Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#13663 Ce program imi recomandati?

Postat de BIBI on 17 March 2005 - 12:24 PM in Arhiva

prog. pentru as. de prop gasesti la RESCONSUL-SITE www.cenzurat.ro, mai sunt cateva firme de soft care au asa ceva.Cauta autosoft Bucuresti, s-ar putea sa gasesti ceva



#14400 concediu crestere copil Da sau NU

Postat de BIBI on 24 March 2005 - 12:27 PM in Arhiva

Buna, mamica fara frica!
Intamplator am avut un caz asemanator si m-am interesat de actele necesare pentru obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani
deci:
la casa de pensii din calea Vitan(o cladire mare, fumurie in diagonala cu posta Vitan) inti vor da toate relatiile necesare.Actene necesare intocmirii dosarului sunt:
- contractul de munca(copie si original(ultimul);
- copie dupa cartea de munca-primele pagini cu nume, stare civila si studii-ultimile pagini cu ultimul loc de munca, vicata de ITMB daca activitatea este intrerupta:
- cerere pentru eliberarea stagiului de cotizare la CAS-tot ei ti-o dau:
- cerere de acordare a indemnizatiei pentru ingrijire copil pana l a 2 ani:
- copie dupa certificatul de nastere al copilui:
- copie dupa actul de identitate:
- copie dupa libretul de familie:
- declaratie pe proprie raspundere din partea sotului ca nu beneficiaza de acelasi drept(CIC):
Daca se mai schimba ceva pana nasti o sa iti supa ei.
Banii vin cam dupa 2 luni de la depunerea dosarului.
Sanatate tie si bebelusului!
SUCCES!



#14541 plafon casa

Postat de BIBI on 25 March 2005 - 08:23 AM in Arhiva

conf.HG 2185 aparuta in MO 1224/20.12.2004-NORME METODOLOGICE PENTRU APLICAREA PREVEDERILOR ART.5 si 6 din OG,la puctul 6 se spune:,, Incasarile zilnice in numerar ale unui agent economic sunt neplafonate.Incasarilezilnice in numerar nu pot depasi plafonul de 50.000.000 lei de la o singura persoana juridica".



#14703 crestere copil pana la 2 ani

Postat de BIBI on 25 March 2005 - 09:59 PM in Arhiva

cei mai in masura sa te lamureasca sunt cei de la CAS-CASA DE PENSII ca ei iti verifica calculele si certificatele ca si celellalte documente pentru obtinerea indemnizatiei.



#15024 concediu pt risc maternal

Postat de BIBI on 29 March 2005 - 11:51 AM in Arhiva

Pe verso concediului medical scrie procentele fiecarei categorii, pentru risc maternal procentul este de 75%.



#15029 calcul indemnizatie de maternitate

Postat de BIBI on 29 March 2005 - 12:00 PM in Arhiva

acest calcul se realizeaza la brutul din ultimile 6 luni, se face o medie si se aplica procentul.Daca unitatea te-a cuprins in fondul brut de salarii si a virat si cei 22% CAS, normal ar fi sa beneficiezi de toate drepturile.Pentru informatii: casele de pensii judetene, sau de sector, pentru BucurestiCei de acolo pot calcula stagiul de cotizare.



#15065 cand e obligatoriu ?

Postat de BIBI on 29 March 2005 - 01:42 PM in Arhiva

incepand cu luna ianuarie 2005, norme aparute in M.O. 147/18.02.05



#15179 sarbatori legale in 2005

Postat de BIBI on 30 March 2005 - 08:53 AM in Arhiva

Ziua NATO, din cate imi aduc aminte,s-a sarbatorit, dar s-a anuntat "in scurt" si unii au dat liber in acea zi, altii au dat recuperare.



#15215 Conventii civile actuale sau nu??

Postat de BIBI on 30 March 2005 - 11:53 AM in Arhiva

Conf. C.M. conventiile civile se incheie doar cu PFA,dar....(pentru ca exista)se pot incheia conventii civile de perestari servicii care se supun codului civil(parca art.109), plata nu se considera salariu,iar impozitul se retine la sursa, la sf.an se face declaratia 205.Pentru salariati nu sunt valabile(legale).Se vireaza 6,5% si se retine impozit 10%.De ce nu incheiati un contract de munca cu timp partial?Cel putin 2 ore pe zi?



#15219 note explicative-bilant 2004 simplificative

Postat de BIBI on 30 March 2005 - 12:01 PM in Arhiva

As dori si eu NOTELE EXPLICATIVE la Bilant 2004.
Multumesc, anticipat!
Adersa este:kry_petr@yahoo.com



#15351 tva protocol

Postat de BIBI on 31 March 2005 - 08:19 AM in Arhiva

ch. deductibile su nu?cu doc. cu tva sau fara?cu profit sau nu? depasita cota sau nu?asteptam date supl. :?:



#15781 TAXARE INVERSA

Postat de BIBI on 04 April 2005 - 11:59 AM in Arhiva

conform HG84/2005, publicata in M.O.206/10.03.2005. partea I, CONSTRUCTIILE se supun taxarii inverse.Vezi modificarile la art.160.=>
inregistrarea atat in jurnalul de vanzari cat si in cel de cumparari.



#15892 concediu fara plata

Postat de BIBI on 06 April 2005 - 07:42 AM in Arhiva

Eu am o versiune SAGA din martie si are toate actualizarile, daca nu ai abonament nu cred ca iti vor acorda consultanta.
La abonament iti trimit modificarile atunci cand le fac(destul de des).
Abonamentul e chiar rezonabil, 1130000 lei pe 6 luni.



#15919 plata avans mijloc fix

Postat de BIBI on 06 April 2005 - 10:36 AM in Arhiva

Cum ai inregistrat factura daca nu s-a emis?
Daca ai platit numai avansul , inregistrarea lui se face in 409(Furnizori debitori), iar inregistrarea in 404 cand ai factura fiscala si PVR-ul, intrarea in gestiune.



#16050 publicare bilant ONG

Postat de BIBI on 07 April 2005 - 10:49 AM in ONG

Pentru S.C. bilantul trebiue depus la O.R.C., cred ca e valabil si pentru ONG-ri.



#16057 transmitere internet ordine compensare

Postat de BIBI on 07 April 2005 - 11:50 AM in Arhiva

Mai departe faci un fisier dbf. cu baza ta de clienti si furnizor(solduri analitice), o transmiti la IMI, iar pentru realizarea compensarii cumperi ordine de compensare de la Imprimeria Nationala,introduci facturile ce vrei sa le compensezi in programul IMI(le inverzesti) in caliate de client si furnizor.Cel cu care te compensezi face la fel.
Trebuie sa iei legatura cu IMI pentru ca iti faci un cont cu o parola, cu care vei accesa fisierul IMI.Si asta nu e tot. Realizarea compensarii se face mergand la ei(imi) unde se scoate circuitul compensarii , se inregistreaza si vizeaza de ei si abia dupa aia te inregistrezi in contabilitate.
SUCCES :)



#16211 Lista cu tarifele si taxele vamale.......

Postat de BIBI on 08 April 2005 - 11:02 AM in Arhiva

incearca www.customs.ro - site agentia nationala a vamilor



#16225 Lista cu tarifele si taxele vamale.......

Postat de BIBI on 08 April 2005 - 12:08 PM in Arhiva

cauta pe www.legestart.ro, are tarifarul vamal , dai clic pe el si.... succes!



#16455 CIC...SI ATAT!??!!?

Postat de BIBI on 11 April 2005 - 11:44 AM in Arhiva

indemnizatia cic este un venit neimpozabil, iar orice alt venit este luat in calcul la impozitul pe venit(fisa fiscala) sau la fisc.''SE POATE SA TRAGI STATUL IN PIEPT? ''e.....numai el(statul) are voie .....



#16459 angajare someri

Postat de BIBI on 11 April 2005 - 11:58 AM in Arhiva

De ce avantaje beneficiaza o firma care angajeaza someri?Daca se poate , temeiul legal, va rog!



#16587 concediu medical

Postat de BIBI on 12 April 2005 - 11:45 AM in Arhiva

pune datele in programul de DECLARATII CAS , vei vedea ca face singur calculul la fondul de risc in functie de codul CAEN.



#16668 S.A.G.A. - freeware

Postat de BIBI on 13 April 2005 - 07:38 AM in Arhiva

Folosesc acest program de anul trecu si sunt fff multumita.Am rulat mai multe programe dar de asta chiar imi place.Nu m-am lovit de plati din 409, dar daca faci abonament la ei,1.130.000 lei pe 6 luni, poti sa vorbesti cu ei si vor rezolva acest neajuns punandu-l in actualizari.Au si un program pentru stocuri care merge destul de bine, tot liber dar cu actualizari platite.
Pentru Otilia - Programul nu este pretentios la imprimanta, eu folosesc un Lexmark, o colega folosecte hp, iar alta un Canon.Toate rapoartele sunt pe format A4, bine structurate.



#16874 Impozitul pe profit ramine de 25% pana in 30 aprilie 2005

Postat de BIBI on 14 April 2005 - 11:07 AM in Arhiva

Am citit cele scrise de ''handi'' si se pare ca asa e in urma modificarii modificarilor,IMPOZITUL PE PROFIT ESTE 25%?! pe trim 1 2005.
Noi am discutat aici si cu cei de la DELOITTE & TOUCHE(sunt auditorii nostrii) , au inteles ca asa ar fi.Deci este o problema arzatoare.Este sau nu este?
Timpul e foarte scurt si sigur, sigur se vor incasa amenzi



#17062 Cote de TVA diferite pe aceeasi factura

Postat de BIBI on 15 April 2005 - 12:04 PM in Arhiva

Este posibil ca factura sa contina pozitii cu TVA si pozitii fara TVA, dar trebuie emisa de un platitor de TVA care are opreratiuni scutite cu sau fara drept de deducere.



#17064 S.A.G.A. - freeware

Postat de BIBI on 15 April 2005 - 12:09 PM in Arhiva

Raspuns la intrebarea OTILIEI: eu folosesc un Lesmark Z600 si ceva, colegele mele folosesc una un HP960, iar alta Canon pc 300.Nu cred ca ridica probleme la tipul imprimantei.




Cometa SQL