Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


achizitie auto


97 replies to this topic

#21 eliza2580

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2007 - 02:18 PM

View Postdana dima, on Oct 23 2006, 09:22 PM, said:

View Postniki, on Oct 23 2006, 04:28 PM, said:

amortizare accelerata nu pot folosi?
se poate folosi in cazul in care demonstrezi ca autoturismul cumparat aduce venituri societatii

Lucrez la o firma de transport marfa si toate mijloacele de transport achizitionate din 2004 sunt amortizate accelerat.
Deci mijloacele de transport aduc venituri societatii.
Imi poate spune cineva in ce baza se poate utiliza amortizarea accelerata la mijl de transport?



#22 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 12 January 2008 - 12:13 PM

Va rog sa-mi spuneti urgent daca am cumparat un auto nou din germania de la o firma neplatitoare de TVA , cum procedez?
Sunt obligata sa platesc TVA aferent in Romania ? Cum completez declaratia 300?
Daca stiti va rog raspuns , trebuie sa inchid anul 2007!
Va multumesc

TM



#23 Florin_fmf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2008 - 03:15 AM

salut am si eu o problema legata de achizitia unei masini noi din ue (Germania) pe firma.
momentan din cate am reusit sa aflu pana acum pentru achizitia masinii din ue nu platesc tva acolo si trebuie platit ulterior la noi in tara intrebarea este la cat timp de la achizitie si mai am o nelamurire legata de plata catre dealer din germania adica cum va fi efectuata.presupun ca prin OP sau daca stie cineva alta modalitate



#24 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 January 2008 - 10:26 AM

Firma la care lucrez este SA. Se poate achizitiona un mijloc fix de la o persoana fizica?
Ce formalitati trebuie facute?
Va multumesc pt ajutor!



#25 snezro

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 January 2008 - 10:28 AM

View Postserbanrodica, on Jan 24 2008, 12:26 PM, said:

Firma la care lucrez este SA. Se poate achizitiona un mijloc fix de la o persoana fizica?
Ce formalitati trebuie facute?
Va multumesc pt ajutor!

contractul de vanzare cumparare de la persoane fizice



#26 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 24 January 2008 - 10:57 AM

View Postsnezro, on Jan 24 2008, 10:28 AM, said:

View Postserbanrodica, on Jan 24 2008, 12:26 PM, said:

Firma la care lucrez este SA. Se poate achizitiona un mijloc fix de la o persoana fizica?
Ce formalitati trebuie facute?
Va multumesc pt ajutor!

contractul de vanzare cumparare de la persoane fizice
Nu prea cred ca se poate cumpara de la persoane fizice mijloace fixe si nu prea cred ca un contract de vanzare-cumparare e document contabil. Eu cred ca factura atesta schimbarea proprietarului, dar persoanele fizice nu emit facturi. Fara stabilirea pretului de catre un evaluator autorizat s-ar putea face o tranzactie dubioasa. De exemplu o firma poate sa cumpere de la patron (sau o ruda a acestuia) un calculator la pretul de 100.000 RON. Vanzatorul s-ar aranja prin asta. Ce mai conteaza cat pierde firma? Se poate face alta. Si ce impozit plateste persoana fizica?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#27 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 07 April 2008 - 02:15 PM

Buna ziua!

Sper sa fi incadrat bine in forum acest topic.

Am putina nevoie de ajutorul vostru, daca se poate: am o firma, in care suntem 2 asociati, eu si mama mea. Am cumparat o masina din SUA, pe persoana fizica (pe numele meu). Din cauza unor probleme aparute intre timp, ma vad nevoit sa vand masina. Nu cred ca voi avea prea mari sanse de izbanda sa o vand de pe P.F., deoarece are o valoare destul de mare (cca. 55 de mii de euro) si clientul vrea factura pt o eventuala cumparare pe firma.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele (in cazul in care nu gasesc sa o dau altei PF, fara factura):

1. Cum pot face vanzarea catre firma pe care o detin in conditiile unei sume cat mai mici posibile, pt ca apoi sa o vand cu factura? (am in vedere ca nu voi avea TVA de recuperat, ci decat de platit catre stat, la revanzarea masinii)
2. Va trebui facuta o evaluare atestata a masinii pentru a stabili pretul de vanzare?
3. Exista alta posibilitate in-afara vanzarii de a transfera dreptul de proprietate de pe PF pe firma, si a putea vinde masina pe urma?

Multumesc anticipat.

Laurentiu.

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 07 April 2008 - 02:20 PM




#28 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 07 April 2008 - 02:59 PM

Se incheie contract de vanzare-cumparare intre tine ( pf) si societatea care va cumpara masina.Atat.



#29 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 07 April 2008 - 03:09 PM

Ok, dar pretul? Cum il stabilesc in asa fel incat sa fie foarte mic si sa nu ma ia autoritatile la trei pazeste?



#30 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 14 April 2008 - 08:37 AM

View PostZzuper, on Apr 7 2008, 04:09 PM, said:

Ok, dar pretul? Cum il stabilesc in asa fel incat sa fie foarte mic si sa nu ma ia autoritatile la trei pazeste?

Nu stiu daca e in avantajul tau sa vinzi masina catre firma proprie la pret mic si apoi catre cumparatorul final la pretul real, pentru ca in felul acesta firma ta obtine profit pe operatiune si implicit ai de plata la stat impozit pe profit.

In plus, daca vinzi ca PJ catre cumparatorul final, va trebui sa-i pui si TVA. Deci el va plati cu 19% in plus . Nu cred ca esti tu dispus(a) sa suporti tu TVA-ul. Adica daca pretul de 55000 ar fi pretul cu TVA inclus, tu ai incasa practic numai 46218. Daca faceti contract de vanzare cumparare la notar, chiar ca se inlatura orice dubiu si crede-ma ca el va fi complet in regula. Contractul va tine loc de factura. Ceea ce nu stiu sa-ti spun cu certitudine este daca trebuie sa faca retinere la sursa in momentul in care iti plateste tie ca persoana fizica. De regula, la achizitiile de la pers fizice, cumparatorul este obligat sa retina 16% impozitul pe venit din valoarea tranzactiei si sa o vireze la stat. Daca contractul se face prin notar, posibil ca operatiunea aceasta sa o faca el. Deci tu ca PF , indiferent carei firme vinzi, tot trebuie sa ti se faca retinerea asta, si daca vinzi catre firma ta ori catre cumparatorul final. Eu as zice sa insisiti totusi sa cumpere de la tine ca PF. Pledeaza pe faptul ca daca i-ai vinde ca PJ ar trebui sa mai pui TVA-ul peste pretul de vanzare. Asa cum la tine ca firma ar fi OK sa cumperi de la persoana fizica, la fel ar trebui sa fie si la el.

Rog colegii sa confirme daca la vanzarea de autoturism de catre PF se face retinere la sursa sau nu. Sincer am avut achizitii de la pf numai de terenuri si de cherestea, si la ambele se facea retinere la sursa.

Pretul de vanzare, daca vinzi ca PF, poate fi oricat, nu te ia nimeni la rost. Ca PJ nu poate fi mai mic, de regula) decat valoarea reala (adica valoarea de achizitie minus amortizarea pana la data vanzarii), insa ca PF nu e cazul



#31 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 14 April 2008 - 11:50 AM

Mersi pt. răspuns.

Trebuie să menționez că prin orice modalitate aș vinde mașina, că o vând de pe PF, că o vând de pe PJ, prețul ar fi același, poate mai mare cu 5 mii de euro dacă o vând de pe PJ (dar inca nu sunt sigur). De ce? Diferența de preț dacă aș vinde-o de pe PJ ar fi tocmai datorită taxelor către stat.


Câteva nelămuriri am:

Quote

De regula, la achizitiile de la pers fizice, cumparatorul este obligat sa retina 16% impozitul pe venit din valoarea tranzactiei

- Dacă firma cumpărătoare este impozitată pe profit, se mai aplică treaba cu reținerea la sursă?

Quote

Deci tu ca PF , indiferent carei firme vinzi, tot trebuie sa ti se faca retinerea asta, si daca vinzi catre firma ta ori catre cumparatorul final.

- Eu din câte stiam, ca PF care vinde mașina indiferent cui (PF sau PJ) nu plătesc nimic la stat, niciun impozit.

Quote

Pretul de vanzare, daca vinzi ca PF, poate fi oricat, nu te ia nimeni la rost.

Ok, asta mi-era clar. DAR eu intrebam daca ma iau autoritatile la rost in calitate de PJ in cazul in care cumpar de la o PF (adica de la mine) la un pret destul de mic (mai mic decat cel de pe factura eliberata mie la cumpararea autovehiculului)


Cel puțin din punctul meu de vedere, datele problemei sunt simple:

- dacă vând de pe PF, indiferent către cine (altă PF sau PJ), prețul este de 55.000 de euro.
- dacă trebuie să vând de pe PJ pentru a-i elibera clientului factură, prețul va fi între 55.000 și 60.000 de euro, în ideea de a acoperi toate dările către stat (TVA, impozit pe profit, impozit pe dividende ș.a.). E clar că din diferența de preț de 5.000 de euro pe care aș putea s-o aplic nu am cum să plătesc toate astea către stat, DAR mă gândesc că o pot cumpăra de la mine (PF) la un preț mai mic, astfel mărindu-se profitul și implicit firma să aibă de unde să dea banii către stat.



#32 Stefania26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Arad

Postat 17 April 2008 - 02:11 PM

Imi puteti spune cum inreg cumpararea unui camion din anul 2000 cu avans de 5000 euro,restul pana la 20000 euro plata in rate pe 6 luni cu bilet la ordin?

Aceasta postare a fost editata de Stefania26: 17 April 2008 - 02:12 PM




#33 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2008 - 03:40 PM

2133=404 25000 EUR
404=5121 5000 EUR
404=405 3.333,33 lunile 1-5
404=405 3.333,35 luna 6

665=405 dif nefavorabile de curs valutar
405=765 dif fav. de curs valutar
se efectueaza la inchiderea exercitiului financiar

405=5121 plata efectiva cu bilet la ordin

amortizarea liniara

2813=2133 cu valoarea amortizarii lunare
6811=2813
lilly



#34 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 23 April 2008 - 05:51 PM

Daca o firma achizitioneaza o masina de la o PF, cine nu are cum sa emita factura, este corecta inregistrarea (?): 213 = 462

Multumesc!



#35 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 24 April 2008 - 06:57 AM

Normal ca daca nu ai factura, in locul contului 404 se utilizeaza contul 462.



#36 jsmith1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 May 2008 - 12:19 AM

As dori ca SRL-ul pe care il detin sa achizitioneze un autoturism folosit (an fab 2001 ) de la un membru al familiei . Cum calculez pretul maxim la care se poate face cumpararea ?


Multumesc anticipat



#37 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 08 June 2008 - 01:20 PM

Am auzit ca acum se practica cumpararea masinilor din UE pe firma, multi isi deschid firme special pentru asta. Daca o iei pe pers fizica cei de acolo iti vand la valoare cu tva, il baga in pret.
O ia sa zicem cu 10000 euro de acolo , se face taxare inversa (o ia cu 10000 in loc de 11600 parca 16% e tvaul in Germania s-ar putea sa ma insel) si o vand cu factura la valoare foarte mica, (in realitate ia 12000 euro pe ea), cu 3000 fara tva.
Eu nu inteleg ce au de castigat?
Da obtin 2000 diferenta intre 10000 pret de intrare si cel de vanzare real, care nu e declarat,... dar plateste tva la 3000 adica 570 roni, plateste impozit pentru ca diferenta dintre pretul de vanzare si valoarea ramasa neamortizata este chelt nedeductibila nu e amortizata deloc daca o vinde imediat)= 7000*16%= 1120 daca firma ar avea profit..... daca e pe pierdere pr impozabil= ven-chelt+chelt nedeductibile= 3000-10000+7000=0 impozit 0. Dar o firma mai mult de 5 ani nu poate sa aiba pierdere, sau o inchid? dar la un control cred ca e suspect.....
Nu stiu m-a intrebat cineva daca e mai avanatajos sa iei si sa vinzi masinile prin firma sau ca pers fizica?
Ce metode ar fi si avantajoase si legale in acelasi timp?
denisa



#38 ContaRes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 June 2008 - 09:08 AM

Sunt o societate comerciala, si am achizitionat un mijloc de transport (autoturism) cu durata normala de functionare expirata iar costul de achizitie este sub limita de 1800 ron stabilita de guvern prin HG. Cum se inregistreaza achizitionarea acestui autoturism? Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 02:26 PM




#39 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 26 June 2008 - 11:12 AM

Poti sa-l treci direct ca obiect de inventar iar in aceeasi luna il si dai in consum,faci un nir si un bon de consum ptr el



#40 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 04:31 PM

Obiect de inventar.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL