Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
andreipa2003's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


andreipa2003's Content

There have been 292 items by andreipa2003 (Search limited from 14-December 07)



Sort by                Order  

#15258 Vinzare-cumparare mijloc fix

Postat de andreipa2003 on 30 March 2005 - 02:39 PM in Arhiva

Nu poate fi aplicata taxarea inversa .Taxarea inversa este explicit prevazuta in modificarea la Codul fiscal si nu cuprinde si acest gen de marfuri.Poti insa sa o facturezi in cealalta parte-la cealalta firma insa trebuie sa platesti TVA pentru adaosul ce il pui;poti sa facturezi fara adaos ,la pretul de intrare-de import(ai importat-o ai zis).


Succes!



#15146 Vinzare-cumparare mijloc fix

Postat de andreipa2003 on 29 March 2005 - 06:49 PM in Arhiva

Daca este platitoare de venit nu are importanta suma neamortizata .Si chiar si asa daca este platitoare de impozit pe profit,daca este vorba de boxe ce valoare pot avea?Dar esti in regula in contabilitate,nu?Sau astepti pana se amortizeaza complet ca si asa nimeni nu te intreaba de ele!

Succes!



#8992 vanzari mf cu amanuntul

Postat de andreipa2003 on 30 January 2005 - 12:45 PM in Arhiva

Ai dreptate -Oana-.Daca de la un magazin cu amanuntul ti se solicita si factura nu-i mai eliberezi si chitanta,ci numai bon fiscal.Succes!



#191461 Vanzare cu amanuntul

Postat de andreipa2003 on 17 January 2009 - 11:27 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareacamistu, la Dec 2 2008, 11:16 AM, a spus:

notificarea se face in 90 de zile . pct 61 din norme alin 4
Punctul 61 alin.4 din norme se refera la transmiterea inventarului efectuat la marfa pe stoc,inventar ce se intocmeste in 2 ex din care unul se depune la unitatea fiscala de care apartine societatea.
Dar,notificarea cu declaratia 010 se depune in termen de 10 zile de la sf perioadei in care plafonul de 35000 Euro a fost depasit si societatea a devenit platitoare de TVA.
OK!



#6036 Urgent! Pierdere acoperita din sume datorate asociatiilor

Postat de andreipa2003 on 21 December 2004 - 06:35 PM in Arhiva

NU sunt de acord ca sumele cu care s-au creditat societatea de catre asociati pot fi venituri.Asa cum a spus cineva mai inainte se pot majora cu aceste sume capitalul social sau se pot constitui rezerve ,care ulterior tot aceasta destinatie pot avea sau se pot acoperi pierderile,etc.Daca ganditi asa nu cred ca asociatii o sa va priveasca cu incredere.Asociatii de regula fug de plata impozitelor si e firesc,nu?Ok?



#10435 unde pot afla daca sunt pe venit 3% sau pe profit 16%??

Postat de andreipa2003 on 13 February 2005 - 11:32 AM in Arhiva

Declaratii rectificative poti sa depui oricand doresti la fisc-adica ori de cate ori constati neconcordante intre datele ce le-ai transmis cu declaratii la fisc si datele din evidenta ta contabila .Pentru aceasta nu platesti amenzi.

Succes!!!



#6097 TVA- nedeductibil - va rog ajutor urgent!!

Postat de andreipa2003 on 22 December 2004 - 10:06 PM in Arhiva

Iarta-ma adryan,dar nu ai fost prea explicit.Vin si eu cu parerea :poate organul de control atunci cand ai cerut rambursare ti-a dat jos TVA-ul aferent furnizorilor neachitati,caci in rest nu se precizeaza nicaieri ca nu ai voie sa deduci TVA-ul aferent facturilor neachitate.Vino cu precizari in caz contrar.



#6160 TVA la reduceri de pret -va rog urgent

Postat de andreipa2003 on 24 December 2004 - 05:52 PM in Arhiva

Am citit si am vazut opiniile mai multor colegi,dar uite si opinia mea.O sa-l contrazic pe cristid-poate(scuze daca gresesc numele celui pe care il contrazic).Uite eu cum procedez si ajung la acelasi rezultat caci in fond aceeasi este concluzia -sa nu afectezi rezultatul financiar sau sa diminuezi impozitele sau taxele ce trebuiesc virate la bugetul de stat sau bugetele locale.Inregistrarile in conturi prea mult nu conteaza daca nu afectezi rezultatele financiare.Atunci cand primesc un discount intr-o factura si de regula sunt mai multe marfuri enumerate iar la final mi se da ce discount aplica,receptionez marfa integral cu valoarea din factura si la finalul receptiei discountul il inregistrez pe contul 767(desi sunt aspecte diferite, contul 767 reprezinta cont de venituri financiare, sa nu lungesc prea mult discutia ,deci nu este scont rezultatul nu influenteaza in final in mod negativ),urmat de TVA corespunzator contului 767.Ambele sume se scad din suma totala a facturii-respectiv din venituri si din TVA.Rezultatul final al receptiei reprezinta valoarea ce o datoreaza furnizorului.Deci sa nu credeti ca sunt un supra CECAR,dar rezultatul e acelasi.Daca sunt neclaritati sau eu nu am fost suficient de explicit rog sa ma contactati. OK?



#8238 Tva de plata compensat cu Tva de recuperat

Postat de andreipa2003 on 23 January 2005 - 11:09 PM in Arhiva

Asa este cum spui viorache:orice plata ce se face in contul unei datorii la DGFP,intai va stinge cea mai veche datorie,si diferenta care ramane va stinge pe cea curenta.



#8203 Tva de plata compensat cu Tva de recuperat

Postat de andreipa2003 on 23 January 2005 - 12:40 PM in Arhiva

Am urmarit cu atentie subiectul deschis de mariana molnar si sincer m-am amuzat de unele opinii puse aici pe forum cu privire la compensarea TVA de plata de pe un trimestru cu TVA de rambursat din trimestrul urmator.TVA-ul de plata aferent unei perioade trebuie platit la data scadentei lui-pana la 25 a lunii urmatoare,daca societatea trebuie sa depuna decontul lunar,sau pana la data de 25 a primei luni din trimestrul urmator daca societatea depune decontul de TVA trimestrial.Eu zic ca este mai mult decat evident acest lucru ca se poate compensa,daca nu s-a platit intre timp,[size=16]dar pana la data cand trebuie sa devina de rambursat (25-a primei luni din trimestrului urmator)TVA-ul respectiv va trebui sa suporte niste majorari si penalitati de intarziere,nu?Succes!!!



#6250 tva bonuri cobustibil

Postat de andreipa2003 on 27 December 2004 - 08:48 PM in Arhiva

Nu este legal cum ai procedat,dar pana la proba contrarie totul e ok!Numai cu foile de parcurs si intocmirea FAZ-lui este legal.Dar daca organele de control nu zic nimic este bine.Patronul trebuie sa inteleaga legea si ca trebuie respectata indiferent cum este,dar daca i-ai adus la cunostinta ce este legal si ce nu si el face tot cum vrea ,cum sa procedezi?Ai sufletul impacat ca tot ce a depins de tine ai facut.Dar alte aspecte contabile cum le intelege?Tot la fel refuza sa te asculte?Mult succes in continuare!!!LA MULTI ANI !!!



#118049 TRENDIX - discutie despre program

Postat de andreipa2003 on 25 January 2007 - 12:51 PM in Arhiva

[b]Daca mesajul transmis de domnul cornekus este fara rautate sunt si eu de acord cu el.Si eu am preluat acest program si aveam niste rezerve cand am inceput sa-l rulez.Un program de contabilitate nu este ca un bun oarecare pe care l-ai cumparat si vezi inmediat ce poate face.Iti trebuie ceva timp ca sa-ti dai seama daca este bun sau nu.Sincer la auzul acestor aspecte sesizate de domnul conekus deja incep sa am rezerve si s-ar putea sa dau si eu inapoi desi am achitat pe sase luni.,dar nu-mi convine sa muncesc aiurea!Oricine vinde un astfel de soft sau oarecare altul sau orice bun,trebuie cu sinceritate si deschis sa spuna ce probleme are,ce poate face si ce nu,sa fie operativ la sesizarile facute de un client si sa le rezolve in timp rezonabil.Numai asa orice furnizor de astfel de servicii poate sa aiba succes pe piata.Si nu pacalind pe unul pe altul;asa nu mi se pare deloc cinstit.Asta nu o consider un deserviciu facut unui furnizor sa arati despre el ce si cum se comporta cu clientii.Inca multi furnizori nu simt ce inseamna economia de piata.dar se vor trezi,unii mai devreme altii mai tarziu.Competitia asta este economia de piata,cinstea si corectitudinea.Nu cultivi astfel de calitati nu poti avea roade pe piata si mori.
Mult succes![/b]

Vezi postareacornekus, la Jan 25 2007, 09:39 AM, a spus:

In acest forum am creat un vot....unde, doamna toata lumea are voie sa voteze.
Sa lasam lumea sa voteze sa sa vedem rezultatele....
Poate vin toti din echipa Trendix sa voteze ca nu am dreptate......
Oricum daca lumea citeste acest post scopul lui a fost atins.In 3 zile la orice cautate pe google la numele "trendix" o sa apara acesta pagina si alte de pe alte forumuri.....
Imi dau seama ca treaba care o fac eu acum va face un consumator sa se gandesca de 2 ori inainte sa cumpere.Daca eu citeam acest post inainte sa ma apuc de trendix poate nu am aveam aceste nemultumiri.



#9669 Trecere mijloace fixe pe noile clasificatii

Postat de andreipa2003 on 05 February 2005 - 01:21 PM in Arhiva

Dar un calculator se amortiza si inainte de aparitia HG 2139/2004 tot in 3 ani(vezi HG 964/1998)-redau mai jos extras din HG 964/1998 - durata normala de amortizare la calculatoare este de 3 ani si nu 5!!!

[size=9][size=7]3.9. │ Calculatoare electronice Âși echipamente periferice │ 3 ││ │

2.-Sper ca am inteles corect intrebarea, pe care ai pus-o,daca acel mijloc fix se amortizeaza anul acesta complet si s-a redus durata de amortizare,inseamna ca diferenta neamortizata o treci integral pe amortizare si el va apare amortizat complet la 01.01.2005.

Succes!!!!



#9684 Trecere mijloace fixe pe noile clasificatii

Postat de andreipa2003 on 05 February 2005 - 10:53 PM in Arhiva

adimorarasu ai zis: "Si cum se justifica la un control trecerea inainte de amortizare a valorii ramase neamortizate pe amortizare? Este vreo OG sau HG? "
Dar,de ce inainte de amortizare?Nu te inteleg fii mai explicit.Actul normativ care reduce durata de amortizare este justificarea fata de orice organ de control.

Succes!!!!



#121344 TREC TVA pe favctura emisa sau nu?

Postat de andreipa2003 on 17 February 2007 - 08:57 AM in Arhiva

Conform prevederilor din Codul Fiscal. al Normelor de aplicare a Codului Fiscal (HG 1861/2006)-si respectiv OMF 155/06.02.2007in ambele situatii trebuie sa facturezi cu TVA.De ce?
-1.-inprimul caz este comert si se aplica TVA-nu intra in grupa 45 conform OMF 155/06.02.2007.
2.-in al doilea caz este o lucrare de constructii montaj, intra in grupa 45-conf.OMF 155, dar faptul ca firma ce produce geamul termopan tot ea le monteaza -nu este taxare inversa.Daca acel constructor cumpara geamul termopan direct executat de o firma si il monta ea atunci poate sa factureze beneficiarului cu taxa inversa. Redau mai jos extras din Ordinul președintelui Institutului Național de Statistică nr. 601/2002-grupa 45 respectiv subrupa 4542,unde se specifica clar acest lucru:
"
4542 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
Această clasă include:
- montarea de elemente de tâmplărie și dulgherie, produse de terți, din lemn sau alte materiale ca: uși, ferestre, tocuri de uși și ferestre, elemente pentru bucătării, trepte de scări, accesorii pentru magazine etc.;
- lucrări de finisaj interior, de tipul: compartimentări, lambrisări, montarea de pereți mobili etc.
Această clasă exclude:
- lucrări de parchetare și de acoperire a podelelor cu alte materiale pe bază de lemn, vezi 45.43

Mult succes!

Vezi postareaLaura Raduta, la Jan 29 2007, 09:41 PM, a spus:

Eu desfasor un altfel de activitate - produc geam termopan. Pot avea doua tipuri de operatiuni:

1. In mod normal, vand geamul unor antreprenori si nu il livrez direct beneficiarului. Aplic taxare inversa? (Pentru ca am livrat geam unui constructor, am intocmit factura normala si el mi-a solicitat factura cu taxare inversa).
2. Dar atunci cand livrez geamul direct beneficiarului (proprietarului imobilului) si il si montez?

Am citit si am re-citit CF si normele si nu m-am lamurit. In acest topic toata lumea vorbeste de cod CAEN 45. Eu nu am acest cod ca principala activitate, dar nici in legislatie nu scrie nimic despre codul Caen al activitatii. Si atunci ne facem noi incadrarea? Daca eu consider atunci folosesc taxare inversa?

In mod normal , dupa interpretarea mea, in cazul 1 nu ar trebui sa fac taxare inversa. In cazul 2, mai ales ca de cele mai multe ori fac si montaj ar fi normal sa aplic taxare inversa.

Ma poate ajuta cineva?



#4529 Trebuie sa platesc comisionul pentru cartea de munca?

Postat de andreipa2003 on 24 November 2004 - 12:14 AM in Arhiva

Comisionul de 0,75% se plateste de fiecare firma in parte unde are contract partial de munca cat si de firma care tine carnetul de munca.



#119282 Transmitere declaratii pe net

Postat de andreipa2003 on 01 February 2007 - 11:49 AM in Arhiva

Ce bine e pentru bucuresteni si cei din Jud.Ilfov.Ati scapat dragi colegi din aceasta zona a tarii de randuri si de nervi, sper!Nu stiu de ce nu permit si in restul tarii transmiterea on line!!!!???La mIn.Muncii-la somaj se transmit de ani buni si e OK!De ce la Min.Finantelor nu merge?
Of! Ce greu se gandesc cei din miniser la noi!!!!
Si poate se mai opresc cu modificarile la Codul Fiscal si nu numai.Sunt imposibili!!!!Toata ziua trebuie sa stai pe net si sa verifici Mon.Oficiale,daca nu mai aduc si altceva nou
Mult succes!


Vezi postareaaikido, la Feb 1 2007, 09:43 AM, a spus:

Exista un inceput.....

Bine, va fi si un sfarsit! Parca vad un alt OMF de "completare" care va prevede si depunerea lor "la ghiseu" doar asa...de dragul codului de bare! :lostit (13):



#9421 termene de depunere declaratii

Postat de andreipa2003 on 02 February 2005 - 05:45 PM in Arhiva

OK!!!



#9170 termene de depunere declaratii

Postat de andreipa2003 on 01 February 2005 - 09:45 AM in Arhiva

Nici declaratia cu cifra de afaceri ce trebuie depusa pana la data de 25.02.2005 nu este obligatorie pentru toate societatile ,ci numai pentru acelea care au cifra de afaceri sub 100.000 EUR-a se vedea precizarile Codului fiscal:
-Art. 146. - (1) Perioada fiscalĂŁ pentru taxa pe valoarea adĂŁugatĂŁ este luna calendaristicĂŁ.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depĂŁÂșit Ăźn cursul anului precedent o cifrĂŁ de afaceri din operaĂŸiuni taxabile Âși/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrĂŁtoare a anului precedent, perioada fiscalĂŁ este trimestrul calendaristic.
(3) Persoanele impozabile care se ĂźncadreazĂŁ Ăźn prevederile alin. (2) au obligaĂŸia de a depune la organele fiscale teritoriale, pĂąnĂŁ la data de 25 ianuarie, o declaraĂŸie Ăźn care sĂŁ menĂŸioneze cifra de afaceri din anul precedent.
Deci este clar ca numai acelea care au avut/au cifra de afaceri sub [color=darkblue]100,000 EUR si raportau trimestrial TVA, si trebuie sa treca la raportarea TVA-ului lunar.[/

Succes!!!



#10477 termene de depunere declaratii

Postat de andreipa2003 on 14 February 2005 - 09:00 AM in Arhiva

[u]Evident-termenul legal conform art.232/legea 31/1990(rep) pentru publicarea bilantului in MO este de 6 luni de la data maxima de depunere la organele fiscale.Pentru anul 2004 termenul maxim in care trebuie publicat bilantul anual este de 6 luni calculat de la data de 30.04.2005-adica pana la 31.10.2005.Dupa aceasta data Ofc.Reg.Comertului poate cere dizolvarea societatii in caz de nepublicarea bilantului anual.OK!!!

Succes!!!!



#55195 Taxe privind activitati nocive sanatatii

Postat de andreipa2003 on 11 December 2005 - 12:25 AM in Arhiva

Va redau mai jos textul legii:


Parlamentul RomĂąniei
Lege nr. 467 din 09/07/2002
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 524 din 18/07/2002
pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 22/1992 privind finantarea ocrotirii sanatatii



--------------------------------------------------------------------------------

Parlamentul RomĂąniei adoptĂŁ prezenta lege.


Articol unic. - OrdonanĂŸa Guvernului nr. 22/1992 privind finanĂŸarea ocrotirii sĂŁnĂŁtĂŁĂŸii, publicatĂŁ Ăźn Monitorul Oficial al RomĂąniei, Partea I, nr. 213 din 28 august 1992, aprobatĂŁ prin Legea nr. 114/1992, cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare, se modificĂŁ Âși se completeazĂŁ dupĂŁ cum urmeazĂŁ:
1. La articolul 1, dupĂŁ litera c) se introduce litera d) cu urmĂŁtorul cuprins:
"d) taxe asupra activitĂŁĂŸilor dĂŁunĂŁtoare sĂŁnĂŁtĂŁĂŸii."
2. DupĂŁ articolul 3 se introduce articolul 31 cu urmĂŁtorul cuprins:
"Art. 31. - Taxele prevĂŁzute la art. 1 lit. d) se suportĂŁ de cĂŁtre:
a) persoanele juridice care realizeazĂŁ ĂźncasĂŁri din acĂŸiuni publicitare la produsele din tutun, la ĂŸigĂŁri Âși la bĂŁuturi alcoolice, Ăźn cotĂŁ de 12% din valoarea acestor ĂźncasĂŁri;
B) persoanele juridice care realizeazĂŁ venituri din producĂŸia de produse din tutun, de ĂŸigĂŁri Âși de bĂŁuturi alcoolice, Ăźn cotĂŁ de 2% din veniturile obĂŸinute dupĂŁ deducerea accizelor Âși a taxei pe valoarea adĂŁugatĂŁ; comercianĂŸii care realizeazĂŁ venituri din vĂąnzarea acestor produse datoreazĂŁ o cotĂŁ de 2% din adaosul comercial practicat la aceste produse;
c) prevederile lit. B) nu se aplicĂŁ persoanelor juridice care realizeazĂŁ venituri din vĂąnzĂŁrile produselor din bere."

3. Articolul 9 va avea urmĂŁtorul cuprins:
"Art. 9. - Veniturile proprii, realizate potrivit prevederilor art. 3, Âși taxele asupra activitĂŁĂŸilor dĂŁunĂŁtoare sĂŁnĂŁtĂŁĂŸii, prevĂŁzute la art. 31, se utilizeazĂŁ pentru finanĂŸarea programelor naĂŸionale de sĂŁnĂŁtate."
4. La anexĂŁ, punctul 4 se abrogĂŁ.


AceastĂŁ lege a fost adoptatĂŁ de Camera DeputaĂŸilor Ăźn ÂședinĂŸa din 24 iunie 2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din ConstituĂŸia RomĂąniei.


PREÂȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAÞILOR
VALER DORNEANU


AceastĂŁ lege a fost adoptatĂŁ de Senat Ăźn ÂședinĂŸa din 24 iunie 2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din ConstituĂŸia RomĂąniei.


p. PREÂȘEDINTELE SENATULUI,
DORU IOAN TÃRÃCILÃ


BucureÂști, 9 iulie 2002.
Nr. 467.



#120298 Taxare inversa

Postat de andreipa2003 on 06 February 2007 - 09:04 PM in Arhiva

Cred ca Serban Mariana are dreptate privind modul de aplicare a taxei inverse in constructii.Si eu gandesc la fel sa aplic la societatea careia ii conduc evidenta contabila ca si Mariana.
[b]Va redau mai jos OMF 155/31.01.2007 si extras din CAEN-2003 la care face referire OMF 155/2007[/b]Ministerul Finanțelor PubliceOrdin nr. 155 din 31/01/2007Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 94 din 06/02/2007
privind aplicarea măsurilor de simplificare pentru lucrările de construcții-montaj prevăzute la art. 160 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare


În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice și a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, cu modificările și completările ulterioare,


ministrul finanțelor publice emite următorul ordin:


Art. 1. - În condițiile și limitele prevăzute la art. 160 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, se aplică măsuri de simplificare pentru lucrările de construcții-montaj. La pct. 82 alin. (3) din normele metodologice de aplicare a prevederilor titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările și completările ulterioare, se prevede că lucrările de construcții-montaj cuprind lucrările de construcție, reparare, modernizare, transformare și demolare legate de un bun imobil.
Art. 2. - (1) Se aplică măsurile de simplificare prevăzute la art. 160 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, pentru lucrările stipulate la secțiunea F "Construcții", diviziunea 45 din anexa la Ordinul președintelui Institutului Național de Statistică nr. 601/2002 privind actualizarea Clasificării activităților din economia națională - CAEN, cu respectarea condițiilor impuse și ținându-se seama de excluderile prevăzute în cadrul grupelor și claselor acestei diviziuni.
(2) Lucrările de reparații, transformare și modernizare a unui bun imobil vor fi supuse măsurilor de simplificare în măsura în care acestea sunt cuprinse în prevederile de la alin. (1).
Art. 3. - Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de taxă pe valoarea adăugată conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, care nu au aplicat prevederile art. 160 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, pentru lucrările prevăzute la art. 2 din prezentul ordin, vor proceda la corectarea facturilor emise conform prevederilor art. 159 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal.
Art. 4. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.


p. Ministrul finanțelor publice,
Cătălin Doica,
secretar de stat


București, 31 ianuarie 2007.
Nr. 155.



CAEN-2003
(anexa la Ordinul președintelui Institutului Național de Statistică nr. 601/2002)
……………………………………………………………………………

F CONSTRUCȚII


FA CONSTRUCȚII


45 Construcții
Această diviziune include construcțiile generale și speciale pentru clădiri și de geniu civil, lucrări de instalații pentru clădiri și finisaje ale clădirilor. Diviziunea include lucrări noi, reparații, completări și modificări; ridicarea de clădiri sau structuri din prefabricate, pe șantier și de asemenea, construcțiile cu caracter temporar.
Construcțiile generale reprezintă realizarea de clădiri integrale, clădiri pentru birouri, magazine și alte clădiri publice și utilitare, clădiri pentru ferme etc., construcții inginerești (sau de geniu civil), cum ar fi: autostrăzi, drumuri, străzi, poduri, tuneluri, căi ferate, aerodromuri, porturi și alte proiecte marine sau fluviale, sisteme de irigații, sisteme de canalizare, dispozitive industriale, conducte și linii electrice, baze sportive etc.
Această activitate se poate desfășura pe cont propriu, pe bază de onorarii sau contract. Porțiuni din lucrări, sau uneori, întreaga activitate, practic, pot fi efectuate de către subcontractori.
Construcțiile speciale includ construcția unor părți ale clădirilor și lucrărilor de geniu civil, sau pregătirea în acest scop. De obicei, este vorba de specializarea într-un singur aspect comun diferitelor structuri, necesitând calificare sau echipament specializat. Sunt incluse activități ca: fixarea pilonilor, lucrări de fundații, forarea puțurilor, lucrări de armare, lucrări de betoane, zidării, fixarea elementelor prefabricate, schelărie, fixarea acoperișului etc. Aici este inclusă realizarea structurilor de oțel, cu condiția ca piesele componente să nu fie produse de aceeași unitate.
În majoritatea cazurilor, construcțiile speciale sunt executate prin subcontractare, iar reparațiile de construcții sunt efectuate, în special, pentru posesorul proprietății.
Lucrările de instalații pentru clădiri includ instalarea tuturor tipurilor de utilități care fac construcția să funcționeze. Aceste activități sunt, de obicei, efectuate la locul construcției, deși părți ale lucrării pot fi executate într-un atelier. Sunt incluse activități ca lucrările tehnico-sanitare, instalarea sistemelor de încălzire și de aer condiționat, antene, sisteme de alarmă și alte lucrări electrice, sisteme de aspersoare, lifturi și scări rulante etc. Sunt de asemenea incluse lucrările de izolații (hidro și termo-izolații, izolație fonică), lucrările de instalații frigorifice comerciale, instalarea iluminatului și a sistemelor de semnalizare pentru drumuri, căi ferate, aeroporturi, porturi etc. Sunt incluse, de asemenea, reparațiile la lucrările mai sus menționate.
Activitățile de finisare a clădirilor cuprind acele activități care contribuie la finalizarea sau finisarea unei construcții, cum ar fi: montări de geamuri, tencuieli, vopsitorie, zugrăveli, pardoseli sau căptușirea pereților cu plăci de ceramică sau cu alte materiale, ca: parchet, tapet, mochetă etc.; lustruirea pardoselilor, lucrări de dulgherie fină, lucrări acustice, curățarea exteriorului etc. Sunt incluse de asemenea reparațiile la lucrările mai sus menționate.
Această diviziune exclude:
- instalarea de peluze și grădini și activități de întreținere a arborilor, vezi 01.41;
- fabricarea materialelor de construcții, vezi secțiunea C și D;
- activități de construcții legate direct de extracția petrolului și a gazelor naturale, vezi 11.20. Construcția de clădiri, drumuri etc. pe terenul de extracție rămâne, însă, în această clasă.
- înălțarea sau instalarea echipamentului industrial, vezi secțiunea D (de ex. instalarea de furnale, turbine etc.);
- ridicarea de clădiri sau structuri complet prefabricate este clasificată în categoria industrială relevantă, în funcție de materialul principal folosit, cu excepția betonului, caz în care rămâne clasificată aici;
- instalarea elementelor de tâmplărie sau dulgherie autofabricate este clasificată în categoria industrială relevantă, în funcție de materialul folosit de ex. în cazul lemnului în 20.30 (Fabricarea de elemente de dulgherie și tâmplărie pentru construcții)
- construcții metalice din părți componente auto-fabricate, vezi 28.11;
- activitățile de urbanism și inginerie sunt clasificate în clasa 74.20 (Activități de consultanță în urbanism, inginerie și alte servicii tehnice);
- activități de proiectare pentru construcții, vezi 74.20;
- activități de curățare a ferestrelor, în interior și exterior, a coșurilor, cazanelor cu aburi, a interioarelor etc., vezi 74.70


451 Organizarea de șantiere și pregătirea terenului


4511 Demolarea construcțiilor, terasamente și organizare de șantiere
Această clasă include:
- demolarea sau distrugerea de clădiri sau alte structuri;
- curățarea amplasamentelor;
- mutarea pământului: excavații, umplerea, nivelarea și împrejmuirea amplasamentelor, săparea șanțurilor, eliminarea pietrelor, dinamitări etc.;
- pregătirea șantierelor pentru exploatările miniere:
▪ mutarea pământului și pregătirea amplasamentelor pentru extracție.
Această clasă include, de asemenea:
- executarea canalizărilor pentru clădiri;
- executarea canalelor de scurgere, pentru terenuri agricole și forestiere.


4512 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
Această clasă include:
- lucrări de analiză a terenului de fundare, prin foraje și sondaje; săparea tunelurilor și galeriilor, precum și orice alte lucrări de amenajare și pregătire a terenului și a zăcămintelor de agregate minerale.
Această clasă exclude: - lucrări de foraj pentru extracția petrolului sau a gazului, vezi 11.20;
- forarea puțurilor de apă, vezi 45.25;
- săparea puțurilor, vezi 45.25;
- prospectarea zăcămintelor de petrol și gaze; studii geofizice, geologice și seismice, vezi 74.20


452 Construcții de clădiri sau părți ale acestora; geniu civil

4521 Construcții de clădiri și lucrări de geniu
Această clasă include:
- construcția tuturor tipurilor de clădiri;
- lucrări de geniu:
▪ poduri, inclusiv cele pentru autostrăzi suspendate, viaducte, tunele și pasaje subterane;
▪ conducte de mare lungime, linii de comunicații și electrice;
▪ conducte urbane, linii urbane de comunicații și electrice; lucrări urbane auxiliare;
- asamblarea și ridicarea de construcții din prefabricate, pe șantier.
Această clasă exclude:
- activități de servicii anexe extracției petrolului și gazelor, vezi 11.20;
- realizarea construcțiilor complete din prefabricate, din părți componente autofabricate, altele decât din beton, vezi diviziunile 20, 26 și 28;
- lucrări de construcții, altele decât clădiri, pentru stadioane, bazine de înot, săli de gimnastică, terenuri de tenis, terenuri de golf și alte baze sportive, vezi 45.23;
- lucrări de instalații pentru clădiri, vezi 45.3;
- lucrări de finisare, vezi 45.4;
- activități de urbanism și inginerie vezi 74.20;
- activități de proiectare pentru construcții, vezi 74.20


4522 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
Această clasă include:
- realizarea structurii acoperișurilor;
- montarea elementelor de acoperire;
- lucrări de hidroizolații, inclusiv lucrări de protecție hidro la pereți.


4523 Construcții de autostrăzi, drumuri, aerodroame și baze sportive
Această clasă include:
- construcția de autostrăzi, șosele, străzi și alte drumuri pentru vehicule sau pietoni;
- construcția de căi ferate;
- construcția de aerodroame;
- lucrări de construcții, exclusiv clădiri, pentru stadioane, piscine, săli de gimnastică, terenuri de tenis, terenuri de golf și alte instalații sportive;
- marcarea drumurilor și a platformelor de parcare;
- lucrări de copertare pentru autostrăzi, suprafețe circulabile de pe poduri sau din tuneluri;
- lucrări de instalare a barierelor antișoc, a semnelor de circulație și similare.
Această clasă exclude:
- mutarea pământului, vezi 45.11


4524 Construcții hidrotehnice
Această clasă include:
- construcția de:
▪ căi de navigație, porturi și regularizări de râuri, porturi de agrement, ecluze etc.;
▪ baraje și diguri;
- lucrări de dragare;
- lucrări subacvatice


4525 Alte lucrări speciale de construcții
Această clasă include:
- activități de construcții specializate într-un aspect comun diferitelor tipuri de structuri, necesitând calificare sau echipament specializat:
▪ construcții de fundații, inclusiv fixarea pilonilor;
▪ forarea și construirea puțurilor de apă;
▪ înălțarea elementelor din oțel non-autofabricate;
▪ fasonarea oțelului;
▪ zidării din cărămidă și piatră;
▪ înălțarea și demontarea schelelor și platformelor de lucru, inclusiv închirierea de schele și platforme de lucru;
▪ înălțarea coșurilor și a cuptoarelor industriale;
▪ îndepărtarea igrasiei din clădiri;
▪ lucrări ce impun cerințe speciale care necesită abilități de cățărare și utilizarea de echipament specific, adică pentru lucrul la înălțime, pe structuri înalte.
Această clasă exclude:
- închirierea schelelor, fără ridicare și demontare vezi 71.32


453 Lucrări de instalații pentru clădiri


4531 Lucrări de instalații electrice
Această clasă include:
- instalarea în clădiri și în alte tipuri de construcții, de:
▪ instalații (cablaje) electrice și a armăturii electrice;
▪ instalații (cablaje) pentru telecomunicații;
▪ sisteme de încălzire electrică, inclusiv de acumulatori de energie electrică solară (panouri solare);
▪ montarea de antene și cabluri aeriene pentru acestea;
▪ alarme de semnalizare a incendiilor;
▪ alarme antiefracție;
▪ lifturi și scări rulante;
▪ conductori pentru instalații de iluminat etc.
Această clasă exclude:
- instalarea sistemelor de telecomunicații, vezi 32.20


4532 Lucrări de izolații și protecție anticorozivă
Această clasă include:
- lucrări de izolații: termică, fonică și antivibrații.
Această clasă exclude:
- lucrări de etanșeitate, vezi 45.22


4533 Lucrări de instalații tehnico-sanitare
Această clasă include:
- instalarea în clădiri și alte tipuri de construcții a:
▪ echipamentelor și instalațiilor sanitare;
▪ instalațiilor și armăturilor pentru gaze;
▪ echipamentului și tubulaturii pentru instalațiile de încălzire, ventilație, frigotehnie sau aer condiționat;
▪ montarea acumulatorilor de energie, alta decât electrică sau solară;
▪ sistemelor de stins incendii (sisteme de sprinkler-e)
Această clasă exclude:
- instalarea sistemelor electrice de încălzire, vezi 45.31


4534 Alte lucrări de instalații
Această clasă include:
- instalarea sistemelor de iluminat sau semnalizare, pentru străzi, căi ferate, aeroporturi și porturi;
- instalarea în clădiri și în alte tipuri de construcții, a armăturilor și accesoriilor neclasificate altundeva;
- repararea și întreținerea instalațiilor din clădiri.


454 Lucrări de finisare


4541 Lucrări de ipsoserie
Această clasă include:
- lucrări de tencuire cu ipsos, montarea articolelor (profile, plăci etc) din ipsos, inclusiv montarea de articole din materiale similare.


4542 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
Această clasă include:
- montarea de elemente de tâmplărie și dulgherie, produse de terți, din lemn sau alte materiale ca: uși, ferestre, tocuri de uși și ferestre, elemente pentru bucătării, trepte de scări, accesorii pentru magazine etc.;
- lucrări de finisaj interior, de tipul: compartimentări, lambrisări, montarea de pereți mobili etc.
Această clasă exclude:
- lucrări de parchetare și de acoperire a podelelor cu alte materiale pe bază de lemn, vezi 45.43


4543 Lucrări de pardosire și placare a pereților
Această clasă include:
- montarea, acoperirea, prinderea sau aplicarea în clădiri sau în alte tipuri de construcții, a:
▪ plăcilor de pardoseală din ceramică, beton sau piatră; reperelor din teracotă pentru sobe înzidite;
▪ parchetului și dușumelelor din lemn;
▪ mochetelor și linoleumului, inclusiv acoperitorilor pentru pardoseli din cauciuc și mase plastice;
▪ elementelor de acoperire pentru pardoseli sau pereți din gresie, granit, marmură etc.;
▪ tapetelor.
Această clasă exclude:
- activitățile de proiectare pentru decorațiuni interioare, vezi 74.87


4544 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
Această clasă include:
- lucrări de vopsitorie și zugrăveli, interioare și exterioare, la clădiri;
- lucrări de vopsitorie și zugrăveli pentru construcții inginerești;
- montarea de geamuri și oglinzi.
Această clasă exclude:
- instalarea ferestrelor, vezi 45.42


4545 Alte lucrări de finisare
Această clasă include:
- instalarea piscinelor - proprietate privată;
- curățarea clădirilor la exterior: cu abur, prin sablare și metode similare;
- alte lucrări de finisare n. c. a.
Această clasă exclude:
- curățirea spațiilor interioare din clădiri și din alte structuri, vezi 74.70


455 Închirierea utilajelor de construcții și demolare, cu personal de deservire aferent


4550 Închirierea utilajelor de construcții și demolare, cu personal de deservire aferent
Această clasă include:
- închirierea utilajelor pentru construirea sau demolarea clădirilor sau a altor construcții civile, cu operatori.
Această clasă exclude:
- închirierea utilajelor de construcții, sau demolare și de echipament, fără personal de deservire, vezi 71.32


………///////////////////………….



#124435 TAXARE INVERSA

Postat de andreipa2003 on 07 March 2007 - 08:13 PM in Arhiva

Acest caz este un caz particular in sensul ca suma avanuslui primit este egala cu toata suma din factura-am inteles corect?E logic ca trebuie sa facturezi cu TVA,nu?Daca avansul este mai mic decat suma din contract stornezi avansul primit si facturat asa cum a fost facturat-cu TVA-restul sumei insa va fi cu taxa inversa.
Mult succes!


Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Mar 7 2007, 04:11 PM, a spus:

da un pic pe cautare la taxare inversa si gasesti raspunsul, numai eu am scris de cateva ori referitor la acest subiect
nu putem sa o facem de zece ori pt fiecare



#5643 taxa scolarizare

Postat de andreipa2003 on 14 December 2004 - 06:24 PM in Arhiva

Parerea mea este ca trebuie sa va faceti un contract intre firma si angajatul ce beneficiaza de astfel de taxe de scolarizare ,in care sa se precizeze obligativitatea acestuia( angajatul)de a ramane la firma o anumita perioada de ani si a profesa acea meserie in firma pentru care este platita acea taxa de scolarizare.Numai astfel veti putea fi pusi la adapost in caz de control de catre org.fiscale.Succes!



#13228 sume clienti -furnizori

Postat de andreipa2003 on 14 March 2005 - 01:50 PM in Arhiva

Sumele din conturile de clienti sau furnizori,creditori,debitori,etc cat si cele ce privesc drepturile de personal(salari,premii,etc)-se prescriu dupa 3 ani de la data cand acestea au devenit obligatii/creante.A se vedea prevederile Decretului privind prescriptia extinctiva-Decret 167/1958- valabil si in prezent.

Mult succes!




Cometa SQL