Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


tichete cadou - marketing si/sau cadouri pt salariati

95 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 12:19 PM

multumiiiiiiim, vivi :lostit (13):

si scuze, din cauza grabei am scris gresit "trimite-l si mie", vroiam sa zic "trimite-mi-l si mie" :thumbup: acum am vazut, in mesajul citat ...



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 12:30 PM

Vezi postareapcm168, la Dec 13 2007, 05:58 PM, a spus:

am intrebat azi la Finante si mi s-a raspuns ca tichetele cadou , daca vreau sa dau tuturor salariatilor, sunt deductibile in limita a 2%, nu sunt considerate venituri de natura salariala si se impoziteaza!(cf.L193/2006 + normelor de aplicare).


Vezi postareaanaderol, la Dec 18 2007, 01:33 PM, a spus:

Cei de la Finante spun ca tichetele cadou oferite angajatilor sunt considerate avantaje in natura.....si se plateste tot...

na, drace !!!!

pe cine sa crezi din cele 2 "Finante" ?? nu vb de voi, dragilor - pcm168 si anaderol ci de rasp. lor .
nici astia de la finante nu au o viziune unitara, clara asupra acestei probleme :lostit (13): de ce nu ma mai mir, oare ??




#63 lullaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 19 December 2007 - 10:27 PM

daca societatea stabileste prin hotararie AGA emiterea de tichete cadou ca si eveniment aniversar...sau altceva....pe post de reclama si publicitate...tichete pe care le ofera angajatilor...se considera deductibile 100%....
In plus...eu inteleg ca tichetele cadou se impoziteaza doar cu 16% fara contributii la cas, cass...etc...va rog corectati-ma...sunt tanara si fara experienta...:D



#64 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 19 December 2007 - 10:51 PM

Incerc sa atasez.
Trebuie sa-l adaptati in functie de activitatea voastra.
Alegeti un produs sau un serviciu , urmati planul si dezvoltati.
Daca mai aveti rabdare sa termin planul meu cam 2 ,3 zile o sa atasez o varianta mai simpla.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de vrinceanu: 19 December 2007 - 10:54 PM

vivi



#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 11:26 PM

MULTUMIM CA NU NE-AI UITAT :thumbup: :lnr (21):

eu-una, astept si var mai simpla :lostit (13): :biggrin:



#66 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 09:29 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 19 2007, 11:26 PM, a spus:

MULTUMIM CA NU NE-AI UITAT :thumbup: :lnr (21):

eu-una, astept si var mai simpla :lostit (13): :biggrin:
si eu astept varianta simpla, sunt 49 de pagini ............



#67 cristinapitica77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 December 2007 - 12:08 PM

Vezi postareaclauditza01, la Dec 19 2006, 01:59 PM, a spus:

Stie cineva daca scrie undeva in lege ca 2,5 din fondul de salarii, acordat sub forma de prima de sarbatori sunt cheltuieli deductibile fiscal? Am inteles ca asa scrie in codul fiscal dar eu inca nu am gasit asa ceva. Ste cineva ceva?
Multumesc pt. ajutor!


In codul fiscal la cheltuieli, titlul II impozit pe profit, cap II calcul imp profit, art.21 cheltuieli

"c) cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati sau unitati aflate in administrarea contribuabililor; gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. in cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;



#68 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 06 January 2008 - 07:22 PM

In aceasta problema ca si in altele de altfel cred ca legiuitorul sufera de o oarece lipsa de logica.
Operatiunea de acordare a unor cadouri(in bani sau natura) de catre angajator angajatilor sai implica reglementarea fiscala a doua aspecte. Primul se refera la modul in care cheltuiala pe care o efectueaza angajatorul este privita din punctul de vedere al fiscalitatii impozitului pe profit. Al doilea aspect se refera la modul in care venitul pe care il realizeaza angajatul este privit din punctul de verere al fiscalitatii impozitului pe venit. In cazul in care se acorda niste bonuri de valoare(tichete cadou) intervine implicit si legislatia referitoare la tiparirea si folosiera acestor cupoane.
Luate pe rand lucrurile arata astfel:
Acordarea de cadouri de catre angajator angajatilor este reglementata de art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal, unde se arata clar ca in cadrul limitei privind cheltuielile sociale de 2% aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului se pot deduce "cadourile in bani sau in natura acordate salariatilor". Prin urmare daca este sa privim acest text de lege putem concluziona cu usurinta ca aceste cadouri acordate in cadrul acestei limite nu sunt cheltuieli cu salariile ci sunt cheltuieli sociale, distinct reglementate de legiuitor. Este de la sine inteles ca cheltuielile sociale nu pot fi in acelasi timp cheltuiel salariale de vreme ce cheltuielile salariale reprezinta o contrapartida oferita de angajator angajatului pentru o prestatie efectuata de acesta din urma, pe cand cadoul sau cheltuiala sociala nu reprezinta o contrapartida a unei prestatii ci un gest de bunavointa al angajatorului fata de angajatii sai.
Cu toate acestea, in conditiile in care conform art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal aceste cadouri acordate salariatilor nu reprezinta cheltuieli salariale ci cheltuieli sociale, in conformitate cu prevederile art. 55 alin. 4 lit. a din Codul fiscal, cadourile oferite de angajator angajatilor sai nu fac parte din tipurile de venituri ce sunt expres reglementate ca nefacand parte din veniturile de natura salariala. In aceste conditii tichetele cadou pot fi cu usurinta incadrate in prevederile art. 55 alin 2 lit. k din Codul fiscal care arata ca reprezinta venituri de natura salariala "orice alte sume sau avantaje de natură salarială ori asimilate salariilor. ".
Astfel dupa cum se arata mai sus prevederile legale incadreaza aceeasi operatiune in doua categorii distincte cu regimuri impozabile separate. Daca acordarea de cadouri nu este scutita (in limitele legale) de la plata impozitului pe veniturile din salarii atunci rezulta ca acordarea unui asemenea cadou reprezinta plata unui venit salarial, or in aceste conditii incadrarea in art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal este imposibila deoarece cheltuielile salariale ale angajatorului nu pot si nu sunt limitate in nici un fel de lege.
Un caz unitar reglementat este cel al cadourilor acordate copiilor minori ai angajatilor deoarece cu toate ca aceste cadouri cunosc o dubla limitare(cheltuieli sociale pentru societate, valoare de 150 RON/angajat) ele sunt incadrate unitar in cheltuieli sociale si nu cheltuieli salariale si prin urmare nu sunt impozitate in limitele legale.

Cu toate acestea ar mai fi o prevedere interesanta respectiv cea de la art. 42 din Codul fiscal ce reglementeaza cadrul general al veniturilor neimpozabile, respectiv lit. e ce arata ca sunt venituri neimpozabile "contravaloarea cupoanelor ce reprezintă bonuri de valoare care se acordă cu titlu gratuit persoanelor fizice conform dispozițiilor legale în vigoare". Dispozitii legale in vigoare ce ar putea fi si:
Art. 1 din Legea 193/2006 ce arata ca tichetele cadou reprezinta "bilete de valoare". Implicit acestea fiind cadou e clar ca se acorda gratuit. Conform art. 2 din acelasi act normativ tichetele cadou se pot utiliza pentru cheltuieli sociale(adica cadouri acordate angajatilor conform art. 21 alin. 3 lit. c din Codul fiscal).



#69 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 12 January 2008 - 12:52 PM

Pana la urma trebuie sa inteleg ca si tichetele folosite pt campanii de marketing sau pt protocol tb impozitate?



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 07:44 PM

nicidecum. :lostit (13):



#71 monikg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 10 April 2008 - 02:33 PM

Am si eu o intrebare "de sezon". Daca am doi angajati sot si sotie si au doi copii ce suma se poate acorda ca si cadou de Paste pentru copiii minori? 150 pentru fiecare sot sau 300 de fiecare sot (150 pentru fiecare copil) :pullhair: deci 600 in total. Este o intrebare serioasa, nu o gluma. Multumesc.



#72 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 April 2008 - 03:08 PM

Vezi postareamonikg, la Apr 10 2008, 02:33 PM, a spus:

Am si eu o intrebare "de sezon". Daca am doi angajati sot si sotie si au doi copii ce suma se poate acorda ca si cadou de Paste pentru copiii minori? 150 pentru fiecare sot sau 300 de fiecare sot (150 pentru fiecare copil) :pullhair: deci 600 in total. Este o intrebare serioasa, nu o gluma. Multumesc.
"Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei."
"81. Plafonul stabilit pentru cadourile oferite de angajatori copiilor minori ai angajaților cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și pentru cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie se aplică atât darurilor constând în bunuri, cât și celor în bani, în cazul tuturor angajatorilor de forță de muncă."

Desi textul nu e clar la firma unde lucrez (o firma auditata) se considera ca e vorba de fiecare angajat (nu de fiecare copil).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#73 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2008 - 09:05 AM

Se pare ca d-lui Vosganian ii cam stau in gat aceste tichete cadou, si se pregateste sa ne faca un cadou de Pasti.
Se intentioneaza eliminarea facilitatiilor fiscale legate de tichetele cadou.
Dragos



#74 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 11 April 2008 - 09:40 AM

S-au eliminat tichete cadou la institutiile publice;actul normativ a fost publicat in monitorul de ieri.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#75 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 18 April 2008 - 02:33 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 16 2008, 08:44 PM, a spus:

nicidecum. :pullhair:
Si totusi, citez din NM ale CF:
"152. În aplicarea art. 78 alin. (2) din Codul fiscal, în această categorie (adica la alte venituri) se
includ, de exemplu, următoarele venituri realizate de persoanele fizice:
....
- tichetele cadou acordate persoanelor fizice în afara unei relații
generatoare de venituri din salarii;
--- "
Din care eu inteleg ca ar trebui sa impozitam cu 16% (stopaj la sursa) orice tichet cadou oferit unei alte pers fizice in afara de salariati. Adica si tichetele pt promovare si marketing si cele pt protocol. Daca ar fi oferite unor persoane juridice, atinci ar trebui sa se inregistreze in contabilitate (nu cred ca e cazul sau ca cineva vrea sa se complice cu asa ceva).



#76 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 01 May 2008 - 09:21 AM

aceste cadouri...la valoarea de cumparare cu tva sau...valoarea lor contabila...sefa mea a cumparat o trambulina pe firma...aproximativ 130 lei fara tva...valoare de intrare in contabilitate si...159 valoare factura cu tva...asta ce inseamna...cat consider ca valoreaza cadoul oferit de Paste...130 - cu atat figureaza in conta sau....159 - valoare factura, din care 150 deductibil si 9 nedeductibil????? Plssss...poate e absurda intrebarea asta...dar...eu, practic dau pe cheltuiala cu cadouri (6458 - ch sociale) doar 130...cat se considera ca valoreaza cadoul? ...desi eu am platit 159 lei pe el....

nimeni???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 04:03 PM




#77 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 May 2008 - 01:12 PM

ce legatura are trambulina cu tichetele cadou? asta e 1 la mana.
2. pai daca ai cheltuiala si TVA, at de ce mai intrebi ce suma treci pe cheltuieli???
3. dc sa treci trambulina pe ch sociale? ce legatura are? ce fel de firma sunteti? in ce scop a fost achizitionata trambulina?



#78 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 05 May 2008 - 10:40 PM

de acord cu andreea :thumbup: .
hai sa gandim un pic, macar noi.... daca sunt unii dintre noi care nu gandesc situatiile respective mai in esentza. nu e de ajuns sa achizitionezi pe firma ( faci factura si gata ) un obiect si apoi sa-l faci cadou sa zicem....
gandeste situatia si impuneti punctul de vedere daca vezi ca nu este ok, cu argumente bineinteles.

succes!



#79 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 May 2008 - 01:19 PM

Vezi postareaandreea, la May 5 2008, 02:12 PM, a spus:

ce legatura are trambulina cu tichetele cadou? asta e 1 la mana.
2. pai daca ai cheltuiala si TVA, at de ce mai intrebi ce suma treci pe cheltuieli???
3. dc sa treci trambulina pe ch sociale? ce legatura are? ce fel de firma sunteti? in ce scop a fost achizitionata trambulina?


In afara de tichete, ati mai auzit si de notiunea de "cadouri pentru copiii angajatilor"????????? Trambulina e un cadou, ce-i asa greu de intels?????



#80 Guest_light_ocean_*

  • Guests

Postat 06 May 2008 - 01:40 PM

noi am auzit de cadouri pt copii angajatorilor, nu asta e problema.
ci faptul ca ai aplicat la sectiunea tichete cadou, dar cred ca din greseala.

nu ai treaba cu tva-ul, treci direct pe chelt cu protocol " cadoul " sau chelt sociale , depinde cum o gandesti cu situatia.

% = 401_ valoare facturii ( in cazul tau 159lei)
6458 cu valoarea trambulinei

4426 cu cota tva 19%

aceasta e nota contabila

succes!

Aceasta postare a fost editata de light_ocean: 06 May 2008 - 01:41 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL