Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 18

Jump to content


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#341 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Location:Harghita

Posted 02 December 2008 - 11:40 PM

Buna tuturor,

Va rog, daca ma ajutati cu urmatoarea problema: Din cauza unui credit, banca m-a obligat sa reevaluez un mijloc fix, o masina folosit in productie, care este cedat ca si garantie. Bun, zis si facut. Raportul facut de catre un membru ANEVAR contine o valoare de 5x mai mare decat valoarea neta contabila. Este corect sa ajustez si eu valoarea din contabilitate pe baza acelui raport? Sa maresc amortizarea lunara, de durata ramasa de functionare? Este adevarat ca numai de la anul pot sa inregistrez amortizarea cu suma marita, noua?

Cu stima,

Edited by Nanty, 02 December 2008 - 11:41 PM.

Asta-i tot



#342 cucubau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:Linux

Posted 03 December 2008 - 01:18 PM

Da reevaluarea se poate face numai la sfirsit de exercitiu, se prinde in bilant si valoarea fiscala (pe baza careia se face amortizarea)
va include si reevaluarea. Probleme este ca nu poti reevalua un singur mijloc fix ci este obligatoriu sa reevaluezi toata clasa
din care acesta face parte




#343 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2008 - 05:37 PM

V-as ruga si un temei legal. Sunt si eu interesata !
Ca sa nu am probleme cu deductibilitatea amortizarii ramase in cazul vanzarii unui mijloc fix sub acesta valoare, am fost sfatuita sa apelez la serviciile unui evaluator, in acest caz trbuie sa reevaluaez toata clasa?

Mesaj adaugat ulterior:

ORDIN 1752/2005

Edited by madalinab, 04 December 2008 - 03:05 PM.
unire mesaje consecutive




#344 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 December 2008 - 07:40 PM

Niki-Miki, te rog sa dai cautare inainte de a posta si daca nu gasesti un raspuns potrivit, te rog sa postezi intr-o sectiune potrivita. Ti-am mutat mesajul din topicul ''Calcul impozit pe profit''.
Vezi si aici: http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry168482
Madalina



#345 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 posts
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Posted 04 December 2008 - 01:39 PM

Draguta Katinka! Si-a dat raspunsul singura. :biggrin:
Pentru Nanty
la intrebarea,,Este corect sa ajustez si eu valoarea din contabilitate pe baza acelui raport?''
Nu trebuie sa o inregistrezi in contabilitate. Reevaluarea a fost facuta in scopul obtinerii creditului. Ai putea sa inregistrezi extracontabil in debit cont 8011 (ai spus ca e girat). Nu umbli la amortizare sau durata.

Edited by DENISA GRIGORITA, 04 December 2008 - 01:40 PM.

%%%




***



#346 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 04 December 2008 - 03:29 PM

Nu cred ca o ajuta cu ceva inreg. extarbilantiera, ptr. banca vrea sa-i calculeze indicatori ec-fin(de rentabilitate, de risc, de profitabilitate) si bineinteles o val mai mare pe activ, ies indicatorii mai bine.



#347 mihaela69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 05 December 2008 - 10:27 PM

rugaminte;-cum fac inregistrarile la bauturi alcoolice,nealcolice,paie pt.baut,cum calculez profitu,de la ce ora la ce ora
multumesc frumos.



#348 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 December 2008 - 11:12 PM

Adica cum:

Vezi postareamihaela69, la Dec 5 2008, 10:27 PM, a spus:

[...]de la ce ora la ce ora

:thumbup:
Madalina



#349 mihaela69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 06 December 2008 - 08:50 AM

am inteles ca profitul la discoteci, cluburi,baruri de noapte se calculeaza diferentiat pe un anumit program.
scuze daca gresesc,daca stiti ceva va rog sa ma luminati si pe mine.
multumesc

stie cineva sa-mi spuna daca soc. care vand bere ,wisiki,depun decl.103?

Edited by madalinab, 07 December 2008 - 02:31 PM.




#350 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 posts
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Posted 07 December 2008 - 10:15 AM

PasareaPhoenix poate ai dreptate, dar doar pe moment, pentru ca in anii viitori o poate duce intr-o mare gaura (amortizare recalculata, nedeductibila, etc.) si in fine, procedezi la reevaluarea imobilizarilor daca acestea indeplinesc criteriile de recunoaste si nu pericliteaza rentabilitatea viitoare a intreprinderii. In consecinta sunt mai multi factori pe care trebuie sa-i ia in calcul Nanty iar eu am inteles din postarea ei ca aceasta reevaluare a trebuit sa fie facuta ca sa ajunga la ,,valoarea girului''.
%%%




***



#351 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 December 2008 - 02:35 PM

ok, am citit acum in codul fiscal prevederile speciale pt calculul impozitului la baruri de noapte, cazinouri, etc. si am inteles la ce te referi.
Intrucat nu am aceasta situatie nu-ti pot da eu un raspuns pertinent...nu este cazul sa presupun pt. ca tu ai nevoie de un raspuns concret si corect. Speram ca te vor ajuta colegii care tin ctb. la astfel de societati.
Insa referitor la declaratia 103, nu cred ca tb sa depui asa ceva. Activitatea de comercializare nu are legatura cu accizele. Cel putin asa stiu eu (am avut o firma - bar - si nu faceam aceasta raportare).
Madalina



#352 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 07 December 2008 - 02:54 PM

eu as face cam asa:

daca ai program toata ziua: as inchide casa seara si dimineata. Asa poti sa vezi ce venituri ai noaptea si ce venituri ai ziua. Referitor la ora de ce nu intrebi la administratia fiscala? 103 e pt producatori nu si pt comercianti.



#353 dana_dana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 December 2008 - 10:23 PM

eu tin contabilitate la un club-discoteca. marfurile le inregistrez normal, 371=401, indiferent ca sunt bauturi alcoolice, nonalcoolice, pentru mine reprezinta marfa. nu se depune nici un fel de delcaratie pentru bauturile alcoolice. in ceea ce priveste impozitarea diferita, nu exista asa ceva. inregistrezi normal veniturile, nu te intreaba nimeni ca sunt facute ziua sau noaptea(ai venituri din vanzari de marfa si eventual venituri din prestari servicii=biletele de intrare). singura diferenta este ca se plateste lunar un impozit pe spectacole, in functie de suprafata clubului, sau in functie de nr de bilele de intrare taiate. (adica daca tai bilet la intrare, platesti in functie de val biletelor, daca e intrare libera, platesti in functie de suprafata). tin de doi ani contabilitatea la club si am avut controale peste controale, deci cred ca as fi aflat daca e ceva gresit in ceea ce fac, sau daca imi scapa ceva din legislatie.
sper sa te fi ajutat raspunsul meu. as fi si eu curioasa sa vad si alte pareri. in orice moment putem invata lucruri noi



#354 mihaela69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 08 December 2008 - 09:51 PM

multumesc f.f.mult pentru ajutorul vostru,in special dana dana.
acum ma-m mai luminat si linistit.



#355 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 December 2008 - 10:26 PM

Dana, ma refeream la acest articol din Codul Fiscal:
Art. 18. - Contribuabilii care desfășoară activități de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizează aceste venituri în baza unui contract de asociere, și la care impozitul pe profit datorat pentru activitățile prevăzute în acest articol este mai mic decât 5% din veniturile respective sunt obligați la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri realizate.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 6 din O.G. nr. 83/2004.

Daca am inteles eu gresit, imi cer scuze, nu am vrut sa induc in eroare.
Madalina



#356 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Location:Harghita

Posted 08 December 2008 - 10:59 PM

Multumesc pt. raspuns.
Pentru Denisa: de ce, diferenta de amortizarea recalculata va fi nedeductibila?

Edited by madalinab, 16 December 2008 - 01:18 PM.
citare mesaj anterior

Asta-i tot



#357 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 posts

Posted 08 December 2008 - 11:44 PM

salut!
eu deabia acum am inceput sa studiez codul fiscal si recunosc faptul ca sunt grea de cap,deocamdata.
in primul rand ce semnificatie are termenul < a intra sub incidenta>? este sinonim cu a intra in aria de aplicabilitate?
daca este asa atunci nu inteleg panal a urma pentru ce fel de institutii se aplica gradul de indatorare daca la art 23 pct 1si 3nu se aplica societatilor bancare,persoane juridice.........,iar la pct 7 nu inra nici sub incidenta bancile internationale ,atunci caror institutii se adreseaza acest grad de indatorare?


(daca administratorii acestui forum vor venii cu precizare de a cauta in discutiile anterioare atunci spun eu dinainte ca ,citind cele postate mai sus am inteles ca in ceea ce priveste institutiile nebancare-ifn- deductibilitatea dobanzilor este totala si deci nu se poate vb de gradul de indatorare)



#358 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 posts
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Posted 09 December 2008 - 08:03 AM

Pentru ca asa zice legiuitorul (vezi CF), adica amortizarea fiscala este amortizarea aferenta valorii fiscale -definita ca fiind costul de achizitie, productie sau val de piata iar diferentele obtinute din reevaluare genereaza amortizare contabila. Au fost de-a lungul vremii cam 3legi sau HG, prin care toti agentii economici au fost obligati sa procedeze la reevaluarea imobilizarilor si care ulterior au fost recunoscute ca fiind incluse in valoarea fiscala, ultima la 31.12.2003, dar dupa ian 2004 nimic.

Edited by DENISA GRIGORITA, 09 December 2008 - 08:05 AM.

%%%




***



#359 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 09 December 2008 - 09:23 AM

Salut !
Mie imi vin in minte pe moment doua exemple, daca gresesc, sper sa ma corecteze cei care cunosc mai bine subiectul:
- in situatia cand actionarii/asociatii imprumuta pe termen lung societatea cu o suma de bani purtatoare de dobanda cnf.unui contract.
- imprumuturile pe termen lung intre unitatile din cadrul grupului, purtatoare de dobanda.
Dana

Edited by madalinab, 26 March 2009 - 01:00 AM.
citare mesaj anterior

Dana




#360 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 posts
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Posted 10 December 2008 - 12:11 PM

Este corect asa .Daca realizezi si alte venituri in afara de aceasta activitate trebuie sa le inregistrezi pe analitice.La calculul impozitului pe profit trebuie sa tii cont de Art.18.

Edited by madalinab, 13 December 2008 - 01:05 PM.
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL