Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#61 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 13 September 2007 - 07:00 AM

ca sa faci cursuri ACCA trebuie sa stii engleza foarte bine nu?



#62 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 12:43 PM

Din moment ce ai de invatat tone de materiale in engleza, iar toate examenele se dau in lima engleza, cam trebuie sa stii ceva engleza.

Viata este suma tuturor alegerilor tale



#63 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 13 September 2007 - 03:32 PM

Da, e nevoie de cunoasterea limbii engleze la un nivel ceva mai ridicat decat cel mediu, dar intelegi foarte bine si daca nu ai un doctorat la Oxford. Intra pe site-ul central al ACCA, si daca intelegi 90% din ce e pe acolo, te descurci cu engleza si la examene, mai ales ca o gramada de termeni in domeniul financiar-contabil sunt preluati direct din limba engleza.



#64 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 September 2007 - 10:10 PM

Si pe mine ma intereseza ACCA Qualification, as vrea sa ma inscriu saptamanile astea ca sa pot incepe din sesiunea din iunie 2008, insa am o retinere..... eu inca sunt studenta, am sunat la irecson si mi-au zis ca pot sa ma inscriu, dar chiar daca la anu o sa termin facultatea, nu o sa mai obtin nici o echivalare. As vrea parerea unui cursant .... sa ma inscriu acum sau sa astept sa termin ? :notworthy:

Si pana la urma dupa ce termini (adica promovezi cele 14 examene) poti sa te inscrii la CAFR?

Aceasta postare a fost editata de Diana_: 14 September 2007 - 10:12 PM

Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#65 bluedalia_81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2007 - 06:08 PM

Buna,
sunt intr-o dilema momentan si ma gandesc ca poate e cineva pe forum care ma poate ajuta .... am luat examenul de acces anul acesta, insa nu sunt convinsa ca vreau sa mai "fac prea multi pui" prin Romania .... de aceea m-am gandit ca ar fi bine daca m-as inscrie in decembrie si la ACCA .... ma indoiesc ca orice fel de acrediare CECCAR ma va ajuta in afara granitelor tarii.... Asa ca m-am interesat de toata procedura, insa nu inteleg care este avantajul sa te inscrii printr-o companie gen IRECSON sau BPP... Nu vreau sa urmez cursuri, voi invata singura acasa... Manualele? Voi de unde vi le procurati? ... In concluzie asta e dilema: de ce IRECSON si taxe suplimentare, in loc de ACCA UK?
Multumesc mult anticipat :smile:



#66 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 07 October 2007 - 08:17 PM

Vezi postareabluedalia_81, la Oct 7 2007, 07:08 PM, a spus:

Buna,
sunt intr-o dilema momentan si ma gandesc ca poate e cineva pe forum care ma poate ajuta .... am luat examenul de acces anul acesta, insa nu sunt convinsa ca vreau sa mai "fac prea multi pui" prin Romania .... de aceea m-am gandit ca ar fi bine daca m-as inscrie in decembrie si la ACCA .... ma indoiesc ca orice fel de acrediare CECCAR ma va ajuta in afara granitelor tarii.... Asa ca m-am interesat de toata procedura, insa nu inteleg care este avantajul sa te inscrii printr-o companie gen IRECSON sau BPP... Nu vreau sa urmez cursuri, voi invata singura acasa... Manualele? Voi de unde vi le procurati? ... In concluzie asta e dilema: de ce IRECSON si taxe suplimentare, in loc de ACCA UK?
Multumesc mult anticipat :smile:

ma aflu in aceeasi situatie... vreau sa incep ACCA-ul, fiindca vreau sa plec din tara la un moment dat. am o colega care da aceste examene, stiu sigur ca invata singura, maine voi afla mai multe detalii... :)



#67 mpati

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 October 2007 - 11:31 AM

salut,
am si eu o intrebare pt. cei care urmeaza deja cursurile ACCA, e musai sa faci si cursurile de pregatire pe care le organizeaza ATC, BPP ca sa ieie examenul sau e suficient studiul pe cont propriu(intreb asta pt ca sunt destul de scumpe si vreau sa stiu daca merita banii).
multumesc.

Aceasta postare a fost editata de mpati: 17 October 2007 - 11:32 AM




#68 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 17 October 2007 - 01:46 PM

Poti alege ce varianta de studiu doresti, si sa inveti de unde vrei. Poti sa nu comanzi nici manuale, daca nu vrei. Important este da stii la examene si sa le treci. Eu am ales sa invat din manuale, mai ales ca sunt la cate sute de kilometri distanta de Bucuresti, si la costul cursurilor s-ar adauga si cel cu deplasarea si cazarea.



#69 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 17 October 2007 - 03:00 PM

buna. eu sunt inscrisa de 2 ani si am sustinut 5 examene pana acum. sunt multe de spus si mi-e greu sa raspund la fiecare. asa ca, am sa incerc sa fac un rezumat:
- nu este obligatoriu sa faci cursurile;
- cel mai bine ar fi sa-ti cumperi cartile si sa inveti dupa ele, si daca ai bani sa mergi la primele cursuri, adik la 1.1 si 1.2 ( acum F2 si F3, pt ca din decembrie 2007 s-a schimbat putin denumirea) ti-ar prinde bine ca sa te obisnuiesti cu sistemul lor de predare si modalitatea de examen.
- pt cine nu a terminat inca facultatea, mai bine astepti sa termini pt ca ti se pot echivala mai multe examene ( mie mi-au fost echivalate 5 examene , in conditiile in care am terminat facultatea de contabilitate si informatica de gestiune)
- la sfarsit esti admis si la ceccar si la cafr ( dar tb sa mai sustii niste interviuri si parca 20 mil trebuie sa dai la carf sa sa-ti echivaleze)

daca mai aveti intrebari, spuneti si am sa incerc sa va raspund in limita timpului.



#70 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 October 2007 - 09:12 PM

Buna,

Conteaza cumva si notele la echivalari? ... sincera sa fiu nu m-am prea omorat cu invatatul.

Esti sigura ca CAFR-ul recunoaste acet curs? Pe site-ul lor nu apare nimik in acest sens ... le-am trimis si un mail ... dar nu mi-au raspuns. :smile:

Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de Diana_: 17 October 2007 - 09:16 PM

Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#71 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 18 October 2007 - 08:02 AM

Draga Diana, vad ca inca nu esti convinsa! Citeste Hotararea CAFR nr. 90 din 26 iunie 2007, si o sa vezi ca am dreptate. Succes!



#72 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 October 2007 - 09:44 AM

Vezi postareadiana-veronica, la Oct 18 2007, 09:02 AM, a spus:

Draga Diana, vad ca inca nu esti convinsa! Citeste Hotararea CAFR nr. 90 din 26 iunie 2007, si o sa vezi ca am dreptate. Succes!

Hai nu te supara :smile: ..... eu nu zic ca nu ai dreptate ..... dar stii cum e ... ca la noi la nimenea ... si as vrea totusi sa vad si eu negru pe alb inainte de face acest pas. Hotararea respectiva inca nu am gasit-o .... dar mai caut.
Mersi mult si mult succes si tie.
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#73 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 18 October 2007 - 10:10 AM

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...e/alt/stat.html
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#74 saint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 18 October 2007 - 10:18 AM

eu am aflat de examenul CFA. voi stiti ceva de examenul asta?



#75 glencora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:bucuresti,sector2,mihai bravu
  • Interests:comunicare

Postat 18 October 2007 - 04:56 PM

Ai aflat ceva detalii? Cred ca suntem mai multi interesati de aceste cursuri.
Concluzia este momentul cand te-ai plictisit sa mai gandesti.



#76 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 19 October 2007 - 08:49 AM

eu stiu pe cineva care dupa ce a terminat acca , a mai sustinut un interviu la cafr si a dat si 20 milioane pt taxa si a iesit auditor.
deci, informatia este sigura.



#77 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2007 - 09:46 AM

UP



#78 t_simonik80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 October 2007 - 11:08 AM

Buna! M-am inscris si eu la examenul din decembrie 2007 la F7 - Financial Reporting. Stie cineva cum e examenul? L-a dat cineva? Ma poate ajuta cineva cu ceva grile sau subiecte date la examen? :smile:



#79 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 25 October 2007 - 08:14 AM

Eu ma inscriu pentru Financial Management si Financial Reporting. Invat dupa manuale, unde sunt cuprinse si niste exemple de probleme. Din cate am vazut, sunt aceleasi cu cele de pe site-ul ACCA. Te-ai uitat mai la sfarsitul cartii? Daca ai dat cumva Financial Management, imi spui si mie cum a fost, te rog?



#80 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 10:28 AM

Vezi postareamihaela_s82, la Oct 7 2007, 09:17 PM, a spus:

Vezi postareabluedalia_81, la Oct 7 2007, 07:08 PM, a spus:

Buna,
sunt intr-o dilema momentan si ma gandesc ca poate e cineva pe forum care ma poate ajuta .... am luat examenul de acces anul acesta, insa nu sunt convinsa ca vreau sa mai "fac prea multi pui" prin Romania .... de aceea m-am gandit ca ar fi bine daca m-as inscrie in decembrie si la ACCA .... ma indoiesc ca orice fel de acrediare CECCAR ma va ajuta in afara granitelor tarii.... Asa ca m-am interesat de toata procedura, insa nu inteleg care este avantajul sa te inscrii printr-o companie gen IRECSON sau BPP... Nu vreau sa urmez cursuri, voi invata singura acasa... Manualele? Voi de unde vi le procurati? ... In concluzie asta e dilema: de ce IRECSON si taxe suplimentare, in loc de ACCA UK?
Multumesc mult anticipat :smile:

ma aflu in aceeasi situatie... vreau sa incep ACCA-ul, fiindca vreau sa plec din tara la un moment dat. am o colega care da aceste examene, stiu sigur ca invata singura, maine voi afla mai multe detalii... :)



sa ne spui si noua, pls, ce afli

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 26 October 2007 - 10:29 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL