Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#141 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2010 - 12:48 PM

http://www.money.ro/intern-1/lege-soc-41-d...a-intreaga.html

Oricum este aberant ce vor ei- pai daca asta am invatat si fac de cand ma stiu, cum sa angajez pe altcineva la mine la firma sa-mi tina"socotelile" cand eu mi le cunosc foarte bine, este ca si cum un croitor se duce la altul sa-i faca haine pentru ca el nu are voie sa-si poarte hainele croite de el- si daca nu am de lucru cum sa platesc pe altcineva, din ce bani ? de ce sa-l tin angajat cu 8 ore - pentru declaratii ? este abuziv si mai rau este ca noi protestam si nu ne aude nimeni- din pacate-, CECCAR- ului ii convine, s-a infiintat si acum treaba merge ca pe roate- anual incaseaza cotizatiile (obligatorii), 1-2-3- cursuri pentru diverse- alti bani si ei traiesc, dar amaratii de noi- ce ne facem ? daca nu produci ? ce sa incasezi sa platesti ??

Deja vad ca este o petitie pe care trebuie sa o semnam, dar efectul va fi ca cel cu Pogea.



#142 kos25

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 02 March 2010 - 12:50 PM

Vezi postareavhd, la Mar 2 2010, 01:24 PM, a spus:

Scump doamna, scump!
Si amenda, amenda? Cat e amenda?

:smile:

sper sa nu isi bata joc de noi acesti incapabili si incompetenti care ne conduc tara! nu am facut o facultate de 4 ani si un master de 2 ani plus un liceu economic in specializarea contabilitate finante ,adica per total 10 ani de contabilitate doar studii plus cei 7 ani de practica ca sa mi ia dreptul de a profesa! ce se va intampla cu economistii? vor ramane fara loc de munca ,asta se va intampla ..cate firme isi mai permit sa angajeze acum un contabil cu norma intreaga??? nu inteleg cum in aceasta tara in loc sa se creeze locuri de munca ele se distrug ,nu inteleg de ce un organism ca acest CECCAR doreste monopolul pe piata .Noi ceilalti ce vom face? stam in somaj? stam pe banii statului?sau poate iesim in strada sa dam in cap ca sa traim si noi??sa nu uitam ca suntem intelectuali! nu suntem de aruncat! tara are nevoie de economisti ! de ce nu se face acelasi lucru si cu juristi? sau ce celalalte categorii profesionale? este strigator la cer ce se intampla .....si inca ceva,am observat pe lista celor care sustin aceasta lege pe dl SILVIU PROGOANA ...ala ce drept are? ce studii are?




#143 BladHaund

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 March 2010 - 12:54 PM

Substratul e limpede ca buna ziua: atatia parlamentari s-au adunat si au conceput in mod aparent aberatia legata de compartimentul cu minim 2 persoane. Apoi au zis la TV ca vor depune un amendament (?! la ce, propunerea nici nu a intrat in comisii) ca sa poata fi compartimentul de 1 persoana.

Aberatia a fost bine calculata: nu e sustenabil pentru cei care in prezent nu au astfel de compartiment sa-si infiinteze unul. Ramane fezabila numai alternativa, introdusa discret pe la un articol mai incolo: colaborare cu un prestator autorizat CECCAR. Mai clar nici ca se putea. Asta e tinta, restul e doar momeala si reporterii naivi au muscat-o. Se concentreaza pe aberatie si nu pe cel mai probabil efect al legii, cel tintit din capul locului. Spulberarea concurentei si aducerea fortata de clienti si membri cotizanti, prin efectul legii.

Nu e nicio diferenta fara de certificarea obligatorie a declaratiei 101, care a starnit rumoare anterior. Nu puteau sa o dea la fel, reactia ar fi fost similara. Plus ca aia cu consultantul era de la ailalti, de la PNL. Acum probabil au contraatacat ai nosti. Adica ai lor. Cu metode traditionale la ei: cu diversiuni, specialitatea casei.

Vreau si eu sa se dea o lege ca e obligatoriu sa se cumpere carnati numai de la buticul meu.



#144 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 12:58 PM

http://www.petitieon...-p35565052.html

DAR, nici in corpul acestei petitii nu se spune de alternativa cu membrii Ceccar ... :smile: , chiar devine ciudat, oare nu au inteles ca exista ac. alternativa ?? oare nu stiu ca ea exista ?? trebuie sa se pastreze corectitudinea prezentarii elementelor, altfel petitia devine tendentioasa si, prin urmare, lipsita de calitatea necesara unui asemenea demers !! de aceea cred ca nu e bine facuta ... mare pacat !



#145 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 March 2010 - 01:16 PM

Evident ca articolul poate fi considerat tendentios. Insa scopul sau este sa mentina actuala stare de lucruri.
Si eu militez pt respingerea acestei propuneri (nemotivata temeinic). Munca la negru nu este o justificare.

Singurul argument plauzibil este ca se incearca doar acapararea serviciilor contabile de catre o singura entitate.

Este mai mult decat evident ca exact firmele mici si medii sunt vizate (masa mare a firmelor). Intrucat aceastea nu isi permit sa plateasca ctr pt 2 salariati vor apela la firmele de contabilitate autorizate de CECCAR.

Cand ai painea si cutitul in mana nu iti mai pasa de restul. Asta este PD-L-ul partidul stat care va ajunge exact ca PSD-ul de acum cativa ani.



#146 vildangafar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Agigea, Constanta

Postat 02 March 2010 - 01:41 PM

oare cei care au votat ca este o masura buna sunt experti contabili?
sa le fie rusine ce nu mai au loc de cei care tin si ei evidenta la o firma doua ca sa isi completeze veniturile pentru a reusi sa traiasca in perioada asta



#147 simona_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 March 2010 - 02:28 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 22 2010, 01:30 PM, a spus:

dragilor, parerea mea :

daca japcaraia asta devine lege, firmele mici se vor reorienta ca si la impoz. minim, puteti fi siguri, asta daca nu isi baga picioarele in ele de firme si le inchid, suspenda, asa cum au facut si anul trecut.
cei care au mai multe firme vor muta toata activitatea pe una singura si vor plati poate un pic mai mult, dar in nici un caz cat ar fi platit pt. toate in cond. cerute de CECCAR, la acea firma isi pot angaja 1-2 contabili cu 8 ore si gata !! CECCAR-ul tot un ciuciu o sa vada :thumbup:
in plus, din cele inchise care sunt in plata la membrii Ceccar, se cheama ca tot pierdere va fi, ca 1% sau cat mai e cota la facturi emise nu se mai incasseaza, cotizatia e aceeasi indiferent cate firme se lucreaza, restul ramane la fel.
prin urmare, unde-i avantajul acestei organizatii "paramilitare" ?? :smile:

Te-ai gandit ca membrii CECCAR nu pot sa spuna clientilor" Mie imi dai mai multi bani pe conta deoarece eu trebuie sa cotizez si la stat (pfa sau firma cu contributii cas impozit profit...) si la CECCAR .Deci nu imi raman banii in mana.



#148 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2010 - 03:09 PM

Astazi atat pe Realitatea cat si pe Antena 3 s-au ridicat voci impotriva acestei propuneri. :smile:
Multumim tuturor celor care au inteles ca dreptul la munca este cel mai important si ca l-am castigat in anii de scoala. Este optiunea fiecaruia de a intra sau nu intr-o organizatie.
Cel mai mult multumesc Dnei Otilia care se pare a reusit sa miste ceva la Money Channel. Cineva binevoitor de acolo a fost invitat la Realitatea Tv si apoi au preluat subiectul si cei de la Antena. Sau asa mi s-a parut.
Daca este reclama rog sa stergeti.

Sper ca aceasta propunere sa ramana doar la acest stagiu si sa nu devina lege!



#149 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 02 March 2010 - 03:32 PM

Si pe mine ma bucura ca sunt membru al unui forum puternic , si ca parerile si propunerile nostre sunt luate in considerare .

Cel mai mult ma bucura ca subiectul acesta este foarte citit si sper ca pana la urma sa se desfiintelez aberatiile numite CECCAR , CCF , CAFR si ANEVAR .

Aceasta postare a fost editata de butelie: 02 March 2010 - 03:33 PM




#150 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 03:49 PM

Vezi postareacontasoft, la Mar 2 2010, 03:09 PM, a spus:

Cel mai mult multumesc Dnei Otilia care se pare a reusit sa miste ceva la Money Channel. Cineva binevoitor de acolo a fost invitat la Realitatea Tv si apoi au preluat subiectul si cei de la Antena. Sau asa mi s-a parut.
nu eu am miscat ceva la Money Chanel, ci proprietarii site-lui, dragii de ei, dupa cum v-am mai spus si in alt mesaj - ei chiar tin mult la noi si vor sa ne ajute !! eu doar m-am agitat, am facut "neste" valuri, am trimis un material pe care mi l-a solicitat Alex :biggrin: , dar atat !

Pupicii ii merita Alex si Bogdan, "sefii" de aici :thumbup: si voi toti cei care ati facut parte din aceasta discutie/demers :smile: fie ca sunteti membrii CECCAR sau nu.

numai bine va doresc, dragilor !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 March 2010 - 03:51 PM




#151 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 03:52 PM

Eu zic ca nu trebuie sa picam in extrema cealalta, astfel de institutii sunt necesare, chiar indispensabile.
Problema la Romanica este ca unii "membri" de prin ele, au grija mai mare de interesele proprii decat de interesul general.
Dragos



#152 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2010 - 03:59 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 2 2010, 05:49 PM, a spus:

...

Este clar ca ati facut ceva. Noi nici macar valuri nu putem face. Ce stiu eu cine-s sefii pe aici? Daca as sti nu as mai avea avertizare :smile: Ma bucur ca au facut ceva. Eu nu pot decat sa va multumesc. Tuturor. Celor ce au facut mult mai mult decat ma asteptam. De fapt nu ma asteptam la nimic, acest topic parea a fi doar un loc bun pentru oftat.



#153 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 04:04 PM

si eu sunt de acord ca trebuie sa existe o organizatie profesionala a tagmei contabilicesti, dar care sa faca ceva pt ca toti contabilii sa munceasca in conditii macar legislative mai bune, fara ca aceasta organizatie sa detina monopolul activitatii contabile.

unei astfel de organizatii, care sa-mi protejeze activ si corect interesele profesionale, m-as alatura imediat, as plati cotizatiile aferente, dar sa stiu ca munceste pt. nime - contabilul, nu pt. "scaunele" lor si atat !

de asemenea, sunt clar impotriva infiintarii de noi organizatii, tip CCF, CAFR, etc ... care se lupta intre ele, pe aceeasi plaja, pt. o felie din piata muncii financiar-contabile !! in anii in care acestea au lipsit, nu li s-a simtit lipsa, nu-i asa ?? chiar avem nevoie de atatea organisme care sa ne ingradeasca, in fel si chip /care mai de care, dreptul la munca ?? :smile: a ne mai lase ...

dupa parerea mea, poate sa ramana CECCAR-ul singurul jupan - n-am absolut nimic impotriva, dar cu limitarea de drepturi pe care v-am spus-o si cu o implicare mai mult mai mare pt. a face din ce in ce mai buna atmosfera legislativa in care lucreaza un contabil. adica : sa platim cotizatii, dar sa stim pt. ce !!



#154 ionel_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2010 - 04:18 PM

Vezi postareabutelie, la Mar 2 2010, 05:32 PM, a spus:

Si pe mine ma bucura ca sunt membru al unui forum puternic , si ca parerile si propunerile nostre sunt luate in considerare .

Cel mai mult ma bucura ca subiectul acesta este foarte citit si sper ca pana la urma sa se desfiintelez aberatiile numite CECCAR , CCF , CAFR si ANEVAR .


Otilia, te rog mai cu putina patima, ca obosesti si mai ai mult de lucru! Inca de la primul mesaj ti-am inteles pdv, il respect dar nu pot fi de acord cu tine. Cred de asemenea ca ai o gramada de contracte e colaborare (sanchi), de vreme ce tu ai timp sa faci pe moderatoarea!

Din fericire, dintre cei care au putin respect fata de legile tarii, nu te crede nimeni, tocmai datorita pozitiei total "nepartinitoare" pe care ai adoptat-o. E ceva in genul pozitiei Andreei Pora fata de PDL, neutra "suta'n mie". Apropo, tu chiar intelegi cuvantul "moderator"? Aloooo..., Money Chanel voi il intelegeti? Daca da, mai subtire cu "otilismele", va rog!



#155 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 March 2010 - 04:22 PM

Pupicuri pt. Alex si Bogdan :thumbup: ! :smile: nu le mai gasesc printre mutzunachii astia, dar merge si o imbratisare ! Si pt. toti cei care dezbat acest subiect si se implica in aducerea cu picioarele pe pamant a "martienilor" care ne conduc !!!

Dana




#156 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 04:30 PM

Vezi postareaionel_s, la Mar 2 2010, 04:18 PM, a spus:

Vezi postareabutelie, la Mar 2 2010, 05:32 PM, a spus:

Si pe mine ma bucura ca sunt membru al unui forum puternic , si ca parerile si propunerile nostre sunt luate in considerare .

Cel mai mult ma bucura ca subiectul acesta este foarte citit si sper ca pana la urma sa se desfiintelez aberatiile numite CECCAR , CCF , CAFR si ANEVAR .


Otilia, te rog mai cu putina patima, ca obosesti si mai ai mult de lucru! Inca de la primul mesaj ti-am inteles pdv, il respect dar nu pot fi de acord cu tine. Cred de asemenea ca ai o gramada de contracte e colaborare (sanchi), de vreme ce tu ai timp sa faci pe moderatoarea!

Din fericire, dintre cei care au putin respect fata de legile tarii, nu te crede nimeni, tocmai datorita pozitiei total "nepartinitoare" pe care ai adoptat-o. E ceva in genul pozitiei Andreei Pora fata de PDL, neutra "suta'n mie". Apropo, tu chiar intelegi cuvantul "moderator"? Aloooo..., Money Chanel voi il intelegeti? Daca da, mai subtire cu "otilismele", va rog!
mesajul e pt. mine, dar citatul e al lui "butelie" :smile: " Aloooo..., " - ca sa te citez ...
si iti sugerez sa citesti postul 153, ca sa vezi dif. punctului meu de vedere cu priv. desfiintarea Ceccar ...

ca nu esti de acord cu mine, e dreptul tau si nu esti singurul - faci parte din cei 25% care sunt de acord cu masura ... f bine !
cat despre moderare si timpul alocat ei ... cate colaborari am ... e cam problema mea, nu ? ce va mai freaca grija pe unii ... :notworthy: in loc sa ziceti mersi ca muncesc p-aici de circa 6 ani ... si tot am timp de moderare, uite-asa !! :thumbup:
ca sa nu mai spun ca "matalutza" esti inscris din iunie 2007, pana acum nu ne-ai onorat cu vreun ajutor, dupa 1,5 ani vii cu primul mesaj si atunci e un atac la persoana .. excelent si f profesionist, ce sa zic ... decat ca iti multumesc frumos pt. atentia acordata :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 March 2010 - 04:40 PM




#157 mihaibuburutzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2010 - 04:56 PM

Eu sunt student in anul II la CIG si am 2 firme mititele pe spatele carora invat.Colaborez cu un contabil batran, cu vreo 40 de ani de experienta, dar nici el nu e "expert ceccar".Daca toata treaba asta devine realitate, credeti ca mai are rost sa imi bat capul cu meseria asta?Doar pentru a ajunge in situatia de a plati "taxa de protectie" la ceccar"?Si daca o sa fac asta , ce o sa mai urmeze?O sa ma oblige sa ma inscriu dupa aia si in partid, ca sa nu ma excluda din ceccar?O sa creasca cotizatiile pana nu o sa imi mai ramana nimic din munca mea?
Sincer, ma simt un pic cam "dezumflat" de toata treaba asta si, in general, de modul excesiv birocratic in care se tini contabilitatea - dupa parerea mea :smile:
Cei mai "batrani " ce sfat imi dati?asa o safie tot timpul?


mihai,



#158 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 05:07 PM

Vezi postareamihaibuburutzu, la Mar 2 2010, 04:56 PM, a spus:

Cei mai "batrani " ce sfat imi dati?asa o safie tot timpul?

si noi ne intrebam, toata lumea ar vrea sa stie sigur incotro merg lucrurile, din pacate e din ce in ce mai rau, dupa parerea mea ...
oricum, mesajul tau mi-a placut mult ... metafora cu " "taxa de protectie" la ceccar" si parabola cu intrarea intr-un partid ca sa nu te dea afara din Ceccar si s-au parut f inspirate, bravo tie, "bobocel" in ale contabilitatii :thumbup: , te duce mintea !

e de rasu'-plansu', dar au fost super fazele, zau :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 March 2010 - 05:09 PM




#159 ionel_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 March 2010 - 05:12 PM

[/quote]
mesajul e pt. mine, dar citatul e al lui "butelie" :smile: " Aloooo..., " - ca sa te citez ...
si iti sugerez sa citesti postul 153, ca sa vezi dif. punctului meu de vedere cu priv. desfiintarea Ceccar ...

ca nu esti de acord cu mine, e dreptul tau si nu esti singurul - faci parte din cei 25% care sunt de acord cu masura ... f bine !
cat despre moderare si timpul alocat ei ... cate colaborari am ... e cam problema mea, nu ? ce va mai freaca grija pe unii ... :notworthy: in loc sa ziceti mersi ca muncesc p-aici de circa 6 ani ... si tot am timp de moderare, uite-asa !! :thumbup:
ca sa nu mai spun ca "matalutza" esti inscris din iunie 2007, pana acum nu ne-ai onorat cu vreun ajutor, dupa 1,5 ani vii cu primul mesaj si atunci e un atac la persoana .. excelent si f profesionist, ce sa zic ... decat ca iti multumesc frumos pt. atentia acordata :notworthy:
[/quote]

Otilia, esti sublima in dispretul tau fata de legislatia in vigoare! Apropo, esti cumva sora lui Vantu?

PS: aia 25 s-au facut 32%! Hai ca au inceput si colegii sa lase contabilitatile si sa voteze! E normal, pana acu' au muncit!



#160 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 02 March 2010 - 05:17 PM

eu vad ca sunt tot 25% cei care sunt sunt de acord cu aberatia asta.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL