Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
viza declaratia 101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


viza declaratia 101

183 replies to this topic

#121 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 January 2010 - 03:14 PM

La sect 1 le inapoiau ca nu aveau viza.



#122 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 02:42 PM

mai, ce harnicuti sunteti voi, dragilor, care deja ati depus decl. 101 :notworthy: si ne dati vesti asa bune, multumim frumos :smile:

bravo voua !! :thumbup: firmele sunt micute, nu ? daca deja ati inchis tot anul 2009... SUPER !
EU ... mai "de vara" - ca sa zic asa ... :notworthy: , poate doar una sa o termin pana luni, restul - nici poveste !

Doiny, probabil si la sect. 1 se vor primi, incearca si sapt. viitoare :biggrin: . eu asa as face !

spor la lucru !




#123 FELIX ONE

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 22 January 2010 - 02:52 PM

la sectorul 2 nu se cere viza consulant fiscal pentru declaratia 101



#124 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 03:34 PM

s-a cantat bingo :smile:



#125 iuliana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 11:08 PM

Buna seara,
la sectorul 3 toate declaratiile 101 care nu au viza de consultant se strang separat in vederea trimiterii de notificari.

O seara placuta,
Iuliana

Aceasta postare a fost editata de iuliana2006: 22 January 2010 - 11:09 PM




#126 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2010 - 08:42 AM

Adresa ANAF catre administratii

Fisiere atasate





#127 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2010 - 08:55 AM

Si in 2009

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 23 January 2010 - 08:56 AM




#128 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 23 January 2010 - 12:07 PM

Din ce inteleg eu, este ca sunt obligati sa le primeasca fara viza, nu se pot da amenzi, iar in urma notificarilor ca trebuie sa te conformezi daca nu o faci nu au ce sa iti faca.
Adica end of story.
Multumim Marian!
Sa dormim noaptea linistiti!!



#129 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 January 2010 - 03:43 PM

Nu sint consultant fiscal si nu am crezut nicio clipa ca se va ajunge ca firmele sa plateasca o "cota" obligatorie unor experti contabili care s-au straduit, au muncit si s-au perfectionat pt. examenul acela f. dificil, apoi au cotizat la "organizatie".

Este o aberatie de tip comunist sa obligi la asemenea certificari orice firma - piata si afacerile ar trebui sa ceara treptat asemenea vize de expert si, oricum, sa fie solicitate de clienti din proprie initiativa.

Ma mai astept ca riscul fiscal calculat de ANAF prin biroul existent la fiecare directie judeteana pt. firmele cu D101 nevizata sa fie majorat cu 10-20 puncte si sa fie avansate pe lista celor propuse la initerea controlului fiscal.



#130 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 23 January 2010 - 10:57 PM

Nu scrie ca nu mai este necesara certificarea, pot sa spun ca este doar o amanare in timp pentru a da posibilitatea firmelor sa-si certifice declaratia D101. Sau nu inteleg eu :smile: Daca administratiile sunt obligate sa trimita notificari, pentru respectarea legii, firmele dau curs sau nu??? Certifica si depune din nou declaratia certificata sau nu??? Eu inteleg ca trebuie sa-mi caut din timp un consultant, ca sa nu-mi ceara in plus mai incolo... cand e aglomeratie mare....ca noua ne place sa stam la randuri. Nu sunt consultant, ii felicit pe cei care au luat acest examen, pot spune ca-i privesc cu invidie... Dar de ce atata rautate din partea contabililor, nu inteleg. Examenul e pentru toti, putem sa fim si noi consultanti. Nu sunt de acord sa platesc doua cotizatii, asta DA!!!!, dar putem altfel???



#131 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2010 - 07:52 PM

Vezi postareavan, la Jan 23 2010, 10:57 PM, a spus:

Nu sunt consultant, ii felicit pe cei care au luat acest examen, pot spune ca-i privesc cu invidie... Dar de ce atata rautate din partea contabililor, nu inteleg.
Si eu ii felicit pe cei care au luat examenul, e un "bun" castigat. din pacate, insa, nu-i invidiez fiindca deocamdata nu-si pot recupera investitia facuta cu acest examen, lucru normal intr-o per. de criza.
Personal (nu dati cu oua), ideea cu infiintarea CCF nu mi se pare decat o gogorita in conditiile Romaniei de azi - repet : pt. Romania de azi, nu in general, fiindca meseria de consultant fiscal are o aplicabilitate dificil de acceptat in conditiile in care exista si CECCAR si dificila "astazi" ca acoperire numerica a necesarului de consultanti, pt. a fi functionala cu adevarat. unde mai pui ca a impovara firmele cu inca o chelt. obligatorie in per. de criza este inacceptabil si poate diminua suma ce s-ar fi putut plati la buget, insa cand s-a infiintat CCF inca nu se cunosteau efectele unei astfel de evolutii economice globale. raman celelalte considerente, totusi.

prin urmare, unde e rautatea contabililor ?? :smile: ca n-am inteles afirmatia ...



#132 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 January 2010 - 08:39 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Jan 24 2010, 09:52 PM, a spus:

unde mai pui ca a impovara firmele cu inca o chelt. obligatorie in per. de criza este inacceptabil si poate diminua suma ce s-ar fi putut plati la buget, insa cand s-a infiintat CCF inca nu se cunosteau efectele unei astfel de evolutii economice globale. raman celelalte considerente, totusi.

prin urmare, unde e rautatea contabililor ?? :smile: ca n-am inteles afirmatia ...

Cred ca se intelege foarte bine din mesajele anterioare cat deranjeaza sa castige consultantii din aceasta certficare, iar faptul ca plangem noi pt banii firmelor....zau asa.... Daca mergi cu o procura la notariat sa o semnezi in fata notarului, platesti, pt ca el certifica ca este autentica. Pe avocati nu-i deranjeaza. Dar de ce nu autentifica si avocatii??? Nu au firmele bani de certificare???? Eu nu am vazut nici un patron care sa se planga de aceasta certificare, dar am auzit de mai multe ori contabili care spune-au clientilor sa mai astepte cu certificarea , ca nu mai trebuie. Sunt clienti , patroni, care vin si imi reproseaza de ce le-am spus ca trebuie sa-si certifice declaratia si contabilul X expertul Y spune ca nu trebuie?? Eu le-am sugerat sa intocmesca din timp contracte cu consultanti fiscali, ca sa nu ramana pe ultima saptamana, sa plateasca mai mult. Acu, ce sa le mai spun? Nici unul nu a pus problema ca nu vrea sa plateasca consultantul, ci doar de ce alti contabili spun diferit? Eu stiu ca e o lege , si care datoria mea este sa informez clientul, sa-i spun ca trebuie sa-si certifice declaratia anuala asa cum ii spun ca este obligatorie semnatura pe bilant a expertului. Sunt expert contabil, lucrez de 21 ani in aceasta meserie, ma deranjeaza si pe mine aceasta certificare, dar nu noi am facut aceasta lege, pentru ca este deja o lege, daca bine imi amintesc de anul trecut.



#133 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 January 2010 - 11:12 PM

Nedepunerea unei dec.101 nevizate, pentru mine este echivalenta, cu depunerea unui bilant semnat de contabili cu studii medii, angajati ca directori financiar/economici in cate 10 firme cu norma partiala. M-am lovit de aceasta problema de cateva ori si se vede diferenta dintre un membru CECCAR sau un director economic cu studii superioare de specialitate si un contabil cu studii medii...Pe de alta parte, consultanta fiscala este complementara activitatii de contabilitate care este prin esenta o activitate post factum, consultanta nu este si nici nu ar trebui sa se rezume la aceasta declaratie...Problema este urmatoarea : daca faci o vizare constiincioasa, trebuie sa parcurgi cam toate actele sa intri in amanunte, sa pui intrebari si aici intervine problema intre consultant si profesionistul contabil, aici este problema delicata, cand sunt si opinii contradictorii si functie de argumentul legal si modul de sustinere, una din parti "pierde" si trebuie facute corectii, si atunci mai intervine si faptul cand esti solicitat sa supervizezi activitatea unui birou de contabilitate si conflictul deja iscat nu dispare, pentru ca dorinta este a administratorului, a patronului de a fi sigur sa este in regula si de a fi sigur ca atunci cand cere o solutie fiscala are un cel mai bun raspuns. Investitia in acest examen si dupa este foarte mare si ca timp, si materiala, pentru ca esti fortat de aceste schimbari legislative nu numai sa fii pus la punct ci sa gandesti si sa prevezi aspectele fiscale din diverse scenarii de bugete, de actiune fiscala, care sa ajute clientul sa gaseasca solutiile cele mai bune si sigure.
Este multa patima acum pe forum, pentru ca din ce imi dau seama unii dintre dvs. sunteti pusi in fata faptului de a suporta din propriul contract si aceasta vizare, ceea ce nu este drept.
Nu se va face niciun rabat, treaba merge inainte, pentru ca si la CCF sunt presiuni sa se lamureasca aceasta confuzie si de aceea apar si aceste adrese ale MF si ANAF, vor mai veni si alte lamuriri si adnotari legate si de aspecte pecuniare pentru neindeplinirea acestei obligatii legale.
O seara buna tuturor.
Don't worry! Just panic!



#134 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 25 January 2010 - 03:39 AM

Bine ca am scapat si de obligatia asta , ca si asa unele firme de abia se mai tin cat de cat pe linia de plutire , dupa ce Poegea a bagat forfetarul .



#135 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 09:53 PM

Vezi postareavan, la Jan 24 2010, 08:39 PM, a spus:

... iar faptul ca plangem noi pt banii firmelor....zau asa....
ce ti se pare fortat in asta ?? sigur ca plangem dupa banii firmelor fiindca de acolo ne vin si noua banii. ca sa nu mai spun ca prin natura meseriei unui contabil trebuie sa-i pese de banii societatilor pe care le are in lucru.
personal, am mai spus-o, eu trag si 2 mil. de la patron ca sa mai platesc din datoriile la stat, uite asa s-a ajuns.

apoi, in conditiile actuale, cum sa-mi certifice un consultant decl. 101 ca lumea cand fiecaruia i-ar reveni zeci sau chiar sute de companii de lucrat ?? si atunci ce credeti c-o sa faca ? pai, mi se va uita in fuga mare pe acte, imi va solicita sprijinul la greu si voi munci cot la cot cu el - el pe bani, eu fara, ca deh, ce sa-i mai ceri in plus patronului la faza asta ?? si tot pe mana mea va merge ca nu va avea timp sa purice actele ca sa mearga pe mana lui si atunci intreb : de ce ??? ... unde mai pui ca tot eu va trebui sa gasesc un consultant fiscal disponibil la un pret cat de cat rezonabil... evident !

dragilor, cred s-a mai discutat despre asta si anul trecut, nu vreau sa bat apa-n piua, insa de aceea am accentuat in postul meu anterior cuvintele "in Romania de azi" . Sa te duci acum la patron si sa-i spui ca mai trebuie o certificare pe bani destul de multi, la o decl. pe care tu o faci bine-mersi de ani de zile sigur ca il va scoate din sarite chiar daca nu te va acuza pe tine-contabilul, eu stiu ca pe mine ma scoate din sarite ca se pune caruta inaintea cailor. :thumbup:
concluzia mea : avizarea asta nu e deloc oportuna si nici functionala in vremurile si conditiile Romaniei actuale. poate la anul sau chiar peste 2 ani sa avem conditii mai bune de aplicare a ei.

numai bine. :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 January 2010 - 11:34 PM




#136 dorinisofache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:FOCSANI

Postat 26 January 2010 - 01:16 PM

Interesanta acea adresa a ANAF-ului, mai ales data de inregistrare...



#137 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 January 2010 - 03:13 PM

Vezi postareadorinisofache, la Jan 26 2010, 01:16 PM, a spus:

Interesanta acea adresa a ANAF-ului, mai ales data de inregistrare...


Foarte interesanta, dar se refera la BRASOV.
Pe cand restul tarii?



#138 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2010 - 03:49 PM

http://www.avocatnet...ticles/id_15231
http://www.avocatnet...ticles?id=17845
Am pus doua adrese de pe net cu informarea respectiva , OG47 /2007 a fost aprobata prin legea 52/2009.
Ceea ce este afisat pe forum daca veti citi , precizeaza ca in og 47 a fost abrogata de catre senat a art 83 alin 5 ceea ce nu este adevarat !
og 47 a fost aprobata in forma initiala .
pentru anulare ar trebui sa existe ceva oficial prezent nu ce a fost cindva . acum vom vedea ce va fi !



#139 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 26 January 2010 - 06:04 PM

Vezi postareavan, la Jan 24 2010, 08:39 PM, a spus:

Cred ca se intelege foarte bine din mesajele anterioare cat deranjeaza sa castige consultantii din aceasta certficare, iar faptul ca plangem noi pt banii firmelor....zau asa.... Daca mergi cu o procura la notariat sa o semnezi in fata notarului, platesti, pt ca el certifica ca este autentica. Pe avocati nu-i deranjeaza. Dar de ce nu autentifica si avocatii??? ...
Cât de frumos ști să aperi legalitatea, dar în VAN.
Reglementările legale în România sunt pentru cei se opresc în bariera ei, cei isteți se strecoară pe sub această barieră, iar mai marii sar peste ea.
Legea nr.82/1991, LEGEA CONTABILITĂȚII, nu s-a modificat deși ultima publicare a ei prevede depunerea SFA la unitățile MFP.
Legea nr.31/1990, LEGEA SOCIETĂȚILOR COMERCIALE, cu ultima republicare de dinnaintea Legii nr.82/1991 e mai tare.

Pentru cine se PROMULGĂ LEGI ÎN ROMÂNIA?

Pentru cei "isteți" ca să poată și ei trăi pe spinarea celor fraieri ori proști, cu cât mai mulți cu atâta mai bine, că deh:
SĂ TRĂIȚI BINE!

DIVIDE ET IMPERA.

Segmanetarea profesiei CONTABILE este un câștig pentru cei ce nu vor să reglementeze unitar această profesie, tocmai ca astfel UNORA SĂ LE FIE PERMISĂ EVAZIUNEA FISCALĂ CU LEGEA ÎN MÂNĂ, iar alții, cei mai mulți, să fie contributorii fideli și buni de hăituială ai perceptorilor fiscali de toate tipurile și aparținând oricărei instituții fiscale ori para-fiscale.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 03:42 PM




#140 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 26 January 2010 - 07:34 PM

Chestia asta cu CCF a devenit un fel de "circ" chiar binevenit pentru guvernanti in aceste vremuri atat de tulburi dpdv al fiscalitatii. Cu sau fara CF, anul asta firmelor le va fi tot mai greu sa joace macar pentru un joc nul, caci de performanta nu poate fi vorba. Majoritatea sunt constienti ca nu vor rezista decat cei care au ceva pus deoparte pentru vremuri grele, vremuri care chiar au venit, caci amenzile nu vor mai fi de genul "iti dau amenda doar 1000 ca ne cunoastem", ci va fi o lupta pe viata si pe moarte. In prostia lor vor crede ca de amenda aia pe care o vor da va depinde fluturasul lor... existenta acestuia.

Eu cred ca si un contabil oarecare ce are atributii de conta finala, indiferent de studii sau certificari, este un "consultant fiscal" pentru angajatorul lui. Mai bun, mai prost.... poate si in functie de remuneratie, dar este consultant in aceasta jungla, cu rolul de a lasa orice leu pe care statul vrea sa il smulga abuziv in gaura fara fund a bugetului.
Sa dormim noaptea linistiti!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL