Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


firma contabilitate


134 replies to this topic

#21 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 August 2006 - 07:09 PM

CITAT(andreea @ Jul 14 2006, 08:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
cum adik oferi consultanta fiscala si semnezi registru de casa


dar ti se pare mai normal ca un o firma de contabilitate/expert contabil sa faca un registru de casa ?
eu sustin varianta cu firma de consultanta in loc de contabilitate....



#22 botirolando

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • Location:rm valcea

Posted 30 August 2006 - 11:39 AM

vorbea andreea ce legal , ti-as pune si eu o intrabare cei de la finate care sunt funtionari publici au dreptul sa tina cu sutele de firme?




#23 SIMONA CHITESCU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Location:BUCURESTI

Posted 30 August 2006 - 11:58 AM

as vrea si eu, va rog, daca aveti, cateva informatii referitoare la functionarea unei sucursale a unei firme din strainatate. Nu stiu nimic despre modul de functionare, impozitare etc si mi s-a oferit ocazia sa lucrez ptr o asemenea firma. Firma este in Italia si are infintata in Romania o sucursala.

Edited by madalinab, 07 July 2008 - 07:25 PM.




#24 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,373 posts
  • Location:bucuresti

Posted 30 August 2006 - 09:31 PM

CITAT(botirolando @ Aug 30 2006, 12:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
vorbea andreea ce legal , ti-as pune si eu o intrabare cei de la finate care sunt funtionari publici au dreptul sa tina cu sutele de firme?

oare asa se intampla? eu stiam ca un functionar public nu are voie sa aiba nici un alt job salariat, cu exceptia activitatii in invatamant. s-a schimbat cumva statutul FP?



#25 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 August 2006 - 01:11 PM

CITAT(SIMONA CHITESCU @ Aug 30 2006, 12:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
as vrea si eu, va rog, daca aveti, cateva informatii referitoare la functionarea unei sucursale a unei firme din strainatate. Nu stiu nimic despre modul de functionare, impozitare etc si mi s-a oferit ocazia sa lucrez ptr o asemenea firma. Firma este in Italia si are infintata in Romania o sucursala.


functioneaza ca si o societate comerciala normala, doar ca nu are capital social.
Adica, contab in partida dubla, faci bilantul si vezi ca ai acolo o optiune de "sucursala" pe prima pagina a programului de bilanturi pe care trebuie sa o bifezi ca altfel iti da programul erori ca nu ai bagat cap social.
Alte particularitati .... nu sunt. Se lucreaza normal

Edited by madalinab, 07 July 2008 - 07:24 PM.




#26 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 September 2006 - 10:46 PM

CITAT(ancaelena @ Apr 5 2006, 04:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sunt in anul I de stagiu la CECCAR.
am infiintat o firma care are ca obiect principal de activitate cod 7414 -
Activitati de consultanta pentru afaceri si management. (dar la activitati secundare am trecut si 7412).
intrebarea mea este: pot incheia contract prestari servicii cu o firma
careia sa ii tin contabilitatea si semna actele pe care i le intocmesc?(bineinteles, fara semnarea bilantului).
sau numai un contabil autorizat poate face asta?


ti-a inregistrat la Bucuresti firma cu cod caen secundar 7412 daca nu esti expert ? si eu am depus dosar pt o firma cu cod caen secundar 7412 si am adaugat eu la denumirea codului : "servicii de contabilitate (primara)", nefiind expert, asa cum am mai vazut pe forum si luni ma duc sa vad rezultatul. Sper sa nu am probleme, functionara de la ghiseu care mi-a luat dosarul a incercuit pe actul constitutiv cuvantul "primara".



#27 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 10 September 2006 - 08:18 AM

S-a reglementat si treaba cu consultanta...nu se mai pot deschide firme daca nu esti membru CCFR (cu examen la MF)...iar cele care sunt deschise cred ca pot avea probleme cu Garda.. :blush:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...fiscal++minist*
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#28 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 September 2006 - 12:47 PM

CITAT(LUCK33RO @ Sep 10 2006, 08:18 AM) <{POST_SNAPBACK}>
S-a reglementat si treaba cu consultanta...nu se mai pot deschide firme daca nu esti membru CCFR (cu examen la MF)...iar cele care sunt deschise cred ca pot avea probleme cu Garda.. :blush:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...fiscal++minist*


ce intrebare am pus eu si ce mi-ai raspuns tu ..... am zis eu ceva de consultanta ??????



#29 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 11 September 2006 - 06:28 AM

[quote name='silviu dogaru' date='May 11 2006, 09:22 AM' post='83067']
...[/quote]
Ca sa ai propria firma de contabilitate trebuie sa autorizata... dar ai putea sa iti faci una pe consultanta financiar contabila si daca "patronul" accepta inchei un contract de prestari servicii si ii facturezi ca si consultanta ...
S-ar putea sa se supere unii colegi de ai nostri ca spun asta dar mie cel putin mi se pare cam anapoda sa nu ai propria firma de contabilitate in situatia in care ai absolvit o facultate de profil... Poate 2007 mai pune ceva la locul lui...

Sunt multi economisti/contabili care au experienta dar nu au acest atestat poate din lipsa de timp, de bani ...[/quote]

As vrea si eu un model de contract de prestari servicii de acest tip. silviu.dogaru@yahoo.com
[/quote]
Eu am raspuns aici....
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#30 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 September 2006 - 09:09 PM

[]

scuze
:D



#31 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 September 2006 - 09:40 PM

ce parere aveti : reg com mi-a infiintat o soc la care exista cod caen 7412 activitati de servicii de contabilitate (primara). Nu sunt nici expert, nici stagiar, doar economist.
Intentionez sa am contracte de conta primara, adica de intocmit : state, OP-uri, toate decl, eventual note contabile. Balanta de verificare as trece-o la cod caen de prelucrare informatica a datelor, trecut de asemenea in actul constitutiv.
Mai ramane doar bilantul .....

Ce credeti, e bine ?
Daca as angaja si un expert contabil as putea intocmi si bilanturi, nu ? sau daca as colabora cu o alta firma de conta care sa aiba un expert ..... ????

Va multumesc pt raspunsuri, am nevoie urgent de o parere macar.
Puteti sa-mi lasati si mesaje private.



#32 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 posts
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Posted 12 October 2006 - 09:57 PM

DA ESTE OK

Eu nu inteleg un lucru : Cum de va da voie camera de comert sa va treceti in obiectul de activitate codul 7413.
La noi trebuie sa : 1 fii membru Cecar si 2 sa nu fii salariat

Edited by madalinab, 07 July 2008 - 07:34 PM.
citare mesaj anterior inclusiv mesaj curent. Atentie la folosirea butoanelor de raspuns!

O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#33 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,059 posts
  • Gender:Male

Posted 13 October 2006 - 08:13 AM

de aici rezulta ca Ceccar se duce repede la vale..nu mai e in gratiile guvernului (are conducere PSDista din ce stiu)...Acum a intrat CAFR tare pe felie care e a lui Nicolaescu.... :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#34 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 October 2006 - 08:59 AM

CITAT(LUCK33RO @ Oct 13 2006, 09:13 AM) <{POST_SNAPBACK}>
de aici rezulta ca Ceccar se duce repede la vale..nu mai e in gratiile guvernului (are conducere PSDista din ce stiu)...Acum a intrat CAFR tare pe felie care e a lui Nicolaescu.... :lol:


eu am trecut pe actul constitutiv initial la cod caen 7412 Activitati de contabilitate (primara) - exact asa am scris. Eu am specificat lucrul asta. In fond mi se pare o porcarie sa nu se inregistreze fara acordul CECCAR. Iar chestia cu "sa nu fii salariat" este de-a dreptul obraznica..... Unde scrie, in ce lege, ca daca esti salariat nu poti avea firma ? :angry2:



#35 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 31 October 2006 - 03:09 PM

Ce lege prevede clar ca poti sa ti contabilitate la firme ,fara sa ai firma ta,esti doar contabil fara carnet la CECCAR.
Daca stie cineva????Help-me!!!
Ciprian



#36 ddragos16

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 posts

Posted 31 October 2006 - 03:58 PM

CITAT(ctw @ Oct 31 2006, 01:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ce lege prevede clar ca poti sa ti contabilitate la firme ,fara sa ai firma ta,esti doar contabil fara carnet la CECCAR.
Daca stie cineva????Help-me!!!


Poti sa-ti exerciti profesia de contabil in calitate de angajat al firmelor respective pe postul de contabil fara sa fie necesar sa fi membru al CECCAR sau sa ai o firma de contabilitate inregistrata la CECCAR.
In cazul in care prestezi servicii de contabilitate pentru diverse firme trebuie sa ai si relatie contractuale cu acele firme fie ca PFA fie ca o firma de contabilitate. Intrebarea ta cauta o solutie "alba" la o situatie "neagra".
Succes!
Hai Steaua!



#37 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 01 November 2006 - 10:13 AM

Cred ca Lg 82/1991 -Legea contabilitatii, Art 11, alin (2) si (3) in care se specifica f clar cine are dreptul sa organizeze si sa conduca activitatea contabila a unei firme.



#38 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 03 November 2006 - 03:22 PM

este vreo diferenta intre firma de contabilitate si firma de expertiza ?



#39 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 posts

Posted 05 November 2006 - 11:17 AM

conform legislatiei actuale nu .



#40 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 05 November 2006 - 11:44 AM

interesant deoarece momentan contabilul autorizat poate sa semneze bilanturi dar nu poate sa-si faca firma de contabilitate... doar expertul poate





5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL