Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
george75's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


george75's Content

There have been 152 items by george75 (Search limited from 06-December 07)



Sort by                Order  

#23643 cod fiscal actualizat

Postat de george75 on 11 June 2005 - 10:33 PM in Arhiva

Va rog fumos ma poate ajuta si pe mine cineva cu varianta actualizata a codului fiscal ? email: istrategeorge@rdslink.ro . Multumesc anticipat !



#23649 impozit pe profit 2005

Postat de george75 on 12 June 2005 - 07:25 AM in Arhiva

Lamuriti-ma si pe mine, va rog . Sant nou in bransa , lucrez la o firma platitoare de impozit pe profit . Am cautat pe forum dar mare lucru nu am inteles . Am intrat si mai mult in ceata . Din ce am citit eu in legislatie cota de impozit pe profit incepand cu 01.01.2005 conform oug 138/2004 care a fost recent aprobata prin lege cu modificarile sale este de 16% . Conform ou 24/2003 care a fost recent abrogata cota de impozit pe profit era tot de 16%. Ma intereseaza care este cota de impozit pe profit incepand cu 01.01.2005 pentru ca pe forum scria undeva ba ca e 16% , ba ca e 19%, ba ca este 25%.Am eu dreptate sau nu am citit tot ce trebuia ? Va multumesc :lol:



#23651 Care zi a saptamanii va convine pentru o intalnire?

Postat de george75 on 12 June 2005 - 08:08 AM in Arhiva

E o idee excelenta :lol: Cred ca sfarsitul saptamanii (ultima sambata din luna spre exemplu) ar fi cel mai potrivit dar intalnirea trebuie bine organizata astfel incat atmosfera sa fie placuta , sa ne simtim bine si sa mai uitam si de stresul zilnic . Cred ca o intalnire saptamanala ar fi prea mult pentru inceput ,din punct de vedere al organizarii , desi eu nu as avea nimic impotriva



#23655 Program de contabilitate gratuit

Postat de george75 on 12 June 2005 - 09:33 AM in Arhiva

Te-as satui sa-ti iei Saga C . Programul este gratuit dar trebuie sa ai abonament pentru update-uri.Abonamentul este in jur de 1.100.000 dar nu pe luna si pe 6 luni .Este un program aproape complet si se lucreaza foarte usor cu el . Are suport si pentru declaratiile ce se depun la adm. financiara . acceseaza www.saga.ro pentru mai multe detalii .



#23750 cod fiscal actualizat

Postat de george75 on 13 June 2005 - 05:19 PM in Arhiva

Multumesc Mariana si multumesc inca o data si Liviei care mi l-a trimis si ea



#23760 reducere comerciala

Postat de george75 on 13 June 2005 - 06:37 PM in Arhiva

Eu cred ca Ocsi are dreptate . Daca eu cumpar un produs sa zicem cu 10.000 lei+tva si pe factura se specifica 10% discount rezulta ca pe mine produsul respectiv ma costa 9.000 lei +tva. Va rog sa imi spuneti si mie ce pret de achizitie trec pe Nir 9000 lei sau 10000 lei si care este valoarea la care produsul respectiv este dat pe cheltuiala la momentul vanzarii daca diferenta de 1000lei nu se inregistreaza in 767? Va rog cei care aveti astfel de situatii spuneti-mi si mie voi cum inregistrati , ma intereseaza urgent ?



#23769 TVA la reduceri de pret -va rog urgent

Postat de george75 on 13 June 2005 - 08:22 PM in Arhiva

andreipa2003 si eu sant de acord cu tine . am cate un snop de facturi cu reduceri comeriale , financiare,discounturi in fiecare luna . Eu tot asa le inregistrez
%=401
371
4426
767 cu minus asa cum este trecut in factura
4426 tva aferent lui 767(tot cu minus ca in factura)
Avand un magazin de desfacere cu amanuntul aceasta inregistrare
ma scuteste de alte probleme care ma framanta si la care am sa va rog si pe voi sa-mi spuneti daca aveti alta parere. Astfel ce pret trec pe Nir daca nu inregistrez in 767 .Astfel daca un produs are pe factura pretul de 10000lei +tva , reducere pe factura 5% , eu platesc furnizorului 9500lei +tva deci ce trec pe Nir la pret de achizitie fara tva 9500lei sau 10000 lei .
A doua problema ar fi in momentul in care il treci pe cheltuiala daca nu inreg discountul in 767 la ce pret treci produsul respectiv caci daca il treci la 10000lei cat este pe factura maresti cheltuiala cu cei 500lei care-i-ai avut discount si micsorezi astfel impozitul pe profit . Va rog frumos spuneti-mi si mie cum este pana la urma corect caci pur si simplu cautand pe forum m-am zapacit si mai tare de cap .Va multumesc si sper ca ma lamuriti si pe mine cat mai repede caci tare ma mai streseaza chestia asta.



#23963 calculul impozitului pe profit

Postat de george75 on 15 June 2005 - 05:18 PM in Arhiva

Mai am doua probleme in legatura cu calculul impozitului pe profit .
1.Cineva mi-a zis ca profitul se calculeaza strict pe trimestrul respectiv iar regularizare se face la sfirsitul anului cand se depune declaratia. In codul fiscal insa scrie ca impozitul se calculeaza trimestrial, dar cumulat de la inceputul anului fiscal (dau un exemplu spuneti-mi va rog daca gandesc corect : in primul trim am avut profit de ex 1.000.000 , impozitul platit a fost de 160.000 lei- in al doilea trim am avut cumulat de la inceputul anului 800.000 rezulta impozit 128.000 lei deci am platit in plus 32000lei in primul trim inseamna ca in decl 100 voi trece la impozit pe profit in trim 2 - o lei)
2. Dupa logica de mai sus contul 441 se inchide o data la 3 luni ? Va intreb pentru ca mi s-a spus ca se inchide lunar iar pentru stabilirea imp trim se cumuleaza rezultatul celor 3 luni .



#23981 calculul impozitului pe profit

Postat de george75 on 15 June 2005 - 07:45 PM in Arhiva

Multumesc Luiza . Poate nu m-am exprimat eu mai sus pe inteles . Sfatul cu inregistrarea lunara in contabilitate a impozitului pe profit l-am primit de la cineva desi eu platesc impozitul pe profit o data la 3 luni . Nici mie nu mi s-a parut normala chestia asta de aceea am si apelat la ajutorul vostru al celor cu mai multa experienta .Deci ca sa fiu pe deplin lamurit
1. contul 441 se inchide o data la 3 luni
2.profitul se calculeaza cumulat de la inceputul anului (multumesc Luiza pentru obs cu chelt .nedeductib a impozitului pe profit-oricum in prim trim unitatea a avut pierdere - mai sus eu am dat un exemplu teoretic ca sa ma fac inteles ) iar din impozitul aferent primelor 6 luni se scade impozitul pe primele 3 luni
Am gandit corect acum ?



#24140 calculul impozitului pe profit

Postat de george75 on 16 June 2005 - 08:09 PM in Arhiva

Multumesc , Luiza dar te rog frumos mai uitate o data peste ce ai scris caci am impresia ca ai gresit in legatura cu trim 3 si 4 .Astfel la sfarsitul trim 3 si sfarsitul trim 4 inreg pierdere dar ne-a ramas de recuperat la sfasitul trim 2 suma de 75 lei . Inreg pierdere la sfarsitul ultimelor 2 trim pe cumulat nu ne ramane in continuare de recuperat cei 75 lei de la sfarsitul trim 2 ?



#27175 stat de plata iunie

Postat de george75 on 06 July 2005 - 08:31 PM in Arhiva

Daca suma dupa denominare in cazul retinerilor salariale e mai mica de 1 leu se rotunjeste la 1 leu vezi art 3 alineatul 3 din ou 47/01.06.2005



#27177 stat de plata iunie

Postat de george75 on 06 July 2005 - 08:36 PM in Arhiva

Scuze ca nu ti-am raspuns si la pct a am trimis din greseala dar te sfatuiesc sa citesti ordonanta mai sus amintita si ai sa gasesti poate si alte lucruri care te intereseaza . Caut-o pe internet e publicata pe multe site-uri



#28587 repartizare profit

Postat de george75 on 15 July 2005 - 08:39 PM in Arhiva

Lamuriti-ma si pe mine va rog
1.Repartizarea profitului se face la sfarsitul ex finanaciar adica in luna decembrie sa zicem 129=117 . Inchiderea lui 129 cu 121 se face in ianuarie ?
2.Am preluat o firma unde profitul de la sfarsitul lui 2004 se afla si in prezent in 117. Cat timp poate sa stea in 117 ?



#28664 repartizare profit

Postat de george75 on 16 July 2005 - 08:26 PM in Arhiva

Tocmai asta e ca nu exista nici un proces verbal . Pentru a fi in regula ar trebui facut un proces verbal cu o data din ianuarie 2005 semnat de asociati in care sa se specifice ca repartizarea profitului se face in 117 ?



#28688 repartizare profit

Postat de george75 on 17 July 2005 - 04:54 PM in Arhiva

Am gasit un raport de gestiune dar nu se specifica nimic despre repartizarea profitului . Inseamna ca ar trebui sa fac si un proces verbal in care sa specific unde se face repartizarea ?



#28818 depunere declaratii firma cu mai multe puncte de lucru

Postat de george75 on 18 July 2005 - 04:47 PM in Arhiva

Daca o firma are 3 puncte de lucru in trei sectoare (firma din Bucuresti ) unde se depun declaratiile(100,300 , somaj , cas ) , in ce sector ? Trebuie cumva depus in sectorul unde are sediul social ? Daca da , la admin financiare din celelalte sectoare unde are punctele de lucru mai trebuie depus ceva ?



#28820 repartizare profit

Postat de george75 on 18 July 2005 - 04:57 PM in Arhiva

Trimteti-mi si mie va rog un model de raport al administratorului si un model de proces verbal AGA -eu am gasit ceva in actele preluate dar mi se pare prea simplist e-mail istrategeorge@rdslink.ro si poate imi raspundeti si la prima intrebare ca nu am primit inca un raspuns . Va multumesc !



#28825 depunere declaratii firma cu mai multe puncte de lucru

Postat de george75 on 18 July 2005 - 05:27 PM in Arhiva

Deci sub 5 angajati se depun la adm fin unde ai sediul social . Numai impozitul pe salarii zici ca se plateste la admin fin unde ai punctul de lucru dar de declarat il declari in decl 100 la ce administratie ?



#28831 depunere declaratii firma cu mai multe puncte de lucru

Postat de george75 on 18 July 2005 - 05:55 PM in Arhiva

Ce trebuie sa contina dosarul , Luiza ? Banuiesc ca impozitul pe salarii declarat la pct de lucru se calculeaza numai pt angajatii punctului de lucru respectiv , nu ? Insemna ca si fisele fiscale le depui tot la admin unde se afla inreg punctul de lucru ?



#28837 depunere declaratii firma cu mai multe puncte de lucru

Postat de george75 on 18 July 2005 - 06:12 PM in Arhiva

Decl 060 se depune in momentul infintarii punctului indiferent de nr de angajati ?



#28842 raport de activitate?

Postat de george75 on 18 July 2005 - 07:29 PM in Arhiva

DCO trimite-mi si mie te rog raportul de gestiune istrategeorge@rdslink.ro



#28966 depunere declaratii

Postat de george75 on 19 July 2005 - 05:25 PM in Arhiva

Citeste ou 47/2005 si ai sa intelegi mai bine. Asa iti rotunjeste in leii noi din leu in leu adica in lei vechi din 10.000 in 10.000 lei . Ce este pana in 0.49 bani noi inclusiv 0.49 adica 4900lei vechi rotunjeste in minus ce este peste rotunjeste in plus de aceea iti rotunjeste asa .



#30303 furt casa marcat

Postat de george75 on 29 July 2005 - 09:21 PM in Arhiva

Mi s-a furat o casa de marcat care era inregistrata in contabilitate ca mijloc fix . Am procesul verbal de la politie prin care se confirma furtul si faptul ca nu ma constitui parte civila in caz de prindere a infractorilor stiind ca sansele de a a mai recupera casa sau contravaloarea ei sunt nule chiar daca ar prinde infractorii ,desi de atunci au trecut vreo 6 luni si nici un semn de la politie . Ce inregistrari trebuie sa fac in contabilitate ? Valoare ramasa neamortizata este deductibila fiscal ?



#30314 furt casa marcat

Postat de george75 on 30 July 2005 - 08:05 AM in Arhiva

Au luat-o cu sertar cu tot probabil au crezut ca are bani in el dar eu cer sprijin pt rezolvarea din punct de vedere contabil a situatiei. Va multumesc !



#30361 contul 117 in bilant

Postat de george75 on 31 July 2005 - 10:41 AM in Arhiva

Tot ce pot sa iti spun este ca si eu am profitul in 117 si nu am avut nici o problema la intocmirea si depunerea bilantului . Plata impozitului pe profit nu are insa nici o legatura cu repartizarea lui trebuie platit si gata indiferent ce faci tu cu el .Eu am mai avut pe forum o problema in genul tau si am inteles ca profitul sta in 117 pana cand AGA hotaraste destinatia sa dar acum nu stiu daca exista o limita in timp . Poate ne ajuta alt cineva .




Cometa SQL