Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


reevaluare mijloc fix

mijloace fixe alte probleme contabile cladire mijloc fix
265 replies to this topic

#201 ionut popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 29 October 2010 - 10:27 AM

Revin cu alte 2 exemple:
exempl. 1: O cladire avand o amortizare lunara de 10,91 lei pentru costul istoric ; Amortizare lunara corespunzatoare reevaluarii la 31.12.2004 este de 14,88 lei; Amortizare lunara corespunzatoare reevaluarii la 31.12.2009 este de 8,97 lei.
exempl. 2:O cladire avand o amortizare lunara de 10,90 lei pentru costul istoric ; Amortizare lunara corespunzatoare reevaluarii la 31.12.2004 este de 14,97 lei; Amortizare lunara corespunzatoare reevaluarii la 31.12.2009 este de 14,55 lei.
Cum aplicam pentru cele 2 cazuri oug34/2009?

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 03 November 2010 - 05:18 PM




#202 ionut popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 01 November 2010 - 02:32 PM

Nimeni?
Nicio parere?

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 03 November 2010 - 05:22 PM




#203 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 December 2010 - 03:14 PM

Buna ziua,
Pentru reevaluarea cladirii, la 3 ani, cand trebuie depus raportul la impozite si taxe?
Cei de la primarie mi-au spus ca pana la sf anului, cei de la firma de evaluare, spun ca se foloseste cursul euro de la 31.12.2010, si deci se depune in ianuarie... Daca risc sa depun in ianuarie, imi calculeaza cu 10% impozit, adica suma pe tot anul...Cine mar are o astfel de situatie? Multumesc

(cei 3 ani se implinesc in feb 2011, ..)



#204 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 December 2010 - 05:34 PM

Reevaluarea se face , de regulă, din 3 în 3 ani pentru impozite și taxe locale. Pentru bilanț, anual, cu ocazia inventarierii anuale!
Și DITL an de an trebuie , vrea, să știe pe ce se poate baza.
Deci ... spuneți firmei de evaluare să vă dea Raportul de evaluare ... mâine, cu data cursului euro la data de 21 decembrie 2010.
Și dacă nu până la revelion, atunci la începutul lunii ianuarie 2011 să-l și depuneți la DITL împreună cu noua declarație, reactualizată la valorile noi reevaluate.
Treaba cu 31 decembrie ... e o fixație ... a MFP-ului (deci, nu a fiscului) și este legată de bilanț.
Păcat că și unii evaluatori ... chiar firme ... se lasă ...duși cu valul.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 22 December 2010 - 05:36 PM




#205 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 December 2010 - 11:46 AM

Va multumesc mult...Asa voi face.
Sarbatori Fericite!



#206 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 January 2011 - 09:29 AM

Va rog sa ma ajutati cu o reevaluare a unei cladiri cumparate in 2007 la valoarea de 109.796.69 lei. S-au facut modernizari la cladire in valoare de 12.447.3 lei, iar amortizarea calculata pana acum este de 24.876.18 lei.E nevoie de-o reevaluare pentru stabilirea impozitului pe cladie pentru primarie.Cum fac reevaluarea?O pot face eu aplicand indicii de inflatie?Care sunt ei?Trebuie angajat un evaluator?



#207 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 January 2011 - 11:03 AM

După știința mea, da, trebuie angajat un EVALUATOR. De regulă DITL se mulțumește cu un evaluator autorizat cu semnătură și parafa, fie de la CECCAR, fie de la ANEVAR. Dar am auzit că unii țin morțiș să fie de la ANEVAR.
Cât despre indici de prețuri,(nu-i vorba numai de inflație) da, sunt , și poate le găsiți și pe internet.
...Poate întro EVALUARE postată pe site-ul unei primării prin grija pentru transparență ori publicitate a unor funcționari-informaticieni ai DITL.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 05 January 2011 - 11:06 AM




#208 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 January 2011 - 12:38 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Jan 5 2011, 12:03 PM, a spus:

Cât despre indici de prețuri,(nu-i vorba numai de inflație) da, sunt , și poate le găsiți și pe internet.
...Poate întro EVALUARE postată pe site-ul unei primării prin grija pentru transparență ori publicitate a unor funcționari-informaticieni ai DITL.

Multumesc, Mares Stefan! :thumbup:
Ma poate ajuta cineva cu acei indici?Ca patronul nu prea are chef sa platesaca un evaluator..



#209 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 05 January 2011 - 01:05 PM

Vezi postareaela d, la Jan 5 2011, 02:38 PM, a spus:

Ma poate ajuta cineva cu acei indici?Ca patronul nu prea are chef sa platesaca un evaluator..
Da. Le găsiți pe adresa
http://www.insse.ro/cms/rw/pages/comunicat...ci_constr.ro.do
sau în Tribuna construcțiilor adresa pe http://www.tr.ro/indici
sau atașat

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 05 January 2011 - 01:10 PM




#210 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 05 January 2011 - 03:52 PM

multumesc mult, Mares Stefan! :thumbup:
Acum urmeaza sa-mi reinstalez office-ul ca sa pot deschide fisierele...



#211 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 January 2011 - 03:38 PM

Vezi postareaela d, la Jan 5 2011, 10:29 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu o reevaluare a unei cladiri cumparate in 2007 la valoarea de 109.796.69 lei. S-au facut modernizari la cladire in valoare de 12.447.3 lei, iar amortizarea calculata pana acum este de 24.876.18 lei.E nevoie de-o reevaluare pentru stabilirea impozitului pe cladie pentru primarie.Cum fac reevaluarea?O pot face eu aplicand indicii de inflatie?Care sunt ei?Trebuie angajat un evaluator?

Conform datelor dvs. valoarea rămasă rezultată din evidența contabilă ... la data reevaluării este de 109.796,69 lei - 24.876,18 lei = 84.893,51 lei.
Această valoare are la bază prețul de achiziție din 2007.
Deci în scopul reevaluării vom recalcula -reevalua valoarea rămasă prin ponderare cu indicele pe 2008 de 119,3% , respectiv pe 2009 de 87,3% și pe 2010 /septembrie/ 100,4% , și rezultă o valoare de 88.769,32 lei.
Diferența din reevaluare de înregistrat și-n contabilitate este de 88.769,32 - 84.893,51 = 3875,81 lei.
Clădirea fiind modernizată în 2010, la valoarea reevaluată se adaugă și valorea lucrărilor respective de 12.447,3 lei.
Deci valoarea completă de inventar reevaluată a clădirii este de 88.769,32 lei + 12.447,30 lei = 101.216,69 lei.
Această valoare constituie baza de calcul pentru calcularea impozitului pe clădiri.
Și tot această valoare de inventar reevaluată trebuie ...amortizată ... în câte luni v-a rămas ... din durata de viață ... de amortizat.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 06 January 2011 - 03:40 PM




#212 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 09 January 2011 - 05:22 PM

"Și tot această valoare de inventar reevaluată trebuie ...amortizată ... în câte luni v-a rămas ... din durata de viață ... de amortizat.
[/quote]

atentie la contabilizarea noii amortizari lunare...vezi...este deductibila diferenta intre amortizarea lunara avuta si noua amortizare lunara?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#213 marta.i

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 January 2011 - 04:47 PM

Stie cineva sa-mi explice ce e deductibil si ce nu din amortizare, dupa reevaluare?
Daca valoarea reevaluata e mai mare decat valoarea initiala, valoarea amortizarii aferenta reevaluarii e nedeductibila, nu?
dar daca a scazut amortizarea ce fac? totul e deductibil?
Si daca am o cladire cu valaore ramasa 0, si dupa reevaluare i se mai atribuie o valoare si o durata, amortizarea e nedeductibila?



#214 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 20 January 2011 - 11:06 AM

Vezi postareaela d, la Jan 5 2011, 12:38 PM, a spus:

Ma poate ajuta cineva cu acei indici?Ca patronul nu prea are chef sa platesaca un evaluator..

Eu de obicei fac cerere la directia de statistica judeteana si cer indicii pentru perioadele care imi trebuie (anul trecut am platit 10 lei) si primesc o adresa oficiala de la ei pe care o atasez apoi si la actele pe care le duc la Directia de taxe si impozite.



#215 cassilas_06

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 31 January 2011 - 02:08 PM

Buna ziua....o cladire amorizata integral se mai poate reevalua? Va multumesc!



#216 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2011 - 05:53 PM

Da. Prin reevaluare veti avea valoarea justa a cladirii.



#217 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 February 2011 - 09:24 AM

iată atașat un document privind reevaluarea (de pe AVOCAT.net)

Fisiere atasate


nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#218 dEsY01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 February 2011 - 09:38 AM

Vezi postareaeu_2006, la Jun 3 2008, 05:20 PM, a spus:

Cine poate sa-mi spuna si mie, va rog, la ce interval de timp ar trebui efectuata reevaluarea unei cladiri pentru ca impozitul pe cladiri aferent sa fie cuprins intre 0,25-1,50%?



la 3 ani.



...aceasta reevaluare se poate face si de catre contabil pe baza indicilor de inflatie sau doar de catre evaluatori ?



#219 iliemarina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 February 2011 - 02:24 PM

Buna ziua, sunt angajatul unei firme care se axeaza preponderent pe evaluarea activelor fixe corporale si am intampinat probleme la evaluare anumitor mijloace fixe pentru care mai mult ca sigur nu exista brosuri si cataloage de evaluare si anume:
- statii de asteptare a mijloacelor de transport in comun si cabine stadion (ambele categorii avand structura metalica si pereti din polipropilena);
- monumente istorice (de eroi);
- cruci de piatra.
Problemele sunt legate de stabilirea costului de inlocuire/unitatea de referinta, cat si a termenilor de corectie aferenti. Astept sugestii. Multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de marinailie: 02 February 2011 - 02:29 PM




#220 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 02:18 PM

@marinailie,

ai postat de 2 ori aceeasi intrebare, deschizand cate un topic nou, desi exista unul deschis deja pe tema reevaluarii mijl. fixe.
ti-am unit de fiecare data topicul ce cel anterior existent, prima oara n-am zis nimic, dar acum zic :
- ai avertisment public pt nerespectarea regulamentului priv. postarea !
- te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, altfel nu vei mai putea activa pe acest forum, fara suparare !

iti voi sterge ultima postare de aici, fiind identica cu prima si aflate imediat una sub alta !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 February 2011 - 02:55 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL