Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI GRILE - 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 53

Salt la continut


REZOLVARI GRILE - 2007


1183 replies to this topic

#1041 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 09:32 PM

Vezi postareabituminel, la Sep 8 2007, 09:10 PM, a spus:

varianta 4:
grile
conta : 1a 2 b 3 a 4 a 5 c 6 c 7 b 8 a 9 b 10 c
fiscalitate 1 a 2 b 3 a 4 b 5 a
drept : 1 c 2 b 3 a 4 c 5 b

ce ati scris la problema cu tva-u pentru marfurile vandute in marea britanie ?

la conta si drept sunt 99,99% ca sunt corecte ale mele.
:notworthy: IMI PLACE CA NE POTRIVIM LA RASPUNSURI !!!! mici exceptii la conta 1c 7 a 9a Hai doamne ajuta !!!!
Maria



#1042 teea1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 08 September 2007 - 09:34 PM

buna seara tuturor!
vreau sa va intreb si eu care varianta este corecta la rezolvarea pb. de control cea cu compensare sau cea fara compensare???
multumesc




#1043 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 09:38 PM

Vezi postareabituminel, la Sep 8 2007, 09:24 PM, a spus:

tot varianta 4.

pai si cat era reducerea ca era a doua locuinta ?.... nici nu m-am gandit, io am mai pus o reducere de 20% parca,pentru ca era cladirea mai veche de 50 de ani.

mai domnule.... La grile ne-am cam potrivit. Vezi celalat topic cu impresii si barfe....Iar la fiscalitate stiu ca am calculat si EU reducerea de 20%.... si am mai pus o reducere de 0.1 la ceva ... :notworthy: sunt varza !!1 nu-mi aduc aminte datele problemei....
Maria



#1044 ramlav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 September 2007 - 09:45 PM

aceiasi parere despre problema 5
de ce ziceti impozit profit?
erau venituri consultanta 10000
venituri prest serv contabile si vz marfuri ,astea 2 erau mai mult de 50%

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 September 2007 - 01:31 PM




#1045 GabiP2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 September 2007 - 09:56 PM

Multa bafta maine!!!!!!!!!!!!!
Sa auzim de bine si sa speram ca vor fi din carte maine.
Mi-e frica la evaluare si doctrina...................... :notworthy:
bafta!!!!!!!!!!!!!!



#1046 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2007 - 10:55 PM

dintre cei acre ati avut varianta 7 la subiect, mai stie careva care era prb 3 la conta????eu nu mai stiu nimic la ora asta .... :notworthy:



#1047 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 September 2007 - 11:55 PM

Parca era cu produse finite si produse in curs de executie. Dar nici eu nu mai stiu sigur subiectele.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#1048 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2007 - 01:00 AM

Vezi postareaanador, la Sep 8 2007, 08:32 PM, a spus:

Vezi postareaandra lazarescu, la Sep 8 2007, 06:22 PM, a spus:

sal!
cine a avut varianta 3 ? formularile subiectelor la conta, au fost cam aiurea

Aiurea de tot....., mai ale ca subiectul cu impozitul anticipat al bancilor care SE VA APLICA din 2008.... ,problema de fiscalitate societate romaneasca cu partipatiune straina....
Nici acum nu-mi pot reveni, tremura toata, nu stiu daca de nervi sau de ceata problemelor, pe care zau daca le intilnim in practica....

:notworthy: ca sa nu mai vorbim de greseli. problema cu bilantul, banca trebuia 150000 nu 15 :pullhair: in rest, sper ca maine, pardon, azi, sa imi aduc aminte ceva din ce am invatat.
bafta tuturor



#1049 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 September 2007 - 11:33 AM

Am avut subiectul 8.
Destul de mult de scris si astazi, iar la control ... nimic, nimic din carte. :pullhair: Nici problemele, nici macar grilele !
Bine ca s-a terminat si cu examenul asta :notworthy:
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#1050 secex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 September 2007 - 12:03 PM

buna,eu am avut subiectul 5 azi.toate bune, in afara faptului ca enuntul la evaluare la o problema era gresit- imprumuturi pe t.12000000.iar la CONTROL! toate problemele referitoare la institutii bugetare, are cineva idee?propunerepentru ca dupa examenul de la control, eu cred ca voi mai da o data, si stiu cat m+am chinuit sa aflu subiectele de anul trecut, si poate nu sunt singura in aceasta situatie, propunsa scriem toti ce ne amintim din subiecte acum, ca sunt proaspete in minte.



#1051 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 September 2007 - 12:13 PM

Vezi postareachingaru, la Sep 8 2007, 09:33 PM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Sep 8 2007, 09:13 PM, a spus:

Vezi postareachingaru, la Sep 8 2007, 07:52 PM, a spus:

Salut,

eu am avut var.6. Nu mi s-au parut atat de greu de abordat subiectele. La conta si drept totul a fost o.k, insa la fiscalitate am intampinat ceva probleme la subiectul cu impozitul din activitatea de taximetrie, pentru ca nu am stiut cat este cota de cheltuieli forfetare.

Multa bafta tuturor !



Din ce-mi aduc eu aminte...sau mai bine spus...din noile cunostinte pe care am reusit sa le acumulez zilele astea :notworthy: ...cota forfetara este valabila doar ptr venituri din drepturi de proprietate intelectuala - 40%, si ptr venituri din crearea unor lucrari de arta monumentala - 50%...ptr taximetrie eu am aplicat 16%...oare am gresit???? Ca nici chiar asa aprofundate nu sunt cunostintele mele..... :biggrin:


si eu am rezolvat la fel ca tine, dar cand m-am intors de la examen am cautat pe 'net si am gasit o lege mai veche care spunea ca ptr veniturile din activ. de taximetrie se aplica o cota de chelt forfetare de 80%. Nu stiu daca astazi mai este in vigoare aceasta lege, s-au daca s-a modificat procentul. Oricum nu mai are rost sa ne facem ganduri rele, tot ce conteaza este sa fim admisi.


nu-mi amintesc sa fi vazut asa ceva prin codul fiscal...atat cat am reusit eu sa-l parcurg...poate ca totusi, am facut bine.... :pullhair:



#1052 Mariuseu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 September 2007 - 12:17 PM

Vezi postareadana_cz, la Sep 9 2007, 12:55 AM, a spus:

Parca era cu produse finite si produse in curs de executie. Dar nici eu nu mai stiu sigur subiectele.
cine a dat azi examen sa ne scrie mai multe detalii.



#1053 florinav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 September 2007 - 12:46 PM

Vezi postareadana_cz, la Sep 9 2007, 12:33 PM, a spus:

Am avut subiectul 8. Destul de mult de scris si astazi, iar la control ... nimic, nimic din carte. :laugh: Nici problemele, nici macar grilele !Bine ca s-a terminat si cu examenul asta :notworthy:
da,controlul a intrecut orice masura!!!!!!!eu am avut varianta 3 :smile:

Vezi postareaMariuseu, la Sep 9 2007, 01:17 PM, a spus:

cine a dat azi examen sa ne scrie mai multe detalii.
greu la ora asta..mai tarziu sa ne revenim.. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 September 2007 - 01:38 PM




#1054 florinav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 September 2007 - 12:53 PM

Vezi postareasecex, la Sep 9 2007, 01:03 PM, a spus:

buna,eu am avut subiectul 5 azi.toate bune, in afara faptului ca enuntul la evaluare la o problema era gresit- imprumuturi pe t.12000000.iar la CONTROL! toate problemele referitoare la institutii bugetare, are cineva idee?propunerepentru ca dupa examenul de la control, eu cred ca voi mai da o data, si stiu cat m+am chinuit sa aflu subiectele de anul trecut, si poate nu sunt singura in aceasta situatie, propunsa scriem toti ce ne amintim din subiecte acum, ca sunt proaspete in minte.

am auzit si eu in sala ca pb la eval era gresita... eu la evaluare n am avut problema,decat teorie



#1055 amali

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 01:06 PM

stie cineva cum se rezolva probleme alea la control? eu nu am vazut asa ceva in viata mea. am fost nr. 8. dar cred ca si la celelalte numere au fost probleme asemanatoare.



#1056 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2007 - 01:06 PM

eu azi am avut varianta 9.
f mult de scris la audit si evaluare.
la expertiza a fost oki.
la control......s au intrecut pe iei....dar eu am avut 2 grile din carte.
prima prb la control era din grile
prb 2.3.4.5 a u fost mai mult capcane. nu au fost grele...zic eu acum....sper sa fie bine...dar ieir la conta... :notworthy: ....nu stiu ce va fi...in 1 oct se dau rezultatele la noi.



#1057 amali

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 01:09 PM

Vezi postareaIOANA_VOICU, la Sep 9 2007, 02:06 PM, a spus:

Vai cine o fi facut subiectele alea la control ? Si daca tot a aparut o noua carte teste grila 2007 de ce nu au pus si ei ceva probleme mai de actualitate ca exemple. Adica au ramas cu studiile alea vechi cu perisabilitati unde au o pb care o tot repeta in 9 variante ...si la examen..."surpriza emisiunii". M-am demoralizat cu aceste probleme la care nici acum nu stiu daca le-am judecat bine.
sunt tare curioasa cum se rezolva. aveti idee?

Vezi postareadana_cz, la Sep 9 2007, 01:59 PM, a spus:

Vezi postareaflorinav, la Sep 9 2007, 01:53 PM, a spus:

am auzit si eu in sala ca pb la eval era gresita... eu la evaluare n am avut problema,decat teorie
pai si ieri la fiscalitate la doua din subiecte erau probleme gresite
la ce numere? eu am fost 5 ieri, si cred ca pb 4 era gresita, am intrebat in sala, dar nimeni nu stia. nu li s-a parut gresita.



#1058 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 09 September 2007 - 01:13 PM

La control cred ca au fost aceleasi probleme la toate variantele:
- una cu rambrsare TVA
- imobil dezafectat partial amortizat - de determ prejudiciul
- autoturisme VOLVO amortizate integral - paguba patrimoniului
- teren institutie capital majoritar de stat transferat la fundatie la hotararea Consiliului de Adm.
Eu am avut var 3.
La celelalte var ce ati avut?
IOANA_V



#1059 BARBULESCU AMALIA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 09 September 2007 - 01:20 PM

Da toate problemele la control au fost la fel, numai ca puteau sa publice si in carte niste exemple. Cum ati facut la problema cu TVA de rambursat sau la cea cu terenul cedat unei fundatii? Ar fi pacat sa ne fi descurcat la restul si sa picam din cauza unei materii pe care nici ei nu au considerat-o importanta avand in vedere numarul de grile si probleme alocate in carte.Da toate problemele la control au fost la fel, numai ca puteau sa publice si in carte niste exemple. Cum ati facut la problema cu TVA de rambursat sau la cea cu terenul cedat unei fundatii? Ar fi pacat sa ne fi descurcat la restul si sa picam din cauza unei materii pe care nici ei nu au considerat-o importanta avand in vedere numarul de grile si probleme alocate in carte.
AMALIA BARBULESCU



#1060 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 September 2007 - 01:23 PM

Are cineva ponderile pentru varianta 3 de sambata?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 September 2007 - 01:27 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL