Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#161 mauricia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2009 - 12:01 PM

buna,
va rog frumos daca puteti sa ma ajutati, as vrea sa stiu daca in cazul in care firma la care urmeaza sa figurez ca administrator nu are inca sediu central si as vrea sa stiu daca sunt probleme in cazul in care inchei un contract de comodat, sa inchiriez firmei o camera din locuinta mea.
As vrea sa stiu exact in ce ma bag si daca eu risc ceva.
multumesc frumos.



#162 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 06:35 PM

Te referi la "sediu social", nu central...nu este nici o problema pentru comodat. Orice firma tb sa aibe un sediu social...o adresa, chiar daca nu desfasoara activitate acolo.

Madalina



#163 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 20 April 2009 - 06:51 PM

am o problema!
tin evidenta unui depozit de materiale de constrcutii.Este la inceput si nu are spatiul lui.Isi desf activ pe un teren si intr-o cladire care apartine pers fizice,care kla randul ei nu vrea un contract inregistrat ca sa se poata deconta anumite cheltuieli ale societatii.Cum sa procedez?
Daca as face un contract de comodat.cu valoare zero(pt ca proprietarul nu vrea sa plateasca imp. pe ven. din chirii).as putea sa decontezlumina,gazul,chiria?Daca pot asa..tb sa inregistrez contractul undeva?

Va rog..poate deranjeaza daca spun ca e urgent..dar totusi poate cineva sa ma sfatuiasca ..in mod legal..



#164 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 09:04 PM

Daca se specifica in contractul de comodat ca utilitalile ( lumina , gaz, etc.) sunt suportate de firma le puteti deduce cheltuiala .
Daca facturile de utilitati sunt pe persoana fizica nu puteti deduce TVA ul ci doar cheltuiala.



#165 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 20 April 2009 - 09:28 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Apr 20 2009, 10:04 PM, a spus:

Daca se specifica in contractul de comodat ca utilitalile ( lumina , gaz, etc.) sunt suportate de firma le puteti deduce cheltuiala .
Daca facturile de utilitati sunt pe persoana fizica nu puteti deduce TVA ul ci doar cheltuiala.
mersiiii
deci sa inteleg..
ca fac un contract in care valoarea este 0 si ca se suporta utilitaile d ecatre firma care a inchiriat spatiul


buuun
am inteles...
nu stiu daca contr. ded comod.tb inregistrat sicare ebaza legala...
:sad:

Aceasta postare a fost editata de sofia1975: 20 April 2009 - 09:30 PM




#166 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 21 April 2009 - 08:35 AM

se inregistreaza la registrul comertuilui si apoi la administratia financiara de care apartine firma ca fiind punct de lucru.



#167 arlechino

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 July 2009 - 05:34 PM

Buna ziua! As vrea va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Daca 2 persoane fizice incheie un conract dde comodat avand ca obiect un apartament, acel contract trebuie inscris pe undeva? La administratia financiara, sau pe undeva? Va multumesc frumos si o seara cat mai placuta.



#168 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2009 - 09:18 AM

Comodatul inseamna o inchiriere gratuita iar fiscul nu este interesat de asa ceva. Puteti merge la notar, dar nu este obligatoriu.
Madalina



#169 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 08 July 2009 - 02:40 PM

Vezi postareaarlechino, la Jul 7 2009, 06:34 PM, a spus:

Daca 2 persoane fizice incheie un conract dde comodat avand ca obiect un apartament, acel contract trebuie inscris pe undeva? La administratia financiara, sau pe undeva?
Parerea mea:daca ai anumite cheltuieli pe care vrei sa le inregistrezi pt acel apartament inreg contr de comodat la finante....Eu asa am procedat si a fost ok la control....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2009 - 03:27 PM




#170 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2009 - 03:29 PM

Petro71, parca s-a precizat faptul ca este vb de 2 persoane fizice. Deci, despre ce cheltuieli vorbim?!
Madalina



#171 monica grancea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 July 2009 - 02:55 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare.
Vreau sa preiau un leasing la un logan de la o persoana fizica. Mentionez ca venitul meu brut este 1200 ron. Ce acte imi trebuie? Am auzit ca nu se mai face contract de leasing...in schimb am auzit ceva de contract de comodat. Ce inseamna acest lucru? Pot sa fac contract de comodat, platesc mai departe ratele si la sf leasingului, peste trei ani raman proprietar eu?
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Va multumesc



#172 monica grancea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 July 2009 - 02:56 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare.
Vreau sa preiau un leasing la un logan de la o persoana fizica. Mentionez ca venitul meu brut este 1200 ron. Ce acte imi trebuie? Am auzit ca nu se mai face contract de leasing...in schimb am auzit ceva de contract de comodat. Ce inseamna acest lucru? Pot sa fac contract de comodat, platesc mai departe ratele si la sf leasingului, peste trei ani raman proprietar eu?
Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns.
Va multumesc



#173 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 July 2009 - 04:26 PM

Nu poti sa preiei un leasing de la o persoana fizica ci doar de la o firma de leasing. Probabil vrei sa spui ca vrei sa preiei un leasing al unei persoane fizice, adica acea persoana fizica are luata masina in leasing deci plateste rate firmei de leasing, iar acum vreti sa transfertati acel contract de pe numele lui pe numele tau, platindu-i omului sumele deja achitate sau o suma convenita si apoi rate lunare firmei de leasing. Daca asta doresti, va intelegeti asupra sumei initiale pe care sa i-o dai si mergeti impreuna la firma de leasing unde are contractul de leasing si cereti transferul contractului. Daca rata lunara de leasing nu este prea mare in raport cu venitul tau lunar probabil ca o sa fie de acord. Mie mi se pare insa venitul tau brut cam mic. Poate daca prezinti garanți sa fie acceptabil.
Daca, insa, vrei sa cumperi o masina de la un om și s-o pltești în rate, e suficient sa treceti prin procedura obisnuita de vanzare a unei masini, iar plata în rate o stabiliti prin contractul de vânzare-cumpărare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#174 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 July 2009 - 08:39 PM

Contract de novatie se numeste si poti incerca la mai multe firme de leasing sa-ti faca analiza de bonitate , in general se verifica venitul persoanei ,daca poate suporta ratele.



#175 monica grancea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 July 2009 - 12:07 PM

va multumesc pt raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 September 2009 - 03:01 PM




#176 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 08 September 2009 - 12:31 PM

o parere in legatura cu comodatul de apartament/spatiu pentru sediu social (activitati de birou) intre o pf( non comerciant) si o pj (comerciant):

- presupunem ca se stipuleaza ca pj suporta utilitatile + cheltuieli curente/intretinere/reparatii: de ce sa nu fie cheltuieli deductibile?
in cel mai rau caz, din punct de vedere financiar-fiscal putem sa le punem cu titlul de venituri din inchiriere ale persoanei fizice, iar daca aceasta din
urma opteaza pentru impunerea in sistem real - ghici care e venitul net de impozitat? zero

- tva ul intr adevar nu se poate deduce conform codului fiscal.


Partea a 2-a:
care sunt documentele justificative pentru inregistrarea cheltuielilor cu utilitatile? nota de calcul, xerocopii facturi utilitati/chitanta de la asociatia de proprietari, dispozitia de plata catre casierie - lunar; iar pentru reparatii - facturi intocmite pe numele firmei.

completari, pareri, va rog...



#177 Yros...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2009 - 08:40 AM

Buna,
Sunt si eu noua pe aici si tocmai de aceea indraznesc sa va intreb si eu ceva:
Se poate incheia un contract de comodat intre 2 persoane juridice....avand ca sop un bun mobil (o masina)?
Merci frumos!



#178 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 October 2009 - 09:07 AM

nu, contractul de comodat este un contract civil, in care cel putin una dintre parti este persoana "necomerciala" fizica.
se poate incheia cu riscul de a fi reconsiderat de un control, se va plati amenda, pretul va fi impus de catre fisc cu scopul calcularii impozitului la societatea proprietar.
Bea



#179 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 November 2009 - 12:36 PM

buna
cei de la enel ne-au chemat pentru reinoirea contractului. si surpriza contractul de comodat care a fost valabil de vreo 10 ani incoace nu e valabil ca nu e inregistrat la adm. fiscala. nu stiau sa-mi spuna baza legala la cerinta lor ci "asa cerem noi". :pullhair:
deci o intrebare: contractul de comodat prin care administratorul pune la dispozitia societatii spatiul respectiv in mod gratuit trebuie inregistrat la administratia fiscala?



#180 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2009 - 12:40 PM

Sunt curios ce vor spune daca administratia nu-l inregistreaza; nici nu vad cum l-ar putea inregistra.
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL