Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#321 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2012 - 09:09 AM

Multumesc pentru incurajari fetelor!

Nu vreau sa ma scuz pentru esecul meu cu F9 insa, trebuie sa spun ca in momentul de fata sunt insarcinata cu bebe nr. 2 si in octombrie voi naste. Poate si din cauza starii in care ma aflu m-am suparat asa tare pe mine cand am vazut rezultatul de ieri si mi-am pierdut increderea. Stiu ca toate ne dorim sa facem totul perfect si acasa si la job si cu ACCA insa ne mai blocam cateodata. Apropo de acest subiect, voi cum va descurcati cu toate astea, mai ales pentru cine are si copii?

Ca sa nu pierd sesiunea din decembrie singura mea varianta ar fi sa ma apuc acum de invatat, pentru ca dupa nastere stiu ce ma asteapta:) Chiar daca va fi singurul examen din dec. nu imi pun mari sperante ca il voi trece, insa, ar fi o pauza prea mare, de 1 an, ca sa il dau abia in iunie 2013.

Spor la invatat pentru decembrie!



#322 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2012 - 12:44 PM

cu draga inima te incurajez si eu, insa , mai presus de toate, te-as sfatui sa fii realista si sa-ti stabilesti tintele de atins avand in vedere tot ce ai de facut in per. urmatoare, mai ales ca primul semnal de atentionare l-ai primit deja.

ai mare dreptate cand spui ca toate vrem sa facem perfect tot ce avem de facut, insa extrem de putine dintre noi sunt superwoman !
iata de ce stabilirea cu onestitate, calm si realism a marjelor de timp si efort de care dispui in aceasta ecuatie sunt extrem de importante si, in mod cert, de asta depinde succesul celor ce vei intreprinde.

sincera sa fiu, eu te admir f. mult pt ce ai deja in "brate" (familie cu 1 copil, job si inca un copil pe drum, examen greu de sustinut), chiar nu stiu cum de mai ai timp si de invatat, cum de te mai poti concentra si la asta, dar probabil te mai ajuta cineva cu treburile casei, poate chiar cu copilul ... si uite asa ajungem la pct. cheie al problemei : daca nu esti sigura ca vei avea un maaaare ajutor dupa ce vei naste din nou, eu zic sa renunti cu totul la sustinerea acestui examen in dec. si sa te concentrezi pe prioritatea nr. 1 = venirea pe lume a lui bebitza cel nou + starea generala de bine a familiei + sanatatea ta, fiindca altfel nu vei "reusi" decat sa te epuizezi fizic si mental + (ce-i mai grav) sa nu faci nimic cum trebuie fiindca stii f. bine ce solicitante sunt primele luni de viata ale bebelusului.

pana la urma, ce daca dai examenul la anul in iunie ?? dau turcii, tatarii si alte neamuri migratoare :laugh: ?? te da afara de la job daca nu treci exam. in dec. ?? eu cred ca nu !
prin urmare, nu-i mult mai bine sa te lasi "prada" bucuriei de a aduce pe lume un copil, sa te pregatesti linistita si relaxata pt asta in loc sa ai in plus inca o grija maxima, pt examen ?? hmmm ?? :biggrin2:

sa fiu in locul tau, draga mea, eu asa as face : m-as bucura de maternitate, alaturi de cei de dragi si as lasa pt. viitorul putin mai indepartat toate celelalte griji si responsabilitati profesionale ce pot fi amanate.
as face astfel pana m-as simti in stare sa mi le asum si pe astea cu conditia pastrarii unui minim confort al vietii personale si, in general, al familiei.
deci, eu sunt de parere s-o lasi pt iunie cu examenul, acum relaxeaza-te si bucura-te de aceste clipe minunate ale maternitatii - sunt momente cu totul deosebite pt o femeie si e mare pacat sa le traiesti in stress, cand poti evita asta atat de usor - doar trebuie sa accepti ideea ca anul asta nu poti da examenul (si nici nu-i musai sa-l dai, nu-i asa ?), ca ai altele mai importante in "agenda" urmatoarelor luni si ... gata !! :biggrin2: .

felicitari pt. tot, iti doresc numai bine si multa intelepciune ! :wub:




#323 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 09 August 2012 - 03:17 PM

Subscriu la sfaturile Otiliei. Pentru ca am si eu indatoriri ca mamica, am hotarat sa o iau cu calm, incetisor si sa ma "inham" doar la atat cat pot duce. Intr-o singura sesiune am dat doua examene si atunci mi-am promis ca n-am s-o mai fac niciodata, mai ales dupa ce mi-am vazut fiul desenand pe un manual ACCA un copil de mana cu un adult (probabil mama, ca avea par mai lung). Semnalul a fost cat se poate de clar: nu trebuie sa-i neglijam de dragul unei cariere sau unei vieti profesionale intense. Examenele se pot amana, dar copiii nu vor mai avea niciodata aceeasi varsta.
Asa ca take it easy si succes!



#324 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2012 - 12:01 PM

Multumesc mult pentru sfaturi Otilia si diana-veronica!

Intr-adevar nu sunt singura in toata aventura asta cu bebe 1 si casa. Noi locuim cu socrii si ne mai ajuta, plus mama pe care o chem din cand in cand, cate o saptamana. Asa ca din punct de vedere ajutor nu pot sa ma plang (asta nu inseamna ca eu ma ocup doar de invatat si atat). Socrii si sotul m-au incurajat sa incep ACCA atunci cand am ramas insarcinata prima data, de asta stiu cum e sa dau examene si cu bebe de cateva luni acasa.

Trebuie sa mai completez cu faptul ca eu de 2 ani stau acasa cu primul copil si probabil voi mai sta inca 2 ani si cu bebita 2, in functie de ce se mai intampla cu "legea mamelor". Asta inseamna ca 4 ani voi fi rupta total de job si invatatul pentru examene ma mai mentine cat de cat in priza. Cei de la munca va inchipuiti ca nu privesc cu ochi buni lipsa mea pe o perioada asa mare de timp, de aceea, imi doresc sa ma pot reintoarce cu mai mult de jumatate din examene luate ca sa vada ca merit sa fiu primita cu bratele deschise sau cel putin sa imi pot gasi alt job mai usor.

Acum ca v-am spus povestea mai in detaliu sper ca ma intelegeti de ce nu vreau sa pierd o sesiune, mai ales ca am picat F9 la diferenta de cateva puncte fata de 50, asa ca in mare eu zic ca am idee despre el. Acum ar trebui sa mai aprofundez partea de teorie care m-a tras in jos. In nici un caz nu ma voi stresa prea tare, ci voi face atat cat pot, ca sa nu il afecteze pe cel mic din burtica.
Am vazut ca F9 are printre cele mai mici procente de trecere (37% sesiunea asta) asa ca nu sper la minuni, dar macar mai incerc o data. Ca si diana-veronica si pentru mine sesiunea trecuta a fost ultima in care am dat 2 examene. De aici inainte le iau usurel cate unul.

Ma simt mult mai usurata acum, ca am impartasit toate aceste lucruri despre mine, si va doresc un weekend placut!



#325 Meze Bianca-Dolores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 August 2012 - 05:32 PM

Buna tuturor,

Dupa ce devii membru ACCA trebuie sa platesti cotizatie anuala, ca si la CECCAR si CAFR?

M-am uitat pe site la CECCAR cat costa sa primesti titulatura de expert contabil dupa ce ai terminat ACCA, costa 500 de euro !!! Mi se pare exagerat de mult, nu stiu daca vreau sa mai fac parte din CECCAR.

Pentru auditor, taxa de certificare e mai ok. Numai 250 lei pentru verificarea dosarului. Asa mai merge.

Eu o sa ma inscriu pentru sesiunea din iunie. Am mari emotii.

Mult succes in continuare tuturor!



#326 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2012 - 11:29 AM

Vezi postareaMeze Bianca-Dolores, la 15 August 2012 - 05:32 PM, a spus:

Buna tuturor,

Dupa ce devii membru ACCA trebuie sa platesti cotizatie anuala, ca si la CECCAR si CAFR?

M-am uitat pe site la CECCAR cat costa sa primesti titulatura de expert contabil dupa ce ai terminat ACCA, costa 500 de euro !!! Mi se pare exagerat de mult, nu stiu daca vreau sa mai fac parte din CECCAR.

Pentru auditor, taxa de certificare e mai ok. Numai 250 lei pentru verificarea dosarului. Asa mai merge.

Eu o sa ma inscriu pentru sesiunea din iunie. Am mari emotii.

