecție fiscală se comunică contribuabilului, în scris, înainte de începerea inspecției fiscale, astfel:
a) cu 30 de zile pentru marii contribuabili;
b) cu 15 zile pentru ceilalți contribuabili.
(2) Comunicarea avizului de inspecție fiscală nu este necesară:
a) pentru soluționarea unor cereri ale contribuabilului;
b) în cazul unor acțiuni îndeplinite ca urmare a solicitării unor autorități, potrivit legii;
c) în cazul controlului inopinat.
si este mentionat in codul de procedura fiscala



#196476 "vizita" anuntata

Postat de NICOLETA p on 11 March 2009 - 01:59 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

imi poate spune cineva unde scrie cu cit timp inainte se anunta un control tematic, va rog? eu stiam ceva de 10 zile si doar inopinatele sint... inopinate, adica neanuntate. eu am un control tematic dar neanuntat si mi-ar place sa le dau peste nas putin, dar imi trebuie textul legii. multumesc



#193548 refacturare amenda

Postat de NICOLETA p on 08 February 2009 - 06:32 PM in Arhiva

Am intilnit o situatie cel putin ciudata , din punctul meu de vedere. Poate are cineva o parere intemeiata pe ceva legi...
Vindem unui lant de supermarketuri miez de nuca. Probabil ca nu sintem furtnizor unic. In luna decembrie primim de la client o instiintare cum ca "s-a stabilit ca 50% din amenda primita de la OPC sa fie platita" de noi. Ma uit in pocesul verbal de constatare si... surpriza: contraventia era : corpuri straine-coji de nuca in cozonac (produsul fabricat de ei), miez sfarimicios (pentru care li s-a suspendat dreptul de fabricare) si inca ceva legat de niste produse nealimentare.
In aceste conditii (nu poti determina cine este furnizorul nucii folosite in cozonac sau proportia in amenda a "cojilor de nuca din produs", etc) cum de hotarasc ei ca impartim jumate - jumate? Exista undeva legiferata culpa comuna ? Ca doar au receptionat marfa, au semnat ca e ok, au certificate de calitate... e frustrant cita nesimtire este la nivel inalt.



#190256 salariu minim de la 01.10.2008.

Postat de NICOLETA p on 05 January 2009 - 03:16 PM in Arhiva

la ITM termenul pentru orice modificare este de 5 zile de la data deciziei ( nu de la data aplicarii, adica faci decizie cu data de 5.01 care priveste salariul acordat de la 01.01, si o depui pina in 10.01).



#190251 sume asociati

Postat de NICOLETA p on 05 January 2009 - 03:03 PM in Arhiva

mai exact, ce fel de cheltuieli sint scazute din 4551? poate ca fosta s-a gindit ca scada cheltuielile personale ale asociatului direct din 4551, fara sa le mai treaca prin nedeductibile+returnare imprumut.
nu zic ca ar fi fost corect , dar poate nu-i chiar asa mare beleaua
eu cred ca ar trebui sa afli cit mai are de recuperat asociatul si sa corectezi in consecinta.
ar mai fi o problema legata de moneda in care s-a facut imprumutul si documentele de la baza lui. din cite stiu eu contractele de imprumut in valute se inregistrau la BNR. verifica daca mai este asa...



#190233 model deviz

Postat de NICOLETA p on 05 January 2009 - 01:11 PM in MODELE, FISIERE UTILE

stiti si catre cine trebuie facuta plata cotelor de 0.1 si 0.7% sin val constructiei? catre ISC sau ISC-Bucuresti?



#186870 Evidenta contabila pentru lucrari catre persoane fizice

Postat de NICOLETA p on 10 November 2008 - 03:47 PM in Arhiva

ma puteti ajuta cu o varianta simpla si corecta de lucru?
situatia este urmatoarea: firma executa servicii in baza unui contract catre persoane fizice. incasarile se fac esalonat, pe parcursul efectuarii serviciului si sint stipulate in contact.

ce tipuri documente trebuie intocmite, avind in vedere ca se doreste realizarea unei evidente a situatiei lucrarilor.

eu stiu asa:
1. adresindu-se PF-urilor, trebuie sa lucreze cu casa de marcat. dar seful vrea sa stie, din contabilitate, cit face lucrarea si cit a incasat din ea (adica evidenta pe client). nu vrea situatii paralele cu inregistrari in 100 de registre.
2. in lucrarea respectiva intra diverse piese. aceleasi piese se intimpla sa le vinda (ca marfa) persoanelor fizice. cum sa organizez evidenta de gestiune cit mai simplu si clar, ca sa nu-mi "fur" vreo amenda in caz de control?
dar organizarea contabilitatii cum o vedeti ?



#180015 pensia de urmas

Postat de NICOLETA p on 06 August 2008 - 05:54 PM in Arhiva

multumesc mult

ideea este: scrie undeva ca numai cei care urmeaza o facultate la zi au acest drept sau indiferent de forma deinvatamint, pina la 26 ani, ai pensie de urmas?



#179616 pensia de urmas

Postat de NICOLETA p on 01 August 2008 - 06:40 PM in Arhiva

conform L19 copilul de pina in 24 ani care urmeaza o facultate "forma de invatamint legal organizata" are dreptul de a primi pensie de urmas.
stie cineva conditiile exacte si documentele care sint necesare pentru a forma dosarul?



#177644 asociati - diverse probleme

Postat de NICOLETA p on 09 July 2008 - 10:45 AM in Arhiva

Vezi postareaad, la Jul 9 2008, 07:29 AM, a spus:

un asociat se retrage din firma , celalalt accepta sa preia datoriile(pasivele)si ii ramane cu activele;societatea are sediul expirat , activitatea suspendata la registrul comertului,nu a obtinut regim derogatoriu la adm.financiara deoarece are datorii la buget.
Intrebare:se pot factura obiectele de inventar in conditiile in care act.suspendata? factura=venituri+tva?
Sau le casez , deoarece ele nu mai exista ?De ce nu exista ? asociatul care se retrage si le-a cumparat si le-a luat acasa
cum inregistram cedarea partilor sociale ?


ordinea operatiilor:
1. act aditional prin care se reia activitatea, depus la registrul comertului
2. facturare

in perioada in care activitatea societatii este suspendata nu operezi modificari in balanta.

inregistrarea cheltuielilor cu obiectele de inventar o poti face chiar in momentul achizitiei sau oricind ai considerat ca le dai in folosinta. eu una, le trec pe cheltuieli in luna de achizitie

cedarea partilor sociale are implicatii doar la nivel juridic. in contabilitate nu se vede.



#177637 pierderi tehnologice la prelucrarea aurului

Postat de NICOLETA p on 09 July 2008 - 10:09 AM in Arhiva

stie cineva daca exista legislatie in ceea ce priveste pierderea tehnologica la prelucrarea bijuteriilor?



#173906 Rambursare de TVA - privilegiu sau drept?

Postat de NICOLETA p on 01 June 2008 - 09:23 PM in Arhiva

eu am o firma din 2001. n-am avut niciodata control pe tva. vreau acum sa cer rambursare, deoarece am contractat un credit pe termen lung pentru investitii da tva-ul nu are decit 1 an termen de rambursare. nu am suficient timp de compensare si prin urmare trebuie sa cer rambursare. la ce TREBUIE sa ma astept din partea lor? cum decurge un astfel de control? ce perioada controleaza, mai mare de 5 ani?



#173902 concedii consecutive

Postat de NICOLETA p on 01 June 2008 - 09:07 PM in Arhiva

chiar nu stie nimeni cum se procedeaza in situatia mea?



#173591 oferta 1+1 gratis

Postat de NICOLETA p on 28 May 2008 - 12:15 PM in Arhiva

eu as trece 2 produse si discount in valoarea unui produs



#173564 concedii consecutive

Postat de NICOLETA p on 28 May 2008 - 08:50 AM in Arhiva

multumesc. stagiul de cotizare e ok... :thumbup:
dar ce ne facem cu cele 42 de zile de concediu de sarcina si lauzie? e obligata sa le ia?
un model de adeverinta se gaseste pe undeva?




Cometa SQL