Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tix's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tix's Content

There have been 57 items by tix (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#162887 vanzare marfa sau productie?

Postat de tix on 16 February 2008 - 12:47 PM in PRODUCTIE

Va rog sa ma ajutati in cazul urmator: o societate a cumparat un utilaj functionabil, l-a mai reparat, i-a imbunatatit parametrii de functionare si l-a revandut. Cum contabilizez aceste operatiuni?
-ca si marfa: achizitie de marfa/ materiale achizitionate + consum materiale (eventual servicii executate de terti)/vanzare marfa + descarcare marfa achizitionata
sau
-ca si productie : achizitie materiale(inclusiv utilajul in forma initiala)/inregistrare produs finit/vanzare+descarcare produs finit
Intrebarea e valabila atat pt reparatii in regie proprie, cat si pt reparatii executate de terti.
Mentionez ca societatea are in obiectul de activitate atat comercializarea cat si producerea de utilaje.

Multumesc mult!



#163169 vanzare marfa sau productie?

Postat de tix on 18 February 2008 - 10:29 PM in PRODUCTIE

Multumesc mult Mirela!, metoda ta mi se pare foarte buna, asa am sa procedez si eu; iti dau dreptate in tot ceea ce ai afirmat.



#229851 TVA fact prestare constructii

Postat de tix on 14 August 2010 - 10:45 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: firma romaneasca executa lucrari de constructii in Germania. Care este regimul de TVA al facturii emise?

Multumesc pentru ajutor!



#157481 TVA CONTRACT SPONSORIZARE

Postat de tix on 09 January 2008 - 04:44 PM in Arhiva

eu am colectat tva la marfa data sponsorizare pe baza de contract pt a nu avea probleme.
am contabilizat: 6582 = 371 val fara tva si 635nedeductibil=4427 val tva-ului si bineinteles operatiunea am trecut-o in JV



#141088 REZOLVARI GRILE - 2007

Postat de tix on 28 August 2007 - 12:11 PM in Arhiva

LASATI TOPICUL ACESTA INDIVIDUAL VA ROG!!! Sunt probleme noi multe la conta si cautam in topicul vechi prea mult daca este amestecat cu alte sase materii.
Am mai gasit ceva probleme rezolvate in cartile verzi:

790.
2131 = % 500.000
2813 50.000
167 300.000
1172 150.000
791.
1. 1172 = 1512 26.000

2.la data gruparii: 2071(fd comerc)=1512 30.000
la data trecerii pe IFRS: 1512 = 1172 4.000

792.
% = 203 50.000
2803 40.000
4412 1.600
2071 5.880 (10.000-1.600)*70%
interese minorit. 2.520

793.
208 = % 100.000
2808 75.000
1172 25.000
nu e afectat fd comercial, deoarece a fost recunoscut initial in contab, chiar dc e complet amortizat



#141324 REZOLVARI GRILE - 2007

Postat de tix on 29 August 2007 - 10:20 PM in Arhiva

Vezi postareajustshu, la Aug 29 2007, 10:52 PM, a spus:

stie cineva cum vor fi subiectele? cate grila, cate sinteza, cate la fiecare materie?
cat dureza?
merci
oficial: 20%grile, 80%studii de caz - 3h/examen
de la anul se scot grilele definitiv!
anul trecut au fost 30 de subiecte la conta si cate 15 la fiscalitate + drept, de celelalte nu stiu.



#142526 REZOLVARI GRILE - 2007

Postat de tix on 07 September 2007 - 11:18 AM in Arhiva

BAFTA FORUMISTI DIN TOATA TARA!



#138785 REZOLVARI GRILE - 2007

Postat de tix on 02 August 2007 - 06:22 PM in Arhiva

Vezi postareamirelus, la Jul 15 2007, 11:25 PM, a spus:

am si eu o intrebare: sunt contabila de 5 ani, am diploma de sc postliceala recunoscuta de MEC......as putea sa dau examen la ceccar? la contabil autorizat sau contabil expert?....

Art. 4. - (1) Se poate prezenta la examenul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de expert contabil persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are capacitate de exercițiu deplină;
b) are studii economice superioare cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației și Cercetării;
c) nu a suferit nici o condamnare care, potrivit legislației în vigoare, interzice dreptul de gestiune și de administrare a societăților comerciale;
(2) La cerere, persoanele care au titlul de academician, profesorii și conferențiarii universitari, doctorii în economie și doctorii docenți, cu specialitatea finanțe sau contabilitate, au acces la profesia de expert contabil pe baza titlului de doctor, cu îndeplinirea condițiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) și c) și susținerea unui interviu privind normele de organizare și funcționare a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați

Art. 5. -Se poate prezenta la examenul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de contabil autorizat persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are capacitate de exercițiu deplină;
b) are studii medii cu diplomă recunoscută de Ministerul Educației și Cercetării;
c) nu a suferit nici o condamnare, care, potrivit legislației în vigoare, interzice dreptul de gestiune și de administrare a societăților comerciale

Nu trebuie sa ai studii medii economice, ci numai studii medii recunoscute de MEC, ca sa poti participa la ex de acces la CA.



#142558 REZOLVARI GRILE - 2007

Postat de tix on 07 September 2007 - 01:29 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Sep 7 2007, 02:04 PM, a spus:


Eu cred ca scapi de examenul de acces, nu de stagiu

Asa este, se va scapa de examenul de acces, dar inca CECCAR nu a acceptat "portita" asta, chiar daca ASE-ul a publicat-o, inca nu s-a adoptat acest lucru. Am intrebat persoane din CECCAR care spun ca nu stiu cand se va legifera. Deci, spor la invatat!



#164788 PRODUSE ACORDATE GRATUIT

Postat de tix on 03 March 2008 - 07:55 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti daca stiti daca a aparut o lege de curand care nu mai permite (cica de la 1 martie) oferirea catre clienti a produselor gratuite. De exemplu o firma care presteaza catre populatie la o anumita valoare incasata de la un client ii ofera un produs gratuit (de ex o carte (greu vandabila)) si nu numai atat - are si afisata aceasta promotie in magazin (achizitia acestor produse eu am inregistrat-o ca si achizitie de materiale : NIR de materiale - deci fara a evidentia pret vz amanunt + Bon consum). Am inteles ca nu mai are voie sa afiseze aceasta promotie, personal mi se pare aberant, dar .....

Va multumesc!



#165053 PRODUSE ACORDATE GRATUIT

Postat de tix on 05 March 2008 - 05:38 PM in Arhiva

Va multumesc inca o data pentru ajutor!



#165799 primire factura de avans

Postat de tix on 12 March 2008 - 08:34 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti : este vre-un termen maxim in care trebuie "inchisa" factura de avans? Caz concret, am incasat un avans pentru o marfa pe care nu am livrat-o si am emis factura de avans pentru suma incasata; este vre-un termen maxim in care trebuie sa-i livrez marfa si sa-i fac factura finala de marfa (+stornarea avansului incasat)?

Multumesc



#138518 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de tix on 31 July 2007 - 09:53 AM in Arhiva

Din ce-am citit am inteles ca de-acum ptr evidentele contabile o societate comerciala trebuie musai sa aiba angajata o persoana cu studii superioare economice, sau sa aibe contract incheiat cu societati membre CECCAR - indiferent de marimea CA a societatii. Asa este?, voi ce-ati inteles?



#168836 medical

Postat de tix on 06 April 2008 - 12:14 PM in Arhiva

La un angajat cu salariul minim pe stat aflat in concediu medical din octombrie 2007, trebuia sa-i actualizez salariul conform noului salariu minim de la 01.01.2008?



#132883 Lucrare de licenta

Postat de tix on 03 June 2007 - 01:00 PM in Arhiva

Vezi postareaBica Rodica, la Jun 2 2007, 09:22 PM, a spus:

Am renuntat la partea de gestiune a trezoreriei dupa o discutie cu profesorul coordonator, iar acum am ajuns la Studiu de caz privind operatiunile de trezorerie la Sc.....Aveti idee cum ar trebui sa arate acest studiu de caz?? CA ma gandesc ca nu o sa incep sa insir operatii ca la o monografie contabila?!; sau asa trebuie ??
Multumesc pentru orice sfat !!
Un studiu de caz presupune insiruirea de operatiuni exact ca la o monografie, dar trebuie sa mai pui la inceput ceva date de prezentare a societatii pt care faci studiul si bineinteles monografia sa aibe si valori



#144043 Instit de Metrologie-zile caniculare (cont 604)

Postat de tix on 17 September 2007 - 09:46 PM in Arhiva

spune-mi te rog baza legala pt deductibilitatea apei in perioada verii
multumesc



#157942 Inginer cu master in contabilitate si audit

Postat de tix on 12 January 2008 - 01:36 PM in Cum poti deveni contabil

Daca vrei sa fii contabil autorizat tb sa dai la CECCAR examenul de acces+ stagiu + ex de aptitudini = min 3 ani - pt aceste examene tb sa ai doar liceul terminat - indiferent de specializare; dc vrei sa dai examen pt expert contabil intreaba la CECCAR dc cu diploma poti da examen



#144660 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de tix on 23 September 2007 - 09:52 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postarealauvoi, la Sep 22 2007, 11:28 PM, a spus:

Am incercat ambele site-uri dar nu am reusit! Cica nu gaseste fisierele, a reusit cineva sa le downloadeze ?



#138668 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de tix on 01 August 2007 - 03:31 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 11:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............
te rog sa mi le trimiti si mie pe tix_0@yahoo.com. Multumesc mult!



#185692 factura externa partener UE

Postat de tix on 27 October 2008 - 08:57 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti daca factura trebuie sa fie emisa cu TVA in urmatorul caz:
un furnizor neamt (deci din UE) care e inregistrat in scopuri de TVA in Romania emite o factura unui client roman de produse livrate din Germania in Romania. Eu zic ca e o livrare obisnuita intracomunitara, deci furnizorul neamt emite factura fara TVA, iar clientul roman o inregistreaza cu taxare inversa.
Ma incurca inregistrarea lui in Romania in scopuri de TVA, mai ales ca el are si cont bancar in Romania si factura o emite in lei.... Ce parere aveti?

Multumesc



#185808 factura externa partener UE

Postat de tix on 28 October 2008 - 09:42 PM in Arhiva

multumesc mult pentru raspuns.
pctele 2 si 3 sunt indeplinite, dar din pacate nu si pct-ul 1; nu inteleg de ce neamtul nu si-a comunicat decat codul de inregistrare fiscala din Romania. o sa inregistrez factura direct pe cheltuiala, fara sa-i fac taxare inversa.



#168915 Examen expert contabil partea a II-a (dupa stagiu)

Postat de tix on 07 April 2008 - 11:40 AM in Arhiva

Stiti ceva, exista vre-o carte de teste pt examenul de aptitudini editata de CECCAR? (ca cea editata pt examenul de acces)



#269091 emitere factura cazare UE

Postat de tix on 25 June 2015 - 08:55 AM in Arhiva

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, de fapt doua:
hotel emit factura de cazare unei firme din UE.
Este corect asa ?
- emit factura cu TVA in conformitate cu prevederile art. 133 alin. (4) lit. a din Codul fiscal
- nu o declar in D390
- o declar in D300 ca o livrare normala la rd.19

Pentru aceasta tranzactie trebuie sa fiu inregistrat in ROI?

Multumesc



#143646 DIURNA

Postat de tix on 13 September 2007 - 09:12 PM in Arhiva

cuantumul diurnei din HG518/1995 actualizat - de 35euro cam pt toate tarile europene - se refera la nivelul legal stabilit pt instititutiile publice?, adica diurna pt o deplasare externa la un agent economic este deductibila la nivel de 87.5 euro (2,5*25euro)?

multumesc anticipat!



#247126 descarcare gestiune pfa

Postat de tix on 16 January 2012 - 08:51 AM in Contabilitate PFA

Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri in cazul unei intreprinderi individuale purtatoare de TVA (contabilitate in partida simpla deci) care are activitate de productie:

1. venitul facturat si neincasat intra in baza de impunere a venitului net?
2.materialele consumate in activitatea de productie daca nu au fost platite furnizorului scad din baza de impunere pe masura consumului lor?
3. materilale achizitionate daca ar fi platite integral ele scad baza de impunere pe masura consumului sau pe masura platii lor? (ex. am luat materiale de 1000 fara tva, le-am platit integral, am cosumat 10 lei si am facut si incasat o factura de vanzare de produs finit de 15 lei, cum se calculeaza impozitul?)
4.subventiile primite pt achizitie de imobilizare sunt venituri neimpozabile?

Multumesc anticipat!




Cometa SQL