Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie discount - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Monografie discount

62 replies to this topic

#61 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 May 2013 - 10:56 AM

Orice cont din clasele 6 si 7 se inchide prin 121 , sper ca nu asta intrebai de fapt!!!

Eu nu fac niciodata 401=609 ... pentru ca imi mareste artificial rulajul contului 401, iar pe mine personal ma intereseaza cifra de afaceri efectiv realizata cu un furnizor/client.

Eu fac asa:
473=401 cu -xlei (adica exact asa cum scrie si pe factura, cu -)
473=609 cu +xlei

iar 609 se inchide prin 121, ca un cont de venit (pentru ca are functionalitate inversa!)



#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 May 2013 - 10:59 AM

Daca este reducere comerciala acordata pe aceeasi factura, se inregistreaza materialul la valoarea neta (fara reducere), doar daca ai primit o factura separata utilizezi 609.

Dana




#63 A.T.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2013 - 12:33 PM

Buna ziua,

Va retin atentia cu urmatoarea situatie:

Am primit o factura de reducere comerciala de la un furnizor, astfel:

Reducere comerciala cf contract

Valoare - 154,89
Valoarea TVA - 37,17
Total de plata - 192,06


Factura a fost emisa in luna iulie. In luna august suma de 192,06 a fost virata in contul nostru.

In aceasta situatie, din cate am citit ( pentru ca este o noutate pentru mine), se va folosi contul 609 pentru inregistrarea facturii. Factura se inregistreaza cu minus? Dar plata prin banca, in 709?

Multumesc anticipat pentru raspuns.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL