Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#281 Diomeea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2008 - 08:48 PM

Va rog daca se poate un raspuns la urm.problema: la 31.12.2007 prin decl.101 am pierdere de 4700 lei;insa anul 2008 la trim.IIIam de plata 7213ei.ce suma trec in decl.100 acum la trim.III ?.Multumesc.
Vio



#282 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 19 October 2008 - 10:19 PM

Buna
voi incheia ca persoana juridica un contract de servicii cu o firma din SUA
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns: ce impozit pe redeventa voi retine la sursa? 15%?




#283 lumi71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 October 2008 - 07:55 AM

Buna tuturor celor dispusi sa imi citeasca intrebarea si mai mult decat atat, celor mai documentati care isi fac timp sa imi si raspunda.
Am studiat in facultate despre "Profitul reinvestit" dar nu m-am intalnit cu problema in practica desfasurata ulterior. Mai mult decat atat, daca exista un temei legal pentru a-l aplica va rog frumos sa ma ajutati. Si in ultima facza, daca exista monografii in acest sens, criticat-ma dar ajutati-ma. Va multumesc inca o data. :thumbup:



#284 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 20 October 2008 - 09:50 AM

Revin cu rugamintea mea! Stiu ca platesti 10 si 15% daca sunt culturale, respectiv industriale serviciile; stie cineva altceva?
Merci



#285 adryan_becher

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 October 2008 - 01:27 PM

Buna ziua,

O asociatie non-profit desfasoara activitati generatoare de venituri.

Cf. Codului Fiscal,
"Organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale si organizatiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru urmatoarele tipuri de venituri:
(...)
b) contributiile banesti sau in natura ale membrilor si simpatizantilor; "

Cum isi dovedeste calitatea de "simpatizant" o persoana care face o contributie baneasca asociatiei? Cu alte cuvinte, cum dovedeste asociatia ca niste venituri sunt contributii ale simpatizantilor?

Va multumesc,
Adrian



#286 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 22 October 2008 - 10:22 PM

buna seara
este adevarat ca impozitul pe profit aferent societatilor care au obiect de activitate cultivarea cerealelor se declara anual?
e foarte foarte urgent....daca ma poate ajuta cineva.
abia am intrat in bransa asta si sunt pe dinafara.... :thumbup:



#287 roxxanne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:01 AM

am si eu o intrebare

lucrez la un hotel si am organizat niste concursuri cu premii, premiile constand in produse din gestiune (guma de mestecat, biscuiti, bere).

se pot considera cheltuieli de protocol sau pot fi de reclama si atunci se pot deduce?



#288 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 October 2008 - 02:37 PM

eu as considera ca si cheltuieli pentru reclama, protocolul include cheltuielile facute cu ocazia negocierilor cu partenerii de afaceri, pentru intalniri de afaceri... depinde de firma.
Bea



#289 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 30 October 2008 - 08:35 AM

Daca ai fi pus si intrebarea era perfect



#290 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 30 October 2008 - 08:51 AM

Destul de tarziu cred...2513 lei-daca ar fi sa raspund tinand cont ca ambele ar fi impozite...dar nu cred...
Tu, in decl.101(4700) treci impozitul pe care ar fi trebuit sa-l virezi(ai spus ca ai pierdere)sau pierderea efectiva?si acum la trim.III (7213) ce este acesta impozitul sau profitul? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 10:43 PM
citare mesaj anterior




#291 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 October 2008 - 09:45 AM

Adunarea Genarala a Actionarilor poate hotara ca o parte (sau integral) din profitul anului anterior sa fie folosit pentru investitii (reinvestit). Chiar mai mult, IMM-urile care reinvestesc din profit pot obtine si alte sume in conditii avantajoase, pentru care vezi:
PROCEDURA din 30 mai 2008 de implementare a Programului pentru sprijinirea dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii prin fonduri in limita sumelor platite pentru profitul brut reinvestit
EMITENT: MINISTERUL PENTRU INTREPRINDERI MICI SI MIJLOCII, COMERT, TURISM SI PROFESII LIBERALE;
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 434 din 10 iunie 2008;
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#292 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 October 2008 - 03:38 PM

Si ce sa faca cu profitul daca AGA hotaraste sa-l reinvesteasca? Ramane nerepartizat sau il repartizeaza pe ?Alte rezerve legale?. Aga trebuie sa repartizeze profitul pe destinatiile legale prevazute in legislatie, nu are voie sa hotarasca sa-l reinvesteasca deoarece aceast lucru nu este prevazut in legislatia actuala (contul de ?Fond de dezvoltare? nu mai exista). ?Profitul reinvestit? era o facilitate fiscala care nu se mai foloseste de mult timp in aceasta forma.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:01 PM




#293 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 October 2008 - 04:42 PM

Spui corect. Nu merge direct din profit in investitii ci se pune in "Alte rezerve" de unde ia pentru investitii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:00 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#294 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 11:43 PM

eu zic ca mai bine il lasi nerepartizat in 117. asa, daca va razganditi cu privire la investitii, nu mai sunteti legati de hotararea aga care prevede sa faceti investii din profitul net obtinut. Se poate lasa profitul nerepartizat ca si sursa de finantare a activitatii din anii financiari urmatori.
Cu respect,
Alinutza



#295 roxxanne

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 October 2008 - 03:06 PM

multumesc pentru raspuns. eu ma refeream la chelt cu premiile pentru concursuri pentru copii, concursuri de baut bere, de castele de nisip, karaoke.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 03:35 PM
citare mesaj anterior




#296 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 10:40 PM

ok, ne provoci pentru ca nu ai suficienta experienta in calculul impozitului...cred ca acesta este motivul principal pentru care nu se ''inghesuie'' nimeni sa accepte provocarea.
Eu ma indoiesc ca exista vreun program de ctb care sa poata face acest calcul exclusiv in baza unor formule...dar nu se stie niciodata.
Madalina



#297 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 11:02 PM

Teoretic, in statutul asociatiei ar trebui sa existe si clauze cu privire la simpatizanti. Exemplu:
Asociatia cuprinde urmatoarele categorii de membri:
• fondatori;
• activi;
• de onoare;
• simpatizanti.
• colaboratori
[...]Membrii de onoare, membrii simpatizanti si colaboratorii au aceleasi drepturi si obligatii ca si membrii clubului doar la actiunile la care sunt efectiv prezenti.
Adeziunea sau retragerea din asociatie se face printr-o cerere inaintata Consiliului Director.

sau:
Simpatizanții Asociației capătă acest statut prin exprimarea liberă și publică a dorinței lor. Adunarea Generală se poate exprima față de declarația publică a persoanelor care se declară simpatizanții organizației.
sau:
Membrii simpatizanți sunt persoane dispuse să sprijine acțiunile desfășurate de Asociație. ...etc.
Deci, calitatea de simpatizant se poate dovedi in scris, in urma unei adeziuni a persoanei respective si a aprobarii Adunarii Generale.
Madalina



#298 sherybuburuza82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 November 2008 - 09:12 AM

buna ziua....
referitor la programele de conta....trebuie ca sa tii ceva programare dar sa stii cum sa setezi programul ca sa iti calculeze impozitul pe profit. Progr conta sunt date in mod general, iar apoi daca te pricepi ( prsupune informatica si programare soft ) poti sa faci ce vrei din ele.
Eu lucrez pe foaie si apoi inreg in conta.
Spor la setari si programare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 06:44 PM




#299 blonda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 November 2008 - 10:34 AM

Vezi postareastroetania, la Oct 9 2008, 06:44 PM, a spus:

buna,
am si eu o rugaminte sa mi spune daca programele acestea de contabilitate calculeaza ele singure impozitul pe profit si cum ce conturi ar trebui adunate si scazute ca sa calculeziprofitul brut fiscal(metoda babeasca)eu fac doar contab primara si sunt tare curioasa .Am gasit eu formula teoretica a profitului dar as vrea sa vad ceva mai practic
va provoc!
adresa mea de mail este mihaelaa79@yahoo.com scrie-mi pe mail ceva si iti trimit tabel de calcul al impozitului

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 November 2008 - 09:59 PM




#300 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 06 November 2008 - 08:58 PM

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in cateva probleme: de putin timp tin contabilitatea la o asociatie non profit si ma intereseaza la ce interval se depun decl 100(lunar, trimestrial, semestrial?). Se depune si decl 300? Cand am primit facturi nu le-am inregistrat cu TVA ci l-am cumulat cu baza :thumbup: . Multumesc anticipat pentru raspuns.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL