Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihavesa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihavesa's Content

There have been 1000 items by mihavesa (Search limited from 18-December 07)



Sort by                Order  

#153883 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 06 December 2007 - 03:13 PM in Arhiva

Vezi postareabibilica, la Dec 6 2007, 02:26 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 6 2007, 01:01 PM, a spus:

Vezi postareavalypoppey, la Dec 6 2007, 12:44 PM, a spus:

The page cannot be displayed

Vezi postareabibilica, la Dec 6 2007, 12:51 PM, a spus:

pe mfinante/ legislatie/ consultanta fiscala gasiti intrebarile pentru sesiunea martie si iunie
poate sunt io chioara, dar in formatul actual al www.mefromania.ro, le sectiunea legislatie, NU mai exista sectiunea de consultanta fiscala .... o vede cineva ?????? :smile:
Se apasa pe butonul din stanga sus la legislatie si apare rubrica consultanta fiscala.
insist, NU exista nici o rubrica de consultanta fiscala.... daca apare, da un print screen si ataseaza aici ....



#154509 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 04:16 PM in Arhiva

la grila care a fost si in martie-iunie cum raspundeti : cat este cota de impozit (probabil, in enunt zicea doar cota ...) in cazul asocierilor fara personalitate juridica intre mai multe pers juridice, in baza de contract de asociere de participatiune : m-am contrazis cu cineva. Ea zice - conform participarii, eu am zis - conform conventiei intre parti, indiferent de cota de participare.
Eu stiu asa din facultate referitor la actele de constituire ale societatilor, asocierilor ... : obligatiile se stabilesc conform participarii. Dar daca asociatii hotarasc sa se suporte altfel obligatiile si sunt de comun acord, atunci prioritara este conventia asociatilor.
La examen NU am pus raspunsul dupa parerea mea, m-am luat dupa aceasta alta parere. Dar sunt convinsa ca era corect cum am judecat eu.



#153637 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 06 December 2007 - 10:31 AM in Arhiva

Vezi postareaGabriela Dr, la Dec 6 2007, 02:53 AM, a spus:

Am trimis pe mail consultant.decembrie@yahoo.com in atasamente, sinteze facute de AFP Brasov vis-a-vis de AIC, LIC, ajustarea tva, accize, etc. Pt cele mai uzuale operatiuni sunt OK. Sper sa va foloseasca si sa va alunge nelamuririle din aceste situatii. Succes.
a schimbat cineva parola contului ? ca nu mai poate fi accesat. Poate le posteaza cineva si pe forum.... situatiile adica
multumim



#153413 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 05 December 2007 - 12:57 PM in Arhiva

Vezi postareamaneadn, la Dec 5 2007, 12:55 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 5 2007, 12:52 PM, a spus:

eu deja nu mai suport nebunia de pe acest forum ... toata lumea cere subiecte care NU EXISTA, NU EXISTA NIMIC OFICIAL PT DECEMBRIE ...........DE CE NU INTELEGETI, DE CE NU CITITI MAI SUS ??????????????????

Am sa creez acum un topic NUMAI cu rezolvari, pt cei care mai au inca nelamuriri si vor sa rezolve ceva..... va rog sa postati in continuare aici cerere de subiecte si rezolvari .... iar pe topicul nocu creat va rog sa posteze NUMAI cine doreste sa particepe la debateri despre materie si probleme. In caz contrar, voi ruga moderatorii sa intervina.

Multumesc

sa ne spui si noua cand creezi ceva pls. asta cand o sa avem ce rezolva :thumbup: pana atunci :smile:
am creat deja si NU se refera doar la subiectele care apar sau care deja circula.
Este un topic care se refera la toate problemele, nelamuririle .... din materia de examen ...........



#153411 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 05 December 2007 - 12:52 PM in Arhiva

eu deja nu mai suport nebunia de pe acest forum ... toata lumea cere subiecte care NU EXISTA, NU EXISTA NIMIC OFICIAL PT DECEMBRIE ...........DE CE NU INTELEGETI, DE CE NU CITITI MAI SUS ??????????????????

Am sa creez acum un topic NUMAI cu rezolvari, pt cei care mai au inca nelamuriri si vor sa rezolve ceva..... va rog sa postati in continuare aici cerere de subiecte si rezolvari .... iar pe topicul nocu creat va rog sa posteze NUMAI cine doreste sa particepe la debateri despre materie si probleme. In caz contrar, voi ruga moderatorii sa intervina.

Multumesc



#154637 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 06:14 PM in Arhiva

de grila cu def beneficiarului efectiv al dob - cum se stab rezidenta, ce ziceti ? ma uit prin art 124.2, CF si nu regasesc variantele.
Eu am ales "statul unde are adresa permanenta".

La grila cu returnarea prod stricate si inlocuite in perioada de garantie ce ati spus ? eu am zis ca nu intra garantia in sfera tva



#154641 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 06:16 PM in Arhiva

Vezi postareaRoxana David, la Dec 8 2007, 06:12 PM, a spus:

Buna seara. Am dat si eu astazi si am picat cu 29 facute.
O alta intrebare a fost ceva de genul:
Care din urmatoarele sunt metode de control fiscal:
a) controlul inopinat
b) controlul de fond
c) controlul fiscal partial
d) controlul electronic
..si inca 2 var , nu mai le stiu exact.
am ales inspectia fiscala ..... nu stiu cum



#155489 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 11 December 2007 - 10:40 AM in Arhiva

Vezi postareaRonaldo, la Dec 11 2007, 09:47 AM, a spus:

mihavesa, nu e bine sa ne gandim asa, pt. ca numai ne facem rau singuri. Sa stii ca acum fara stres este normal sa ti se para cele de duminica mai usoare decat cele avute sambata de tine (si eu am dat tot sambata si am strans 30).
ai dreptate, dar eu chiar am vazut aseara prima data subiectele de duminica ... cu exceptia celei de insolventa, restul erau exact ce am citit eu, pe langa grilele faimoase .... asta este .... mergem mai departe .... mai stau putin sa ma linistesc si apoi cred ca ar trebui sa creeam un topic nou, sa o luam din nou, fara grupuri de lucru, liste ... etc, ci doar sa ne concentram pe studiu. Ce zici ?



#155474 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 11 December 2007 - 09:33 AM in Arhiva

Vezi postareaandruski, la Dec 11 2007, 12:02 AM, a spus:

Mentenanta produselor IT este "lucrarea efectuata asupra unui bun mobil corporal".

Deci, raspuns gresit.

Eu o sa depun contestatie, cu toate ca nu ma ajuta. Am luat 29, cu astea 2 as face 31.
Dar, macar sa-i ajute pe cei care au luat 30, 31.
eu nu cred ca mentenanta se incadreaza aici. Din enuntul problemei "mentenanta la distanta asupra programelor informatice" eu inteleg ca se incadreaza la serviciile electronice, poate cele de telecomunicatii ...... dar sunt si acolo niste conditii ca sa se incadreze, vezi art 133, alin 2, lit g si definitia data pt serviciile electronice : cf art 125.1, alin (1) Definitia unor termeni
26. servicii furnizate pe cale electronică sunt: furnizarea și conceperea de site-uri informatice, mentenanța la distanță a programelor și echipamentelor, furnizarea de programe informatice - software - și actualizarea acestora, furnizarea de imagini, de texte și de informații și punerea la dispoziție de baze de date, furnizarea de muzică, de filme și de jocuri, inclusiv jocuri de noroc, transmiterea și difuzarea de emisiuni și evenimente politice, culturale, artistice, sportive, științifice, de divertisment și furnizarea de servicii de învățământ la distanță. Atunci când furnizorul de servicii și clientul său comunică prin curier electronic, aceasta nu înseamnă in sine că serviciul furnizat este un serviciu electronic;

eu cred ca daca as fi dat examenul duminica l-as fi luat. Numai vreo 2 probleme mi-au ridicat semne de intrebare. Chiar si cele din codul de procedura au fost mai usoare, din prima parte a codului .... daca apucai sa-l citesti era OK.



#155471 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 11 December 2007 - 09:27 AM in Arhiva

Vezi postareabibilica, la Dec 11 2007, 12:54 AM, a spus:

Deci, sa inteleg ca ai raspuns 4/5? In grila lor este 48/60.
nu, am raspuns 48/60 in favoarea statului. Am oscilat intre 48/60 si 4/5, dar m-am gandit ca totusi calculul se face pe luna si nu pe an si am optat pt 48/60. A fost corect.



#154675 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 06:38 PM in Arhiva

si io stiu o pers care a luat FARA PILE, la limita, 7 grile gresite



#153405 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 05 December 2007 - 12:37 PM in Arhiva

Vezi postareadoiny, la Dec 5 2007, 12:26 PM, a spus:

I-mi trimiti si mie , te rog ?
anghel.doina@yahoo.com
ce sa trimit ? eu nu am nici un fel de subiecte noi si nu cred ca le are cineva. spunea si mirela13 mai sus, daca apar subiectele le gasiti pe site-ul lor .... restul sunt speculatii .....
voi credeti chiar tot ce se aude ? de ex, spun si io ca am exact subiectele care se dau, cele 40 de grile, ma crezi pe cuvant ???



#153228 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 08:11 PM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 08:08 PM, a spus:

veste buna
s-a reparat consultant.decembrie
dar nu dati toti navala acum sa nu se blocheze iar
mai bine nu anuntai ..... numai rezolva nimeni grile, numai are nimeni neclaritati ? eu am facut o pauza si ma asteptam sa vad muulte provocari - grile supuse dezbaterii ....
sa vedem pe ce ne mai uitam in seara asta. A facut cineva rost de ceva idei din regulamentul vamal ?



#152770 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 03 December 2007 - 04:31 PM in Arhiva

Vezi postareamalabs, la Dec 3 2007, 04:23 PM, a spus:

pt mihaivesa:

Si eu am observat chestia asta.
Am codul fiscal si normele de pe rezongrup. Am crezut ca e o eroare de-a lor, da se pare ca nu e asa...
pai si daca e asa, ce facem, ce e mai tare ? codul fiscal sau normele ? eu as inclina sa cred ca totusi codul fiscal e mai important .....



#152825 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 03 December 2007 - 07:08 PM in Arhiva

s-au atasat cursurile, multumim. Interesante sunt si cursurile de tva, sunt frumos sintetizate.

Cum raspundeti la utmatoarea problema : o pers.impozabila platitor de TVA in Romania (A), inchiriaza niste utilaje la o firma din Austria care este platitoare de TVA in Austria(B) si ii transmite firmei A codul sau de TVA; firma austriaca realizeaza constructii montaj la o firma in Romania©. Intrebarea este: Firma A cum factureaza chiria (prestarile de servicii) catre firma B, cu TVA sau aplicand taxarea inversa

Eu am considerat ca locul prestarii este in Austria, unde este clientul cf art 133, alin (2), lit f, in plus B a comunicat codul sau de tva ...... Deci A va inscrie pe factura "neimpozabil in Romania", este corect ???



#152765 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 03 December 2007 - 04:27 PM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Dec 3 2007, 03:46 PM, a spus:

Da classconta, chiar am primit de la tine si pe mailul meu, am vazut ca ai trimis si pe consultant.decembrie si multumesc, dar era vorba despre cei din grupa mea, care nu se prea inghesuie. Uite cei din grupa 1 au terminat.
De-asta ziceam.



(later)
La intrebarea 154 din iunie:
154.Cota forfetară de cheltuieli deductibile din venitul brut provenind din crearea unor lucrări de artă monumentală utilizată pentru determinarea venitului net este:
care e raspunsul corect 25% sau 50%?
Legea spune: (2)În cazul veniturilor provenind din crearea unor lucrari de arta monumentala, venitul net se stabileste prin deducerea din venitul brut a urmatoarelor cheltuieli:
a)o cheltuiala deductibila egala cu 50% din venitul brut;
b)contributiile sociale obligatorii platite.

Eu as zice ca 50%. Nu stiu de unde a aparut in rezolvari 25%.
Voi ce ziceti?
grila pe care o am eu se refera la venitul din cedarea folosintei bunurilor pt care cota este 25% ... poate o fi vreo greseala pe undeva ... pt arta monumentala este 50%



#152553 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 02 December 2007 - 06:01 PM in Arhiva

am si eu o nedumerire care imbina teoria pt examen cu practica zilnica; incercand sa mai citesc ceva din bibliografie, am observat ca este trecuta HG 1766/2004 privind aprobarea NM ale legii cu autorizarea asociatiilor familiale nr.300/2004.
Intrebare : se mai mentine sau nu prevederea pt af-uri ca nu dreptul sa angajeze pe cineva cu ctr de munca ? daca da, unde este precizat ?
Codul vamal si regulamentul vamal simplificat nu-l are nimeni ?

Va atrag atentia ca acele cursuri postate de mine mai sus contin informatii FOARTE VECHI, cu legi care s-au mai actualizat .... nu stiam la momentul la care le-am atasat, imi cer scuze ...............



#152548 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 02 December 2007 - 05:41 PM in Arhiva

Vezi postareaochiad, la Dec 2 2007, 02:58 PM, a spus:

cine stie care este autoritatea fiscala competenta in cazul autorizarilor de antrepozite ( centrala sau teritoriala)?
271. Un antrepozit fiscal de produse supuse accizelor armonizate, poate functiona numai in baza autorizatiei valabile emise de:
a. autorizației valabile emise de autoritatea fiscală centrală
b. autorizației valabile emise de autoritatea fiscală teritorială;
c. autorizației valabile emise de autoritatea vamală;
d. licenței de fabricație emise de Ministerul Agriculturii;
e. autorizației de mediu;
f certificatului de înregistrare la Oficiul Registrului Comerțului
R: Art. 179. - (1) Un antrepozit fiscal poate functiona numai pe baza autorizatiei valabile emise de autoritatea fiscala competenta
raspunsuri gasite : uneori a uneori b ??!!!!!!

marinic am nevoie de gandirea ta, unde ai disparut?
Raspuns corect a) - se gasesc explicatii suplimentare in norme

Vezi postarealili nicula, la Dec 2 2007, 05:34 PM, a spus:

Vezi postareamiha m, la Dec 2 2007, 04:08 PM, a spus:

Vezi postarealili nicula, la Dec 2 2007, 03:26 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 2 2007, 03:05 PM, a spus:

ce raspuns este ok si de ce?

O societate comercială cu răspundere limitată plătitoare de impozit pe profit, începe în luna aprilie 2007 un proces de investiții vizând atât retehnologizarea proceselor de productie cât și modernizarea sediului social, utilizând pentru finanțarea acestuia un credit de la o bancă din Germania pe o perioadă de 5 ani, 200.000 euro de la un asociat al societății cu termen de rambursare pe 3 ani, iar pentru utilaje o finanțare de 5.000.000 euro de la o societate de leasing din Franța. Care dintre finanțările menționate vor fi luate în considerare la determinarea gradului de îndatorare prevazut pentru determinarea nivelului deductibil al cheltuielilor cu dobânzile și diferențelor de curs valutar?
1 Doar imprumutul de la asociatul societatii
2 Nici unul

raspuns corect este "Doar imprumutul de la asociatul societatii"- cf art 23 alin 5
Eu cred ca raspunsul corect este: toate finantarile mentionate intra la calcului gradului de indatorare. Ca apoi doar pt dobanda imprumutului de la asociat se va pune problema deductibilitatii, este altceva (intai se aplica art.23 al(5) , adica se compara procentul de dobanda cu cel admis la valuta- diferenta peste- nedeductibila, iar apoi al(1), adica daca gr de indatorare >3 , dobanda respectiva e nedeductibila)
nu e corect cum spui: vezi alin 4, art 23 din CF
si eu as zice ca si lili nicula, doar imprumutul de la persoane neautorizate .... deci, de la asociatul societatii



#152903 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 12:06 AM in Arhiva

Vezi postarealili nicula, la Dec 3 2007, 11:56 PM, a spus:

la art 166.alin 3 se pare ca e raspunsul.
concluzie: daca produsele accizabile ies de pe teritoriul tarii, acciza se plateste in tara de destinatie de catre cel care primeste produsele! - desigur cu exceptiile de rigoare- ( pierderi, liupsuri pe timpul trasnportului, nereturnarea DAI, etc)
acest lucru ar veni in oglinda cu faptul ca si in cazul in care se detin produse accizabile pentru care nu a fost platita acciza in Ro, desi a fost platita pe teritoriul altui SM, atunci trebuie platita acciza si in RO. Inteleg bine? :smile:
pai da, eu zic ca intelegi bine, daca produsul a fost eliberat in consum in SM (deci s-a platit acciza acolo) si se importa in Romania, atunci trebuie platita si in Romania ..... :thumbup:

Vezi postareaAndra71, la Dec 3 2007, 11:58 PM, a spus:

buna
intrebarea 85 m-a bagat in ceata..
daca ar fi singura :thumbup:
cum e intrebarea 85 ? copiaz-o aici



#152907 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 12:13 AM in Arhiva

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:12 AM, a spus:

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....
impozabila in ungaria, statul membru unde se afla codul de inregistrare comunicat de client



#153210 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 06:53 PM in Arhiva

Vezi postarealili nicula, la Dec 4 2007, 06:46 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 06:39 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 06:08 PM, a spus:

la intrebarea urmatoare cum raspundeti :

O persoana impozabila stabilita în România, înregistrata în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, caseaza în anul 2007 un imobil achizitionat în anul 2005, pentru care la momentul achizitiei a dedus TVA integral. Ce obligatii referitoare la taxa pe valoarea adaugata îi revin?
a) nu are obligatia de a colecta TVA si nici de a ajusta taxa dedusa initial;
b) are obligatia de a colecta TVA pentru valoarea ramasa neamortizata;
c) are obligatia sa ajusteze taxa dedusa initial, având în vedere o perioada de ajustare de 5 ani, pentru ca bunul a fost dobândit înainte de aderare;
d) are obligatia sa ajusteze taxa pe valoarea adaugata dedusa initial, având în vedere o perioada de ajustare de 20 de ani, pentru ca bunul este casat dupa data aderarii;
e) are obligatia de a colecta TVA la valoarea de piata a imobilului din momentul casarii;
f) are obligatia sa ajusteze taxa pe valoarea adaugata dedusa initial, având în vedere perioada de amortizare a bunului imobil.

Eu am raspuns corect a) si ma contrazic cu cineva care zice c). Eu am inteleg ca nu este obligatorie ajustarea ci optionala, din acest motiv am ales a).
In 2007 si dupa 01.01.2008, pt ca inteleg ca s-a modificat ceva prin OUG 106/2007.
am citit, am aflat. Raspuns corect c) -art 161 alin (8)
dar el caseaza, nu livreaza! eu zic ca e a)
exact la asta ma uitam acum. Art 161, alin (8) face trimitere la art 141, 2.f. care prevede livrarile de astfel de bunuri ....
Cu toate acestea, nici un raspuns nu pare corect. In normele metodologice avem urmatoarele precizari la art 149 :
9). Casarea unui bun de capital înainte de expirarea duratei normale de funcționare a acestuia nu este considerată livrare către sine, dar se aplică prevederile referitoare la ajustare, întrucât bunul își încetează existența în întreprindere. Aceleași prevederi se aplică și în cazul casării unui bun de capital după expirarea duratei normale de funcționare, dar în cursul perioadei de ajustare.

Deci, casare=livrare in acest caz.
Raspuns corect c).



#153205 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 06:39 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 06:08 PM, a spus:

la intrebarea urmatoare cum raspundeti :

O persoana impozabila stabilita în România, înregistrata în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, caseaza în anul 2007 un imobil achizitionat în anul 2005, pentru care la momentul achizitiei a dedus TVA integral. Ce obligatii referitoare la taxa pe valoarea adaugata îi revin?
a) nu are obligatia de a colecta TVA si nici de a ajusta taxa dedusa initial;
b) are obligatia de a colecta TVA pentru valoarea ramasa neamortizata;
c) are obligatia sa ajusteze taxa dedusa initial, având în vedere o perioada de ajustare de 5 ani, pentru ca bunul a fost dobândit înainte de aderare;
d) are obligatia sa ajusteze taxa pe valoarea adaugata dedusa initial, având în vedere o perioada de ajustare de 20 de ani, pentru ca bunul este casat dupa data aderarii;
e) are obligatia de a colecta TVA la valoarea de piata a imobilului din momentul casarii;
f) are obligatia sa ajusteze taxa pe valoarea adaugata dedusa initial, având în vedere perioada de amortizare a bunului imobil.

Eu am raspuns corect a) si ma contrazic cu cineva care zice c). Eu am inteleg ca nu este obligatorie ajustarea ci optionala, din acest motiv am ales a).
In 2007 si dupa 01.01.2008, pt ca inteleg ca s-a modificat ceva prin OUG 106/2007.
am citit, am aflat. Raspuns corect c) -art 161 alin (8)



#153193 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 06:08 PM in Arhiva

la intrebarea urmatoare cum raspundeti :

O persoana impozabila stabilita în România, înregistrata în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, caseaza în anul 2007 un imobil achizitionat în anul 2005, pentru care la momentul achizitiei a dedus TVA integral. Ce obligatii referitoare la taxa pe valoarea adaugata îi revin?
a) nu are obligatia de a colecta TVA si nici de a ajusta taxa dedusa initial;
b) are obligatia de a colecta TVA pentru valoarea ramasa neamortizata;
c) are obligatia sa ajusteze taxa dedusa initial, având în vedere o perioada de ajustare de 5 ani, pentru ca bunul a fost dobândit înainte de aderare;
d) are obligatia sa ajusteze taxa pe valoarea adaugata dedusa initial, având în vedere o perioada de ajustare de 20 de ani, pentru ca bunul este casat dupa data aderarii;
e) are obligatia de a colecta TVA la valoarea de piata a imobilului din momentul casarii;
f) are obligatia sa ajusteze taxa pe valoarea adaugata dedusa initial, având în vedere perioada de amortizare a bunului imobil.

Eu am raspuns corect a) si ma contrazic cu cineva care zice c). Eu am inteleg ca nu este obligatorie ajustarea ci optionala, din acest motiv am ales a).
In 2007 si dupa 01.01.2008, pt ca inteleg ca s-a modificat ceva prin OUG 106/2007.



#152929 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 09:30 AM in Arhiva

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:21 AM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 02:13 AM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 12:12 AM, a spus:

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....
impozabila in ungaria, statul membru unde se afla codul de inregistrare comunicat de client

cica-i neimpozabila in Romania - pentru ca sunt livrate intr-o tara terta :smile:
ar mai fi varianta : locul unde prestatorul e stabilit sau are sediu fix- Romania => impozabil in R
varianta 3 - statul membru care a transmis codul valabil tva => neimpozabil in Romania, ci in Ungaria
pai si eu ce am zis ? este impozabil in Ungaria pt ca a emis codul de tva .....



#152546 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 02 December 2007 - 05:34 PM in Arhiva

Vezi postareaochiad, la Dec 2 2007, 02:09 PM, a spus:

o noua provocare

Un antrepozit fiscal de productie de produse energetice din Austria livreaza 10 tone de benzina unui antrepozit fiscal din Romania. Produsul circula intre cele doua antrepozite fiscale in regim suspensiv de:
a. Accize și TVA;
b. taxe vamale;
c. taxe vamale și accize;
d. taxe vamale, accize și TVA;
e. TVA și taxe vamale;
f. TVA.


iulie 072006 ai primit ceva spre centralizat?
eu as zice taxe vamale si accize ..... as fi zis doar accize, pt ca este vorba de antrepozit fiscal, nu vamal ..... dar intre austria si romania nu sunt taxe vamale .... Raspuns corect c)




Cometa SQL