Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

92 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 04:22 PM

Vezi postareavioreld, la Mar 21 2010, 03:55 PM, a spus:

Stimata doamna Paturcai, ...
:frusty: , poate "stimate domn" cf date din profil ... :biggrin:



#62 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 21 March 2010 - 04:47 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 21 2010, 04:22 PM, a spus:

Vezi postareavioreld, la Mar 21 2010, 03:55 PM, a spus:

Stimata doamna Paturcai, ...
:frusty: , poate "stimate domn" cf date din profil ... :biggrin:



ok ok ok. Imi cer scuze scuze.

vioreld



#63 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 05:32 PM

Daca vanzarea de carti si predarea limbilor straine (desi nu este unitate de invatamant acreditata, deci nu este scutita in niciun fel de taxe catre Stat) inseamna taxe si cotizatii atunci, aveti dreptate nu s-a incalcat nicio lege.Dati-mi un alt exemplu de entitate de utilitate publica care face vanzari de soiul celor de mai sus (predare limbilor straine contra cost face parte din perfectionarea unui expert contabil? meserie care de fapt nu este recunoscuta nici macar in spatiul UE daramite in lume) si care nu trebuie sa plateasca catre Stat nimic.
Doar institutiile statului nu platesc. Cele eminamente private cum se intituleaza CECCAR trebuie sa plateasca.
Taxele CECCAR si veniturile CECCAR nu sunt stipulate prin legi, precum este ORDA de exemplu. Nu! Acele "venituri" sunt la (L)ATITUDINEA CECCAR. El le stabileste prin "regulamente" interne.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#64 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 07:25 PM

Deocamdata va redau mai jos ceea ce discuta dl. Ionita (cunostinta noastra care a trimis o scrisoare d-nei Roberta ANASTASE si care s-a ciocnit cu coilega noastra Loredana ALBU).
Ia sa vedem ce scriu CECCAR-istii:

Re: modif legea contabilitatii

Postby sorin_ionitza on Thu Mar 18, 2010 11:26 am
Multumesc Admin !!! Bravo CECCAR !!!! Este o interventie buna si laudabila.
Poate ar fi necesar ca pe caile formale sau mai putin formale pe care conducerea CECCAR sigur le cunoaste, sa se intervina si sa se sensibilizeze (in sensul de a lamuri la nivel de perceptie si si intelegere deplina) parlamentarii adica acele persoane ce au influenta in procesul legislativ.
Nu simpla afirmare publica motivata este suficienta. Acest demers arata ca luptam pentru pozitia noastra. Dar, totusi, butonul de vot se afla la persoane care, chiar bine intentionate, nu intotdeauna reusesc sa inteleaga pe deplin toate exigentele legate de exercitarea unei profesii reglementate.

Mai sus se discuta despre propunerea legislativa. Sa mergem mai jos:

Re: modif legea contabilitatii

Postby sorin_ionitza on Thu Mar 18, 2010 11:45 am

Dupa ce am scris mesajul de mai sus "m-am informat" si pe alte forumuri si am aflat:
......... ca in Senat (si nu numai) initiativa de modificare a L.82 nu este prea bine vazuta:
Iata ce scrie pe http://conta.money.r...rum/index.php?s ... 579&st=360

"...desi mi-am zis ca nu o sa mai scriu pe forum,totusi cred ca trebuie sa stiti ,legat de demersurile nostre legate de modificarea legii contabilitatii,ca am fost sunata de catre senatorul Gh.Marcu din cadrul comisiei buget-finante,senator din partea PSD,care a dorit sa ne prezinte stadiul proiectului,in urma scrisorii trimise (si) la Senat.Acest proiect va intra in discutie cat de curand,iar sansele lui de a trece sunt foarte mici,intrucat comisia este formata din 4 membri PSD,4 PDL si 3 PNL,mai ales ca si din membrii PDL nu sunt de acord cu acesta.Cand mai am noutati clare,va voi comunica.Cred ca ,oricum, ne-am facut auziti si probabil ca alte interese sunt mai mari decat ale ceccarului,promotorul acestei idei de modificare. "

Probabil ca este cazul sa continuam sa ramanem demni, insensibili si....imobili.
Culmea ca, din informatiile mele personale, povestea cu Senatul pare ca este adevarata!

Deci Dl. Ionita solicita DEMNITATE, INSENSIBILITATE si IMOBILITATE.


Re: modif legea contabilitatii

Postby admin on Thu Mar 18, 2010 1:50 pm

Propunerea legislativă de modificare a Legii nr. 82/1991 este o propunere de clarificare a prevederilor existente, în speţă a noţiunii de compartiment.
În prezent art. 10 din lege prevede că pentru ţinerea contabilităţii o entitate are de ales una din două variante:
- activităţile contabile să fie realizate prin compartimente proprii – varinată adoptată în practică de întreprinderile mari;
- activităţile contabile să fie externalizate unor persoane sau firme autorizate potrivit legii - variantă adoptată în practică de întreprinderile mici şi mijlocii.
În practică a apărut insă o a treia varinată (bazată pe o insuficienţă legislativă privind definirea compartimentului propriu şi o mare scăpare din legislaţia muncii în ceeea ce priveşte dreptul de a încheia contracte individuale de muncă cu timp parţial de lucru indifferent de importanţa publică a serviciului prestat): compartimentul propriu cu o persoană angajată cu 2h/zi.
Această a treia variantă a proliferat în ultimii ani, iar consecinţele acestui segment de piaţă cenuşie sau gri sunt din cele mai negative pentru întreprindere, buget, populaţie etc.
C.E.C.C.A.R.
Direcţia juridică

Cine credeti ca este Admin la CECCAR? Chiar ea: Directia Juridica. Deci au si avocati.
Mergem mai departe:

Re: modif legea contabilitatii

Postby nemrac on Thu Mar 18, 2010 6:43 pm

se pare ca se exercita presiuni foarte mari asupra celor care au propus aceasta modificare, unul deja s-a retras
Nemrac se pare ca nu e locul lui acolo. Este prea istet nu stiu daca o sa mai scrie la forumul CECCAR.

Deocamdata atat.
Astept si pe alti colegi sa ne delecteze cu astfel de posturi.
Multumesc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#65 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 07:49 PM

Nu ma pot abtine:

Re: modif legea contabilitatii

Postby nemrac on Sat Mar 13, 2010 11:53 am

continuare mesaj anterior ( din forum conta )

si mai am ceva, sa nu-mi sariti la gat pana nu va ganditi bine :

consider ca, in alin (2) al Art. 10. din legea conta, ar trebui modificat ce am bolduit cu negru ca sa apara ce am bolduit cu albastru:

(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
si sa apara
" Se recomanda ca aceste persoane sa aiba studii economice superioare",

deci ca o recomandare - nu o obligatie fiindca exista destui oameni cu studii medii economice care sunt destepti si au in spate ani grei de meserie, iar experienta si inteligenta ii face mai directori economici/contabili sefi decat sunt multi dintre cei cu studii economice superioare.
apoi, nu se poate pune "=" intre un (relativ) proaspat absolvent de facultate economica si o pers. cu studii medii care-i dir. ec./contabil sef de ani de zile si are o exper. relevanta in domeniu. de aceea mi se pare
nedrepta aceasta obligatie cuprinsa in alin. (2) si cred ca e suficienta doar o recomandare.

parerea mea ...

Acest mesaj a fost editat de Otilia Alupei: Astazi, 02:05 PM

nemrac



Re: modif legea contabilitatii

Postby Mares Stefan on Sat Mar 13, 2010 12:19 pm

Stimată nemrac,
Sper că dvs.ați citat câteva idei vehiculate pe Forumul conta de doamna moderatoare Otilia Alupei.
Dar ... această doamnă nu suportă de loc CECCAR-ul .
Chiar dacă acum zice că acest APEC nu-și propune nimic împotriva CECCAR.ului , în afara unei conviețuiri paralele pașnice,

Adfică
discutând despre ASOCIAȚIA PROFESIONALĂ a ECONOMIȘTILOR și CONTABILILOR din România , aflăm că această asociație stigmatizează și aruncă peste bord tot ce Corpul nostru promovează!
În APEC sunt așteptați toți economiștii și contabilii , care sunt profesioniști din clipa obținerii diplomei lor de studii medii - bacalaureat , ca și contabili, sau de licență , după facultate, deci economiști.
Iar acești profesioniști , uită sunt chiar mărnimoși , și-n mărinima lor iată acceptă adeziuni și din partea unora,care uită, ar fi doar calificați de CECCAR, ori de CAFR, sau, de ce nu de CCF.
Și chiar poate și de alte asociații,uniuni, camere de profesii liberale.
Deci, merci.
Eu unul nu servesc. Eu mai țin minte ce a însemnat proletcultismul ! Și dacănu eliminarea, atunci îngrădirea tuturor care se voiau cu și puteau dovedi că au expertiză. În profesia lor.
Ei da, dacă e să facem abstracție de "revolta lor proletară" care sunt mâniați doar pentru că nu au conceput să profeseze nici măcar la nivelul de organizare pe care actuala propunere de modificare a legii vrea să-l impună ca nivel minim de organizare și care nivel minim eu l-am calificat drept o cutumă de bun simț, care operează , este aplicată, respectată de toate societățile comerciale care țin la brandul lor!
Deci trecând peste această mânie a lor, , trebuie să recunoaștem că unele probleme pe care le ridică și le vor soluționate , rezolvate, sunt sau ar trebui să fie de real interes și pentru CECCAR.
Și anume recunoașterea exercitării profesiei pe două paliere reale
a) a contabililor autorizați , fie cu studii medii, fie cu studii superioare., autorizați direct dar numai după promovarea unui examen de acces direct în CECCAR ca CASM sau CASS.(Fără stagiatură și fără un alt examen de aptitudini).
b) a experților contabili recunoscuți după examen de acces, stagiu și examen de aptitudini!
Și-n materie de ținere a contabilității și a întocmirii , inclusiv de semnare pentru întocmire, a Situațiilor financiare anuale toțisă fie abilitați, fie că sunt CA sau EC.
Însă CERTIFICAREA (formula simplificată) pentru corecta întocmire a SFA să rămâne apanajul experților, iar AUDITAREA (formula completă) corectei întocmiri a SFA să rămână apanajul auditorilor.




Re: modif legea contabilitatii

Postby nemrac on Sat Mar 13, 2010 1:10 pm

buna ziua dl Mares .
Eu sint constienta de faptul ca d-na Alupei Otilia este in totalitate CONTRA CECCAR ! Eu nu am facut altceva decit sa dau frinturi de mesajele care mi s-au parut importante ptr cei care citesc acest forum , implicit membrii CECCAR si care poate nu au timp( sau nu stiu ) sa bantuie pe toate forumurile referitor la profesia contabila . In alta ordine de idei, mai e si problema asta de constituire APEC , care din ce am inteles eu pina acum ,din comunicatele lor ca NU vor sa se substituie CECCAR-ului dar pina la urma se contrazic , de aceea incerc sa imi aduc si eu o contributie in informarea membrilor .
Daca veti citi in totalitate pe forum conta veti vedea ca am dreptate ! Parerea mea este ca VOR sa scoata din circuit CECCAR-ul pentru ca sint foarte multi care lucreaza la negru , care nu au pregatirea necesara , care au facut un curs EUROCOR sau alte cursuri de 2-3 saptamini sau au facut facultate de 3 ani si gata se pot considera pe picior de egalitate cu noi cei care am dat examen de acces , stagiu, examen final , cursuri de pregatire profesionala , informari peste informari legislative etc ... Acestia sint de fapt concurentii nostrii , nu zic ca printre ei sint si economisti sau contabili cu pregatirea adecvata datorita profesarii in timp dar ..............pe banda rulanta sint multi,foarte multi care nu stiu cu ce se maninca contabilitatea ! Deci acestia vor fi membrii majoritari la APEC !pentru a cistiga dreptul la munca ( zic ei !) si probabil vor adera si membrii CECCAR ca de aia avem libertatea de a alege .
Acesta a fost un punct de vedere !astept comentarii !




Re: modif legea contabilitatii

Postby sisemn on Sat Mar 13, 2010 5:41 pm


La astia cum de se poate si la noi nu , pana la urma ? Ei de ce trebuie sa-si respecte organizatiile care le dau recunoasteri superioare iar la noi nu se poate ? De ce orice economist iesit de pe bancile testelor grila afisate pe net , poate fi capabili sa ne puna la dispozitie o evidenta pe care noi s-o certificam prin bilant ? De ce trebuie sa facem o munca dubla pentru verificarea amanuntita si complexa inainte de certificare, datorita calitatii indoielnice a muncii prestate de acel economist/contabil pentru ca el este un simplu economist si nu-si asuma nici o responsabilitate dar are pretentii , si de cele mai multe ori pe un venit mult mai mic pentru ca patronul nu mai plateste inca o data o munca deja platita ? Oare vom primi un raspuns la atatea de ce-uri si o rezolvare corecta ?


Va aduce aminte sintgma de economistii care au facut facultati pe "teste grila"? Sa fie vreun domn care scrie si pe conta.ro? Va spun eu ca este si chiar eu i-am dat un raspuns.


Re: modif legea contabilitatii

Postby mmv on Sat Mar 13, 2010 9:32 pm

" AUDITAREA (formula completă) corectei întocmiri a SFA să rămână apanajul auditorilor."
Sunt multe lucruri prezentate de dvs. cu care sunt de acord, dar nu sunt de acord cu ultima dvs. precizare, pentru ca atunci cand am sustinut examenul pentru a aceede la CECCAR aveam dreptul ca si experti contabili si contabili autorizati cu studii superioare sa facem si lucarri de audit, si in continuare cei care sustin aceste examene (atat la cel de acces cat si la cel deaptitudini) sustin examene si din aceasta disciplina, si ca la fel ca si CCF Camera Auditorilor au luat o parte din activitatea membrilor CECCAR.
Desigur ca nu pot sa indeplinesc misiunea de tinere a contabilitatii, sa intocmesc situatiile financiare si sa indeplinesc si misiunea de audit la aceiasi entitate, dar la alta, de ce nu mai pot pentru ca am fost recunoscuta ca am capacitatea sa indeplinesc aceasta misiune?
Cred ca asa cum s-a pus problema Camerei consultantilor fiscali asa ar trebui sa se puna si problema Camerei Auditorilor.
Obtiunea fiecaruia de a face parte dintr-o organizatie profesionala nu poate fi ingradita dar nu mi se pare corect ca treptat din niste drepturi recunoscute in baza unei legi, la un moment dat aceste sa ne fie luate.


Si la ei se mai "impunge" lumea.

Deocamdata atat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#66 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 12:04 AM

Ia sa vedem ce scria dl. Mares, o pilda infumurare asa cum n-am intalniti niciodata in viata mea:

Re: modif legea contabilitatii

Postby Mares Stefan on Tue Feb 23, 2010 8:41 pm

Doar de dragul speței:
De ce nu vreți să promovați prevederile noi ale legii contabilității, în spiritul și litera lor:
Adică dacă te consideri o firmă serioasă cu director economic ori contabil șef, atunci, hai fă bine administratorule, și angajează rapid și 2 contabili, pentru că în subordinea directorului economic sau contabilului șef, trebuie să ai un compartiment " distinct" , care nu poate fi organizat , format, dintro singură persoană, nu?
Sau cumva ți se pare o asemenea "organizare" supradimensionată pentru firmulița ta ?

Păi atunci, ia externalizează această activitate - organizarea și conducerea contabilității firmei - și caută-ți un contabil autorizat sau EC , autorizat de CECCAR , liber profesionist, ca persoană fizică ori o firmă de expertiză și de contabilitate, deci persoană juridică autorizată de CECCAR, care pe (în) baza unui contract de prestări servicii contabile, va asigura conducerea evidenței contabile și întocmirea situațiilor financiare anuale ale firmei în cauză, desigur, și după caz, și a celor semestriale sau trimestriale, conform legii, nu?

PS.1. Chiar sunt foarte curios în cât timp noile prevederi ale legii contabilității se vor aplica "ad literam" și vom afla că toate CIM-urile încheiate cu diverse persoane cu 1/2 normă sau pentru doar 1-2 ore , etc.etc.etc,
vor fi reziliate și ITM-urile din toată țara vor impune tuturor firmelor cu director economic sau contabil șef încadrat cu CIM, să aibă și alte două CIM cu normă întreagă pentru cei 2 contabili din acel compartiment "distinct" prevăzut de lege! Sau...
Pe de o parte.
Că, pe de altă parte, întocmirea și semnarea situațiilor financiare ale firmelor numai de către persoane autorizate de CECCAR, cred că a ajuns "pe șine"!

PS.2. De pe un alt Forum am aflat că de fapt este vorba de un proiect care mai trebuie să parcurgă câteva etape de a ajunge a fi publicat în monitorul oficial.
Doar că deja s-au găsit și principalii exponenți virtuali vizați de noile prevederi care nu mai știu ce ocări să slobodească pe seama CECCAR-ului, doar și numai pentru că dumnealor sunt principalii vizați de noile prevederi, probabil pentru că tuturor clienților lor i-au dovedit că nu au nici stofă de contabil șef, nici stofă de funcționar-contabil disciplinat care să lucreze 8 ore doar întro singură firmă și fără a-și rezolva toate tabieturile desprinse în ultimii 5-10 ani!
Păcat este , în fapt și în schimb , atitudinea unor breslași de ai noștrii, EC, pe deasupra, care probabil că acum se găsesc întro imensă dificultate pentru că și-au coborât onorariile la nivelul pieții negri ori gri, și acum nu văd cum să-și revendice o pâine albă, chiar just cuvenită, de la aceiași clienți.
Dar pentru aceștia din urmă lansez întrabarea retorică: Câți notari ori avocați neautorizați de uniunea sau baroullor presupuneți că puteți găsi pe piață?!
Aproape de ZERO,nu?
Și atunci de ce credeți că CECCAR-ul s-ar dovedi discriminator cu cineva doar și pentru că pretinde și așteaptă ca și profesia noastră să poată fi practicată numai și numai de persoane autorizate.
De breasla noastră profesională.
De iure și de facto.

Sau ... preferă promiscuitatea în care s-au complăcut și dumnealor până-n prezent!


Corect dl. Mares se scrie DE JURE si nu de IURE. Monseur, pentru ca nu se scrie cum se citeste.

Nu stiu cine se complacea in promiscuitate, cei care au muncit liber sau cei care la adapostul unei stampile au adus tarifele in contabilitate la preturi nesimtie?
Cine o fi mai promiscuu? Intreb si eu? Noi cei neinrolati sau cei care trebuie sa hraneasca o ceata de basinosi care conduc CECCAR-ul?
Deja dl. Mares se vede Prim Ministru, preia si portofoliul Muncii si pe cel al Economiei dintr-un foc este peste tot.
Dansul invita in zeflemea patronii sa isi externalizeze in "spiritul legii" - care e moarta-n fasa (APECul a obtinu prima victorie asupra marlaniilor) - serviciile contabile cu "membrii CECCAR" ca asa spune legea. NUmai asta nu spune patronilor: Lua-v-as banii de fraieri!
Dl. Mares puteti sa tineti asa multe contabilitati? Ca va recomand cu caldura la cei care au musai nevoie de "expert". Sunt si infumurati ca dvs care nu suporta ca un economist sa le tina contabilitatea si sa le semneze bilantul. Vor ca cel care semneaza sa fie "expert". Expert sa fie! Desi doamna Tuturas scria mai sus altceva despre colegii dvs. din CECCAR.

DL. Mares face prozeliti:


Re: modif legea contabilitatii

Postby elenap on Fri Feb 26, 2010 8:26 am

Mie personal mi se pare fireasca adnotarea propusa. Era cumva anormal faptul ca exista un director economic sau un contabil sef in organigrama unei societati, dar era inexistent compartimentul care, asa cum e firesc, acestia "il conduceau". Felicit demersurile CECCAR-ului si sper, asa cum a aratat si o antevorbitoare, sa se impuna si amenzi pentru nerespectarea acestui fapt.
Vine si pacate amarate sa-si spuna parerea!

Colega noastra nemrac, vine si dansa plecata si scrie:

Re: modif legea contabilitatii

Postby nemrac on Mon Feb 22, 2010 2:46 pm

"4. La Articolul 10, dupa alineatul (2), se introduse alineatul (2-1), cu urmatorul cuprins
Alin (2-1) Prin compartiment se intelege ansamblul persoanelor cu pregatire economica sau complementara care desfasoara activitati de natura financiar contabila. Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract
individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile."

cred ca ati scapat din vedere fraza aceasta !

Nemrac este oripilata si ii indica dlui Mares ce sa discute.
Pana la a raspunde apare si o portareasa:

Re: modif legea contabilitatii

Postby dianex on Mon Feb 22, 2010 4:11 pm
Cred ca aceasta modificare vine sa faca un pic de ordine pe aceasta "piata" plina de haos. Contabilitatea, cred ca, este singura profesie liberala care poate fi facuta de oricine, potrivit legislatiei in vigoare. Cred ca interventia CECCAR ar trebui sa fie mult mai hotarata in aceste momente. ACEASTA MODIFICARE , ESTE NULA DACA NU SE PREVAD SI AMENZI.

Asta vorbeati voi despre noi naparcilor? De la voi vin acele amenzi pentru nedepunere de declaratii de-ti cade parul de la ceas?
Citind acest post solicit oficial CECCAR sa ceara la admitere si un certificat psihiatric din care sa rezulte ca cei care se prezinta la examene sunt sanatosi la cap.

Cine credeti ca urmeaza sa dea raspunsul? Desigur dl. Mares:


Re: modif legea contabilitatii

Postby Mares Stefan on Mon Feb 22, 2010 8:06 pm

Da,cum de regulă, cred că iar aveți dreptate.
Doar că sincer să fiu, eu tot nemulțumit sunt ori am rămas.
De ce?
Păi pentru că prevederile legii în privința directorului economic ori contabilului șef sau privind organizarea compartimentului "distinct" în care să fie încadrați NU "o singură persoană", deci cel puțin două persoane și care să fie încadrați NU cu CIM "cu timp parțial de muncă sau în baza unei convenții civile",
sunt , din păcate, doar niște prevederi, reglementări cu valoare de indicații prețioase ,
și nicidecum IMPERATIVE.
Pentru că o asemenea organizare se aplică , zice-se, numai de regulă.
Adică în traducerea mea, foarte rar.
Și nici întrun caz, OBLIGATORIU.
Ceea ce,în schimb, m-a interesat, și ceea ce zic eu,ne privește , se referă că toate firmele care nu au directori economici ori contabili șefi, și implicit nici asemenea compartimente "distincte" cu cel puțin 2 contabili încdarați cu CIM cu normă-ntreagă, trebuie să aibă contracte de prestări servicii contabile încheiate
"pentru conducerea contabilității și întocmirea situațiilor financiare trimestriale (?!?) și
anuale ,
cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale CECCAR".


Doar că , mă-ntreb dacă se va și respecta această prevedere, ca alternativă la cealaltă variantă legală, de a angaja cel puțin 3 persoane cu CIM cu normă-ntreagă -director economic plus 2 contabili - deci adoptând soluțialegală aplicabilă, de regulă, și care implică pentru cei 3 cel puțin de 1000 euro, zic eu.
Numai și pentru că uită, confratele nostru membru CECCAR, se va mulțimi cu un onorariu, mai modest, deci mai competitiv, plus că-și asumă și responsabilitatea proprie, personală, pentru calitatea lucrărilor întocmite , nu?
Sau iar mă dovedesc rupt de realitate ?
Ce ziceți?


Ca sa vedeti si CECCAR-ul spunea ca nu sunt ei in spatele promovarii modificarilor la Legea Contabilitatii.

Multumim pe aceasta cale motorului de cautare GOOGLE pentru ca a adus lumina pe strada noastra.
Nu pot sa va spun cum se cauta cu GOOGLE dar este fascinant..........
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#67 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 12:15 AM

Prietenii nostrii:
Sorin Ionita si
Mares Stefan
Aveti alaturat tristetea de pe forumul CECCAR:
Unul deschide o tema iar celalalt il intreaba de ce a deschis-o.
E trist daca n-ar fi amuzant doua somitati sa nu aiba priza la "public".

Colega Nemrac este cam "proaspata" in randul expertilor contabili. De abia a iesit din stagiu. In 2007 astepta cu sufletul la gura rezultatele:
cred ca s-au afisat rezultatele , dar nu stiu sa va spun unde , cred ca la poarta filialei bucuresti , pe mine m-a anuntat o prietena , o sa ma duc si eu sa vad ca pe net nu cred ca avem sanse sa vedem , o zi buna la toti si bafta multa !
Atunci scria la reclama:
Postul este din 05/07/2007:
http://74.125.77.132/search?q=cache:2n2jv2...=clnk&gl=ro

Fisiere atasate


Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#68 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 03:02 PM

Sa nu ii uitam pe cei care sunt "plecati" cu sorcova:

Re: modif legea contabilitatii
Postby Mares Stefan on Fri Feb 26, 2010 1:07 pm
elenap wrote:Mie personal mi se pare fireasca adnotarea propusa. Era cumva anormal faptul ca exista un director economic sau un contabil sef in organigrama unei societati, dar era inexistent compartimentul care, asa cum e firesc, acestia "il conduceau". Felicit demersurile CECCAR-ului si sper, asa cum a aratat si o antevorbitoare, sa se impuna si amenzi pentru nerespectarea acestui fapt.


Amenzi ca amenzi,dar important este ca la ITM încadrarea unui diector economic sau contabil șef să fie acceptată la pachet cu încadrarea contabililor care fac mai mult "de o singură persoană"
Dar ...deja vorbim despre prevederi inexistente în proiectul de modificare a legii contabilității.
Ei, da, dacă persoanele care se cred în stare a fi directori economici ori contabili șefi, cu adevărat, atunci tocmai aceste persoane ar lumina pe potențialii angajatori ai lor, că ...în baza legii contabilității obligatoriu trebuie ori să recurgeți la prestațiile unor membri activi ai CECCAR, ori ...pe lîngă manager de specialitate mai trebuie să angajați cu CIM și niște persoane care să se lasă conduse, coordonate, ,ca să nu zic subordonate, nu?
Expresia de colaboratori evit cu bună știință, pentru că aceștia de regulă sunt încadrați cu convenție și nu cu CIM.
Buba este că unii zic că pot munci, face tot ce trebuie , doar că vor să aibă și o carte de vizită cu o funcție corespunzătoare.
Adică din fașă renunță să și conducă pe alții, pe care ar trebui să-i coordoneze și să-i supravegheze, nu?


Apare un membru care nu v-a mai apuca sa scrie vreodata la CECCAR/forum. Nu stiu daca nu a fost invitat la Consiliul de onoare al CECCAR sa fie propus pentru excluderea din Corp:


Re: modif legea contabilitatii

Postby Adriana Storistean on Fri Feb 26, 2010 2:08 pm

Nu credeti ca legiuitorii nostri ar trebui sa se ocupe de cu tootul alfel de probleme, decat de cati contabili ar trebui sa angajeze firmele? Revin cu intrebarea: o firma cu 5 angajati de ce ar trebui sa aiba 2 - 3 contabili cand se poate descurca foarte bine cu unul singur, indiferent de cum e incadrat ca si contabil sef sau director economic?! A...o sa-mi spuneti ca ar trebui sa faca contract cu un contabil autorizat sau expert. Insa acel expert sau autorizat, nu prea sta pe la firma. Si..stiu aici o sa ma urati multi dintre dvs, iar cei care sunt sinceri imi vor da dreptate: contabilitatea se tine cel mai bine atunci cand esti la fata locului, zi de zi, iei contact cu pulsul firmei. Asa sa vii o data pe saptamana sa iei niste acte care nu-ti spun nimic..... imi pare rau. Am tinut firme ca si colaborator si ca si angajat. Si va spun din proprie experienta, ca cel mai bine , evidenta unei firme se tine cand esti prezent acolo. Iei contact direct cu furnizorii, cu cilentii , cu banca, cu administartia , cu salariatii , participi si tu la "procesul de productie".
Dar...va pot spune ca acele firme care au experti contabili colaboratori...trebuie musai sa aiba si un contabil (pt evidenta primara, fzori, clienti) prezent la firma. Contabilitatea nu inseamna numai sa faci niste articole contabile.
Nu vreau sa-mi creez antipatii, dar asta e realitatea. Si cei care profeseaza de niste zeci de ani, ar trebui sa stie si sa inteleaga aceste lucruri, pentru ca s-au confruntat cu diverse situatii.

Credeti-ma ..exista lucruri mult mai importante si mult mai grave decat cati contabili au firmele.
Am un prieten in Franta, care dupa niste cursuri de 6 luni de contabilitate, a fost "apt" si legea i-a permis sa-si tina singur contabilitatea. Era la inceputul afacerii si astfel a mai scutit din bani. In momentul in care "a crescut" a apelat la serviciile unui profesionist. La unul singur.
De ce la noi trebuie sa fie totul complicat?


Prietenul nostru domnul Mares:


Re: modif legea contabilitatii

Postby Mares Stefan on Fri Feb 26, 2010 5:23 pm


Adriana Storistean wrote:Nu credeti ca legiuitorii nostri ar trebui sa se ocupe de cu tootul alfel de probleme, decat de cati contabili ar trebui sa angajeze firmele? ... asta e realitatea.
Si cei care profeseaza de niste zeci de ani, ar trebui sa stie si sa inteleaga aceste lucruri, pentru ca s-au confruntat cu diverse situatii.

Credeti-ma ..exista lucruri mult mai importante si mult mai grave decat cati contabili au firmele.
Am un prieten in Franta, care dupa niste cursuri de 6 luni de contabilitate, a fost "apt" si legea i-a permis sa-si tina singur contabilitatea.
Era la inceputul afacerii si astfel a mai scutit din bani. In momentul in care "a crescut" a apelat la serviciile unui profesionist.
La unul singur.
De ce la noi trebuie sa fie totul complicat?




Nici la noi nu trebuie și nici nu este mai complicat, cred eu.
Legea contabilității de la început pevedea obligativitatea ori a soluției clasice ca un director economic sau contabil șef să răspundă de organizarea și coordonarea funcțiunii financiar-contabile a oricărei societăți comerciale.
Ori ca noutate, după 1991, sau poate numai de prin 1994, externalizarea acestei activități, ca prestație realizată de niște persoane autorizate, membri ai CECCAR .
Numai că "externalizarea" s-a tradus prin generalizarea plăsucii cu actele justificative, basculate de domnii patroni sau asociați ori administratori, în brațele unor "prestatori" contabili , unii chiar EC alții doar CA, membri CECCAR ,iar alții nici măcar, dar care "țineau contabilitatea firmei" lucrând concomitent la 1-2 duzini de firme.
Iar soluția clasică de a avea activitatea financiar -contabilă coordonată de un director economic sau contabil șef, rapid a început să se atrofieze, și culmea e că au dispărut atât "pălmașii", cât și "eminențele cenușii" ale firmelor , rămânând tineretul cu titlu și cu munca prost plătită!
Adică prevederea că unde ești salariat nu poți presta ca și expert contabil, pe de o parte, și, pe de altă parte , judecata simplistă că " a ține o evidență contabilă" nu are nimic de a face cu o expertiză, a făcut ca toată această activitate de o "banalitate", ce de oricine se poate învăța dacă nu în 6 săptămâni, atunci, zic dumnealor, sigur că-n 6 luni, da, se poate învăța, desluși și practica onorabil,mai ales dacă ai și niște softuri care "știu tot", deci
... să fie bagatelizată și băgată în derizoriu ,mai ales și datorită concurenței neloiale exercitate de funcționarii publici sau de salariații altor firme "serioase" , care-și permiteau să aibă și manageri și salariați proprii, dotați cu hardul și softul necesar pentru a lucra și altor n firme, în același timp!
Și pentru că banalizarea și bagatelizarea profesiei au devenit prea stridente ,uită așa acum am ajuns să reinventăm d.p.d.v.juridic, al prevederilor legale, corecta exercitare a profesiei noastre, pe de o parte.
Și, pe de altă parte, să considerăm că perfecționarea continuă profesională, nu doar ar fi ,ci chiar este strict necesar, doar și pentru că nivelul calitativ al prestațiilor contabile evidențiază lipsă de profesionalism, și ceea ce este și mai grav, necunoașterea standardelor internaționale ,și, implicit, și europene,de contabilitate, la un nivel acceptabil.
Ceea ce ,pe net, devine uneori sau deseori, chiar strident pentru că relevă nu o situație de excepție, ci o situație cotidiană, obișnuită, apreciată sau considerată chiar normală, tocmai de cei care ar trebui să-și dea seama că , pe undeva, prin părțile esențiale, gestionarea profesiei noastre, de la acces și până la exercitarea ei ca liber profesioniști sau prin firme specializate, este sau , sper eu că doar a fost , pe cale de a eșua.
În opinia mea scopul și leitmotivul CECCAR-ului nu se poate rezuma doar la pregătirea și perfecționarea profesională și atestarea acestei pregătiri ori perfecționări prin adeverințe, autorizații sau carnete de membru!
Ci, neapărat chiar ar fi timpul ca întreaga profesie să fie gestionată la nivel național în corelație cu cerințele minimale ale societății, a economiei naționale.
Doar și pentru că altfel alții se vor întreba dacă mai contează sau nu să fi,ori doar să aspiri să devii un EC ,membru al CECCAR, și prin această calitate căutat de clienți și apreciat în societate!


Exista specimene care nu stiu cum sa reintroduca pedeapsa cu moartea si sa pozeze in "democrati". Ia sa vedem pana unde ajunge patologicul:


Re: modif legea contabilitatii

Postby sorin_ionitza on Fri Feb 26, 2010 7:11 pm

In acceptiunea mea, initiativa legislativa, chiar daca mai face ceva ordine in in aceasta probleme fundamentala, nu va avea forta juridica daca nu va fi prevazuta o sanctiune pentru neconformare la prevedrile art.10 si, eventual, de masuri de control contiunuu asupra legalitatii organizarii contabilitatii.
Eu unul am apucat pe calea proprie si am transmis presedintei camerei deputatilor o propunere de completare a initiativei legislative cu urmatoarele masuri:
- prevederea unei sanctiuni contraventionale de min. 10.000 ron pentru neaplicarea art.10;
- instituirea unui control asupra organizarii contabilitatii prin obligativitatea declararii in D.010 a formei de organizare a contabilitatii, numele economistului/profesionistului CECCAR si a contractului ori de cate ori apare o schimbare.
Eu asa am simtit ca lucrurile vor fi puse in ordine DEFINITIV. M-am saturat sa nu pot sa-mi promovez serviciile la adevarata valoare fiindca, ori clientul prefera un neautorizat (cunosc cazuri de persoane cu 10 clase) sau pe cineva din "sistem". Oameni din sistem mi-au ras in nas sustinand semi-public ca "nu am decat sa ma plang unde vreau fiindca legea nu prevede vreo sanctiune, sac!!!"

M-am simtit umilt de prea ori cu toate ca, multumesc lui Dumnezeu, nu am dezamagit sau pagubit vreun client. Nu mai am de gand sa astept ajutorul nimanui!
Daca cineva subscrie demersului meu atunci sa scrie parerea pe forum. Daca vor fi mai mult de cinci persoane atunci am sa cer sprijin in crearea unei liste de sustinatori care sa ajunga la camera.
Daca am gresit, scrieti si voi retrage propunerea despre care v-am vorbit.
O noapte frumoasa tuturor!


Nu ai ajuns sa-mi spui tu mie NOAPTE FRUMOASA! Daca ai fi fost tu prin parlament am fi avut cu siguranta parte de o noapte continua.

Patalogicul ii cuprinde pe urmatorii:


Re: modif legea contabilitatii

Postby fiscont on Fri Feb 26, 2010 8:09 pm

Subscriu la initiativa dlui Sorin Ionita in special in privinta sanctiunii.
O regula fara sanctiune nu e regula.
Probabil aceasta initiativa legislativa are drept scop repararea partiala a prejudiciului creat expertilor contabili prin aparitia si reglementarea profesiei de consultant fiscal.
Acum foarte multa lume profeseaza in domeniul contabil fara a avea studile si calificarile necesare, unii chiar se reprofileaza si considera ca aceasta profesie poate fi practicata de oricine.
De aici si "respectul" de care ne bucuram si aprecierea pe care o are munca in contabilitate.


Vine si prietena noastra Nemrac:

Re: modif legea contabilitatii

Postby nemrac on Fri Feb 26, 2010 9:14 pm

Subscriu la initiativa dlui Sorin Ionita in special in privinta sanctiunii.
Intradevar fara sanctiune legea nu va fi luata in seama si lucrurile vor merge ca si pina acum !
Va trebui sa unim mai multi ca sa sustinem propunerea aceasta de modificare a legii contabilitati si cu sanctiunile aferente pentru a putea fi puse in practica .
Expert contabil Havreliuc Carmen

Aflam cum o cheama pe Nemrac. Ii era frica ca nu o sa intre in istorie ca promotoare a dispretului fata de colegii de breasla. Ai intrat Carmen! O sa fii la panoul de onoare numit: NU LE URMATI EXEMPLUL!


Adriana Stroisteanu care nu prea le tina tira celorlati, reine si puncteaza:

Re: modif legea contabilitatii

Postby Adriana Storistean on Sat Feb 27, 2010 10:48 am

Eu, d-nule Mares, sunt de acord in mare parte (asta e..sper sa nu mi-o luati in nume de rau... ;) ) cu dvs. Si de ce spun in mare parte?! Pentru ca (si iarasi imi voi atrage antipatii din partea celor se simt oarecum vizati) sunt multi membri ai CECCAR-ului...care sincera sa fiu, nu au ce sa caute aici. Probabil au invatat pt examene, au facut stagiu, si-au luat titulatura....dar in rest....
Va intreb eu pe dvs., cati dintre membrii CECCAR-ULUI stiu care sunt soldurile intermediare de gestiune? Va intreb, cati stiu sa faca o analiza financiara, un cash flow? Cati stiu sa interpreteze situatia unei societati vazand Bilantul? Pentru ca, exact cum spuneam, un contabil bun, mai ales daca se numeste Expert Contabil, nu ar trebui sa se rezume la a face numai niste articole contabile, o balanta si un bilant.
Cati oare stiu sa bugeteze activitatea unei societati?
Eh...am intalnit oameni care nu sunt membrii Ceccar si care stiu sa faca toate astea.
Si n-ar trebui sa fie discreditati si sa nu li se mai permita profesa, doa pentru ca nu sunt EC sau CA.

Am intalnit o expresie frumoasa intr-o revista "Taxe si impozite" : O contabila buna este ca o floare rara...Asa ca respectul ni-l castigam in functie de cat suntem sau nu de profi'.
Nu din faptul ca suntem EC , CA sau nuh.

Imi pare rau, dar eu nu pot gandi "HA! Eu sunt EC asa ca modificarea legii nu ma afecteaza" .Oricum ar fi,eu voi putea profesa, fie ca angajat, fie ca liber profesionist. Dap, eu sunt Director Economic. Si am in subordine un contabil junior, un casier si un gestionar. Dar am in jur de 150 de salariati. Ce s-ar fi intamplat, daca firma avea 3 salariati? Mai isi aveau rostul juniroul, casierul si gestionarul? A..dah, ar fi apelat la un EC colaborator. Dar EC colaborator este disponibil pt firma aceea 10 ore din 10? De aceea si angajatorii aleg din ce in ce mai mult sa-si angajeze contabili.

Raman la parerea mea: modificarea aceste legi va ingreuna si mai mult activitatea mediului privat.



Sorin Ionita este la un pas sa-si piarda mintile de nervi (eu cred ca deja si le-a pierdut):


Re: modif legea contabilitatii

Postby sorin_ionitza on Sat Feb 27, 2010 2:05 pm

Pentru ADRIANA STORISTEAN:
Eu unul cred sincer si am sustinut si pe forum dar si in alte imprejurari ca profesionalismul este determinat (in principal) de trei elemente: AFINITATEA FATA DE UN DOMENIU care vine din har, pasiune si acel ceva din interiorul fiintei, PREGATIREA PROFESIONALA care se edifica in scoala si PERFECTIONAREA PERMANENTA care vine din dorinta de sti ce e nou in domeniul tau si pentru a putea oferi un serviciu de calitate. Nu are nicio legatura cu apartenenta la un corp profesional. Cunosc atat economisti PROFESIONISTI adevarati cat si experti contabili PROFESIONISTI. In fapt ei se deosebesc doar prin faptul ca, pentru a practica independent, legea obliga afilierea la un organism profesional contabil si, prin lege, mai au si alte cateva competente care nu pot fi exercitate decat in conditii de independenta fata de client. Fiecare a ales o cale de manifestare a propriului PROFESIONALISM.
Oricum organizarea contabilitatii este, cred eu, o problema fundamentala. Orice inregistrare, orice situatie de analiza economica sau de sinteza implica folosirea unor cunostinte comune atat economistului angajat cat si expertului membru CECCAR adica, implica PROFESIONALISM si RASPUNDERE. In conseicinta imi doresc ca serviciile celor ce ofera real PROFESIONALISM si reala RESPONSABILITATE sa fie corect valorizate.
Nu fiti partinitoare! Exista specilisti adevarati dar si simpli purtatori de patalama oficiala atat printre economistii angajati sau nu cat si printre membrii CECCAR.
Prin sustinerea modificarii L82/1991 imi imaginez ca se va responsabiliza procesul de constituire a formulei de organizare a contabilitatii, selectia celui ce va purta galoanele de director economic si valorizarea implicarii sale intr-o masura mai adevarata. Altfel, cine stie, poate un economist/expert PROFESIONIST dar "neconvenabil" sau "scump" va fi inlocuit cu o doamna cu 10 clase (voi prezenta concret cazul) care lucreaza ieftin si nu sufla sau cu o persoana din "sistem" care sa gireze "linistea patronului.
Cat despre cat de multe cunostinte economice aplicam asta depinde si de dorinta clientului de a cunoaste in mod fidel situatia afacerii sale. Am si eu in portofoliu atat clienti pentru care contabilitatea este doar o stupida obligatie legala ("lasa, bre, ca stim noi singuri sa ne facem socotelile ca de aia stim sa facem bani, mata sa faci actele alea sa iesim bine cand vin aia de la fisc") dar si clienti la care serviciul nu se rezuma doar la tinerea contabilitatii ci si la lucrari mai complexe.
Aveti ceva impotriva ca activitatea financiar-contabila a unei entitati sa fie CLAR reglementata si neconformarea sa fie SANCTIONATA contraventional?
PS: O curiozitate (daca nu sunt indiscret): cum ati putea profesa independent fara sa fiti "inregimentata" intr-un corp profesional? Ca in 24 de ore nu puteti exercita mai mult de 3 contracte de munca chiar daca renuntati la viata personala?

Deci a incercat, a trecut linia de demarcatie si a lucrat la negru. LUATI-L!

Daca am avut dubii cum ca si-a pierdut mintile, acum am dovada:


Re: modif legea contabilitatii

Postby sorin_ionitza on Sat Feb 27, 2010 2:23 pm

Poate este bine de clarificat in legatura cu propunerea de modificare a L82/1991:
* O FIRMA POATE AVEA COMPARTIMENT DE CONTABILITATE CU O SINGURA PERSOANA CU CONDITIA CA ACEASTA SA AIBA STUDII SUPERIOARE ECONOMICE SI SA FIE ANGAJATA CU NORMA INTREAGA.
* NU POATE FI CONSTITUIT COMPARTIMENT DE CONTABILITATE CONDUS DE PERSOANE AVAND STUDII SUPERIOARE ECONOMICE SI INCADRATE CU NORMA PARTIALA SAU CONVENTIE CIVILA.
* ACEA "ALTA PERSOANA IMPUTERNICITA" TREBUIE SA INDEPLINEASCA EXACT ACELEASI CONDITII CA SI IN CAZUL DIRECTORULUI ECONOMIC (STUDII, FORMA DE CONTRACT).
Deci:
Economisti adevarati, bucurati-va! Se creaza sansa reala ca daca identificati o firma care poate plati 1.200 RON salariu minim + cca. 600 taxe salariale sa puteti gasi de munca fara sa vi se impuna o incadrare inferiora sau sa fiti descalificati de persoane necalificate. Dar trebuie sa fiti "bazati", adica sa puteti "duce" raspunderea asumata.
Expertii CECCAR nu vor lua painea nimanui. Sau poate doar a celor ce se asezasera la o masa la care nu aveau ce cauta (cei fara studii, cei neautorizati si calificati in exercitarea unei astfel de profesii).
Oh mutumim Sorin IONITA (si i-am luat apararea ca un BOU pe forum aici la conta.ro. Dar nu m-am putut abtine pentru ca eu tin cu cei care-s de-o teapa cu mine.

Batista pe tambal:

Re: modif legea contabilitatii

Postby Mares Stefan on Sat Feb 27, 2010 2:30 pm

Scuzele mele,și spun aceasta, pentru că ...sincer, spunându-mi opiniile în diverse spețe, nici întrun caz nu simpatii sau antipatii doream să provoc.
Ci reacții.
Opinii exprimate. Scrise.
Doar și pentru a provoca și pe alții, să-și expună propriile opinii.
Ori experiență.
De ce ?
Păi pentru că altfel cum am vrea ca CECCAR-ul să știe și să se implice în soluționarea problemelor reale cu care profesioniștii contabili sunt confruntații, zi de zi.
Dvs.ziceți că oare cât știu unii membri CECCAR,care sunt pe cale să-și primească parafa și autorizația ? Iar eu vă răspund că referitor la meserie, profesie probabil că știu destul de multe. Numai că după examenulde aptitudini, s-au trezit și s-au întrebat pe diverse Forumuri: Și acum ? Încotro? De fapt unde vrem să ne înscriem ? Ce pași mai trebuie să facem ca să ne știm membri CECCAR cu toate cele ?
Și atunci ,eu unul nu pot să mă minunez, de preocuparea tuturor tutorilor și formatorilor ori lectorilor , care uită, iar se vor supăra iar pe mine, dar cunoașteți comva pe alții care ar putea purta responsabilitatea că unii CA sau EC autorizați și înscriși în CECCAR ca membri activi, s-ar putea să aibă niște carențe EVIDENTE în privința conceperii unei afaceri de la un oarecare plan de afaceri, pe baza căreia ar fi posibil de întocmit și un BVC, și , pe urmă, și o documentație de obținere a unor finanțări sau a unor credite bancare, ori alte resurse atrase, inclusiv să facă o proiecție de cash flow, și ... pe urmă, contabilitatea, balanțele, bilanțurile, analizele economice de rigoare, si să constate că planul de afaceri s-a dovedit nu doar o himeră, BVC-ul , un document uitat prin dosare, cash flow-ul uitat pe la bănci, și din actele societății să rezulte cu totul altceva decât ceea ce consultantul financiar ar fi proiectat.
Adică una este pregătirea teoretică și , cu totul altceva practica cotidiană.
Tocmai din această cauză sunt unii ECONOMIȘTI, și cândva au fost și alții CONTABILI , care uită, nu au devenit membri CECCAR, dar au dovedit și s-au dovedit niște "eminențe cenușii" ale afacerilor cu care au avut tangențe.
Fiind prezenți.
Fiind consultați PREVENTIV, înainte de se produce evenimentul.
Fiind IMPLICAȚI.
Și CONSULTAȚI.
Nicidecum DESCONSIDERAȚI, uitați și doar când eventual doreau să facă o analiză pe baza datelor de bilanț sau a datelor rezultate din balanțele contabile, să li se RETEZĂ, scurt: Nu-mi spuneți nici o noutate. Știu, știu,. știu.
Tot ce mi-ați spus eu am aici în agendă!
Și ceea ce dvs.nu știți eu știu: Pe acel furnizor îl voi plăti la data de ..., iar aceea factură o voi încasa poimâine când voi plăti tot ce datorez la bugetul consolidat. Etc.etc.etc.
Adică ce vreu să scot în evidență ... legat de CECCAR ?
Păi exact necesitatea susținerii tuturor profesioniștilor contabili autorizați de CECCAR, adică cu acel examen de apritudini promovat, indiferent că sunt prestatori de servicii liber profesioniști sau salariați cu CIM. Dar mai ales ca CECCAR să fi reușit săasigure gestionarea întregii profesii, de la evaluarea întregii piețe - totalitatea societăților comerciale și altor entități economice - care au cu siguranță funcțiunea financiar-contabilă prezentă, șicarefuncțiune ca activitate trebuie neapărat și realizată, prestată ori de prestatori ori de salariații proprii.
Nicidecum la "negru" .
Că la "gri", de fapt nici nu se poate.
Pe de o parte.
Iar pe de altă parte, pregătirea, perfecționarea profesională nici întrun caz nu trebuie redusă la "artă pentru artă" , măsurată prin sumele încasate de la cursanți, respectiv plătite lectorilor, ci ... prin nivelul de COMPETENȚĂ PROFESIONALĂ măsurată, evaluată și îmbogățită, ori actualizată, după caz , transformându-l întrun criteriu de evaluare a întregului corp profesional!

PS.1. De ce nu am vorbit despre cât costă pe orice firmă conducerea contabilității, respectiv fructificarea informațiilor financiar-contabile în timp real sau cel puțin în timp util, pentru a nu mai vorbi doar despre relevanța unor cifre "moarte" ?!
Păi, simplu, pentru că dacă nici onorariul cuvenit acestor profesioniști nu-ncape în venituri, atunci nici ca acestea să devină cu siguranță generatoare de pierderi nu se poate pretinde nimănui., nu ?
Iar aici ni se relevă acel cerc vicios: Definit prin acel cost minim obligatoriu pentru prestațiile financiar-contabile iot numai la nivel minim impuse de lege prestate, și cât ar trebui să fie acele venituri minimale în care aceste costuri rămân doar costuri și nicidecum nu devin pierderi!

PS.2. Doar o afirmație: Nici o firmă care "există" și "persistă" , zice-se fără venituri suficiente, dar cu costuri reale și semnificative, plătite zice-se din "buzunarul" asociaților,patronilor, numit, identificat între noi ca sold creditor la acel cont 455, nu-șiva putea permite săplăterascăonorarii cinstite niciodată pentru prestațiile financiar-contabile.
Și atunci ?!
Ori ne mânjesc.
Ori ne bagatelizează.
Dacă reușesc!
Sau m-aș înșela doar eu?

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#69 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 04:13 PM

Pentru dna Adriana Storistean, jos palaria. Cred ca i-ar sta mai bine printre noi.

Atentie, la domnul Sorin Ionita care s-a erijat in lider si incepe sa-i organizeze in vederea unui atac. Vrea sa mai faca putin lobby ca simte ca ce s-a facut pana acum nu e suficient.
"daca cineva subscrie demersului meu atunci sa scrie parerea pe forum. Daca vor fi mai mult de cinci persoane atunci am sa cer sprijin in crearea unei liste de sustinatori care sa ajunga la camera."

Si Paturca, ai niste comentarii ... Imagine postata
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#70 albu2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 22 March 2010 - 04:20 PM

dragii mei acest domn sorin ionita este cel care a facut anticamera la d-ra Roberta si care a avut bunavointa sa ma urmareasca pana acasa,iar adresa de mail sorin_ionitza@yahoo.com,dansul a trimis aceea scrisoare super inteleapta ca si chelia dansului veritabila.Crede ca poate sa invinga prin intimidare dar se inseala.

se pare ca cineva din cabinetul d-ra Roberta il sustine deoarece a reusit sa faca rost f repede de adresa mea de email.A durat doar 2 ore de cand am depus scrisoarea catre camera deputatilor dupa cat vad il cam mananca ceafa :frusty:



#71 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 March 2010 - 04:56 PM

Parca CECCAR-ul trebuia sa nu mai existe pe acest forum ... fiecare incearca sa isi tina partea privit din punctul lui de vedere. Ei platesc niste taxe la un organism care nu ii sprijina iar noi nu platim. Asta este durerea lor cea mai mare. In rest, chestiunile cu profesionalismul, etc sunt numai "brasoave" ieftine. Poti sa le spui "copiilor" care ies de pe bancile facultatii dar nu unor profesionisti care fac acelasi lucru de ani de zile si acuma sunt dezbinati de acest CECCAR.

Si ei si noi suntem economisti... care este deosebirea? Ganditi-va la asta? Contabilitatea este doar o profesie reglementata ca liberala nu de catre o asociatie profesionista ci de catre Guvern. Economistii sunt mult mai multi "ocupati" in toate domeniile de activitate (comert, industrie, agricultura, turism, etc).

Consider ca profesia de economist merita a fi liberala si nu neaparat cea contabila. In cadrul acestei profesii isi pot exercita toti membrii iclusiv economistii - contabili.


Ar fi bine daca s-ar deschide un topic care sa sune "Probleme comune - experti contabili - economisti contabili"
Asa am putea intra in dialog expertii cu ceilalti si am vedea care sunt punctele noastre comune si cele diametral opuse, am putea avea initiative si de ce nu poate sa demonstram ca in fapt noi nu ne dorim raul unul altuia.



#72 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 05:05 PM

Cum putem "vedea" cu Google ceea ce se scrie pe forumul CECCAR.
Foarte simplu.
Se introduce la CAUTARE cuvantul APEC
Google va intoarce mai multe locuri unde exista APEC, cel care ne intereseaza pe noi este de forma:
evid.ceccaro
Gasim cuvantul CACHE, acolo daca apasam GOOGLE ne dezvaluie pagina pe care a memorat-o in indexarile sale de-a lungul si de-a latul spatiului virtual.
Cand deschidem pagina de la CECCAR vom vedea numele celor care au postat.
Ne intoarcem iarasi la cautari si rafinam cautarea:
evid.ceccaro+ionitza
Google ne intoarce posturile in care a scris dl. Ionita, alegem sa vedem iarasi ce a pus GOOGLE in CACHE si Voila! Citim ce s-a scris.
Atentie NUMAI SI NUMAI PAGINA MEMORATA IN "CACHE" POATE FI CITITA. Va sfatuiesc sa nu incercati niciun fel de "trick"uri. E ilegal si ar lasa sa se inteleaga ca suntem chiar animale.
Multumesc.

Beatrice1971,
Sa-l asteptam pe dl. Ionita. Avem adresa dansului de email. Dar il asteptam
Dl. Mares dovedeste mai multa barbatie si asta dovedeste ca are un caracter puternic. Il respect pentru dorinta de a nu fugi, de a se ascunde.
Si dl. IONITA va veni sa ne explice de unde a scos cuantumul acelor amenzi. Propuse.
Am sa fac lobby numai pentru dumnealui care "nu a inselat niciodata niciun client", sa plateasca ca si cotizatie la CECCAR un procent de 100% din veniturile unui an. Asa vreau eu.
Am sa propun CECCAR-ului un astfel de tratament pentru dl. jurist IONITA.
O sa prinda de veste si va iesi pe forum. Numai daca nu este las nu va veni, daca este demn va veni.

Aceasta postare a fost editata de Paturcai: 22 March 2010 - 05:07 PM

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#73 albu2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 22 March 2010 - 05:39 PM

dragii mei colegi acest domn Ionita nu prea are ce face ,a ramas fara ''sponsorizare''si este disperat,recurge la fel si fel de tertipuri care il caracterizeaza.Eu doar va spun sa fiti un pic mai cu bagare de seama si sa postati cat mai codat ca acest imitator este un fel securist care din cateva vorbe te face din om ......Este un mare las care se ascunde in spatele unor fuste de contabili pe care ii hartuieste cu o hartie de expert contabil,iar el nu este decat un :frusty:

cu o asemenea lista de amenzi a fost si la d-ra Roberta care nu l-a bagat in seama,omul este f disperat dupa bani.....



#74 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 March 2010 - 05:57 PM

Parerea mea monser este ca dl.Ionita este poate putin "fanatic" in sustinerea unor idei.
Scrisoarea sa trimisa dnei Anastase seamana mai degraba cu proverbul: "Sa moara si capra vecinului".
:frusty: :laugh:



#75 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 March 2010 - 06:09 PM

Firmele abia isi duc traiul de zi cu zi , asta mai lipsea -amenzile lui domn Ionita ! Doamne mare-Tie gradina !
Un lobby in favoarea firmelor nu e in stare sa faca , sa aduca argumente prin care sa convinga guvernantii ca mediul de afaceri este in stare critica , nuuuuuuuuu! :frusty:



#76 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2010 - 12:16 PM

Domnule Mares, v-ati inscrie in A.P.E.C ??? Vreau un raspuns sincer de la dumneavoastra !!!! :biggrin:
Vi se pare ca obiectivele asociatiei sint comune cu aspiratiile dumneavoastra ?

Aceasta postare a fost editata de ISA: 24 March 2010 - 12:18 PM

" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#77 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 24 March 2010 - 01:57 PM

Nu. nu m-am înscris.
Pentru că-mi place să fiu consecvent. Cândva am fost și eu un membru de partid. Dar , de atunci eu nu mi-am mai căutat rostul prin vreun partid. Ci mi-am căutat și mi-am găsit rostul prin CECCAR. Pe care -l știam și apolitic , și de utilitate publică. Așa că .... nici acum nu caut altceva. Dar dacă în 1991 puteam să-nțeleg pe niște cunoscuți ai mei că s-au săturat de atâta învățat în calitatea lor de contabili șefi mai multe cincinale, atunci acum după 15 - 18 ani de existență a CECCAR-ului , actualele probleme îmi relevă sau doar mie mi se pare că nu cu profesia ar fi problemă.
Aceasta este profesată pe toate palierele justificate de cererea existentă pe piață și de către toți care au și o ofertă pe măsură!
Dar dacă oamenii vor în A/C atunci cred că mă pot întreba de ce nu în CECCAR?!
Cum s-ar zice dreptul de asociere este una garantată tuturor cetățenilor.
Dar CECCAR -ul a fost creat prin asocierea acelora care am fost atuncia, și după 2 ani am obținut și recunoașterea statală, adică și de executiv și de legislativ. Amândoi având un anumit rol în existența OG nr.65/1994 chiar cu toate modificările ulterioare.Iar primirea noilor membri a fost reglementată de atunci!
Dar spuneți-mi A/C în materie de inițiativă legislativă spre exemplu, din punctul cui de vedere va promova propunerile sale ?!
Că ce am înțeles eu, s-ar referi la ce ar fi corect și coerent legiferat, normat, ca principiile și procedeele să-și găsească locul lor de fiecare dată. Dar fiscului îi place ... complicat ... iar unii profesioniștii susțin specializarea noastră și parcelarea profesiei pe bucățele! Numai că ... uită că întregul de aceea este întreg pentru că orice parte a sa, este integrată organic în acest Corp. Adică eu cel puțin la vremea respectivă de aceea nu am vrut nici Asociație, nici, Uniune, nici ... măcar Fundație. Cu taote că aceasta s-a născut că ... mediul legislativ ... favoriza fundațiile! Dar eu rămân la părerea mea și în afara A/C.
Apropo de cum ne exprimăm: Chiar vi se pare corectă exprimarea cum că unii dintre viitorii membri ai A/C ar fi doar "calificați" de CECCAR,CAFR, sau CCF ? Chiar numai "calificați" or fi ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 24 March 2010 - 02:02 PM




#78 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2010 - 03:54 PM

Dl.Mares,

Intelegem din expunerea dvs ca ati fost unul din fondatorii CECCAR. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
De ce avea nevoie CECCAR de recunoasterea statala (executiv si legislativ)? Nu era suficienta Constitutia?

APEC nu va avea ca membru vreo organizatie a statului cum are acuma CECCAR.

Ce vreau sa relev este faptul ca CECCAR s-a infiintat ca urmare a satisfacerii unor interese pecuniare si nu ca urmare a asocierii prin libera initiativa a membrilor sai. Este o organizatie care are in randurile sale Ministerul de Finante. Si atunci despre ce vorbim?

Oare nu trebuie sa existe niste trepte in a accede la anumite titluri? Daca CECCAR vizeaza varful profesiei contabile de ce se impiedica la semnarea unor bilanturi? Oare la asta se reduce toata filosofia contabila?

Asa precum ati procedat cu CECCAR (cerand recunoasterea legislativa si nu recunoasterea prin reprezentativitate) si CCF a fost infiintat tot cu aprobare guvernamentala (interes pecuniar)... Cum s-ar zice v-a facut in sac-sac...



#79 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 24 March 2010 - 06:09 PM

Doar o mică istorioară, ca să nu vorbim pe lângă.
Deci până-n 1990 pe lîngă Ministerul de finanțe , respectiv fiecare Administrație financiară funcționa Biroul local al experților contabili. Profesia de expert contabil fiind reglementat în România de prin 1921, reluat și după 1948, și chiar prin 1971 parcă reglementat din nou.
Deci Biroul local al experților contabili comunica instanțelor de judecată potențialii experți care ar fi disponibili să întocmească diverse expertize judiciare sau extrajudiciare.
Deci până-n 1989 numărul experților contabili examinați și autorizați de Ministerul Finanțelor a fost strict reglementat, planificat după NECESITATE, nicidecum după capacitate.
În 1990 , se-nțelege că toți cei care ne-am considerat profesioniști , am solicitat ca MF să organizeze examen pentru noi.
Am fost examinați de o comisie formată din experții recunoscuți de MF până-n 1989.
Adică cei de la Inspecțiile Teritoriale Financiare de Stat, ori directori de bănci sau chiar contabili șefi care au lucrat și ca inspectori financiar ovreme de peste 5 ani! Dar ce-i a lor este a lor. Au fost chiar profesioniști.
Spre exemplu,n-aș vrea să greșesc dar domnul Marin Toma este expert contabil de prin 1968 ! Cine vrea îi poate găsi CV-ul căutând pe Google!

Din 1991 după primele examene prin care în fiecare județ am mai fost recunoscuți ca experți circa 50-60 de persoane, ne-am adunat și ne-am ASOCIAT , CECCAR-ul ca și asociație profesională fiind constituit legal în 1992. (Cei care au căuat au și găsit urmele acestei asociații).
Și în perioada 1992-1994, întro tendință de reglementare a profesiei fără tutela directă a Ministerului de Finanțe , au început să fie vehiculate modelele de organizare ale profesiei din Germania ori Franța etc.
Și pentru a preveni orice surpriză, din partea membrilor unei ASOCIAȚII PROFESIONALE, ne-am trezit că profesia a fost reglementată prin OG nr.65/1994.
Bine-nțeles propunerea înaintată de domnul Marin Toma și ceilalți din conducerea CECCAR, a fost una, ceea ce a fost semnat de domnul Văcăroiu Nicolae e cu totiul altceva.
Că MF a avut un rol în modificarea propunerilor inițiale este incontestabil și se cunosc și persoanele care au fost implicate!
Bine-nțeles nu cei din provincie!
Dar începând cu 1994 s-a întâmplat o MINUNE! Ministerele și toate Oficiile guvernamentale voiau pe schemă numai experți.
Și uită așa FPS (AVAB, pe urmă AVAS ) și FPP-urile (actualele SIF-uriI) aveau cel puțin 20% din salariați pe posturi de ... experți.
Contabili sau tehnici, în privatizare sau în piețe de capital!
După nevoie!
Iar contrapunerea noastră ca liber profesioniști cu cei care au rămas funcționari publici a fost inevitabilă.
Ei, prin legea nr 186/1999 au fost reglementate în sfârșit modalitatea de profesare ca liber profesionist sau ca și salariați. În sensul că profesia de expert contabilsau de contabil autorizat se putea exercita pe deplin numai ca liber profesionist.Ca funcționar ori salariat nu puteai profesa, fiind recunosct doar ca EC ori CA inactiv.
Și iarăși a început un proces care în 2009 s-a desăvârșit. Funcționarii publici pot profesa legal, dacă vor. Deci nu mai trebuie să se ascundă nici măcar după deget!
Dar s-a mai întâmplat ceva: Piața a cerut și a absorbit contingente întregi de economiști pregătiți de EXPERȚI CONTABILI care au fost și înainte cadre didactice universitare (Feleagă, Ristea, Cristea, Pântea et comp.) și alții care-ntre timp au devenit lectori, conferențiari ori chiar profesori universirtari. (Înmulțirea instituțiilor de învățâmânt private în toate țara sau ca ID, a favorizat pe toți EC care se voiau nu doar lectori-formatori ca și practicieni, ci doar ca și cadre didactice! Ca despre cei cu masteri sau doctorate ce să mai vorbim!)
Iar calitatea de cadru didactic este compatibil, cu orice alt mod de profesare, nu ?
Departe de mine să susțin că în orice profesie , formatorii generațiilor viitoare de profesioniști nu ar avea o importanță covârșitoare.
Dar ... noi am ajuns când universitarii ne guvernează cam peste tot!
Până când o fac cum trebuie este OK.
Dar când se dovedesc rupți de realitate atunci afectează tot sistemul condus!
Și uită așa sistemul de selecție a CECCAR-ului acum este contestat de licențiații cărora li s-a sugerat că pentru desăvârșire este suficient, un masterat, eventual, un doctorat.
Mai ales că doctorii sunt recunoscuți în proporție de 98% drept expeți!
În ce?
Unde?
În România.
Dar știți ce mă miră ?
Păi dacă și licența și masteratul ori doctoratul costă!
Și nu puțin!
Atunci de ce vreți autorizația de expert pe ... bani puțini.
Ca să nu spun ... pe gratis.
Iar cine se vrea numai ECONOMIST, cine-i stă în cale ?!
Sau AGER a cui e ?! A/C va fi mai mult ?! Sau mai bun ?

PS Profesiile așa zis liberale sunt reglementate peste tot prin legi speciale. Și-n România. Și toate sau oricare profesie liberală, în afară de licență mai implică o atestare specială pentru aceea profesie liberală de expert contabil, auditor financiar și/sau consultant fiscal etc.etc.etc.
Doar că din enumerar puteți constata că gestionarea proastă a profesiei a avut drept rezultate fărâmițarea ei!
Zice-se pe specialități!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 24 March 2010 - 06:17 PM




#80 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2010 - 07:37 PM

Vezi postareaMares Stefan, la Mar 24 2010, 06:09 PM, a spus:

PS Profesiile așa zis liberale sunt reglementate peste tot prin legi speciale. Și-n România. Și toate sau oricare profesie liberală, în afară de licență mai implică o atestare specială pentru aceea profesie liberală de expert contabil, auditor financiar și/sau consultant fiscal etc.etc.etc.

Nu toate profesiile liberale sunt reglementate. Exista asociatii profesionale cum ar fi ca exemplu Asociatia Psihologilor. Iata ce prevede statutul lor:

Cap. I. Dispoziții generale


Art.1 „Asociația Psihologilor din România” este o organizație profesională, neguvernamentală, apolitică și non-profit, care își desfășoară activitatea în conformitate cu legislația în vigoare, prin voința de asociere a membrilor semnatari
Alt exemplu:

Uniunea Arhitecților din România este urmașa de drept, moștenitoarea morală,
patrimonială și continuatoarea tradițiilor Societății Arhitecților Români fondată în anul
1891, reconfirmată prin Decretul-Lege nr.127, din 27 aprilie 1990 privind unele măsuri
referitoare la activitatea Uniunii Arhitecților din România și a asociațiilor teritoriale ale
arhitecților
Activitatea U.A.R. este reglementată de O.G. nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la
asociații și fundații, utilitatea publică a U.A.R. fiind recunoscută prin H.G. nr. 1361 din
20 decembrie 2000 privind recunoașterea Uniunii Arhitecților din România ca fiind de
utilitate publică.



Este adevarat ca Uniunea Arhitectilor este recunoscuta de utilitate publica insa membrii sai exact ca si in cazul Asociatiei Psihologilor acced in aceste doua organizatii doar pe baza diplomei de licenta.

Mai sunt exemple. Va las pe voi sa le descoperiti.

Cel mai probabil ca acolo unde sunt doar interese financiare (bani la greu) anumite profesii trebuie reglementate si altfel decat prevede Constitutia. CECCAR, CCF, CAFR, Barou, Notari.

Eu sper sa vina o zi in care aceste modele sa dispara... Piata va cerne...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL