Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#141 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 09:07 PM

Nu este nevoie sa il notarizezi. E de ajuns sa fie semnat de comodant (proprietarul) si de comodatar (tu)



#142 Ginel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 May 2008 - 03:42 PM

care este inregistrarea in contabilitate a unui ctr de inchiriere de la o persoana fizica ?
ms




#143 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 09:37 AM

exprimarea ta nu este tocmai clara, dar daca este vorba de contract de inchiriere - cu plata unei chirii - in ctb se va inregistra chiria, lunar sau cum s-a stabilit contractual.
Madalina



#144 miravi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2008 - 10:56 PM

As dori un pic mai multe detalii despre un contract de comodat intre 2 persoane juridice. Cheltuielile cu bunurile inchiriate mai sunt deductibile pentru persoana juridica proprietar (mai ales in cazul imobilelor: amortizare, intretinere, taxe si impozite)????



#145 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2008 - 08:50 AM

contractul de comodat, in opinia celor de la finante, nu este contract comercial, deci nu este valabil intre doua persoane juridice.
atentie, s-au luat amenzi pentru aceste tipuri de contracte intre doua persoane juridice(s-a considerat ca nu erau incheiate contracte).
intre persoane juridice, se incheie contracte de inchiriere.
Bea



#146 lavy-ioana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:desfasurare activitati firma

Postat 09 July 2008 - 06:28 PM

Buna ziua
As dori si eu un model de contract de comodat pentru masina si unul pentru locuinta.lavyudr@yahoo.com
Contabila care se ocupa de firma mea mi-a zis ca trebuie sa merg neaparat la notar/avocat pentru a incheia contractul de comodat...chiar este nevoie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 08:47 PM




#147 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2008 - 08:46 PM

Ioana, te rog sa faci un minim de efort si sa rasfoiesti 2-3 pagini in urma in acest topic. Cat despre inregistrarea sau nu la notar exista deja discutii pe forum.

Dragi colegi, acest forum are un Regulament care trebuie respectat. La inregistrare ati ''semnat'' de luare la cunostinta, drept pentru care urmatoarele mesaje care contin cereri pt ceva ce exista deja postat vor fi sterse fara avertizare prealabila.
Multumesc pt intelegere.
Madalina



#148 cristina30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 January 2009 - 10:19 PM

buna seara.sunt noua pe aici si am si eu o intrebare,daca se poate sa ma ajutati...in calitate de pfa vreau sa lucrez intr-un spatiu inchiriat de alte 2 pfa-uri,ce fel de contract trebuie sa fac cu persoanele care au inchiriat spatiul respectiv,sau trebuie sa fac un contract direct cu proprietarul,este valabil un contract de comodat,se poate face in conditiile in care spatiul este inchiriat de alte persoane,in acest caz cele 2 pfa?
va multumesc.....astept raspuns.o seara buna in continuare



#149 ILIALI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 22 January 2009 - 04:48 PM

va rog,puteti sa ma jutati?
daca o pers fizica face un contract de comodat cu o pers juridica pt. 8 ani,prin care pers juridica ia in folosinta o cladire,care este perioada de amortizare a cladirii?



#150 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 January 2009 - 06:42 PM

Proprietarul cladirii face amortizarea, daca este persoana juridica sau persoana fizica autorizata. Durata se gaseste intr-un nomenclator, functie de felul cladirii.
Daca proprietarul e persoana fizica (neautorizata pt.activitati comerciale), nu face nimeni amortizarea in cazul comodatului.
In caz de e chirie, alta este situatia (cand proprietarul poate face amortizari la unele modernizari pe perioada contractului).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#151 ILIALI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 22 January 2009 - 06:59 PM

proprietarul cladirii nu este persoana fizica autorizata,iar contractul de comodat este pt. 8 ani;deci soc com care ia in folosinta cladirea nu poate face amortizarea cladirii?



#152 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 January 2009 - 07:10 PM

Vezi postareaILIALI, la Jan 22 2009, 06:59 PM, a spus:

...deci soc com care ia in folosinta cladirea nu poate face amortizarea cladirii?
NU. Amortizarea inseamna recuperarea treptata a cheltuielilor facute cu achizitia cladirii, daca e folosita in scopuri comerciale. Deci doar cel care a facut cumpararea cladirii are drept de amortizare (cu exceptia chiriilor sau leasingului, care sunt exceptii).

Aceasta postare a fost editata de nopris: 22 January 2009 - 07:14 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#153 ILIALI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 22 January 2009 - 08:08 PM

acum am aflat cum e situatia:
o pers fizica este propriet unui teren;acesta cedeaza drep de fol unei soc com al carei admin este;soc com suporta toate chelt cu constructia cladirii,urmand ca dupa ce cladirea poate fi folosita in scopuri com,toate veniturile timp de 8 ani(atat este in contractul de comodat),sa revina soc com.
ce se intampla cu acele chelt cu constructia cladirii;au fost inreg in 231....

multumesc



#154 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 January 2009 - 09:25 PM

Daca cladirea a fost construita (si terminata) de firma, iar firma e proprietara (plateste impozit local pe cladire anual) atunci are dreptul la amortizarea lunara a cheltuielilor facute. Dar daca cheltuielile sunt inca in 231 inseamna ca e o imobilizare in curs de exec.(neterminata). Daca s-a terminat si receptionat lucrarea, valoarea se trece din 231 in 211 si din luna urmatoare darii in folosinta se poate face amortizarea. Durata depinde de felul si destinatia cladirii:
- 1.5.3. Constructii pentru depozitarea marfurilor [...] - 24-36 ani;
- 1.5.14. Alte constructii pentru afaceri, comert, depozitare [...] - 16-24 ani;
- 1.6.1. Cladiri de locuit, hoteluri si camine [...] 40-60 ani etc.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#155 ILIALI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 23 January 2009 - 02:33 PM

proprietarul terenului si al cladirii este administratorul,care vrea sa faca contract de comodat cu soc com prin care societatii sa ii revina toate veniturile timp de 8 ani,deoarece chelt de constructie au fost suportate de aceasta.
poate soc com sa faca amortiz cladirii?
adica 231=212 si apoi amortiz;daca da in 8 ani pt ca contr de comodat este pe aceasta perioada?


multumesc mult



#156 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 January 2009 - 05:40 PM

Nici dupa toate aceste postari nu am reusit sa inteleg a cui este acea cladire.....

A avut norpis ceva rabdare cu tine...si ti-a explicat foarte clar in ce situatie poti sau nu sa faci amortizarea...s-ar parea ca nu prea stii ce vorbesti: mai intai spui ca e cladirea administratorului si acesta vrea sa faca contract de comodat si sa cedeze spre folosinta cladirea societatii, apoi spui ca e inregistrata in 231 - de unde se intelege ca ar fi a societatii, pentru ca presupun ca administratorul nu-si tine evidenta contabila a cheltuielilor individual folosindu-se de contabilitatea financiara, apoi...spui din nou ca administratorul e proprietarul cladirii si a terenului....si apoi, dupa ce nopris iti da duratele de functionare pentru cladiri, prevazute de lege...intrebi daca poti face amortizarea pe 8 ani....ceea ce e valabil doar pentru modernizari in cazul inchirierilor....asadar...dupa parerea mea....dupa ce te lamuresti tu mai intai care e situatia...incearca sa ceri si ajutor pentru mai departe...sunt convinsa ca-l vei primi :frusty:



#157 lili_ana1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 January 2009 - 12:51 PM

sal,
pls, ajutati-ma si pe mine cu o informatie.
sunt asociata cu inca o pers si vreau sa-mi fac un contract de comodat pt masina, intrebarea mea este daca in contract se trec ambii asociati sau numai eu (fiind si administratorul firmei)?
in rest am aflat tot ce trebuie de pe forum.
multumesc anticipat.



#158 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2009 - 12:56 PM

contractul de comodat se face intre proprietarul bunului si reprezentantul societatii.
daca detii ambele calitati, semnezi in doua locuri. daca celalalt asociat poate sa reprezinte firma, semneaza el pentru firma.
Bea



#159 lili_ana1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 January 2009 - 07:53 PM

ms frumos bea.



#160 ILIALI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 26 January 2009 - 10:46 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jan 23 2009, 05:40 PM, a spus:

Nici dupa toate aceste postari nu am reusit sa inteleg a cui este acea cladire.....

A avut norpis ceva rabdare cu tine...si ti-a explicat foarte clar in ce situatie poti sau nu sa faci amortizarea...s-ar parea ca nu prea stii ce vorbesti: mai intai spui ca e cladirea administratorului si acesta vrea sa faca contract de comodat si sa cedeze spre folosinta cladirea societatii, apoi spui ca e inregistrata in 231 - de unde se intelege ca ar fi a societatii, pentru ca presupun ca administratorul nu-si tine evidenta contabila a cheltuielilor individual folosindu-se de contabilitatea financiara, apoi...spui din nou ca administratorul e proprietarul cladirii si a terenului....si apoi, dupa ce nopris iti da duratele de functionare pentru cladiri, prevazute de lege...intrebi daca poti face amortizarea pe 8 ani....ceea ce e valabil doar pentru modernizari in cazul inchirierilor....asadar...dupa parerea mea....dupa ce te lamuresti tu mai intai care e situatia...incearca sa ceri si ajutor pentru mai departe...sunt convinsa ca-l vei primi :frusty:

da,stiu ca nu prea am fost destul de explicita dar..........nu inteleg situatia,informatiile le-am primit si eu pe etape,ma scuzati ....

acum am clarificat:administratorul este proprietarul terenului;chelt cu constructia cladirii o suporta societatea comerciala(tot in urma unui contract incheiat)(fact cu chelt de constructie sunt introduse in 231);cladirea a fost construita si acum se vrea a se face un contract intre administrator si societate din care sa reiasa ca:soc a suportat chelt de constructie si timp de 8 ani va beneficia de veniturile din activitatile comerciale ale cladirii;acum...este corect pana aici si daca da poate societatea sa amortieze cladirea pe perioada din contract?

stiu ca este cam incurcat,si inca o data scuze...........






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL