Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#221 costinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 January 2010 - 08:26 PM

Vezi postareamicael, la Oct 7 2009, 03:52 PM, a spus:

Salut,

Puteti sa-mi spuneti cum vi s-au parut primele examene F1, F2, F3? Ca si grad de dificultate ma refer.
Are cineva exemple de intrebari? Sau pot gasi pe undeva care au fost subiectele date?

Multumesc,

Buna!

Eu tocmai am scapat si de F3.

Iti recomand sa le dai computer-based, nu in sesiunile paper-based (iunie si decembrie) - ai un exemplu de astfel de examen aici http://www.iassessse.../accaindex.html.

Foarte grele nu sunt, insa trebuie sa lucrezi cat mai mult posibil. Incearca piloatele de pe site-ul www.accaglobal.com.

Succes!



#222 costinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 03 January 2010 - 08:28 PM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la May 7 2009, 08:26 AM, a spus:

Salutare,

Vad ca sunteti destul de timizi si nu indrazneste nimeni sa raspunda.
Ok, atunci. O sa incep eu:

A facut/a incercat sa faca cineva problema 24/pag.26 din Revision Kit? Daca da, ati putea sa imi lasati un mesaj aici pe forum, sau pe mail, casa va pot contacta, pentru ca am unele neclaritati?

Va multumesc anticipat!

:pullhair:

Gabriela, ai dat F7? Cum a fost? Dupa ce provider ai invatat? Ai sfaturi pentru cei care urmeaza sa dea F7?

Multumesc!




#223 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 04 January 2010 - 02:08 PM

Vezi postareacostinutza, la Jan 3 2010, 09:28 PM, a spus:

Gabriela, ai dat F7? Cum a fost? Dupa ce provider ai invatat? Ai sfaturi pentru cei care urmeaza sa dea F7?

Multumesc!


Buna Costinutza,

Da, am dat F7, l-am luat cu 51 :D. Am invatat dupa BPP.
Sfaturi? :)) Invatati, invatati, invatati. :))
Trebuie neaparat parcurs Revision Kit de la BPP. Problemele din examen mi s-au parut ca semanau foarte mult cu cele din aceasta carte.

Multa bafta!
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#224 costinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 January 2010 - 10:25 PM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 4 2010, 02:08 PM, a spus:

Vezi postareacostinutza, la Jan 3 2010, 09:28 PM, a spus:

Gabriela, ai dat F7? Cum a fost? Dupa ce provider ai invatat? Ai sfaturi pentru cei care urmeaza sa dea F7?

Multumesc!


Buna Costinutza,

Da, am dat F7, l-am luat cu 51 :D. Am invatat dupa BPP.
Sfaturi? :)) Invatati, invatati, invatati. :))
Trebuie neaparat parcurs Revision Kit de la BPP. Problemele din examen mi s-au parut ca semanau foarte mult cu cele din aceasta carte.

Multa bafta!

Felicitari, Gabriela! Punctajul nu conteaza, mai ales in conditiile in care pass-rates nu depasesc 30%! Bravo!

Voi incerca sa ma apuc de invatat cat mai din timp. Tu ce dai in continuare?



#225 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 06 January 2010 - 09:21 AM

Vezi postareacostinutza, la Jan 5 2010, 11:25 PM, a spus:

Felicitari, Gabriela! Punctajul nu conteaza, mai ales in conditiile in care pass-rates nu depasesc 30%! Bravo!

Voi incerca sa ma apuc de invatat cat mai din timp. Tu ce dai in continuare?


Buna Costinutza,

Am dat in decembrie F9, dar nu o sa-l iau, ca stiu cat de "bine" m-am pregatit penrtu el. :wink:
Si o sa dau iar F9 in decembrie 2010, pentru ca in iunie 2010 trebuie sa nasc si nu am cum sa ajung la examen :D.
Pupici si multa bafta!
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#226 costinutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 January 2010 - 11:56 PM

Vezi postareaGabriela.Berendei, la Jan 6 2010, 09:21 AM, a spus:

Vezi postareacostinutza, la Jan 5 2010, 11:25 PM, a spus:

Felicitari, Gabriela! Punctajul nu conteaza, mai ales in conditiile in care pass-rates nu depasesc 30%! Bravo!

Voi incerca sa ma apuc de invatat cat mai din timp. Tu ce dai in continuare?


Buna Costinutza,

Am dat in decembrie F9, dar nu o sa-l iau, ca stiu cat de "bine" m-am pregatit penrtu el. :wink:
Si o sa dau iar F9 in decembrie 2010, pentru ca in iunie 2010 trebuie sa nasc si nu am cum sa ajung la examen :D.
Pupici si multa bafta!


wow, super-proiecte!! :) Felicitari si multa sanatate, si tie si bebelului!



#227 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 22 February 2010 - 10:39 AM

Buna. Am luat 48 de puncte la F5. Stie cineva cum se poate face contestatie? Parca de 50 de puncte aveai nevoie sa treci, nu? Mi se pare diferenta prea mica ca sa nu incerc sa fac o contestatie.

Aceasta postare a fost editata de micha08: 22 February 2010 - 10:42 AM




#228 tsianina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2010 - 01:46 AM

buna,

a fost cineva la un curs de F7? ma interesa un suport de curs, am unul de la o colega dar e destul de vechi...



#229 cleo2709

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 March 2010 - 08:45 PM

Vezi postareablueeyes_hart, la Jul 16 2008, 02:00 PM, a spus:

buna, sunt noua in domeniul acca, imi poate vinde si mie cineva o carte cu f6 ,sesiunea 2007, sau 2008 sa ma informez si eu cam despre ce ar fi vorba.




#230 Mary_1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 April 2010 - 05:13 PM

Buna Alexandru

Am vazut ca esti foarte bine informat in legatura cu societatea irlandeza din Cluj.
Din cate am vazut eu pe site-ul firmei, cursurile ACCA se tin doar la Bucuresti. Ai alte informatii in acest sens?

Si inca ceva, spune-mi te rog, te poti inscrie la cursurile lor pt. fiecare examen in parte, sau pe module, sau trebuie sa inveti cu ei pt toate cele 14 examene? (Eu am terminat CIG si ma intereseaza acest aspect pt ca unele examene se echivaleaza si nu as vrea sa platesc costuri suplimentare)

Multumesc anticipat!



#231 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 12 April 2010 - 08:33 AM

View Postmicha08, on Feb 22 2010, 11:39 AM, said:

Buna. Am luat 48 de puncte la F5. Stie cineva cum se poate face contestatie? Parca de 50 de puncte aveai nevoie sa treci, nu? Mi se pare diferenta prea mica ca sa nu incerc sa fac o contestatie.

Neata' Micha08,

De 50 de puncte e nevoie ca sa treci un examen. Procedura de contestatie o gasesti pe site-ul de ACCA. Nu stiu sa-ti spun exact unde, ca nu am avut nevoie. Multa bafta.


View Postcleo2709, on Mar 9 2010, 09:45 PM, said:

View Postblueeyes_hart, on Jul 16 2008, 02:00 PM, said:

buna, sunt noua in domeniul acca, imi poate vinde si mie cineva o carte cu f6 ,sesiunea 2007, sau 2008 sa ma informez si eu cam despre ce ar fi vorba.

Neata' Cleo2709,

Vrei sa dai F6 varianta UK sau INT sau Romaneasca? Manualele din 2007 sau 2008 sunt destul de vechi pentru acest examen de taxe. Legislatia se schimba anual. Iar din 2009 a aparaut si examenul in varianta romaneasca a taxelor.
Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#232 jully

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:profesionale

Postat 12 April 2010 - 07:38 PM

View PostVictoriaNedelcu, on Jun 19 2009, 04:06 PM, said:

buna tuturor, eu am auzit de acest formular de la o prietena, am dat telefon la ExP si mi-au trimis pe mail un formular data limita fiind de 30 iunie.

mai exact unde faci cursurile? am incercat sa trimit pm dar nu am putut.... poate imi trimiti tu un mesaj
multumesc
niciodata nu stii suficient de mult ...



#233 miruna78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 April 2010 - 02:25 PM

View PostIncik, on Dec 12 2009, 03:19 PM, said:

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!

Buna Incik,
Am tot citit pe forum despre inscriere dar am zis ca e mai bine sa intreb si pe cineva care a facut deja primul pas. Eu asi vrea sa ma inscriu anul acesta si m-asi bucura daca mi-ai spune cum ai procedat cu dosarul de inscriere si daca te-ai inscris online pe accaglobal.com sau ai apelat la o firma specializata din Romania. Asi vrea sa aleg varianta cea mai ieftina. In plus eu peste cateva luni intentionez sa ma mut in MB, dar procedura de inscriere asi vrea sa o incep din Romania. Adresa mea de contact este fnicolle_78@yahoo.com.
Mult succes mai departe!!!



#234 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2010 - 02:46 PM

Daca ma hotarasc sa incep cursurile la ce nivel trebuie sa stiu limba engleza? trebuie sa fac curs intensiv de engleza inainte sa incep?



#235 miruna78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 May 2010 - 02:08 PM

View Posttmary, on May 5 2010, 03:46 PM, said:

Daca ma hotarasc sa incep cursurile la ce nivel trebuie sa stiu limba engleza? trebuie sa fac curs intensiv de engleza inainte sa incep?

Nici eu nu excelez la engleza si totusi vreau sa le urmez.
Mult succes!



#236 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 May 2010 - 10:52 AM

Buna, sustine cineva F8 INT in iunie? Poate facem schimb de impresii si ne mai incurajam. Bafta tuturor!



#237 daiab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 June 2010 - 01:13 PM

View Postmiruna78, on Apr 21 2010, 03:25 PM, said:

View PostIncik, on Dec 12 2009, 03:19 PM, said:

Buna,
Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta, va rog mult, sa-mi raspundeti...
De curand m-am inregistrat pentru ACCA, am primit deja si raspunsul de la ei, snt eliberata de la primele 4 examene (F1, F2, F3 si F4). Vreau sa ma inregistrez pentru urmatorul examen F5 si nu stiu cum s-o fac? O fac prin portalul meu My ACCA sau cumva prin link-ul site-ului asa si nu pot sa inteleg...
Inca o intrebare cu privire la Taxa Anuala: Cand se achita aceasta taxa? La 1 Ianuarie, imi va veni prin portalul My ACCA sau imi vor scoate direct banii din cont?
Multumesc mult!!!
O zi buna tuturor!!!

Buna Incik,
Am tot citit pe forum despre inscriere dar am zis ca e mai bine sa intreb si pe cineva care a facut deja primul pas. Eu asi vrea sa ma inscriu anul acesta si m-asi bucura daca mi-ai spune cum ai procedat cu dosarul de inscriere si daca te-ai inscris online pe accaglobal.com sau ai apelat la o firma specializata din Romania. Asi vrea sa aleg varianta cea mai ieftina. In plus eu peste cateva luni intentionez sa ma mut in MB, dar procedura de inscriere asi vrea sa o incep din Romania. Adresa mea de contact este fnicolle_78@yahoo.com.
Mult succes mai departe!!!

salut

ma intereseaza si pe mine sa ma inscriu, ma poti anunta daca primesti mai multe informatii, te rog. Eu sunt din Timisoara. Adresa mea de mail borca79@yahoo.com
multumesc.



#238 Delia28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ancona_Italia

Postat 08 June 2010 - 12:47 PM

Salutari si mult succes celor care urmeaza sa sustina examenul ACCA. Eu am maine examenul la Audit. Studiez de una singura dupa un manual Kaplan, pe care l+am cumparat anul trecut. Intre timp am nascut un ingeras de fetita si nu am mai avut cum sa sustin vreun examen. credeti ca este o problema daca manualul nu este cel "actualizat"?



#239 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 09 June 2010 - 04:29 PM

Delia, in principiu nu cred sa fie o foarte mare problema asta. Cei ce le emit le mai updateaza, dar daca tu stii bine materia care este in acel manual, chiar daca este el de anul trecut, nu pot crede ca nu vei lua nota de trecere.



#240 alexica27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 September 2010 - 09:25 PM

Buna,

Sunt interesata sa cumpar "Practice & Revision Kit" si "Suport curs" editat de BPP pentru F6 (UK).

Multumesc,
Alexandra






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL