Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sogardro's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sogardro's Content

There have been 126 items by sogardro (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#13690 contract de comodat!!!!

Postat de sogardro on 17 March 2005 - 03:13 PM in CONTRACTE comerciale

SIMONA CODREANU a spus:

Contractul de comodat trebuie inregistrat neaparat la notar si la finante, numai asa cheltuielile cu combustibilul si cu piesele sunt deductibile d.p.d.v. fiscal, altfel s-ar putea sa aveti probleme cu fiscul!

Baza legala te rog in sustinerea ta, te rog.
Eu stiu sigur ca nu e nevoie sa inregistrezi la finante sau sa autentifici la notar un contract de comodat. Persoanele fizice semneaza pe baza de semnatura privata.



#7180 Softuri contabilitate

Postat de sogardro on 13 January 2005 - 09:48 AM in Arhiva

Am o micro si tin contabilitatea de 7 luni cu soful celor de la Saga (www.saga.ro). Mi se pare f. bun tinand cont ca este gratis. Am gasit chiar modalitatea ca sa pot folosi tot timpul ultima versiune aparuta.
Dupa mine, cel mai bun soft este cel care iti satisface nevoile cu resurse finaciare cat mai mici.



#3485 asamblare calculatoare

Postat de sogardro on 29 October 2004 - 12:49 PM in Arhiva

Eu lucreaz la o astfel de firma care are autorizata activitatea de fabricare calculatoare (3002). Este activitate de productie. Ansamblarea mai presupune: intalare soft, zeci de testari etc.



#9907 progam nou la CAS pt ianuarie 2005

Postat de sogardro on 08 February 2005 - 04:33 PM in Arhiva

vezi ca in pagina de site scrie ca in curand va aparea si programul...pdf-ul este formularul, dar momentan nu are nici o valoare, deoarece nu a fost publicat in MO



#9887 progam nou la CAS pt ianuarie 2005

Postat de sogardro on 08 February 2005 - 02:38 PM in Arhiva

progarmul inca nu a aparut...pe vineri saptamana aceasta ziceau ceva



#10171 Declaratia 100 - incepand cu ian 2005

Postat de sogardro on 10 February 2005 - 05:01 PM in Arhiva

a aparut pe site

http://www.mfinante.ro/contribuabili/siste....jsp?selected=2



#9885 Declaratia 100 - incepand cu ian 2005

Postat de sogardro on 08 February 2005 - 02:36 PM in Arhiva

MO 0117 -> OMF 91 - Formular 100 "Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat".

Se aplica din data de 01.01.2005 - pentru impozitele, taxele etc. care se vor declara pana pe data de 25.02.2005.

Asteptam programul de la MF



#19179 ASOCIATUL UNIC

Postat de sogardro on 06 May 2005 - 02:47 PM in Arhiva

Asoiatul unic nu poate sa-si faca contract de munca, deci nu are nici cum sa plateasca CAS, CASS, etc.



#19187 ASOCIATUL UNIC

Postat de sogardro on 06 May 2005 - 03:31 PM in Arhiva

daca nu vrea, NU este obligat.



#19194 ASOCIATUL UNIC

Postat de sogardro on 06 May 2005 - 03:35 PM in Arhiva

Au voie sa se angajeze amandoi, dar nu mai pot sa aiba functia de administrator al societatii. In cazul acest trebuie sa incheie un contract pentru angajare administrator.



#7351 Registrele si formularele financiar contabile

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 03:33 PM in Arhiva

sory!!!! :)

va astept cu mail pe privat...



#7352 Registrele si formularele financiar contabile

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 03:34 PM in Arhiva

...si daca sunteti rautaciosi, atunci nu va mai dau nimic... :lol:



#8613 Reevaluare cladire

Postat de sogardro on 26 January 2005 - 05:51 PM in Arhiva

Cel mai bine ia legatura cu un evaluator...el poate sa-ti dea toate datele necesare intocmirii unei evaluari corecte conform pietii...

Dupa cate stiu eu nu esti obligat sa faci evaluare din 3 in 3 ani. Numai ca vei plati un procent mai mare la impozitul pe cladiri, daca nu ai facut evaluarea in ultimii 3 ani.



#8867 decl.mijl.transport

Postat de sogardro on 28 January 2005 - 01:18 PM in Arhiva

Vizitatoare a spus:

Va rog mult, stie cineva pentru sectorul 3 unde trebuie depusa declaratia? Sau, daca o primesc prin posta cu confirmare de primire, adresa? Si ce mai cer, pe langa declaratie (balanta? copie talon?)

Pe Str. Sfanta Vineri, in spatele fostului magazin Junior. Sa ai la tine declaratia completata in 2 exemplare (semnata si stampilata), CUI si bani (numai daca doresti sa achiti taxa).



#8625 decl.mijl.transport

Postat de sogardro on 26 January 2005 - 06:22 PM in Arhiva

ALUPEI OTILIA a spus:

Care tramvai ? Nu prea stiu zona... Daca vin din Baneasa, stii cumva cu ce ajung acolo ?
Mercic.

Daca vii din Baneasa trebuie sa iei autobuzul 282 de la Arcul de Triumf pana la camin ASE - Tei (prima statie facuta in dreptul Circului).

Sper sa te descurci.



#8718 decl.mijl.transport

Postat de sogardro on 27 January 2005 - 02:48 PM in Arhiva

:)

DITL-ul tot erai obligat sa-l anunti, deoarece nu poti sa vinzi fara viza lor pentru al scoate de la rol. Politia nu face radierea sau inmatricularea nici unui autovehicul fara viza celor de la DITL.

Corect ar fi sa-ti cerara balanta pentru declararea valorii caladirilor si nu a mijloacelor de transport.



#8610 decl.mijl.transport

Postat de sogardro on 26 January 2005 - 05:43 PM in Arhiva

ALUPEI OTILIA a spus:

sogardro a spus:

se declara la DITL S2 - de pe Grigore Moisil pana la data de 31.01.2005

Pe unde e adresa asta, te rog mult ?
Formularul il iau de la ei ? Pot si de pe www.e-guvernare.ro ?

Este in apropiere de caminul ASE-ului din Tei. In intersectia cu pricina tramvaiul face stanga catre Lacul Tei, iar tu ca sa ajungi la DITL S2 mergi inainte aprox. 300 metri.



#8564 decl.mijl.transport

Postat de sogardro on 26 January 2005 - 03:28 PM in Arhiva

se declara la DITL S2 - de pe Grigore Moisil pana la data de 31.01.2005



#8688 decl.mijl.transport

Postat de sogardro on 27 January 2005 - 11:01 AM in Arhiva

arret a spus:

Da,balanta,sector 6;dau in gat sa le dau balante;mai am si la sector trei unul,dar vad ca nu cere,desi i-am spus de declaratie;ce sa zic,chiar si in acelasi oras pot fi mai multe marii cu palarii diferite;eu cand am auzit prima data (acum doua saptamani-un client constiincios a vrut sa scape repede de problema) am facut legatura cu ordonanta aia(nu va suparati ca nu o stiu pe de rost) care spune sa anuntam fiscul inainte sa vindem activele societatii;

articoul din ordonanta despre care vorbesti s-a abrogat (iti spun sigur)...deci nu ma obliga nimeni sa duc balanta sa vada mijloacele de transport...declaratia se face pe propria raspundere..e treaba mea ce declar; in cazul unui control eu voi fi cel care va raspunde de ceea ce am declarat



#7404 pv de infiintare punct de lucru

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 05:53 PM in Arhiva

Andreea` a spus:

completari la ce a scris sogardro.
1. impreuna cu copie dupa contractul de comodat,inchiriere etc pe noul sediu.
4. trebuie facute si actele la registrul comertului
5. daca punctul de lucru e in alt oras trebuie depuse actele la ambele administratii si declarat la ambele sedii ale registrului comertului

tin sa nu-ti dau dreptate la pct 5
a. se declara numai la administratia de care tine firma mama (sediul social)
b. se depun actele numai la ONRC de care tine firma mama (sediul social) --> se face pe baza de declaratie; numai daca are autorizatii de obtinut in mod special se fac procedurile si la ONRC local unde s-a deschis punctul de lucru



#119108 administrator +angajat

Postat de sogardro on 31 January 2007 - 12:37 PM in Arhiva

DECI:

Daca un ascociat unic este administrator in societate, acesta nu poate avea CM pe numele lui.
Daca exista 2 asociati sau mai multi in firma, unul poate sa fie administrator fara sa aiba pe numele lui CM, dar celalalt/-i poate/pot avea CM.
Daca un ascociat unic nu este administrator in societate, acesta poate avea CM pe numele lui, dar trebuie sa puna pe altcineva din afara societatii ca administrator.



#7405 pv de infiintare punct de lucru

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 05:56 PM in Arhiva

Anonim a spus:

in ce termen trebuie sa fac actele la reg comertului?


eu zic ca nu exista un termen pentru inregistarea la ONRC, dar nu poti sa functionezi daca nu te inregistrezi; sa nu mai zic ca in timpul asta curge termenul pentru contractul de inchiriere/comodat etc incheiat si ai numai de pierdut



#7415 pv de infiintare punct de lucru

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 06:17 PM in Arhiva

...si eu tot economist ... imi pare bine.

In general, peste tot se cer aceleasi lucruri, mai mult sau mai putin, fata de ce ai descris tu. Ceea ce ma uimeste este ca in 3 saptamani ai obtinut CU+AC pentru firma luminoasa? Cum ai facut acest lucru asa rpd fara putina "atentie"?



#7412 pv de infiintare punct de lucru

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 06:12 PM in Arhiva

vezi!!!!

situatia s-a schimbat in toamna prin sept-oct...?! si ramne asa cum am zis mai sus



#7408 pv de infiintare punct de lucru

Postat de sogardro on 14 January 2005 - 06:04 PM in Arhiva

ar trebuie sa precizezi si cand ai facut acest lucru... :wink:
eu fac acest lucru aproape saptamanal...si iti zic ca ceea ce zici nu se aplica in totalitate




Cometa SQL