Mult succes in continuare tuturor!

ACCA percepe o taxa anuala, atat pentru studenti (in jur de 70-80 GBP, verifica site-ul www.accaglobal.com), cat si pentru membri (in jur de 200 GBP).
Daca optezi pentru a deveni membru CECCAR, vei plati de asemenea taxa anuala; plus taxa de admitere pe care ai mentionat-o tu. Nici eu nu as plati atatia bani pentru "privilegiul" de a fi membru CECCAR :dry: .
Legat de CAFR: din cate stiu eu, calitatea de membru ACCA nu implica admiterea in CAFR; dupa promovarea primelor 6 examene ACCA te poti inscrie la stagiu, fara a mai sustine examenul de admitere la CAFR, asta-i singurul avantaj...dar nu devii automat membru CAFR. Va trebui sa parcurgi perioada de stagiu si sa sustii examenul final pentru a deveni membru CAFR.
Multa bafta cu examenele ACCA!



#327 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2012 - 11:45 AM

Am si eu o intrebare, legata de examenele de la "Professionals" level.
Ma gandeam sa sustin P3 si P5 in sesiunea urmatoare, deoarece citisem pe un alt forum ca, ar fi foarte asemanatoare ca si continut (aprox. 50%).
Dar, uitandu-ma pe cuprinsul celor 2 manuale (de pe site-ul BPP), nu am gasit nici macar 10% continut comun in cele 2 manuale.
Avand in vedere timpul limitat de care dispun pana in decembrie (aprox. 4 luni), mi-ar fi utila parerea cuiva care le-a sustinut deja.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.



#328 Raluca-Elena B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 August 2012 - 09:06 PM

Buna seara,

Eu sunt de-abia la inceput de drum, pana acum am trecut de F2 si F3, insa in sesiunea din decembrie ma gandeam sa dau 2 examene in ordine F4 si F5. Avand in vedere ce este prima data cand vreau sa dau 2 examene intr-o sesiune si ca sunt si examene scrise (pana acum am avut grila), daca aveti ceva sfaturi v-as fi recunoscatoare. Nu imi dau seama daca F4 si F5 sunt bine de abordat impreuna intr-o sesiune si poate alta combinatie de examene ar fi mai buna.

Multumesc si o seara frumoasa,
Raluca



#329 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 17 August 2012 - 07:24 AM

Draga Raluca, orice combinatie este buna. Depinde de cat timp ai pentru studiu. Materia la F4 e frumoasa si mai "epica" si merge bine cu F5 unde sunt mai multe formule si calcule. Fiind vorba, oricum, de doua examene, iti recomand sa incepi sa studiezi cat mai curand, ca sa nu intri in criza de timp. Spor la treaba si succes!



#330 Raluca-Elena B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 September 2012 - 05:09 PM

Multumesc diana-veronica. Mult succes tuturor!



#331 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2012 - 08:14 PM

Ce bine ca v-am gasit. Am avut atatea nelamuriri in legatura cu ACCA si aici pe forum am citit discutiile voastre si m-am lamurit in unele privinte. As vrea sa ma inscriu pt examenele Acca si sa le dau la Cluj. Am terminat Stiinte Economice Babes- informatica economica Cluj si lucrez de 6 ani contabila. Vreau sa ma inscriu pt examenele din iunie 2013 dar mai intai astept sa vad de cate echivalari am parte. In cazul in care intentionz sa ajung in Londra aveti idee daca pot sa finalizez acolo chiar daca incep in Romania?
Din cate am citit nu pare sa fie foarte usor.



#332 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 24 September 2012 - 07:37 AM

Draga Pantim, poti sa dai examenele in orice centru de examinare, si nu cred sa fie foarte complicat sa incepi la Cluj si sa termini la Londra sau Hong Kong sau oriunde vrei tu. Intra pe site-ul oficial al ACCA sau intreaba la ACCA Romania, cu siguranta vei afla toate detaliile necesare. Mult succes cu echivalarile (sa fie cat mai multe!) si cu examenele!



#333 evolet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2012 - 12:10 PM

Buna,sunt studenta in anul 3 la Cig in Bucuresti si de ceva timp tot incerc sa inteleg cum vine treaba cu ACCA!Ma bucur ca am gasit acest forum si informatiile oferite de voi pana acum!Am si eu cateva intrebari legate de subiect:
1.Noua ni s-a tot spus de cand am intrat la facultate ca ne sunt recunoscute 9 examene ACCA daca terminam facultatea asta!Acum nimeni nu a zis ca in functie de rezultatele de pe foaia matricola unii vor avea mai multe si altii mai putine cum am citit aici pe forum,eu am avut medii bune in general!Chiar se aplica regula asta si unde mi se poate face aceasta evaluare?Si inca ceva aceste examene recunoscute de ei mai trebuie sa le platesc?
2.Presupunand ca imi sunt recunoscute toate cele 9 examene daca a mai fost cineva in aceeasi situatie imi poate detalia care sunt restul examenelor pe care eu trebuie sa le promovez.
3.Cei de la ACCA au un site romanesc sau doar cel international cu accaglobal.com?Daca mai stiti si alte site-uri care ofera mai multe informatii poate mai postati aici linkuri.Multumesc:)

A si inca o intrebare cum imi pot comanda cartile de pe BPP?:P

Aceasta postare a fost editata de evolet: 01 October 2012 - 12:13 PM




#334 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 October 2012 - 05:10 PM

iti trimit informatiile primite de la ACCA:

Multumim pentru e-mail si pentru interesul pe care-l manifestati pentru obtinerea unei calificari contabile profesionale.

ACCA ofera astfel cea mai populara calificare in domeniul financiar, contabil, audit si de business - ACCA Qualification. Pentru a va putea crea o imagine asupra acesteia si a celorlalte calificari oferite de ACCA, va rog sa studiati materialul atasat.

Conditia de baza pentru a aplica la ACCA Qualification este sa aveti cel putin o diploma de bacalaureat. Daca aveti studii superioare si detineti o diploma de licenta in finante, audit, contabilitate etc, puteti primi si echivalari pentru o parte din cele 14 examene ACCA, pe baza acordurilor incheiate intre ACCA si institutiile acreditate de ACCA UK in Romania.

Pentru oricare din calificarile oferite de catre ACCA, sunt doua sesiuni pe an, una in iunie, cealalta in decembrie. Acelasi examen se sustine in acelasi timp, in centrele de examinare acreditate de catre ACCA UK din intreaga lume.

Timpul de procesare a aplicatiei de inregistrare la ACCA este de maxim 3 saptamani, iar optiunea de participare si inscriere la examene in urmatoarea sesiune se poate face si odata cu aplicatia online de inregistrare initiala.
Examenele se sustin in forma scrisa, in limba engleza, in centrele aflate sub indrumarea British Council. In Bucuresti este un singur centru de examinare. Pentru moment acest centru se afla in cadrul Facultatii de Agronomie din Bucuresti – I809. In functie de numarul solicitarilor de participare la examene, acesta poate fi modificat sau suplimentat. Centre de examinare in tara mai sunt si in Cluj, Timisoara si Iasi. Centrul din Iasi este centru special de examinare pentru care, in afara de taxa de examen se mai achita o taxa speciala stabilita de British Council, pentru fiecare examen in parte.
Manualele sunt de asemenea editate in limba engleza si se considera material de studiu in intregime, existand cate un manual pentru fiecare examen in parte.

Primul pas pentru a putea participa la examenele ACCA este inregistrarea initiala. Mai jos veti regasi detalii importante:




35]1. Inscrieri se pot face pe durata intregului an calendaristic:

25]· pentru inceput, trebuie sa accesati website-ul ACCA http://www.accagloba.../apply-now.html pentru a va inregistra online si sa optati pentru varianta de atasare, in timpul inregistrarii pe site, a documentelor in format electronic, fara a mai fi necesara trimiterea fizica a acestora in UK.

25]· atasand documentele in format electronic, in momentul inregistrarii online, procesarea documentelor si, implicit, inscrierea la ACCA va dura maxim 15 zile lucratoare.


35]2. Documentele necesare pentru inscriere sunt urmatoarele:

25]· act de identitate (CI sau pasaport)

25]· certificat casatorie, in cazul in care numele este diferit fata de cel de pe diploma + traducerea in engleza cu semnatura traducatorului autorizat (nu legalizare) – doar daca nu are rubricile si in limba engleza

25]· 1 fotografie scanata tip pasaport

25]· diploma de licenta + traducerea in engleza cu semnatura traducatorului autorizat (nu legalizare) (traducerea este necesara doar daca diploma nu este emisa bilingv, in romana si engleza)

25]· copie simpla foaie matricola + traducerea in engleza cu semnatura traducatorului autorizat in copie (nu legalizare) (traducerea este necesara doar daca foaia matricola nu este emisa bilingv, in romana si engleza)

25]· plata pentru taxa de inregistrare initiala si optional pentru cea de inscriere la examen se vor efectua prin card, online (verificati la banca posibilitatea de plata in lire sterline pentru cardul de credit/debit – conversia monedei din care a fost emis cardul in lire sterline)

25]· alte documente sau diplome pe care le considerati de ajutor in dovedirea calificarii profesionale (in aceleasi conditii: scan al documentelor originale + scan al traducerilor in engleza)

NOTA:

Va rugam sa respectati formatul si dimensiunile pe care ACCA le solicita pentru upload de documente.

Toate documentele vor fi scanate in format PDF, care sa nu depaseasca fiecare dintre ele 2MB.

Documentele traduse in limba engleza de catre traducatorul autorizat nu necesita legalizare.


35]3. Echivalarile se obtin pe baza calificarilor profesionale academice pe care le-ati obtinut prin studii. Numarul echivalarilor primite se poate verifica accesand website-ul ACCA prin urmatorul link https://portal.accag...tionsTable.jspx. Obtinerea de echivalari implica plata acestora si va scurteaza perioada de sustinere a tuturor celor 14 examene ale calificarii ACCA. Prin urmare, se vor achita examenele pentru care au fost obtinute echivalari, dar nu se vor mai sustine. Echivalarile se acorda la costurile exemenelor din perioada early – detalii gasiti aici http://www.accagloba...er-an-exam.html.


35]4. Manualele si materialele de studiu se pot procura de la tuition provider-ii acreditati de ACCA UK in Romania (lista acestora o gasiti in materialul atasat – pag.7), care sunt in acest moment doar in Bucuresti, sau se pot comanda online pe website-ul ACCA, avand acces direct catre website-urile editorilor ACCA. Accesati http://www2.accaglob.../cpd_directory/. La sediile tuition provider-ilor mentionati mai sus sunt organizate si cursuri de pregatire pentru examenele ACCA, contra cost.


35]5. Taxa de inregistrare initiala este acum in valoare de 77GBP. Totusi, costurile tuturor calificarilor oferite de ACCA se pot modifica in orice moment fara anuntul in prealabil al acesteia. La momentul aplicatiei de inregistrare initiala online se achita doar taxa de inregistrare initiala (77GBP) si, eventual, taxa de examen daca faceti si optiunea de inscriere pentru un examen din sesiunea din decembrie 2012 odata cu inregistrarea initiala.


Incepand cu iulie 2011, ACCA a implementat 3 perioade de inscriere premergatoare fiecarei sesiuni. Practic, studentii au posibilitatea de a se inscrie la ACCA chiar si cu 20 de zile inainte de ultimul termen de inscriere la sesiune si se pot inscrie pentru perioada de late registration. In functie de data la care studentii aplica, calculand cele 15 zile lucratoare necesare pentru definitivarea aplicatiei, acestia isi pot face optiunea de inscriere intr-una dintre aceste perioade.

Toate taxele percepute de catre ACCA sunt in GBP (lire sterline). Cea mai rapida, simpla, comoda, fara comisioane suplimentare metoda de plata a costurilor mentionate (taxa de inregistrare initiala, taxa anuala, taxe de examen) este cea prin card de debit/credit valabil pentru plati online in lire sterline. Cereti acordul bancii care v-a emis cardul pentru conversia monedei respective (lei, euro, dolari etc) in lire sterline la momentul platii. Dupa primirea confirmarii de inscriere de la ACCA, toate platile pentru taxele anuale, examene etc. le veti putea efectua online, prin card, din contul de student de pe MyAcca, la care veti avea acces din acel moment.

Detalii despre toate costurile pe care studiul la ACCA le implica, in functie de perioada la care faceti aplicatia de inscriere veti gasi accesand urmatorul link. Taxa anuala se debiteaza de regula in conturile studentilor ACCA incepand cu luna noiembrie a anului curent, taxa fiind valabila pentru intregul an calendaristic urmator (1 ianuarie – 31 decembrie).
Detaliile privind procedura si modalitatile de inscriere, precum si costurile aferente calificarii ACCA sunt informative si sunt valabile acum. Taxele se pot modifica insa in orice moment.

Pentru orice alte intrebari sau informatii suplimentare necesare, va rog sa trimiteti mesajele dumneavoastra in limba engleza doar catre ACCA UK pe e-mail la info@accaglobal.com, ii puteti contacta telefonic pe colegii din UK la numarul de telefon fara costuri suplimentare (+4031)7800012 sau sa accesati www.accaglobal.com.

Numai bine,




#335 laviniad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 October 2012 - 11:44 AM

Buna ziua,

Doresc sa ma inscriu la Acca si am citit multe lucruri ajutatoare pe acest topic.
Nu stiu daca mai am timp sa ma inscriu pt sesiunea din decembrie, la un examen macar... in ideea sa invat pt 1 singur examen.
Am terminat Ase-ul, facultatea finante banci in 2002 si sunt membru Ceccar si consultant fiscal din 2011. Am vazut ca pot sa-mi echivalez F1, F2, F3. Nu stiu daca o sa-mi echivaleze mai mult. Am mai citit ca unii colegi si-au echivalat 4-5 examene, nu ma refer aici la cei cu facultatea de CIG, care pot echivala si mai multe.

Intrebarea mea pentru cei care au trecut prin examene, la ce examen as putea sa optez in decembrie, care ar fi cel mai simplu ? Stiu ca toate sunt grele, dar exista sansa sa invat la unul in 3-4 sapt si sa-l trec ? In conditiile in care invat 4-5 ore /zi maxim, pentru ca am 2 copii mici, pe unul il alaptez inca.
Mai am o problema cu engleza ca nu sunt la un stadiu avansat, cam intre incepator si mediu si un examen cu sinteza foarte multa ar fi destul de greu.

Va multumesc anticipat!
LaviniaD



#336 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 October 2012 - 11:59 AM

Lavinia, nu te mai poti inscrie pentru a sustine examene in sesiunea din decembrie 2012.
Pentru sesiunea din iunie 2013 trebuie sa transmiti toata documentatia pana in februarie anul urmator.
Daca ti se echivaleaza primele 4 examene (F1-F4), sfatul meu ar fi sa incepi prin a sustine F6; e cel mai usor dintre "F"-uri, din punctul meu de vedere. Mai ales daca optezi pentru varianta RO.
Cu timpul, iti vei imbunatati si cunostintele de limba engleza, vei deveni "avansata" :wink: .
Multa bafta cu inscrierea!



#337 laviniad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 October 2012 - 03:49 PM

Multumesc mult pentru raspuns si incurajari. Citisem undeva ca 8 noiembrie este ultima data de inscriere la examenele din decembrie 2012, dar asta cred ca era in conditiile in care esti deja inregistrat la Acca si acum doar sa alegi optiunile pt examene. Eu nici macar nu m-am inregistrat, cred ca august era termenul pt inscriere din ce stiam eu.
Nu stiu daca o sa-mi echivaleze si F4, pe site nu era trecut nici la ceccar, nici la finante banci, diploma de consultant fiscal am vazut ca nu are relevanta aici .

Vroiam sa te mai intreb de unde sa-mi cumpar manuale mai ieftine , care sunt mai bine structurate si mai bine intelese. Cursurile cred ca sunt foarte scumpe, nu cred ca pot participa la ele. Costurile le suport singura integral...



#338 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 22 October 2012 - 07:32 AM

Draga Lavinia, si eu am terminat Finante-Banci si am primit echivalare pentru primele trei examene, dar am auzit de unii care au terminat aceeasi specializare dar erau si experti CECCAR si au primit si pentru F4. Oricum trebuie sa platesti si examenele echivalate.
Cat despre manuale, eu am invatat dupa cele de la BPP si pentru un singur examen am studiat si manualul de la Kaplan, dupa ce l-am parcurs pe cel de la BPP. Daca vrei o comparatie (din punctul meu de vedere), pot sa-ti spun ca cel de la Kaplan mi s-a parut mai bine structurat, dar cel de la BPP era parca mai cuprinzator. Eu m-am obisnuit cu cele de la BPP si voi continua sa studiez dupa ele. S-ar sa coste mai putin daca ti le comanzi direct la BPP, dar le si primesti ceva mai tarziu. Daca le comanzi la BPP Romania, s-ar putea sa coste ceva mai mult (cand am studiat problema mi s-a parut ca diferenta e foarte mica, oricum), dar le primesti mult mai repede. Mai ales daca esti din Bucuresti te poti duce pana la sediul lor si le iei pe loc, cred.
N-ar strica sa te grabesti sa trimiti toate documentele necesare inscrierii, daca tot te-ai hotarat. Intre timp, iti recomand sa te uiti pe site-ul central ACCA si sa vezi care este tematica si subiectele date in anii anteriori pentru primele examene pe care le-ai da (in eventualitatea ca ti se echivaleaza cel putin primele trei examene), ca sa-ti faci o idee inclusiv despre nivelul de cunoastere a limbii engleze necesar.
Mult succes!



#339 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 October 2012 - 06:43 PM

Sper ca nu-s off-topic, dar tot despre ACCA este vorba pana la urma... Ma tot intreb daca tot efortul depus pentru a deveni membru ACCA (bani, timp, efort intelectual) se vor concretiza vreodata si in altceva decat satisfactia personala de a fi promovat toate aceste examene dificile (pe cont propriu) si a fi evoluat (din punct de vedere profesional)...spre nicaieri....

E frustrant sa constientizez (pentru a cata oara???) ca, de fapt, intr-un oras din provincie (totusi, unul dintre cele mai mari din tara) calitatea de student sau membru ACCA (pe ultima suta de metri :wink: ) nu reprezinta ABSOLUT NIMIC. Daca nu locuiesti in Bucuresti, singurul "beneficiu" al calitatii de membru/student ACCA este - dupa cum am mentionat deja - satisfactia personala; cam costisitoare, ce-i drept :sad: .

Adevarul este ca, nu exista cerere pentru abilitatile si cunostintele posedate de un student/membru ACCA, cel putin in orasul meu. Iar cand apare (din ani in Pasti) cate un astfel de post, angajatorul (cum altfel decat "confidential") nici nu se deranjeaza sa iti citeasca CV-ul, desi corespunzi din toate punctele de vedere cu cerintele postului (atat din punct de vedere al studiilor - vezi ACCA - cat si al experientei profesionale)....

Si ma intreb - pe buna dreptate, zic eu - daca se merita sa te "inhami" la un asemenea demers: am invatat si am evoluat enorm, dar nimeni nu are nevoie de asa ceva. Iar cand vad/citesc declaratii ale managerilor sau recruiterilor, care se plang ca, nu gasesc forta de munca calificata....nici n-or s-o mai gaseasca, probabil in cativa ani vom fi emigrat toti cei care avem ceva de oferit angajatorilor din alte tari, care chiar pretuiesc munca, experienta si educatia profesionala. Aici, tara te vrea prost...

That`s it, daca am fost off-topic imi cer scuze :unsure: . Sunt doar dezamagita ca, dupa atata efort depus in demersul meu de a deveni membru ACCA (cu doar 3 examene ramase), nu am nici o sansa de a imi valorifica experienta si studiile, toate cunostintele dobandite ca urmare a promovarii examenelor ACCA si singura solutie e sa ma mut in capitala sau sa emigrez. Sper sa nu fiu inteleasa gresit: nu ma astept ca ACCA sa imi gaseasca de lucru, mi-as dori doar ca, angajatorii sa dea mai multa importanta acestei calificari; mi s-a intamplat chiar ca, angajata unei prestigioase firme de recrutare sa ma intrebe: "ce-i aia ACCA" (pronuntat "aca" :biggrin2: )?



#340 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 24 October 2012 - 09:41 AM

Luna_plina, cheer up! Nici prin partea mea de provincie nu se bat angajatorii pe studenti/membri ACCA (e adevarat ca cei de la firmele de recrutare au macar curiozitatea sa caute pe Google ce a ACCA si pe urma, la interviuri, cer detalii), dar asta nu trebuie sa ne taie elanul. Uneori, angajatorii trebuie "educati". Cred ca ar trebui ca noi, in calitate de studenti, sa incercam sa ne implicam si in activitati care nu intra neaparat in fisa postului, astfel incat sa se vada ca putem face mai mult decat ni se cere, chiar daca acest lucru nu se reflecta imediat in nivelul salariului.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL