Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#201 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 July 2009 - 08:28 PM

Buna seara,
am cateva nelamuriri...


1) [/list]ptr a deveni "Chartered Certified Accountant" este nevoie de o experienta de minim 3 ani care poate fi atat anterioara inscrierii \acca dar poate fi facuta/complectata cat si pe perioada calificarii (am inteles ca examenele se pot da pe o perioada de maxim 10 ani)

2) cat e taxa anuala ptr membrii ACCA, am inteles ca ptr studenti e de aproximativ 62 lire pe an, la fel este si pentru cei calificati?

3) cele 14 examene se dau online din fata calculatorului?

4) daca doresc sa ma inscriu cum o fac? exista vreo filiala in Romania unde duc clasicul dosar sau toate formalitatile se fac "online"

5) care este relatia dintre ACCA si CECCAR...exista vreo conventie intre ei, astfel incat contabilii certificati ACCA sa aiba regim special la o eventuala certificare CECCAR?


Va multumesc anticipat :good:



#202 ACCA - Birou local

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 July 2009 - 12:54 PM

Buna ziua,

Pentru a deveni membru ACCA trebuie sa sustineti si sa treceti cele 14 examene din cadrul programului ACCA Qualification, sa completati online un modul de etica profesionala si sa faceti dovada ca ati acumultat o experienta practica relevanta domeniului financiar contabil de 3 ani. Experienta practica relevanta poate fi acumulata inainte de inceperea programului, in timpul dar si dupa ce veti sustine examenele.
Taxa de inregistrare initiala pentru anul 2009 este de 66 GBP , iar taxa anuala pentru membri in 2009 este de 181 GBP.
Doar primele 3 examene (F1, F2 si F3) se pot sustine si pe calculator dar si scris. Examenele pe calculator se sustin in centre special acrediate de catre ACCA.
Restul examenelor se sustin doar scris.
Daca doriti sa aflati mai multe informatii referitoare la calificarile oferite de catre ACCA, puteti contacta biroul local din Romania, cu sediul in Bucuresti, Str. Buzesti, nr. 61 Bl A6, Ap.30, tel 0213127945, info@ro.accaglobal.com
ACCA a incheiat un acord cu CECCAR in baza caruia membrii ACCA sunt recunoscuti ca si membri ai CECCAR.

Toate cele bune,

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2009 - 07:54 PM




#203 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 09 July 2009 - 01:35 PM

Vezi postareabuderuss, la Jun 2 2009, 02:17 PM, a spus:

Buna,

Eu am dat F6 varianta romaneasca si a fost usor.Nu am avut cursuri , m-am pregatit dupa diferite materiale.


Bafta!
Te rog, spune-mi si mie de unde ai cumparat manualele pt F6 Taxation, varianta romaneasca.
Eu de-abia ma inscriu la ACCA, am 4 exceptari, dar vreau sa incep prin a da in decembrie, F6 (RO).
Multumesc
:sad:



#204 dmro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 24 July 2009 - 09:17 AM

informatiile (mail-uri trimise la acca, bpp) pe care le am eu in acest moment (2009-07-24) sint urmatoarele :
- BPP este singurul acreditat de acca sa tipareasca manuale f6(rom), pina ei vor face asta sint disponibile cursuri la bpp, exp, intercollege
- bpp uk: "this title... is due for publication in Dec ’09 after which it will be sent for ACCA approval so it will be available on the open market in Jan 2010."
- persoana de la atc cu care am vorbit acum vreo 2 saptamini nu stia exact daca va exista curind un asemenea manual, mi-a spus sa mai sun odata prin august

as vrea sa dau totusi examenul asta in 2009-Dec, are cineva alte informatii?

merci



#205 Sebastian_tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 July 2009 - 03:09 PM

Vezi postareadiana_s, la Jan 23 2006, 12:16 AM, a spus:

A facut cineva cursurile pentru acca? Am vazut oferta pe net, sunt foarte scumpe si as vrea sa stiu daca merita.

Multumesc.


Buna, vreau sa-ti spun ca da, se merita sa faci aceste cursuri daca vrei sa ai parte de un training profesionist, trebuie sa investesti in viitorul tau. Eu cel putin sunt la al saselea curs si se vede diferenta. Pe piata sunt mai multe companii unde poti face aceste cursuri, tebuie sa te interesezi. Eu invat la exp unde am multe facilitati de invatare, sunt foarte multumit. Bafta!



#206 talida_26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 August 2009 - 10:54 AM

Am Study Text-ul pt F6 UK 2009 (valabil si pt decembrie) si Revision pt 2008. As vrea sa dau examenul pe varianta ROM, asa ca nu-mi mai trebuie materialele. E cineva interesat sa le cumpere?



#207 talida_26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 August 2009 - 03:51 PM

Buderuss, poti sa-mi spui, te rog, ce materiale ai folosit pt F6 ROM (in afara de legislatie)?
Multumesc frumos :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de talida_26: 03 August 2009 - 03:51 PM




#208 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 August 2009 - 07:34 PM

Vezi postareatalida_26, la Aug 3 2009, 04:51 PM, a spus:

Buderuss, poti sa-mi spui, te rog, ce materiale ai folosit pt F6 ROM (in afara de legislatie)?
Multumesc frumos :lostit (13):


Buna,

Materiale pentru consultanti fiscali si pentru acces expert.



#209 flory_dd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 August 2009 - 07:25 PM

Vezi postareaRazvanACCA, la May 28 2009, 10:48 PM, a spus:

salut, si eu dau F6 in varianta romaneasca. Sunt foarte norocos ca m-a sponsorizat firma si am fost la cursuri la ExP - din cate stiu sunt primii care fac cursuri pentru varianta romana si au un manual super co-brand cu Kaplan. Sunt super tari si proful e foarte tare dar nu cred ca vand manualul separat de curs. Oricum pilotul nu e de ajuns. Cu ei am facut curs de 6 zile, webinar, examen de simulare, etc si tot mi-e teama ca sunt asa interpretabile unele parti.

Buna, ne poti spune daca ai primit si materiale pentru studiu individual pentru F6 romana? M-ar interesa astfel de materiale (contracost bineinteles). Astept oferte si sugestii!



#210 micael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 October 2009 - 03:52 PM

Salut,

Puteti sa-mi spuneti cum vi s-au parut primele examene F1, F2, F3? Ca si grad de dificultate ma refer.
Are cineva exemple de intrebari? Sau pot gasi pe undeva care au fost subiectele date?

Multumesc,



#211 mihaela_s82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 08 November 2009 - 08:36 PM

Sunt curioasa daca s-a apucat cineva de invatat la F6 Rom (presupun ca da) folosind manualele BPP.
Problema rezolvata, de la pag 21, din Workbook, contine o greseala la sfarsit, la partea cu calculul impozitului pe dividende. Cel care a rezolvat problema a scazut din profitul contabil, partea din impozitul pe profit ce urma a fi platit, si nu valoarea totala a impoztului pe profit pe to anul 2008 (792688 RON). Va rog, daca altcineva a inteles altfel.... poate gresesc eu...
De asemenea, la prima problema (CIT) din QuestionBank este un calcul gresit, care da peste cap toata problema; mai precis, au gresit la calculul contributiei la sanatate (pt angajati) deductibila....Voi ce parere aveti? La cat au costat cartile astea... ar fi trebuit ceva mai multa calitate...



#212 micael

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2009 - 01:19 PM

Salut,

M-am inscris de curand in cadrul programului ACCA, mi s-au recunoscut F1, F2,F3 si acum urmeaza sa sustin in iunie 2010 urmatorul examen.
Cu ce imi recomandati sa incep? F4 sau F5? Are cineva de vanzare manualele pentru aceste examene?

Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de micael: 27 November 2009 - 01:20 PM




#213 LilianaBil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 November 2009 - 01:01 PM

Vezi postareamihaela_s82, la Nov 8 2009, 08:36 PM, a spus:

Sunt curioasa daca s-a apucat cineva de invatat la F6 Rom (presupun ca da) folosind manualele BPP.
Problema rezolvata, de la pag 21, din Workbook, contine o greseala la sfarsit, la partea cu calculul impozitului pe dividende. Cel care a rezolvat problema a scazut din profitul contabil, partea din impozitul pe profit ce urma a fi platit, si nu valoarea totala a impoztului pe profit pe to anul 2008 (792688 RON). Va rog, daca altcineva a inteles altfel.... poate gresesc eu...
De asemenea, la prima problema (CIT) din QuestionBank este un calcul gresit, care da peste cap toata problema; mai precis, au gresit la calculul contributiei la sanatate (pt angajati) deductibila....Voi ce parere aveti? La cat au costat cartile astea... ar fi trebuit ceva mai multa calitate...

Buna

Manualul cu exercitii F6 de la BPP este plin de greseli, de forma si de fond. Eu sunt deja foarte derutata in anumite privinte, nu-mi dau seama care este abordarea corecta intrucat unele rezolvari sunt contradictorii.
De exemplu, cum se trateaza veniturile obtinute in afara tarii si impozitate la sursa, cu 5% la dexemplu. La noi se plateste diferenta de impozit ?



#214 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2009 - 02:55 PM

Da, am eu manuale si revision kit
adresa mea isiss_1978@yahoo.com



#215 Incik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 December 2009 - 02:14 PM

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!



#216 Incik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 December 2009 - 02:19 PM

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!



#217 crina.elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 December 2009 - 12:45 PM

Vezi postareaIncik, la Dec 12 2009, 02:14 PM, a spus:

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!

Buna,

Taxa anuala trebuie sa o platesti pana pe 1 ianuarie prin intermediul site-ului pe myacca, account administration, fees and payments. Bifezi factura care ti s-a emis pt taxa anuala si o platesti cu un card visa electron (la mine a mers mereu cu alpha, am auzit la unii colegi ca nu merge bcr). E cel mai simplu asa si rapid. Banii ti se blocheaza pe card si tranzactia se va efectua in cateva zile. La fel faci si cand vrei sa te inscrii la examene. Nu cred ca poti sa te inscrii inca la F 5 pentru sesiunea iunie 2010 pentru ca nu vad sa fi aparut programarea examenelor inca pe site. Sper ca ma uit bine. Incearca sa verifici incepand cu martie cand se vor fi afisat deja rezultatele la sesiunea din decembrie tot la myacca, la sectiunea exam entry.
Nu stiu cum ar putea sa iti scoata banii direct din cont nu am auzit de asa ceva pana acum. Eu imi platesc mereu cu cardul examenele, pentru ca nu-mi suporta firma aceste cheltuieli.

Sper ca te-am putut ajuta,

Daca mai ai intrebari te ajut cum pot.

pa si bafta la ACCA. E un drum tare greu....



#218 Incik

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 December 2009 - 09:45 PM

Multumesc mult, Crina!!!
Da. m-a ajutat mult raspunsul tau.. dar pe MyACCA am de achitat pana cand doar examenele de la care am fost eliberata... Cred ca le voi achita pe acestea si-apoi imi va veni si factura pentru taxa anuala... De examene imi fac griji cand voi putea sa ma inregistrez, deoarece sunt de la inceput si inca nu stiu cum as putea sa o fac... dar acum am inteles ca voi putea sa o fac doar dupa ce se va finisa sesiunea din decembrie...
Multumesc mult!!!
E un drum greu, dar cred ca se merita... :pullhair:



#219 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 15 December 2009 - 11:18 AM

Vezi postareaIncik, la Dec 12 2009, 03:19 PM, a spus:

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!

Draga Incik,

Ca sa te inscrii la urmatorul examen trebuie sa astepti pana la inceputul lui martie. De abia dupa ce se afiseaza rezultatele sesiunii din decembrie se pot face inscrieri la noi examene. Iar rezultatele se vor afisa pe 22 februarie 2010.
Inscrierea la examen se face prin portalul tau de My ACCA.

Taxa anuala cred ca trebuie platita pana la 1 ianuarie 2010. In contul tau de pe My ACCA scrie cand este scadenta. Nu iti ia nimeni banutii automat din cont. Trebuie sa dai tu numarul cardului.

O zi buna!
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#220 Gaiu Georgiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 December 2009 - 02:45 PM

Buna,

Eu am Study Text si Practice and Revision Kit pt F5 de la BPP valabile si pt sesiunea din iunie 2010 (le am intro varianta scanata).
M-ar interesa sa fac schimb cu manualele pt unul din ex F6(RO), F7, F8 sau F9 valabile pt sesiunea din iunie 2010.

Ma puteti contacta la adresa de e-mail: gaiu.georgiana@yahoo.com






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL