Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fise fiscale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


fise fiscale

180 replies to this topic

#101 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 26 January 2009 - 07:31 AM

Cred ca e vorba de pensia facultativa, pe care da, o incluzi in venitul brut al salariatului si apoi o treci in coloana 3, la alte deduceri, in limita deductibilitatii. Nu stiu ce ai facut in statele de plata trecand-o la ,,alte retineri'', adica trebuia scazuta din baza impozabila in limita a 200euro/an si cred ca mai bine o treceai in rubrica (daca ai in program) ,,cotizatie sindicala''.
%%%




***



#102 Amelie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 January 2009 - 04:08 PM

Buna,
Am 2 situatii mai deosebite, pentru care nu am gasit raspuns.
Este vorba despre fisele fiscale de anul acesta, la care a aparut coloana "venit brut" ce trebuie completata.
1) am un angajat cu handicap accentuat pentru care nu am retinut impozit conform legii
2) am cateva angajate care au avut concediu de maternitate in 2008 , pentru care nu am retinut impozit conform legii
Intrebarea este ce trec la "venit brut", trec sumele respective (la conc.maternitate ar insemna suma de la FNUASS) care apar in stat plata sau trec zero ?
Multumesc,




#103 bogde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 February 2009 - 09:57 AM

Sunt in situatia in care un angajat a platit din buzunar pensia facultativa (NU i s-a retinut pe stat si NU i-a fost virata de catre unitate). Trebuie sa includ sumele respective in fisa fiscala la "alte deduceri" sau nu? Daca da, pe ce baza? Am "Actul individual de aderare" la fondul de pensii respectiv in care este mentionata valoarea contributiei lunare.

Multumesc!



#104 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 03 February 2009 - 11:31 AM

Deci, in principiu, pe actul de aderare este rubrica in care angajatorul a luat la cunostinta faptul ca salariatul participa la un fond de pensii facultative (exista semnatura angajatorului la tine?), act in baza caruia acesta este obligat sa vireze acelui fond suma respectiva, prin retinerea pensiei facultative de la salariat, pe statul de plata si acordarea deducerii pentru limita de 200eur/an 2008, odata cu calcularea drepturilor salariale.
%%%




***



#105 ams

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 February 2009 - 02:32 PM

am si eu nelamuriri legate de intocmirea acestora si va rog sa ma ajutati:
- pentru un angajat care este incadrat cu contract de munca pe o durata de 2 ore/zi ce fel de fisa trebuie sa completaz? tip 1 sau tip2?
- cat este deducerea la 2ore/zi si salariu de incadrare 250 ?
- daca are copil in intretinere completez campul cu cnp-ul copilului?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 February 2009 - 05:42 PM




#106 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 February 2009 - 03:34 PM

La intrebarea aceasta s-a raspuns de nu stiu cate ori dar ...

1. Nu conteaza care ore lucreaza ci daca este functia de baza (adica nu este angajat altundeva sau a declarat ca aici este functia lui de baza). Deci daca e functia de baza se copleteaza la fisa fiscala tipul 1 daca nu tupul 2.
2. Daca este functia de baza primeste deducerea personala completa indiferent de nr. de ore adica 250 ( sau mai mica in functie de cat este baza de calcul adica daca este mai mare de 1000 si cu cat)
3. Daca are copil (in intretinerea lui si nu al sotiei sau sotului) si este functia de baza se adauga 100 ( care de asemea se reduce daca baza de calul este mai mare de 1000)

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 February 2009 - 05:43 PM




#107 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 February 2009 - 03:51 PM

Vezi postareaams, la Feb 3 2009, 02:32 PM, a spus:

am si eu nelamuriri legate de intocmirea acestora si va rog sa ma ajutati:
- pentru un angajat care este incadrat cu cantract de munca pe o durata de 2 ore/zi ce fel de fisa trebuie sa completaz? tip 1 sau tip2?
- cat este deducerea la 2ore/zi si salariu de incadrare 250 ?
- daca are copil in intretinere completez campul cu cnp-ul copilului?
Daca angajatul are functia de baza la societatea in cauza se completeaza FF1. Deducerea personala de baza se acorda in functie de venitul brut realizat, nr.de persoane in intretinere, indiferent de nr.de ore din ct.indiv.de munca si se acorda numai la functia de baza. Deci, daca acolo este functia de baza la un salar de incadrare de 250 lei deducerea este de 250 lei fara persoane in intretinere si 350 lei cu un copil in intretinere, iar pt.copil se completeaza CNP-ul.

Scuze, se pare ca am raspuns deodata!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 February 2009 - 03:32 PM

Dana




#108 bogde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 February 2009 - 08:01 AM

Multumesc pentru raspuns. Vreau sa mentionez ca eu sunt programator si ma ocup de partea tehnica a generarii fiselor fiscale, motiv pentru care am asteptat ca cei de la contabilitate sa gaseasca o solutie (pe care nu o am pana acum). Din cate inteleg angajatul a incheiat actul de aderare (fondul de pensii facultative BCR Prudent) si a platit personal contributia incepand cu septembrie 2008, neglijand sa aduca actul de aderare la unitate. Pe actul de aderare este trecuta denumirea si datele de identificare ale angajatorului precum si valoarea contributiei lunare suportate de angajat (35 lei) si de catre angajator (0 lei). Nu este nicio rubrica in care angajatorul sa confirme ca a luat la cunostinta de participarea angajatului la acest fond. In plus, angajatorul chiar nu a fost anuntat pana zilele trecute si nici nu a retinut/virat contributia in numele angajatului (acesta platind personal).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 02:43 PM
citare mesaja anterior




#109 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2009 - 11:32 AM

am si eu o intrebare
sunt angajat de 3 ani la o societate comerciala, si zilele astea m-am dus la adm fin publice sa-mi scot fisa fiscala (necesara pt un credit)
distinsa doamna de la ghiseul finantelor mi-a spus ca nu am fisa depusa.. si am si revenit cu fisa de la contabila, sa-i arat ca am de fapt.. eventual sa-mi puna o stampila si sa scape de mine.. nu nu si iar nu
incerc acum sa fac rost de borderoul care se elibereaza la depunerea fiselor fiscale, sa il arat la finante, sa vad ce mai are de zis atunci.. intre timp contabila spune ca nu gaseste borderoul

ce pot face, ca fara fisa fiscala eliberata de adm fin publice nu pot completa dosarul.. (nu accepta nici cartea de munca in schimbul fisei fiscale)
eventual unde pot face o sesizare ca nu mi-a fost depusa fisa ?

va multumesc



#110 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 12:04 PM

Draga Florin, fisele fiscale au termen de depunere ultima zi, inclusiv, a lunii februarie a anului curent pentru anul fiscal expirat.
Asa ca... mai asteapta. Doamna de contabilitate nu are voie sa rataceasca borderoul. El este dovada ei ca l-a depus, altfel poate sa suporte amenda, asa ca nu mai crede ca nu-l gaseste... pur si simplu NU le-a depus.
Dar parca era vorba ca pt. banca ne trebuie doar fisa fiscala pe care am primit-o de la serviciu, nu cea trecuta prin filtrul administratiei... asa zicea purtatorul de cuvant al BNR... :frusty: Ne-au promis ca nu ne pun pe drumuri... si uite ce fac din noi...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 February 2009 - 07:32 PM




#111 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2009 - 12:17 PM

fisa pe 2007 am cerut-o de la stimabila, stiu ca 2008 "e in lucru"
unde pot face o sesizare in sensul asta ? chiar m-am plictisit de atata umblat si sa fiu tratat ca pe un fraier.. daca nu vor sa-mi arate mie borderoul, sa il arate la un control



#112 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 12:24 PM

Vezi postareamflorin, la Feb 13 2009, 12:17 PM, a spus:

fisa pe 2007 am cerut-o de la stimabila, stiu ca 2008 "e in lucru"
unde pot face o sesizare in sensul asta ? chiar m-am plictisit de atata umblat si sa fiu tratat ca pe un fraier.. daca nu vor sa-mi arate mie borderoul, sa il arate la un control
Citind pe pagina 2, vad ca nu prea se dau amenzi pt. nedepunere... asa ca s-ar putea sa dureze ceva chiar daca faci plangere...
Oricum tipa e o nesimtita... mai ales ca spune ca nu gaseste borderoul, putea sa spuna cinstit ca nu a facut treaba asta...
Eu zic asa: spune-i sa-l depuna ca ai auzit si tu ca nu se dau amenzi daca il depune mai tarziu... vezi ce zice... Te poti duce si la patron sau director general, daca nu ti-o da minicinoasa.
Mai apoi plangere nu stiu unde poti face; cred ca la administratia financiara, la director ceva... ca aia mici nu fac nimic... Oricum macar poti sa intrebi la ei unde poti face plangere. Daca tot o faci, vezi sa fie scrisa, si sa ai si numar de inregistrare de la registratura.
Spune-mi si mie ce ai facut cu nesimtitii. Stiu cum e sa fii luat de fraier, si cat te poate enerva chestia asta.
Succes.



#113 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2009 - 12:48 PM

"aia mici de la finante" - adica tanti aia plictisita de la ghiseu habar nu are de legislatie, ca am intrebat-o..
in legatura cu plangerea mea care va fi solutionata in cateva saptamani bune, si care mai mult ca probabil va avea o solutionare de genul "fisa dvs nu a fost depusa.. nu va putem oferi deci copie.." - mai bine lipsa
n-am cum sa-i fortez sa depuna, dar chiar acum imi fac bagajelul si plec acasa, revin cand se solutioneaza problema.. asta sigur o sa-i puna in miscare

"Dar parca era vorba ca pt. banca ne trebuie doar fisa fiscala pe care am primit-o de la serviciu, nu cea trecuta prin filtrul administratiei... asa zicea purtatorul de cuvant al BNR... sad.gif Ne-au promis ca nu ne pun pe drumuri... si uite ce fac din noi..." - e ceva document in sensul asta ? sa ma duc peste cei de la banca ? sau doar dadea un interviu purtatorul de cuvant ?

mersi mult de raspunsuri



#114 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 12:54 PM

Da, era vorba de un interviu... la inceputul crizei creditelor...
Dar te rog frumos sa intrebi mai bine la banca... " Domnule, sigur imi trebuie fisa de la administratie? sau este de ajuns fisa fiscala semnata de angajator si stampilata? Ca practic este acelasi lucru, daca angajatorul a semnat ca asta e situatia...
Pune-le intrebarea clar alora de la banca.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 February 2009 - 07:33 PM




#115 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2009 - 01:09 PM

am facut deja asta; diferenta intre fisa eliberata de angajator si cea de la finante consta in stampila
obtinusem "derogare" de la banca sa prezint in schimb copie de pe cartea de munca, dar dosarul a trecut doar de sucursala, nu si de biroul central

traiasca birocratia ;)



#116 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 01:19 PM

Of, of, of...
Oricum, daca te duci la alta banca , ti se poate cere la fel, asa ca tot va trebui sa faci rost de fisa asta fiscala. :frusty:



#117 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2009 - 02:02 PM

exact
zilele astea ma ocup cu verificari si la restul de cotizatii catre mandrele noastre institutii sa vedem daca-i totul in regula



#118 gradinita175

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 13 February 2009 - 03:47 PM

Vezi postareamflorin, la Feb 13 2009, 02:02 PM, a spus:

exact
zilele astea ma ocup cu verificari si la restul de cotizatii catre mandrele noastre institutii sa vedem daca-i totul in regula

O parte din vina o ai si tu. Angajatul trebuie sa se intereseze de documentele importante pt. el. La mine in institutie dau fiecarui angajat un exemplar din fisa fiscala imediat dupa ce depun borderoul la Administratie. In mod normal angajatul ar trebui sa ceara fisa daca angajatorul nu o da. Scrie clar in legislatie: fisele se emit pe hartie in 2 exemplare : 1 se arhiveaza la angajator si 1 se inmaneaza angajatului.
Oricum cred ca fisa din 2007 nu te ajuta prea mult. Salariile erau altele.
Mai astepti 2 saptamani (daca nu este foarte urgenta problema) si iei fisa pe 2008 - salarii mai mari. Nu mai are cum s-o dea la intors. Asa vezi daca a platit sau nu impozitul. Esti sigur ca ai toate contributiile platite?



#119 mflorin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2009 - 03:53 PM

cred ca nu ai inteles.. fisa fiscala de la angajator am, dar e nula pt banca
fisa fiscala o cer doar pt dovada platii impozitelor, si ii intereseaza doar fisa din anul precent
valoarea salariului net este atestata de clasica adeverinta.. nu ma incalzeste cu nimic ce scrie pe fisa aia



#120 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2009 - 07:46 PM

Vezi postareaLiliana, la Feb 13 2009, 12:24 PM, a spus:

Oricum tipa e o nesimtita... [...]Eu zic asa: [...]Te poti duce si la patron sau director general, daca nu ti-o da minicinoasa.
Mai apoi plangere nu stiu unde poti face; cred ca la administratia financiara, la director ceva... ca aia mici nu fac nimic... [...]Spune-mi si mie ce ai facut cu nesimtitii. Stiu cum e sa fii luat de fraier, si cat te poate enerva chestia asta.
Draga Liliana, te rog sa fii mai atenta la limbajul de acest gen intrucat aici, in forum, exista un Regulament care interzice astfel de manifestari. Mai punem la socoteala si faptul ca persoana acuzata nu este "prezenta" la dialog si nu se cade sa-i pui astfel de etichete in conditiile in care nici macar nu cunosti persoana respectiva.
Multumesc pt. intelegere.
Numai bine.
Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL