Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


- - - - -

contract civil prestari servicii

179 replies to this topic

#141 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 13 February 2009 - 02:12 PM

Vezi postareaStefan Alina Maria, la Feb 6 2009, 04:36 PM, a spus:

Buna..am si eu o intrebare...si al cate legi sunt...
Cum e mai bine?Sa fac contract civil,conventie civila...sau contract de munca cu 2 ore pe zi pt a angaja o contabila?
Este ok cu contract civil pt contabilitate?se plateste doar 16% impozitul,dansa fiind anagajat cu carte de munca in alta parte.
Daca nu se poate cu contract civil...ci doar cu CIM pt 2 ore...care este suma minima obligatorie pe care trebuie sa o platesc pt salar?
-poti sa faci contract individual de munca cu 1 ora/zi si platesti la stat in jur de 86 lei/luna pt un salariu de 150/luna care e min imul pe economie pt studii superioare (1200:8 ore=150)



#142 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 16 February 2009 - 04:39 PM

BUNA, AS AVEA SI EU O INTREBARE, CINE MA POATE AJUTA?


O FIRMA DE DISTRIBUTIE ARE MOMENTAN ANGAJATI CU CARTE DE MUNCA , DAR AR DORII SA LE DESFACA CONTRACTELE SI SA INCHEIE CONTRACT DE COLABORARE CU DISTRIBUITORII DE PRODUSE SI CU CEI DIN DEPOZIT, AR FI CORCT DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL ACEST LUCRU? SA INCHEIE CONTRACTE DE COLABORARE SAU CONTRACTE CIVILE CU OAMENII? VOI CE ZICETI? MERSI

camelia maris



#143 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 17 February 2009 - 10:31 AM

Contractul de munca este cel mai bun,ce colaboreaza cu ei 1-2 ore pe zi?Nu muncesc 8 ore/zi chiar si mai mult in functie de comenzi?Au asigurare daca patesc un accident de munca ,ceva,au asigurata pensia,somajul



#144 LustSK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 April 2009 - 01:06 PM

Sunt nou pe acest site si nu stiu daca am dreptul de a posta acest topic.

Cer scuze anticipat pentru el.


Am intrebat experti contabili , avocati si judecatori nenumarati si nu am primit un raspuns concret.


Eu am o firma (S.C.) si doresc sa-mi extind activitatea pe internet. Dorec sa premiez in bani cu o valoare fixa fiecare membru care aduce mebri noi pe site (reclama publicitara)

Stiu ca recent s-a reintrodus contractul de prestari servicii intre SC si persoana fizica si de acea teoretic pot face acest lucru ca si prestare servicii publicitate.
Stiu ca acceptarea "termenilor si condittilor" la inscriere tine loc de semnatura si de contract intre cele doua parti.


Nelamurirea e ...

Discutam de un contract electronic deci nu am ce sa depun la finante/ITM (unde se depune contractul) deoarece nu exista o semnatura fizica. Si daca as depune "ceva" contract de prestari servicii la finante/ITM el nu poate avea o valoare fixa deoarece suma depinde de numarul de membri adusi/recomandari facute. Daca eu nu pot depune un contract efectiv sau nu pot depune un contract datorita ne-existentei unei sume contractuale este ilegal ca eu sa fac plati din contul firmei catre acea persoana.
Sunt aproape in inposibilitate de a semna un contract (fizic) cu fiecare membru

O ideea sugerata ar fi fost sa depun un act aditional trimestrial cu sumele lunare aferente acelui contract luand in considerare ca eu am pus o suma fixa unitara prestabilita pe acel contract. Dar asta ar insemna sa fac plati catre acea persoana fizica doar trimestiale si as dori/ ar fi aproape obligatoriu sa le fac lunar.

Sumarul ar fi: Eu nu pot face contract fizic cu acele persoane ; doar electronic.Valoare acelui contract nu este fixa/s-ar putea face contract cu valoare prestabilita ca si pret unitar. Nu am un contract ca sa-l depun la finante/ITM implicit nu pot face plati din contul firmei.

Sper ca am fost destul de explicit si rog pe cineva sa ma ajute in aceasta nelamurire deoarece de 4 luni nu am aflat un raspuns concret si acest lucru ma impiedica sa imi extind activitatea.

Va multumesc



#145 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2009 - 11:18 AM

Buna ziua,

Va rog poate sa ma ajute cineva in urmatoarea problema

am o fima de catering de personal( asigur personalul necesar: ospatari, pnetru diverse evenimente) cum as putea sa 'angajez' oamenii tinand cont ca nu le pot face contracte de munca deoarece numarul si persoanele difere de la un eveniment la altul( de ex. azi vin 20 de ospatari sa seveasca la o nunta iar saptamana viitoare nu sunt necesari decat 7si poate sa nu fie din cei 20 de saptamana trecuta )

Va mutumesc



#146 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 June 2009 - 11:19 AM

poti sa le faci CIM pe perioada determinata, dar nu mai mult de 3 CIM/persoana
sau conventie civila pentru activitati ocazionale



#147 ioanatodi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 July 2009 - 12:31 PM

E vorba de o firma de service calculatoare care are contracte cu principalii sai clienti carora le asigura service-ul lunar.Se pune problema daca e nevoie de contract pentru reparatii ocazionale efectuate la persoane fizice (atata vreme cat e vorba de o reparatie facuta pe durata unei zile ).

Si daca se poate baza legala



#148 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 22 August 2009 - 08:44 PM

buna seara!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? :lostit (13): durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!



#149 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 30 August 2009 - 11:36 PM

Contractul civil nu mai trebuie inregistrat la ITM sau FINANTE.



#150 mara2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 October 2009 - 11:40 AM

Sunt societate comerciala (srl) si am incheiet contract prestari servicii cu 3 studenti an VI arhitectura pentru servicii proiectare specializata si machete. Am mai multe informatii privind retinerile ce trebuiesc facute: impozit si cass, toate retinerile ce se fac unui angajat cu cm,... As dori sa stiu cum este corect, legal, ce retineri se fac pe Statul de plata prestari servicii pentru acesti studenti la arhitectura?



#151 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 01 November 2009 - 02:25 AM

Din venituri primite de persoanele fizice din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiilor civile, incheiate potrivit Codului civil, se retine doar impozitul pe salar de 10% sau 16% conform optiunii exercitate de catre contribuabil. Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris, in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract civil si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestei/acestui conventii/contract.



#152 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 01 November 2009 - 11:41 PM

Corectie:
....impozit pe venit in loc de impozit pe salar.
Va rog sa ma scuzati,....graba ....



#153 mihaela_colea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2009 - 04:13 PM

si cum se inregistreaza in contabilitate serviciile prestate in baza unui contract civil?
pe 628 suma neta platita prestatorului si 635 impozitul de 16% virat, sau cum?

multumesc anticipat pt raspuns



#154 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 09 February 2010 - 10:13 PM

Vezi postareamihaela_colea, la Nov 11 2009, 04:13 PM, a spus:

si cum se inregistreaza in contabilitate serviciile prestate in baza unui contract civil?
pe 628 suma neta platita prestatorului si 635 impozitul de 16% virat, sau cum?

multumesc anticipat pt raspuns

Cam tarziu raspunsul,dar sper sa te ajute:
- inreg.ch. 621 = 401
401 = 444
401= 5311
6453 = 4313



#155 simona_cruceru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 17 February 2010 - 03:33 PM

Am si eu nevoie de baza legala care reglementeaza retinerea contributiei la sanatate



#156 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 March 2010 - 11:01 AM

Am obtinut de curand autorizatia de contabil autorizat si veau sa inchei niste contracte de prestari servicii intre mine si societati si as vrea cine e in asemenea caz sa ma indrume ce anume a facut?A deschis PFA sau doar contractul si cu declaratia 070 a depus-o la fisc?



#157 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 24 March 2010 - 04:11 PM

Declaratia 070 depusa la fisc cu o copie de pe autorizatia eliberata de CECCAR si copie de pe carnet, obtii CIF, iar model de contract gasesti in normele profesioanale 21, 22. Deci deschizi PFA. :frusty:



#158 monika_alex_2004

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 April 2010 - 12:54 PM

Buna ziua,
as dori sa stiu daca se poate angaja o persoana cu un contract de colaborare prin care persoana respectiva este platita la vanzare ( agent de vanzari ) dar firma sa nu fie obligata la diferite taxe si impozite cum este cazul unui contract individual de munca.
Multumesc



#159 corinasilvia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 June 2010 - 09:48 AM

La un contract de prestari de servicii negociat in euro se aplica rata inflatiei?Cat?Facturarea se face in lei la cursul euro din ziua facturarii .



#160 valah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 June 2010 - 01:41 PM

buna ziua

am cateva nelamuriri si sper ca ma puteti ajuta:

- in cazul unui contract de colaborare/ prestare servicii / mandat comercial (reprezentare comerciala, agent, etc) cu o firma (intre mine ca si persoana fizica/contribuabil si o S.R.L.), trebuie sa inregistrez acest contract la ITM, Administratia Financiara sau altundeva?

- ce impozit platesc pentru venitul realizat prin acest contract, in cazul in care se retine la sursa (la firma cu care am contractul)? 16% sau doar 10% ?
- trebuie platit si contributie la CAS pentru venitul realizat prin acest contract? (sunt deja angajat cu carte de munca la o alta firma)
- exista si alte taxe/impozite ce trebuie platite?
- va trebui sa completez ceva declaratii privind veniturile realizate prin acest contract? (ex. decl. 200, 020, 070?) Exista vreo data limita de depunere (eventual ce sanctiune exista pt nedepunerea la timp) ?
si in final:
- este acest venit luat in calcul la stabilirea indemnizatiei de crestere a copilului? Ce documente doveditoare ar trebui sa prezint?

va multumesc anticipat (as aprecia raspunsuri cu trimitere la reglementarile legale).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL