Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratie somaj

118 replies to this topic

#41 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2008 - 09:35 AM

Doamneeeeeeee, tocmai scrie mai sus, de ce nu citesti ??? am scris ca am depus eu pe mail, in versiunea de 2007 cu modificarile de cote, dar nu cu modificarea codului CAEN si mi-au fost primite .....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:44 PM
citare mesaj anterior




#42 rozi_rozi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 February 2008 - 09:59 AM

Vezi postareaevaduky, la Feb 7 2008, 01:34 PM, a spus:

nu am gasit declsom pt 2008 stie cineva ceva

declsom pt 2008 o gasesti aici : http://www.ajofp.buzau.ro/




#43 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 13 February 2008 - 02:39 PM

Vezi postarearozi_rozi, la Feb 13 2008, 09:59 AM, a spus:

Vezi postareaevaduky, la Feb 7 2008, 01:34 PM, a spus:

nu am gasit declsom pt 2008 stie cineva ceva

declsom pt 2008 o gasesti aici : http://www.ajofp.buzau.ro/
Pe mine m-au trimis inapoi la sectorul sase si sectorul Ilfov. Au zis ca nu program de preluare, indifent cu ce program venim noi; au mai zis sa vin vineri si/sau luni :tongue:



#44 nelly_contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2008 - 07:32 PM

http://download2.anofm.ro/articole/program...ndul-asiguraril
Sa speram ca e bun programul si nu mai apar modificari



#45 nelly_contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2008 - 07:46 AM

Atentie ca vrea codul postal,daca nu stiti deja luati-l de aici
http://cod-postal.ro...x..lx..sx..html



#46 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 15 February 2008 - 08:07 AM

Multumim! Il asteptam :tongue:



#47 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 15 February 2008 - 09:16 AM

ca de obicei, foarte greoaie aceasta declaratie si cel mai grav, nu am gasit inca fisierul cu structura bazelor de date, cu explicatii - acestea sunt necesare programatorilor, pentru a genera fisierele de declaratii din programul de salarii.

daca ati descoperit pe undeva aceste explicatii, va rog sa imi dati un link catre :)



#48 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 15 February 2008 - 09:29 AM

Vezi postarealucis, la Feb 15 2008, 10:07 AM, a spus:

Multumim! Il asteptam :tongue:


Multam!



#49 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 15 February 2008 - 09:39 AM

heheee, au aparut si explicatiile, cica ieri s-a adoptat hotararea.

daca gaseste cineva HG 149 din 2008 relansez rugamintea de a posta aceasta hotarare

Multumesc!



#50 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 15 February 2008 - 10:42 AM

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=
ada



#51 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 15 February 2008 - 11:18 AM

Multumeeesc!!! :tongue:

inca mai astepta si anexele explicative la declaratie



#52 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 15 February 2008 - 03:30 PM

pentru ca pe mine ma intereseaza mai mult partea de export din salarii a acestei declaratii, astept inca anexele explicative ale celor doua fisiere Cap1 si cap2.dbf, cu relatiile dintre campuri(sa mi se spuna spre exemplu FS din cap2=suma FS din cap1)

e... astea inca n-au aparut si m-am jucat un pic cu declaratia descarcata de la anofm.

nu mi se arata nici o modificare a declaratie, nici o chestie vizibila intre declaratia din 2007 si cea curenta, in afara de procente. nu inteleg de ce exista inca doua tipuri de salariati, (1 functionari publici, 2 personal contractual) atata timp cat avem o singura baza de calcul atat pentru asigurat cat si pentru angajator. in continuare sunt prezentate 2 fonduri de salarii... in care se incarca baza de calcul? nu avem nici o legatura cu fondul de garantare(care nu se mai calculeaza la institutiile publice aflate sub incidenta legii 500) asa ca nu are rost sa facem doua baze de calcul, nu?

deci am asteptat mai bine de doua saptamani sa avem.... nimic :tongue:

eu nu cred ca aceasta declaratie este potrivita pentru noil;e reglementari din OUG 91, asa cum e prezentata pe site, asa ca mai astept... astept... :cool:



#53 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 06:01 PM

stie cineva ce trebuie facut in programul de declsom2008 pt ca datele sa fie preluate din declsom2007 ? Pt ca nu as vrea sa introduc inca o data toti salariatii ....



#54 andruscka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2008 - 06:04 PM

Se preia fisierul cap.2 din declsom 2007
Daca ai mai multe societati trebuie sa salvezi practic declaratia la luna decembrie pentru fiecare societate in programul declsom2007 , si apoi se poate prelua.

Spor la treaba

:tongue:

Aceasta postare a fost editata de andruscka: 15 February 2008 - 06:04 PM




#55 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2008 - 02:22 PM

la sectoarele 4 si 5 , nu se primesc decat cu noul cod CAEN !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#56 gabolici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 February 2008 - 03:30 PM

Buna

Am si eu o nelamurire mare,mare!Daca ma poate ajuta cineva?
In luna ianuarie am pe cineva cu concediu sarcina si lauzie. In programul meu de conta la somaj imi ia 3 lei.Vreau sa stiu daca conf. lg 76/2002 trebuie sa tin cont de 30 zile lucratoare sau de 30 zile calendaristice ca sa nu mai platesc 1 %.



#57 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 19 February 2008 - 09:25 PM

cred ca trebuie sa iei in considerare 30 de zile calendaristice.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:44 PM
citare mesaj anterior




#58 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2008 - 11:35 PM

Contributiile la somaj se calculeaza la sal. de baza sau la realizat? Este pt prima oara dupa niste ani cand am sal. realizat mai mic decat sal. de baza si nu mai stiu cum este corect!



#59 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 February 2008 - 12:38 PM

Daca cititi HG19 ,art.14. lit. g) vedeti ca somajul nu se opreste pentru concediile medicale suportate din asigurari (gen concediu de sarcina, lauzie ...)
Tot in HG149 se explica si ce inseamna venit brut , concluzia : contributia de somaj se calculeaza la salariu realizat in cazul tau.
INTREBARE
In declaratia centralizatoare de la somaj ,pentru societatile bugetare , incepand cu luna ianuarie 2008, fondul de salarii pt. functionarii publici si specifici va apare ca si pana acum la FS2 si respectiv ca si contributie angajator in campul CAD2 ??

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:45 PM
citare mesaj anterior

TotalSal - un program complet de salarii!



#60 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 25 February 2008 - 03:39 PM

eu am vrut sa le fac doar un singur fond de salarii, FS1 si o singura contributie, CAD1, dar au protestat si le-am lasat asa, FS1, FS2 si CAD1 si CAD2, ambele calculate cu 1%, procent contributie angajator si adunate in TCAD...

programul de somaj suporta declaratia in ambele formate, doar daca ii lasi in CAP1.dbf cu codificarea TA 2 si 1 conform cerintelor de pe 2007, iar in CAP2.dbf faci un singur fond de salarii, spre exemplu FS1, da eroare la preluare, ca aduna pe toti cei cu TA=1 la FS1, ca baza de calcul, respectiv TA=2 la FS2 ...

e o mare lene la cei care fac programul de declaratii, nu l-au mai adaptat cerintelor din 2008. se mai punea intrebarea asta in cazul institutiilor bugetare reglementate de legea 500, care nu mai platesc fond de garantare, dar nu aceasta clasificare TA(1 contractuali, 2 functionari) ii reprezinta, orice institutie care are functionari publici are si contractuali, pentru care deasemenea nu plateste fond de garantare... deci aceste clasificari sunt inutile in prezent... eventual raman in funcie pentru cine stie ce statistica






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL