Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


- - - - -

contract civil prestari servicii

179 replies to this topic

#101 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 14 March 2008 - 02:27 PM

Multumesc "nopris" pentru sfat, :pullhair: , o sa incerc si cu picioarele in apa, insa pana atunci lamureste-ma te rog cum vine asta: “În situația în care se constată că declarantul nu se află în niciuna dintre situațiile enumerate, “

(eu inteleg ca “situatiile enumerate sunt :
[] Desfășor activitate pe bază de contract individual de muncă;
[] Funcționar public;
[] Desfășor activitate în funcție electivă;
[] Sunt numit în cadrul autorității executive, legislative sau judecătorești;
[] Membru cooperator. )

“unitatea de la care se obțin veniturile” (adica eu, unitatea mea) nu calculează contribuția de asigurări sociale, deoarece aceasta nu se datorează."

Eu inteleg din acest art. (postat de Laura_M) ca daca omul nu lucreaza in alta parte, atunci “unitatea de la care se obțin veniturile” (adica eu, unitatea mea) nu calculează contribuția de asigurări sociale, deoarece aceasta nu se datorează."
:frusty:

Daca asa scrie in lege, de ce sa ii retin eu CAS ??? Ordinul 1019/23.11.2007: " in situația în care se constată că declarantul nu se află în niciuna dintre situațiile enumerate, unitatea de la care se obțin veniturile nu calculează contribuția de asigurări sociale, deoarece aceasta nu se datorează."



#102 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 March 2008 - 04:36 PM

Am mai citit o data partea respectiva din Legea 19 si Normele de aplicare si acum pot spune ca am inteles invers decat am spus prima data. Deci, li se retine CAS doar celor care indeplinesc conditiile art.5 din Legea 19, adica salariatii,... si cei care au bifat cel putin o pozitie din Declaratia aceea pe propria raspundere. Daca aceasta e interpretarea corecta (si asa pare) imi cer scuze pentru interpretarea anterioara.
Concluzie: daca i se retine CAS din alta parte (e salariat undeva, ales sau a bifat ceva in Declaratie), in mod sigur i se retine CAS din orice alt venit de la orice firma. Daca nu i se retine CAS in alta parte (nu e salariat si nu a bifat nimic), trebuie vazut daca se incadreaza acum la conditiile date de art.5 a Legii 19.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#103 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2008 - 12:00 AM

Eu chiar nu am mai inteles nimic :pullhair:
Dar va rog pe voi, cei care ati inteles, sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
O societate (SRL) cu 3 asociati, astfel:
-un asociat este administrator cu contract de administrare si angajat cu CIM la alta societate;
-un asociat este administrator cu contract de administrare dar este si angajat cu CIM la societate, pe o functie oarecare;
-un asociat este angajat cu CIM la societate, pe o functie oarecare(nu de conducere).
Se hotaraste distribuirea de dividende.
Ce contributii platesc asociatii cu retinere la sursa?
Va multumesc.



#104 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 21 March 2008 - 10:03 PM

:pullhair: dar la veniturile realizate in urma incheierii unor contracte civile cum este cu "cas"-ul se retine sau nu ?
Mie personal mi se pare prost facut articolul di ordinul 1019/23.11.2007, cum adica nu se afla in una din situatiile respective , nu i se retine cas , adica este neasigurat si nici nu i se retine, sau este asigurat in alta parte cf enumerarilor din art., dar ii retinem si noi. :frusty: scuze pt fraza interminabila, dar chiar nu mai am logica :lostit (13):



#105 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 22 March 2008 - 04:54 PM

Vezi postareasheila, la Mar 21 2008, 12:00 AM, a spus:

Eu chiar nu am mai inteles nimic :pullhair:
Dar va rog pe voi, cei care ati inteles, sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
O societate (SRL) cu 3 asociati, astfel:
-un asociat este administrator cu contract de administrare si angajat cu CIM la alta societate;
-un asociat este administrator cu contract de administrare dar este si angajat cu CIM la societate, pe o functie oarecare;
-un asociat este angajat cu CIM la societate, pe o functie oarecare(nu de conducere).
Se hotaraste distribuirea de dividende.
Ce contributii platesc asociatii cu retinere la sursa?
Va multumesc.
In exemplul tau, toti asociatii realizeaza venituri din salarii si sunt asigurati obligatoriu conf LG.19/2000, art 5, (1)I. Conform Ordinului nr.1019/2007, asociatul 1, are obligatia sa declare societatii unde este asociat, ca realizeaza venituri salarile (Lg.19/2000, art.5, (1)I) la societatea "alta", unde are contr.individ de munca. Astfel, la momentul platii dividendelor, i se va calcula doar imp pe dividende 16%, si "unitatea de la care se obtin veniturile-dividende-nu calculeaza contributia de asigurari sociale, deoarece aceasta-contributia- nu se datoreaza"(art.6, Ordin 1019/2007).
Ceilalti doi, fiind si asociati si angajati, unitatea stie ca ei obtin venituri salariale, deci calculeaza doar imp pe dividende.
Ce nu inteleg eu la acest Ordin 1019/2007, este cum calculeaza unitatea contributia de asig sociale, daca, de exemplu, asociatul nu este si angajat? Din cate stiu, persoanele care se incadreaza la art.5, (1) IV, din Lg.19/2000, trebuie sa se asigure in baza unei declaratii si contract de asigurare, in care se stabileste un venit asigurat inscris!



#106 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2008 - 09:05 PM

Multumesc mult, MARYSA.
Eu am procedat exact cum ai spus si tu, insa m-a "bulversat" mesajul Laurei si comentariile facute de Sorina si Nopris:

Vezi postareanopris, la Mar 17 2008, 04:36 PM, a spus:

Concluzie: daca i se retine CAS din alta parte (e salariat undeva, ales sau a bifat ceva in Declaratie), in mod sigur i se retine CAS din orice alt venit de la orice firma.

Aceasta postare a fost editata de sheila: 22 March 2008 - 09:05 PM




#107 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 24 March 2008 - 01:12 PM

Buna ziua tuturor!

Imi puteti spune daca mai e ceva de adaugat la acest topic?
1.Pentru conventie civila se incheie un contract care nu se inregistreaza nici la itm nici la finante.
2.Singura taxa este impozitul de 16% care se vireaza de beneficiarul serviciilor(ex firma angajatoare)
3. Se depune declaratia 205 in februarie anul urmator.
4. Impozitul se inscrie la pozitia 12 din decl 100 si se plateste lunar.
Se poate incheia pentru un timp de lucru de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana(adica pt un program normal de lucru)?
Mai este ceva de stiut?



#108 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 02:03 PM

2. Daca se retine 16% nu se mai declara venitul, daca se retine 10% se declara venitul si se plateste diferenta de 6%.
Se plateste si sanatate, CAS, daca prestatorul nu are contract de munca la alta societate.
Dragos



#109 Aligiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:Constanta, Romania

Postat 24 March 2008 - 02:30 PM

NU se poate incheia pentru un timp de lucru de 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana(adica pt un program normal de lucru) - se poate doar specifica obiectul contractului - ex. intocmire 5 pagini web etc. Daca se introduce clauza cu timpul de lucru de n ore/zi deja intra sub incidenta Codului Muncii

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:39 PM




#110 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 24 March 2008 - 03:12 PM

Negocont, eu stiu ca sanatate, CAS ramane strict in sarcina prestatorului(angajatului). Firma nu retine decat impozitul de 10% cu regularizare sau de 16%. Multumesc Aligiv.



#111 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 24 March 2008 - 03:43 PM

Trebuie sa apara in statul de plata?



#112 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 March 2008 - 04:29 PM

Nu, deoarece nu e angajat al firmei. Nu se poate pune problema de a face conventie civila pentru activitati de munca cotidiene. Conventia civila nu e acceptata de Codul muncii.
Angajatorul plateste contributie de sanatate pentru orice sume pentru care retine impozit. Incepand cu anul 2008 chiar si retinerea pentru contributia CAS s-a extins pentru sume nesalariale, in anumite conditii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:39 PM
citare mesaj anterior

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#113 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 05:03 PM

Cred ca nu m-am exprimat eu bine, daca prestatorul nu mai are contract de munca in alta parte, atunci "angajatorul" are obligatia de a-i calcula, retine si vira 6.5; si impozit. Daca e sa luam strict ce spune legea, acelasi lucru este valabil si pentru CAS 9.5%, dar aici te poti prevala de faptul ca tu ai obligatia de a retine doar 9.5% iar programul de la CNPAS nu permite declararea lui 9.5 fara 19.5.
Dragos



#114 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 24 March 2008 - 06:26 PM

in Ordinul Ministerului Muncii 92/2008- Monitorul Oficial 116/14.02.2008, care defineste venitul brut ce constituie baza de calcul pentru contributia de asigurari sociale datorata de asigurati:
"sintagma venitul brut realizat lunar cuprinde, fara sa se limiteze:
r) sumele primite in baza unor conventii civile de prestari de servicii sau contracte de colaborare"
In Normele de aplicare a Lg.19/2000, la pct.6:
"Persoanele care la data de 1.01.2008 realizeaza venituri brute care nu sunt incasate ca urmare a incadrarii in una din situatiile de la art.5 alin(1) pct.I sau II -
[ ] Desfasor activitate pe baza de contract individual de munca;

[ ] Functionar public;

[ ] Desfasor activitate in functie electiva;

[ ] Sunt numit in cadrul autoritatii executive, legislative sau judecatoresti;

[ ] Membru cooperator.

din lege au obligatia ca pana la 01.02.2008 sa declare unitatii de la care obtin astfel de venituri daca, in acelasi timp, la alta unitate, se afla si in una dintre situatiile de la art. 5 alin.(1)pct. I sau II.
Persoanele care dupa data de 01.01.2008 vor obtine astfel de venituri fac aceasta declaratie la inceputul derularii respectivei activitati.
In situatia in care se constata ca declarantul nu se afla in niciuna dintre situatiile enumerate, unitatea de la care se obtin veniturile nu calculeaza contributia de asigurari sociale, deoarece aceasta nu se datoreaza"
-art.5 alin.(1) pct I - se refera la cei angajati cu contract individual de munca
Daca persoana are contract de munca, firma e obligata sa retina CAS pentru sumele pe care datoreza in baza Conventiei civile (si plateste si CAS angajator ), daca nu are contract de munaca nu se mai retine CAS.

Imi cer scuze ca nu am scis foarte inteligibil.

Deci daca are CIM - se retine CAS pt conventie , daca nu are, nu se retine decat impozit. Daca gresesc va rog sa imi spuneti.



#115 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2008 - 10:20 AM

Ordin nr. 128 din 26/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 162 din 03/03/2008
privind anularea Ordinului ministrului muncii, familiei și egalității de șanse nr. 92/2008 pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii și solidarității sociale nr. 340/2001
Dragos



#116 marynew

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 March 2008 - 10:21 AM

Buna tuturor!
Vreau sa mentionez ca Ordinul Ministerului Muncii 92/2008 a fost abrogat!!! prin Ordinul nr. 129/2008 al aceluiasi ministru, publicat in Monitorul Oficial nr. 162 din 3 martie 2008 (vezi si Ordinul 128/2008).Acest ordin restrange baza calcul asupra careia se aplica cota de contributii sociale. Mai mult, CNPAS a intocmit un tabel comparativ referitor la baza de calcul pentru plata CAS si plata impozitului potrivit Codului fiscal (Tabel comparativ - il gasiti pe site-ul CNPAS).



#117 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 25 March 2008 - 12:31 PM

Deci s-a anulat. Acum cum stra treaba cu conventiile civile? M=am ratacit :pullhair:



#118 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2008 - 02:00 PM

Acum ramane asta: Ordin nr. 1019 din 23/11/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 831 din 05/12/2007

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 July 2008 - 09:40 PM

Dragos



#119 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 March 2008 - 02:07 PM

Vezi postareamarynew, la Mar 25 2008, 10:21 AM, a spus:

...CNPAS a intocmit un tabel comparativ referitor la baza de calcul pentru plata CAS si plata impozitului potrivit Codului fiscal (Tabel comparativ - il gasiti pe site-ul CNPAS).
Nu am gasit tabelul comparativ. Ne puteti pune un link catre locul unde se afla?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#120 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 31 March 2008 - 02:31 PM

http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...o&article=1

Dupa PRECIZARI, mai jos, aveti Descarca: TABEL comparativ.....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL