Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 13-December 07)



Sort by                Order  

#177247 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 04 July 2008 - 01:30 PM in Arhiva

Pai are valoare peste 1800 si se foloseste mai mult de un an nu ?

Art. 3. - Activele corporale aferente capitalului imobilizat sunt:
a) terenurile, inclusiv investițiile pentru amenajarea acestora;
b) mijloacele fixe.
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
Pentru obiectele care sunt folosite în loturi, seturi sau care formează un singur corp, la încadrarea lor ca mijloace fixe se are în vedere valoarea întregului corp, lot sau set.



#218863 contract de comodat!!!!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 10 February 2010 - 01:51 PM in CONTRACTE comerciale

In caz de probleme orice tip de contract ai face tot la politie / judecatorie ajungi; de exemplu daca tu te vei duce sa iei marfa inapoi trebuie ca el sa-ti dea voie sa faci asta, fara voia lui nu ai ce face.
Eu cred ca solutie mai buna decat cecul nu exista.



#220679 contract de comodat!!!!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 01 March 2010 - 05:28 PM in CONTRACTE comerciale

Treaba cu comodatul nu prea merge, firma este proprietara imobilului, este chiar ilegal ca fructele (chiria) sa fie incasate de PF si nu de firma; deci singura solutie este adaugarea unui cod CAEN.



#222840 contract de comodat!!!!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 19 March 2010 - 04:58 PM in CONTRACTE comerciale

Trebuie facut contract de inchiriere, declarat la administratie, impozit la stat, etc...



#213270 contract de comodat!!!!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 03 November 2009 - 12:40 PM in CONTRACTE comerciale

Sunt curios ce vor spune daca administratia nu-l inregistreaza; nici nu vad cum l-ar putea inregistra.



#156211 contract de comodat!!!!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 18 December 2007 - 05:15 PM in CONTRACTE comerciale

Vezi postareaLUCK33RO, la Jan 30 2006, 05:42 PM, a spus:

Juristul firmei spune ca trebuieste mers la notariat ptr. contractul de comodat!

Sau la avocat, ca este mai ieftin...
Acum cativa ani li s-au acordat si avocatilor cateva competente notariale (contracte comodat, imprumut, etc).



#216138 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 01:03 PM in Arhiva

Citeaza

...am studiat legislatia si discutiile de aici referitoare la deplasarile in tara sau in strainatate, tot nu am reusit sa ma lamuresc.

Eu unul nu te cred.

Citeaza

Beneficiaza de diurna, cheltuieli de transport, cheltuieli de cazare?
Da

Citeaza

Daca da sunt deductibile sau nu?
Da

Citeaza

Cum fac decontul (daca este cazul) in lei sau valuta?
In lei.

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
e) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate, efectuate pentru salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
Codul fiscal



#170784 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 April 2008 - 01:58 PM in Arhiva

S-au mai introdus cateva categorii, dar nu si asociatii.

Codul fiscal:
[...]
e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate, efectuate de către salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
[...]
Norme metodologice
27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. În sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariaților cuprind și:
a) directorii care își desfășoară activitatea în baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente și/sau nerezidente detașate, potrivit legii, în situația în care contribuabilul suportă drepturile legale cuvenite acestora.
__________
Pct. 27, Titlul II, a fost modificat prin art. I lit. B pct. 7 din H.G. nr. 1579/2007.
Normă metodologică din 22/01/2004



#172253 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 May 2008 - 11:53 AM in Arhiva

Daca dai diurna nu mai inregistrezi bonurile. Nu mai exista conditia cu profitul.
Art. 21. - (3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;
Cod Fiscal



#216152 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 02:46 PM in Arhiva

Se incadreaza, daca legislatia nu exclude nerezidentul se prezuma ca il include.



#174057 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 03 June 2008 - 05:10 PM in Arhiva

In cazul creditarii se incheie contract si pentru incasarea efectiva se face chitanta (pentru a evita orice discutie la un eventual control).



#172260 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 May 2008 - 12:51 PM in Arhiva

Pai se face dispozitie de plata pentru a scoate banii din casa.
Ordin de deplasare sau delegatie sunt de fapt acelasi lucru. Delegatia fara stampila nu dovedeste nimic, dar poti anexa la ea bilet avion ceva... sa reiasa ca angajatul s-a deplasat in interesul firmei.
Vezi Nomenclator din 14/12/2004



#173072 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 22 May 2008 - 01:20 PM in Arhiva

CF a suferit niste (foarte multe) modificari.

(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;
Codul Fiscal.
Literele b), c), j) și k) de la alin. (3) au fost modificate prin art. I pct. 11 din Legea nr. 343/2006.



#209968 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 August 2009 - 04:37 PM in Important in meseria de contabil

Vezi postareajenny_ro, la Aug 28 2009, 05:13 PM, a spus:

M-ar interesa sa stiu cam cat sa-i cer unui avocat (care nu are decat o factura de onorariu / luna) pentru inregistrarea ca platitor de TVA si depunerea deconturilor trimestriale...
Eu m-am gandit cam 300 lei pentru inregistrarea ca platitor si tot 300 pentru intocmirea decontului si depunerea la administratie pe trimestru.

Credeti ca e putin?

Mie mi se pare cam putin, cred ca ar trebui sa mai pui un 0, asta ca tot e criza...
Eu cred ca la bani aia, avand in vedere volumul de munca, isi ia 3 contabili. Adica pentru un drum la administratie 300 RON, in ce oras ?



#212053 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 October 2009 - 08:53 AM in Important in meseria de contabil

Un pret corect pt. astfel de firma este undeva intre 100-150 (strict pentru tinerea contabilitatii + consumabile), cel putin in Bucuresti gasesti oricand contabil la banii astia. Chiar as fi curios sa vad si eu cum arata cheltuielile contabilului pentru un astfel de client si cat timp ii ia contabilitatea si statul de salarii cu tot ce inseamna asta.



#202068 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 19 May 2009 - 03:02 PM in Arhiva

Hotarâre nr. 105 din 31/01/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 103 din 12/02/2007
Privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.
(2) Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei și 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcționare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) se aplică în mod corespunzător și instituțiilor publice și persoanelor juridice fără scop patrimonial.
Art. 2. - Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă art. 6 din Hotărârea Guvernului nr. 1.553/2003 privind reevaluarea imobilizărilor corporale și stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 21 din 12 ianuarie 2004.



#177005 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 July 2008 - 09:26 AM in Arhiva

Usile, termopanele se introduc ca imobilizari / obiecte de inventar separate sau majoreaza valoarea imobilului ?
Care ar fi tratamentul unor astfel de cheltuieli daca imobilul ar fi inchiriat ?

94. - ( 1) Costul reparațiilor efectuate la imobilizările corporale, în scopul asigurării utilizării continue a acestora, trebuie recunoscut ca o cheltuială în perioada în care este efectuată.
(2) Sunt recunoscute ca o componentă a activului investițiile efectuate la imobilizările corporale, sub forma cheltuielilor ulterioare. Acestea trebuie să aibă ca efect îmbunătățirea parametrilor tehnici inițiali ai acestora și să conducă la obținerea de beneficii economice viitoare, suplimentare față de cele estimate inițial.
Obținerea de beneficii se poate realiza fie direct prin creșterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de întreținere și funcționare.

Ordinul 1752



#177187 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 03 July 2008 - 04:35 PM in Arhiva

Art. 3. - Activele corporale aferente capitalului imobilizat sunt:
a) terenurile, inclusiv investițiile pentru amenajarea acestora;
b) mijloacele fixe.
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare și îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcție de indicele de inflație;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
Pentru obiectele care sunt folosite în loturi, seturi sau care formează un singur corp, la încadrarea lor ca mijloace fixe se are în vedere valoarea întregului corp, lot sau set.
Lege nr. 15 (r1) din 24/03/1994

Valoare limita obiect inventar 1800.

Avand in vedere ca nu cred ca le folosesti in set sau ca un singur corp, atunci merg la obiecte de inventar.



#177728 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 09 July 2008 - 04:11 PM in Arhiva

Se dau in consum pe 603.



#214507 Completare RJIP

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 26 November 2009 - 11:25 AM in Contabilitate PFA

Nu, nu are importanta cat mai ai in cont.



#198299 Completare RJIP

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 April 2009 - 11:17 AM in Contabilitate PFA

Din ce am auzit eu la norma fixa nu se mai tine contabilitatea, doar la venit real se tine.



#167021 contract civil prestari servicii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 March 2008 - 05:03 PM in CONTRACTE comerciale

Cred ca nu m-am exprimat eu bine, daca prestatorul nu mai are contract de munca in alta parte, atunci "angajatorul" are obligatia de a-i calcula, retine si vira 6.5; si impozit. Daca e sa luam strict ce spune legea, acelasi lucru este valabil si pentru CAS 9.5%, dar aici te poti prevala de faptul ca tu ai obligatia de a retine doar 9.5% iar programul de la CNPAS nu permite declararea lui 9.5 fara 19.5.



#167097 contract civil prestari servicii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 25 March 2008 - 10:20 AM in CONTRACTE comerciale

Ordin nr. 128 din 26/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 162 din 03/03/2008
privind anularea Ordinului ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr. 92/2008 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 340/2001



#165904 contract civil prestari servicii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 March 2008 - 05:23 PM in CONTRACTE comerciale

Si eu am auzit ca daca prestatorul este angajat in alta parte, atunci nu trebuie sa i se mai opreasca acel CAS. Dar cei de la pensii dau intr-adevar acel raspuns, eu zic sa trimiti o scrisoare la Min Fin. si sa astepti raspunsul lor; am auzit alte zvonuri ca cei din minister nu sunt de acord cu parerea CNPAS-ului.
Iar despre ce va beneficia el la pensie nu are rost sa vorbim...

Art. 5. - (1) În sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. persoanele care desfășoară activități pe bază de contract individual de muncă și funcționarii publici;
II. persoanele care își desfășoară activitatea în funcții elective sau care sunt numite în cadrul autorității executive, legislative ori judecătorești, pe durata mandatului, precum și membrii cooperatori dintr-o organizație a cooperației meșteșugărești, ale căror drepturi și obligații sunt asimilate, în condițiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I;
III. persoanele care beneficiază de drepturi bănești lunare, ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, în condițiile legii, denumite în continuare șomeri;
IV. persoanele care se află în una dintre situațiile următoare:
a) asociat unic, asociați, comanditari sau acționari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociației familiale;
d) persoane autorizate să desfășoare activități independente;
e) persoane angajate în instituții internaționale, dacă nu sunt asigurații acestora;
f) alte persoane care realizează venituri din activități profesionale;

Articolul din lege este interpretabil.



#167126 contract civil prestari servicii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 25 March 2008 - 02:00 PM in CONTRACTE comerciale

Acum ramane asta: Ordin nr. 1019 din 23/11/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 831 din 05/12/2007




Cometa SQL