Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#81 bluedalia_81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2007 - 05:49 PM

Vezi postareamaneadn, la Oct 26 2007, 12:28 PM, a spus:

sa ne spui si noua, pls, ce afli

Am aflat ... am vorbit cu cineva dintr-o companie gen Irecson si mi-a spus ca daca vrei sa faci cursurile de ACCA, atunci nu exista alta alternativa decat sa te inscrii prin ei .... daca vrei sa dai numai examene, nu se merita .... iar cartile oricum pot fi procurate de la ei. Mai imi spunea ca in general la solutia asta apeleaza firmele mari gen BIG4, insa daca ti le platesti singurel din buzunar, nu e nici o smecherie ....
Bafta tuturor!



#82 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 October 2007 - 02:07 PM

Vezi postareabluedalia_81, la Oct 28 2007, 06:49 PM, a spus:

Vezi postareamaneadn, la Oct 26 2007, 12:28 PM, a spus:

sa ne spui si noua, pls, ce afli

Am aflat ... am vorbit cu cineva dintr-o companie gen Irecson si mi-a spus ca daca vrei sa faci cursurile de ACCA, atunci nu exista alta alternativa decat sa te inscrii prin ei .... daca vrei sa dai numai examene, nu se merita .... iar cartile oricum pot fi procurate de la ei. Mai imi spunea ca in general la solutia asta apeleaza firmele mari gen BIG4, insa daca ti le platesti singurel din buzunar, nu e nici o smecherie ....
Bafta tuturor!


sar' mana




#83 t_simonik80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 October 2007 - 11:20 PM

Din pacate, eu nici nu am primit manualul, sper ca sapt asta sa ma sune sa il ridic. Eu am avut niste echivalari dupa care am asteptat si deci nu am putut face comanda de carti mai devreme. Iar intr-o luna nu am cum sa invat la 2 materii. Sa inteleg ca tu le-ai achizitionat. Cum ti se par? Eu am descarcat asa niste capitolase de pe sit-ul BPP (la text si revision) si m-am uitat asa pe ele ) dar nu imi pot da seama acum de nimic pana nu vad cartea. Am vrut initial sa dau la financial management dar m-am razgandit si am hotarat sa dau la financial reporting. Ai invatat ceva?



#84 t_simonik80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 October 2007 - 11:25 PM

Si inca ceva! Daca nu sunt prea indrazneata, crezi ca am putea face jumate-jumate pretul la cartile de financial management(text+revision). Ai putea sa imi tragi si mie la xerox si sa facem cheltuielile in doua? Astept raspuns pe t_simonik80@yahoo.com



#85 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2007 - 04:13 PM

Va transcriu mai jos informatiile obtinute de la biroul ACCA Romania.


"ACCA este cea mai mare asociatie contabila din lume care in acelasi timp cunoaste si cea mai rapida dezvoltare. ACCA are peste 410,000 membri si studenti in 170 de tari.

Pe scurt pentru a deveni membru ACCA trebuie trecute 14 examene in limba engleza, (care acopera o gama de subiecte financiare si de management, impartite in doua module: Professional si Fundamentals – impartit la randul lui in Skills si Knowledge), de asemenea sa aveti trei ani de experienta de lucru relvanata care se poate dovedi, experienta obtinuta inainte, in timpul sau dupa ce ati trecut cele 14 examene si sa completati online un modul legat de etica. Membrii ACCA devin automat (in urma unui interviu) membrii CECCAR si/sau CAFR.

Cele 14 examene se pot sustine pe parcursul a 10 ani, dar majoritatea studentilor nostri le termina in aproximativ trei-patru ani. ACCA organizeaza doua sesiuni de examene in fiecare an (in iunie si decembrie) examene care se dau in Bucuresti. In cadrul fiecarei sesiuni puteti sustine pana la patru examene.


Inregistrare

Pentru a putea sustine examenele ACCA trebuie mai intai sa va inregistrati ca student ACCA. Aceasta inregistrare initiala se poate face fie online (mai multe informatii accesand: <a href="http://www.accaglobal.com/join/register/online)" target="_blank">http://www.accaglobal.com/join/register/online)</a> fie solicitand un formular de inregistrare initiala printat de la biroul ACCA local fie prin providerii de cursuri locali.

Pentru inregistrarea ca student aveti doua date cheie pe parcursul anului: ca sa puteti sustine examene in sesiunea din decembrie trebuie sa va inscrieti ca student pana pe 1 august (data la care actele dvs. trebuie sa ajunga la biroul local din Romania, pentru a putea fi trimise mai departe la biroul din UK pana pe 15 august), iar ca sa puteti sustine examene in sesiunea din iunie trebuie sa va inscrieti ca student pana pe 15 decembrie (data la care actele dvs. trebuie sa ajunga la biroul local din Romania, pentru a putea fi trimise mai departe la biroul din UK pana pe 31 decembrie). Serviciul de inscriere si trimitere a actelor este un serviciu ale carui costuri sunt in intregime suportate de ACCA Romania. La aproximativ sase saptamani dupa trimiterea formularului de inregistrare impreuna cu documentele suport, dupa ce va va fi acceptata inregistrarea, veti primi un Student Information Pack de la ACCA care contine.
- cardul dumneavoastra de student
- programa examenelor
- informatii privind schema ACCA/Oxford Brookes
- organizarea examenelor inclusive programarea examenelor
- Acces la trainee development matrix care detaliaza cerintele minime legate de posibilitatea de a deveni membru
Veti primi de asemenea exemplare lunare ale revistei studentilor ACCA Student Accountant continand informatii importante privind examenele viitoare, articole tehnice privind programa, stiri si alte informatii utile.


Echivalari

Pe formularul de inregistrare initiala aveti o rubrica de echivalari pe care le puteti solicita pe baza calificarilor obtinute anterior. Aceasta inseamna ca veti obtine scutiri de la anumite examene pe baza pregatirii dumneavoastra academice. Echivalarile se acorda in urmatorul fel: pentru diploma de contabilitate – patru echivalari, pentru diploma contabilitate impreuna cu alt subiect (de exemplu finante-contabilitate) 3 echivalari, diploma in domeniul financiar 3 echivalari, diploma de expert contabil CECCAR 3 echivalari, diploma de afaceri si management o echivalare, diploma in drept o echivalare, MBA trei echivalari, alte diplome: nici o echivalare. De mentionat ca daca aveti mai multe calificari numarul de echivalari nu se cumuleaza, ele fiind disponibile pentru aceleasi examene de cele mai multe ori.

Echivalarile trebuie platite la fel ca examenele. Dupa ce veti sti ce echivalari ati primit, odata cu primirea Student Information Pack, va puteti inscrie la examenele ACCA – pentru a va inscrie la sesiunea din decembrie termenul limita este 15 octombrie, iar pentru a va inscrie la sesiunea din iunie termenul limita este 15 aprilie. La examene, va puteti inscrie fie online prin contul dumneavoastra personal ACCA fie completand niste formulare (pe care le veti primi prin posta de la ACCA UK) pe care dupa ce le completati trebuie sa le dati biroului local ACCA.


Taxe

Inregistrarea initiala 62 ₤
- pentru examenele din Partea Skills: 45 ₤ pe examen
- Partea Knowledge 53 ₤ pe examen
- Partea Professional 61 ₤ pe examen
In calitate de student veti mai plati si o cotizatie anuala de student de 62 ₤ care este scadenta la 1 ianuarie dupa data inregistrarii. Acestea sunt toate taxele percepute de ACCA.

Toate taxele se platesc direct in Marea Britanie si doar in GBP in cazul in care nu urmati cursurile unui provider local si studiati individual. Exista mai multe modalitati de plata: online, transfer bancar, cec, telefonic etc. Ideal ar fi ca dosarul de inscriere sa contina si dovada platii (fie prin completarea detaliilor unui card prin care se pot face operatiuni online pe formularul de inregistrare, fie copie dupa transferul bancar in care sa se vada clar ca ati facut plata pentru inscriere ca student ACCA si sa apara si numarul de formular pe care l-ati completat, fie prin trimiterea unui cec).


Pregatirea pentru examene

Puteti studia pentru examenele ACCA fie individual fie apeland la partenerii acreditati ACCA care exista in Romania pentru oferte de cursuri, intrucat ACCA nu ofera cursuri pentru calificarile noastre, noi oferind doar structura educationala, programa.

Companii care ofera cursuri ACCA:

  • * BPP International Bucharest, www.bpp.com ; 32-34 Magheru Blvd, Sector 1, E-mail: bucharest@bpp.com ; tel: +40 21 212 25 91, Fax: +40 21 212 24 22;
  • * ATC International Bucharest, www.atc-global.com ; Calea Victoriei nr 224, Sector 1, Bucuresti Tel / fax +40 (21) 314 48 90 e-mail: bucharest@atc-global.com
  • * IRECSON-Colegiul ACCA, www.irecson.ro ; e-mail: acca@irecson.ro ; Tel: +4021.314.18.90 Fax: +4021.313.17.32)

Intrucat birourile ACCA locale nu comercializeaza materiale pentru studiu va rog sa apelati tot la companiile de mai sus pentru a vedea ce optiuni va pot pune ei la dispozitie (tarifele si pentru materiale si cursuri sunt diferite de la caz la caz).
Se poate ca biroul ACCA sa aiba un set de carti ACCA dar doar pentru consultare. Va rog sunati inainte pentru disponibilitatea acestora.

Daca doriti sa aveti cartile dumneavoastra personale si nu puteti face rost de ele din Romania veti gasi datele de contact ale editurilor autorizate de catre ACCA pentru a publica manuale accesand urmatorul link: <a href="http://www.accaglobal.com/students/publications/publishers" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/publications/publishers</a>. Veti putea astfel sa comandati manualele direct din Marea Britanie si tot asa veti vedea ce preturi au fiecare.

Se poate de asemenea sa studiati online pentru examane; mai multe informatii accesand site-ul: <a href="http://www.accaglobal.com/students/study_e...uition/distance" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/study_e...uition/distance</a>.

Orice varianta de studiu alegeti recomand citirea inainte a resurselor online puse la dispozitie gratuit de catre ACCA: <a href="http://www.accaglobal.com/students/study_e...undamentals/ab/" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/study_e...undamentals/ab/</a> pentru fiecare examen – fostele subiecte de examen, comentariile examinatorilor etc. "



#86 .ra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 10 November 2007 - 09:01 AM

Examenele se dau intr-o anumita ordine sau in functie de alegerea fiecaruia?



#87 ralucj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2007 - 08:31 PM

Vezi postarea.ra, la Nov 10 2007, 09:01 AM, a spus:

Examenele se dau intr-o anumita ordine sau in functie de alegerea fiecaruia?
are cineva idee cam ce s-ar putea da la F9?



#88 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 03 December 2007 - 11:58 AM

Cred ca te poti orienta dupa problemele din Test Paper. Mi se pare ca acopera cea mai mare si mai relevanta parte din materie. Dai si tu F9 joi? Cum stai cu pregatirea? Ai reusit sa termini de invatat?



#89 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 December 2007 - 10:35 PM

Vezi postarearalucj, la Nov 27 2007, 08:31 PM, a spus:

Vezi postarea.ra, la Nov 10 2007, 09:01 AM, a spus:

Examenele se dau intr-o anumita ordine sau in functie de alegerea fiecaruia?
are cineva idee cam ce s-ar putea da la F9?

Buna Ralucj,
Am incercat sa iti trimit un PM dar nu am reusit. Te rog sa iei legatura cu mine la adresa stanca_diana@yahoo.com.

Multumesc.
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#90 ralucj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 December 2007 - 06:16 PM

Vezi postareadiana-veronica, la Dec 3 2007, 11:58 AM, a spus:

Cred ca te poti orienta dupa problemele din Test Paper. Mi se pare ca acopera cea mai mare si mai relevanta parte din materie. Dai si tu F9 joi? Cum stai cu pregatirea? Ai reusit sa termini de invatat?
sa zicem ca am terminat de citit
acuma cu ce am ramas ramane de vazut



#91 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 07 December 2007 - 08:11 AM

cum vi s-a parut ieri examenul?



#92 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 07 December 2007 - 08:23 AM

Nu mi s-a parut dificil, dar a fost mai mult decat ma asteptam. Practic, ne-a trecut prin toata materia. Vorbesc aici despre F9 Financial Management. Nu am reusit sa termin. Daca mai aveam la dispozitie inca o ora, reuseam sa fac suficient de mult ca sa fiu sigura ca iau examenul Dar asa... doar sper sa adun destule puncte. Sunt destul de pesimista (doar cu privire la asta, ca in general sunt o persoana optimista).
Oricum, la partea cu weak-form etc. nu imi mai aminteam mare lucru.
Nici daca ne-ar fi lasat cu manualele pe masa, nu cred ca cineva ar fi reusit sa termine, decat daca ar fi fost perfect pregatit.
Ma rog, sa asteptam si alte opinii.



#93 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 07 December 2007 - 04:37 PM

Nu mai are nimeni pareri?



#94 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 12 December 2007 - 07:53 AM

la f9 am trecut prin toate problemele
teoria nu a fost o problema
la problema 1 mi-am prins urechile
sper sa iau 50 de puncte

ieri am avut si f7 care mi s-a parut ok
ca la primele 2 probleme activul nu a dat cu pasivul se pare ca nu a mirat pe nimeni, caci erau multi in aceeasi situatie

sper sa le trec pe amandoua



#95 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 12 December 2007 - 08:19 AM

La problema 1 am presupus ca acea cantitate de 0.1 kg care se va vinde in ultimul an, peste capacitatea de productie totala, se va produce in anul 2 al proiectului. Dar, la calculul IRR, am obtinut doua NPV-uri pozitive, si iesea o IRR cam aiurea.
Am abordat si eu toate problemele, dar la ultimele doua nu am finalizat calculele.
Acum, ce sa zic, depinde cum vor puncta.
A fost primul examen la ACCA, si nu mi-am planificat bine timpul, dar la urmatoarele cam stiu ce am de facut, ca sa obtin puncte suficiente.
Eram si eu incrisa la F7, dar nu am avut suficient timp de invatat, asa ca il voi da in vara.



#96 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2007 - 02:49 PM

Scuzati-ma ca ma bag si eu. As vrea sa ma inscriu si eu la aceste cursuri insa as vrea sa ma lamuresc asupra a doua aspecte cu care nu m-am lamurit de nicaieri. Poate ma ajutati voi.
Deci:
1) Examenele se dau intr-un loc anume? Adica intr-o locatie anume?
2) Examenele sunt in lb engleza sau si in romana?

Multumesc



#97 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 12 December 2007 - 03:00 PM

Da, examenele se dau in locatia si la data stabilite de organizatia prin care te-ai inscris.
Limba in care se da examenul este engleza (only)
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#98 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 12 December 2007 - 03:25 PM

eu am calculat pt ultimul an la limita capacitatii
am scris ca nu a fost mentionat faptul ca s-a imbunatatit capacitatea de productie
am gresit la amortizare



#99 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 12 December 2007 - 03:51 PM

Eu zic ca nu organizatia prin care te-ai inscris stabileste centrul de examinare, ci chiar cei de la ACCA (Romania sau UK), pentru ca ei stiu cati sunt inscrisi in total (prin toti provider-ii sau direct la ei).
Iar manualele, cursurile si examenele sunt doar in limba engleza.



#100 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 13 December 2007 - 08:25 AM

examenele scrise se sustin la romexpo






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL