Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

92 replies to this topic

#21 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2008 - 04:15 PM

consider ca si-au batut joc de noi in legatura cu locatia in care s-au facut cursurile pt.stagiu an 1
altfel,legat de exam.,nu stiu ce sa zic



#22 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 11 July 2008 - 04:40 PM

Vezi postareamihavesa, la Jun 21 2008, 09:42 PM, a spus:

am citit si nu imi vine sa cred. Am luat examenul de acces in 2007 si maine sustin examenul de aptitudini .... sunt foarte dezamagita de ceea ce vad .....
Cum ai dat exam. acces in 2007 si dai aptitudini in 2008? Ce s-a intamplat cu stagiul de 3 ani?




#23 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 July 2008 - 03:22 PM

Daca nu vor disparea "fosilele" comuniste de la conducerea CECCAR-ului nu se va face nimic. Oricum la un moment dat trebuie sa plece.
Nu de putine ori mi-am exprimat indignarea fata de aceasta institutie care nu este creata decat pentru a lua banii. La fel ca si Camera Consultantilor Fiscali.

Este jenant ca se intampla toate aceste lucruri acuma cand sunt parteneri europeni si cand trebuie sa dam foarte multa importanta acestei meserii.
Nu stiu alte asociatii cum fac insa eu accesul l-as lasa cu un grad lejer de dificultate urmand ca sa fie testati toti membrii CECCAR-ului din 2 in 2 ani.
Credeti ca cei care sunt membri de la infiintare sunt mai bine pregatiti? Sau credeti ca cei care conduc acuma aceasta organizatie sunt cei mai avizati?

Eu consider ca trebuie sa intervina o schimbare in structura de conducere a acestei organizatii incepand chiar cu presedintele acesteia.



#24 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 14 July 2008 - 05:17 PM

"Sau credeti ca cei care conduc acuma aceasta organizatie sunt cei mai avizati?"

eu cunosc cat de avizate sunt unele persoane, am un sentiment de repulsie fata de acestia.am fost trei ani sub conducerea unei dne director economic, care era de-o ineptie rara, fara falsa modestie, ii dadeam clasa .ghiciti, unde a ajuns distinsa doamna? director de filiala CECCAR, si asta spune tot.



#25 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 July 2008 - 06:22 PM

Nu imi doresc sa fiu membru CECCAR niciodata. Am avut ocazia sa cunosc o doamna contabila care nu stia sa caute in programul de conta (cu care lucra de ani de zile, ea il adusese in firma) ca sa vada daca a lucrat sau nu cu un anumit furnizor. Si un domn care nu a stiut sa citeasca o balanta. Si o doamna care imi propunea sa fac niste inregistrari aberante, pur fanteziste, pentru a regla o diferenta de rulaj pe contul 6811 (mergea pina la a crea rulaj pe un cont de venituri!) Acea diferenta era de fapt o dublare accidentala a rulajelor datorata softului. De asemenea, nici dumneaei nci colega de cabinet nu stiau ca trebuie repartizate din profit mai intii rezervele legale. Toate aceste persoane sint membri CECAR. De ce nu stiau? pentru ca au cotizat unde trebuie si au luat examenul. Si de cind l-au luat, nu au mai invatat nimic. NU IMI DORESC SA FIU COLEGA CU EI.



#26 delphine

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 July 2008 - 09:42 PM

Cum adica ? Voi chiar nu intelegeti ca este vorba de banii vostrii la mijloc. De banii nostrii isi bate joc. Vi se pare normal sa nu imi acorde viza pentru ca refuz sa particip la cursurile lor inutile? Daca vreti raspunsul la intrebarea cum isi bate ceccar-ul joc de noi, ganditi-va ce va ofera ceccar-ul in schimbul banilor pentru cotizatie + banii pe cursuri? Cu ce va ajuta acele cursuri care sunt predate de pile de ale lor, dintre care poate unii nu stiu sa intocmeasca o factura. Incercati sa le puneti o intrebare simpla din practica, veti vedea cum vor incerca sa evite raspunsul, promitand ca se va discuta despre asta altadata.. Deci, vreau sa-mi spuneti in continuare ce credeti ca a facut ceccar-ul pentru voi vreodata? Raspunsul e evident. Nimic. Nu le pasa. Ei trebuie doar sa incaseze bani. Si nimeni nu face nimic, absolut nimic, niciun organ al statului nu reactioneaza la toate aceste articole care au tot aparut in presa. Nu sunt inventate, ar trebui sa fie un semnal de alarma!!!!!!!!!



#27 Mariuseu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 July 2008 - 04:54 AM

pentru negocont
Mai intai citeste reglementarile si apoi sustine opinii pe forum. Daca stiai ce scrie in OG 65/1994 republicata ai fi stiut ca intradevar prin lege subiectele nu le face CECCAR. O fi profesia patronata de CECCAR, dar in lumea asta si mai exact in tara asta exista supraveghere, iar ordonanta respectiva nu permite CECCAR sa faca subiecte dupa bunul lui plac. Exista o comisie formata de profesori universitari supravegheta de reprezentanti MF si din Ministerul Justitiei. Dar se vede clar ca tu ai o problema personala cu CECCAR sau cu cineva de acolo. Prea ti se pare ca cine nu e de acord cu tine e de la CECCAR. Iata ca eu nu sunt de la CECCAR si sunt total impotriva a ce sustii tu. Iar in ce priveste persoana aceea de pe lista "absenta" lucrurile nu stau cum spui, nu a fost nici o smecherie. Chiar crezi ca daca o institutie ar face o asa mare frauda, ar face asa pe fata. Chiar nu te duce mintea. S-a gresit la redactarea listei. Stai linistit ca nu a fost nimeni admis in conditiile neparticiparii.
Ar fi mai bine sa ne abtinem cand nu cunoastem realitati.



#28 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 09:38 AM

M-ai lasat fara replica. Argumentele tale sunt demne de catavencu ba baiatule... Un lucru care ar trebui sa-ti dea tie de gandit este faptul ca ceea ce spun eu este parerea generala despre institutia aia de doi lei, si lucrul asta il poti observa doar citind ce s-a scris pe forumul asta despre CECCAR.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 01:15 PM
citare mesaj anterior

Dragos



#29 meda.decebal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 July 2008 - 10:59 PM

Organizatia CECCAR e foarte buna, spun asta pt ca apara totusi meseria de contabil , si astfel nu toti absolventii de facultati pot tine contabilitati ( in mod legal) . alte calitati: un membru CECCAR poate avea tarife mai mari si firme mai bune , imagine pozitiva in fata institutiilor: CCI, finante, etc... Nu mai fiti rai, e destul de greu, dar merita, spun toate astea din experienta. Maine avem depunerea juramantului, e un moment special. si bafta tuturor.



#30 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 18 July 2008 - 07:54 AM

Vezi postareamihavesa, la Jun 21 2008, 09:42 PM, a spus:

am citit si nu imi vine sa cred. Am luat examenul de acces in 2007 si maine sustin examenul de aptitudini .... sunt foarte dezamagita de ceea ce vad .....

Stai linistita in privinta examenului de aptitudini, eu l-am sustinut anul trecut...nu a fost chiar asa de rau, interseul lor este sa ia cotizatie nu sa stam pe bara.
Anul trecut s-a dat numai si numai din ce s-a predat la cursurile de pregatire, iar la deontologie nu au fost "probleme", in schim s-a introdus un subiect de teorie din Audit.... :frusty: , pe ca desigur l-am balmajit cu toii neasteptandu-ne la asa ceva...una este sa faci audit (concret) si alta este sa iti dea teorie pura....ca oricum nu prea foloseste daca nu o aplici pur si simplu.
Una este teoria alta este practica, dar ca si notare nu avea un punctaj mare. Multa bafta!

Vezi postareaiimro2003, la Jul 14 2008, 07:22 PM, a spus:

Nu imi doresc sa fiu membru CECCAR niciodata. Am avut ocazia sa cunosc o doamna contabila care nu stia sa caute in programul de conta (cu care lucra de ani de zile, ea il adusese in firma) ca sa vada daca a lucrat sau nu cu un anumit furnizor. Si un domn care nu a stiut sa citeasca o balanta. Si o doamna care imi propunea sa fac niste inregistrari aberante, pur fanteziste, pentru a regla o diferenta de rulaj pe contul 6811 (mergea pina la a crea rulaj pe un cont de venituri!) Acea diferenta era de fapt o dublare accidentala a rulajelor datorata softului. De asemenea, nici dumneaei nci colega de cabinet nu stiau ca trebuie repartizate din profit mai intii rezervele legale. Toate aceste persoane sint membri CECAR. De ce nu stiau? pentru ca au cotizat unde trebuie si au luat examenul. Si de cind l-au luat, nu au mai invatat nimic. NU IMI DORESC SA FIU COLEGA CU EI.
Nu sunt chiar toti asa. Este adevarat ca sunt foarte multi care chiar sunt veniti de pe alta planeta (eu stiu o doamna care a sustinut examenul de acces in alt oras decat in Bucuresti unde avea domiciliul...de ce oare? Iar sotul dansei era sef la un serviciu la Admin. Finan. Sector 3), dar mai sunt si exceptii.



#31 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 30 October 2008 - 02:06 AM

Vezi postareaiimro2003, la Jul 14 2008, 06:22 PM, a spus:

Nu imi doresc sa fiu membru CECCAR niciodata. Am avut ocazia sa cunosc o doamna contabila care nu stia sa caute in programul de conta (cu care lucra de ani de zile, ea il adusese in firma) ca sa vada daca a lucrat sau nu cu un anumit furnizor. Si un domn care nu a stiut sa citeasca o balanta. Si o doamna care imi propunea sa fac niste inregistrari aberante, pur fanteziste, pentru a regla o diferenta de rulaj pe contul 6811 (mergea pina la a crea rulaj pe un cont de venituri!) Acea diferenta era de fapt o dublare accidentala a rulajelor datorata softului. De asemenea, nici dumneaei nci colega de cabinet nu stiau ca trebuie repartizate din profit mai intii rezervele legale. Toate aceste persoane sint membri CECAR. De ce nu stiau? pentru ca au cotizat unde trebuie si au luat examenul. Si de cind l-au luat, nu au mai invatat nimic. NU IMI DORESC SA FIU COLEGA CU EI.
Auzi, nu te supara, dar ce atitudini interesante ai: daca o persoana ti se pare tie incompetenta, tu bagi in noroi tot ceccar-ul?
1) In primul rand, voi, firma, ati cumparat programul respectiv, si voi ati primit instruire de la distribuitorii programului, nu doamna de la ceeccar; este programul vostru, folositi-l; ea ar trebui sa iti ceara listele, iar tu sa i le dai; daca ea uitase pe moment cum sa genereze o fisa analitica partener, INSEAMNA CA CECCAR-UL ESTE PROST ??? De unde stii tu cu cate soft-uri o fi lucrand acea persoana? daca lucreaza cu vreo 4-5 programe distincte, pe la diversi clienti? etc... Din exprimarea ta "sa caute in programul de conta" reiese evident faptul ca nu esti familiara cu niste denumiri specifice meseriei (fisa analitica partener pe o anumita perioada, fisa de magazie, balanta de parteneri sintatica/analitica, balanta stocuri etc). Tu "cauti", in loc sa "generezi" o lista (adica sa listezi), sa o consulti, si apoi sa o si tiparesti, daca vrei... tu cauti... cauta, draga, in continuare... DAR LASA CECCAR-UL IN PACE...
2) un tip nu stia sa citeasca o balanta... ete nah... daca nu stia sa o citeasca, atunci mai mult ca sigur ca a fost intocmita gresit! cate balante aiurea nu intalnesc mereu, facute de fel de fel de inculti care se dau drept contabili (si care urasc ceccar-ul, ei nefiind membri)... nici eu nu sunt, dar asta este alta discutie...
3) o doamna ti-a propus niste posibilitati de corectare a rulajelor, probabil pentru ca tu i-ai cerut. Sunt multe variante. Eu, personal, recomand sa se faca o nota contabila de stornare a cheltuielii respective. ceva de genul 6811 = xxx cu -120 lei. Aceasta are avantajul ca, per ansamblu, rulajele din balanta vor fi zero (din operatia de dublare si din nota de corectare), dar, in registrul jurnal, apare, evident, enumerata si nota aceasta contabila de corectie. Alte persoane, in judecata lor proprie, in rationamentul lor contabil, recomanda venituri, pentru ca venitul este opusul cheltuielii. DAR OPINIILE PERSONALE ALE FIECARUIA sunt ale lor, nu ale ceccar-ului. Si, faptul ca tu esti sau nu deacord cu ele, nu inseamna ca tu ai avea dreptate. Eu zic ca doamna a avut dreptate, nah! Deci, pentru ca opiniile tale sa aiba valoare, baga-te la ceccar, mai invata cativa ani, sa ajungi sa mergi pe la diverse firme, sa vezi cum sta treaba, si iti vei schimba radical opiniile...
4) prin faptul ca spui ca ti s-au dublat "accidental" rulajele, datorita softului, ai o atitudine de gradinita! Ai gresit la operare, suna la asistenta, sa inveti sa lucrezi corect pe viitor, caci nu cred eu ca exista soft-uri raspandite la nivel national care sa faca asa ceva daca le operezi corect... Cat tupeu ai sa dai vina pe altii, mi se pare incredibil! CAND NU ITI PLACE SOFT-UL, SAU NU STII SA IL FOLOSESTI, SI NU MAI ARE CINE SA ITI ARATE, ATUNCI SCHIMBA-L, DAR IN NICI UN CAZ NU DA VINA PE CECCAR...

deci, mai pe scurt, tot ceea ce tu ai scris, nu prea are legatura cu ceccar-ul... sorry... mai gandeste-te... A, si cine sunt eu? sunt unul dintre picatii la examenul de acces, bagami-as picioarele sa mi le bag... DA!



#32 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 03:09 PM

:thumbup: SupremeOn m-ai facut sa rad cu finalul tau...
Mariuseu dar tu de unde naiba stii atat de multe?! "Stai linistit ca nu a fost nimeni admis in conditiile neparticiparii." De unde stii tu?!
Referitor la Negocont RESPECT. Am vazut cat stie omul asta (ma refer la profesie) dupa raspunsurile pe care le da (si se pare ca raspunde, nu e lenes ca mine...). Asa ca...jos palaria!
CECCAR e o institutie de doi bani intradevar! Din pacate pentru a profesa liber, ai nevoie de ei... NU SE INVATA NIMIC LA CURSURILE LOR (spre deosebire de cele ale consultantilor fiscali, unde chiar iti rezolvi niste probleme pe care le ai in practica). Ti se spun noutatile legislative la consultanti, iar daca ai probleme, la cursuri ai raspunsuri si chiar argumentate. De schimbat ceva la CECCAR, nu cred sa se schimbe! In primul rand tematica aia pt examene e aiurea. Deasemenea nici Camera Auditorilor nu e mai breaza! N-are de-a face cu realitatea nici CECCAR nici CAFR. Inveti teorie aiurea... PRACTICA NE OMOARA! DAR STIU EI CE-I AIA?! SIGUR NU, ALTFEL AR STII MAI BINE SA NE REPREZINTE. VOR DOAR BANI SI ATAT!
preda



#33 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 November 2008 - 07:48 PM

Aveti mare dreptate. Din pacate CECCAR a ramas o institutie fantoma care nu s-a aliniat cerintelor pietei. Am fost nu demult la un curs de contabilitate la ei si am fost surprinsa sa vad ca domnul profesor nu a pomenit nici macar "in gluma" de IAS sau IFRS. In plus, vorbim despre evaluarea intreprinderii si audit, lucrari pe care foarte putini dintre noi au ocazia sa le aplice in practica. Mai mult decat atat, ceea ce se cere in momentul de fata unui contabil este analiza economica sau in fine, sa stii sa interpretezi o balanta si un bilant. Numai ca eu nu am auzit ca CECCAR sa organizeze macar un curs despre asa ceva.
Pacat, cotizam la o organizatie care nu ne reprezinta interesele si totusi noi ii platim pe ei........... :thumbup:



#34 media01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 December 2008 - 05:10 PM

am citit acest thread si sincer nu-mi vine sa cred ce vad cu ochii mei

eu tot ce-mi amintesc ca a fost greu si nimeni nu dadea mai mult decat meritai

da, examenul de access a fost greu si la noi dar ne-am descurcat



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2010 - 10:58 PM

http://apt1.mfinante.ro/site/contribuabili...body=/bilant.do , bilant CECCAR la 31.12.2008, cif 7426179

Denumire platitor: CORPUL EXPERTILOR CONTABILI SI CONTABILILOR AUTORIZATI DIN ROMANIA
Adresa: Mircea Vod? 35 BUCURESTI
Judetul: MUNICIPIUL BUCURESTI
Numar de inmatriculare la Registrul Comertului: //
Act autorizare: O.G./65/1994
Codul postal:
Telefon: 3126889
Fax: 3273494
Stare societate: TRANSFER(PLECARE) din data 08 August 2008

uitati-va la cifrele de jos (centralizatoare) si puteti chiar transforma in euro ... ramane un profit de circa 2,6 mil euro (la un curs de circa 4lei/euro)! exact ce va spuneam : e o afacere traznet ! :smile:

nu se vede nimic la deschidere link, asa ca v-am copiat aici :
Indicatori financiari conform bilantului depus pe anul 2008 CORPUL EXPERTILOR CONTABILI SI CONTABILILOR AUTORI cod unic de identificare: 7426179

Venituri totale - prevederi anuale 33600000
Venituri totale 39174607
Cheltuieli totale - prevederi anuale 32500000
Cheltuieli totale 28788527
Excedent/Profit - prevederi anuale 1100000
Excedent/Profit 10386080
Deficit/Pierdere - prevederi anuale

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 March 2010 - 11:09 PM




#36 ghola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 06 March 2010 - 03:30 PM

Eu ma intreb :smile: :thumbup: daca

Cheltuielile totale de 28788527
sunt deductibile din punct de vedere fiscal? Va dati seama ce salarii au domnii angajati cu CIM. in cadrul CECCAR?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 March 2010 - 04:54 PM
eliminare citare inutila




#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2010 - 08:27 PM

cititi si va cruciti vazand cu ce se ocupa CECCAR-ul din Bacau :
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php...asc&start=0

:smile:



#38 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2010 - 08:43 PM

Incredibil , parca traiesc un vis urat.. Cum sa facem sa nu fie un exemplu cei din CECCAR Bacau pt. restul tarii ? Sa le fie rusine



#39 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2010 - 04:03 PM

[quote name='Otilia Alupei' date='Mar 5 2010, 10:58 PM' post='221145']
[url="http://apt1.mfinante.ro/site/contribuabili/link.jsp?body=/bilant.do"]http://apt1.mfinante.ro/site/contribuabili...body=/bilant.do[/url] , bilant CECCAR la 31.12.2008, cif 7426179

Am intrat si ce-mi vazura ochii?
Stare societate: RADIERE din 08 August 2008

:frusty: :laugh: :laugh:
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2010 - 04:22 PM

au modificat !!! nu scria "radiere", scria "preluare" :frusty:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL