Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#241 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 October 2010 - 08:56 AM

Buna, am o intrebare pentru cei care au promovat deja examenele F5 si F7. Credeti ca se pot sustine (cu succes) amandoua in aceeasi sesiune? Din F5 am parcurs 6 capitole (din 15), iar la F7 partea introductiva (framework, principii, commercial view of accounting, etc), cash-flows si tangible assets. Se apropie termenul limita pentru inscrieri si nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#242 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 04 October 2010 - 09:17 AM

Buna! Depinde de cat timp ai la dispozitie pentru invatat, si cam care-i legatura intre materie si ceea ce faci tu in activitatea profesionala. Daca ai mai dat si alte examene, atunci cam stii de cat timp ai nevoie pentru invatat. Daca nu ai mai dat examene, si daca nu lucrezi (intens) cu IFRS-urile, sfatul meu e sa le iei pe rand.




#243 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 October 2010 - 09:28 AM

Buna, diana-veronica. Tin sa-ti multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns. Am mai sustinut F6 si F8 (pe ultimul l-am picat). Din pacate, nu lucrez cu IFRS-urile, le-am studiat in facultate, dar cam atat...Speram ca F5 sa fie mai usor, sa nu necesite prea mult timp, si sa ma pot axa apoi pe F7. Daca ai promovat deja F5, poti sa-mi spui cam cat timp ai dedicat studiului? Nu mi se par grele problemele, ci munca de memorizare, din cate am vazut, cam 50% din puncte sunt alocate subiectelor teoretice.
O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 October 2010 - 10:18 AM




#244 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 04 October 2010 - 02:32 PM

Eu lucrez cu IFRS-urile, inclusiv partea de consolidare, si tot nu mi s-a parut foarte usor de invatat pentru F7, dar mi-am "permis" sa-l cuplez cu F4. F5 l-am dat si luat cu ceva timp in urma, dar nu mi s-a parut chiar simplu. La F7 problemele de consolidare necesita destul de mult timp pana iti "faci mana", asa ca ar fi bine sa te asiguri ca iti ramane destul si pentru celelalte tipuri de probleme. Spor la invatat!



#245 annelyn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 December 2010 - 08:10 PM

stie cineva cum e pana la urma cu echivalarea cig-ase? se echiveleaza 4 sau 9 examene? conteaza si nota cu care a fost promovat?

multumesc



#246 mariusp

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2011 - 02:53 PM

Buna,

am si eu cateva nelamuriri si apelez la ,,veterani". A luat cineva ebook-urile pana acum? sum sunt? se pot accesa numai de pe acelasi calculator, se pot salva, printa, etc? E ok sa achizitionez study text si revision, ajuta si cd-ul? as merge pe cei de la BPP pt materiale. O sa dau cred f4 in iunie asa ca orice combinatie pt materialele aferente examenului din iunie este binevenita.

Multam
PS alte sfaturi sunt binevenite.



#247 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2011 - 12:39 PM

Vezi postareamariusp, la Jan 11 2011, 03:53 PM, a spus:

Buna,

am si eu cateva nelamuriri si apelez la ,,veterani". A luat cineva ebook-urile pana acum? sum sunt? se pot accesa numai de pe acelasi calculator, se pot salva, printa, etc? E ok sa achizitionez study text si revision, ajuta si cd-ul? as merge pe cei de la BPP pt materiale. O sa dau cred f4 in iunie asa ca orice combinatie pt materialele aferente examenului din iunie este binevenita.

Multam
PS alte sfaturi sunt binevenite.
Eu iti recomand sa-ti cumperi Study Text-ul (neaparat de la BPP), Revision Kit-ul e optional, poti folosi la fel de bine subiectele din sesiunile trecute, pe care le gasesti pe site-ul ACCA.
Multa bafta!



#248 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2011 - 01:41 PM

Ma gandesc ca, noi, studentii ACCA Romania, ar trebui sa fim mai activi pe aceasta sectiune de forum, sa schimbam impresii, sa organizam grupuri de studiu, dupa modelul Opentuition.
Spor la invatat tuturor si sper ca, rezultatele la examenele din decembrie sa fie favorabile pentru cat mai multi dintre noi!



#249 Neia23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 February 2011 - 04:06 PM

Salut,
As dori si eu sa ma inscriu ca student ACCA si sa imi dau examenele in anii urmatori.

Ma puteti ajuta cu pasii pe care trebuie sa ii urmez? si deasemenea ce parere aveti: cum e mai bine sa te pregatesti: individual sau sa te duci la cursuri?

Eu nu sunt din Bucuresti, asa ca ar fi un efort destul de mare pentru a participa la cursuri.

Astept sfaturi si indrumari din partea celor care sunt deja incrisi ca si studenti ACCA.

Mersi mult!



#250 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2011 - 08:25 PM

Buna, Neia.
Ia legatura cu ACCA Romania (gasesti numarul de telefon foarte usor), iti vor spune ei exact de ce acte ai nevoie. In principiu e vorba de actul de identitate, diplomele de studiu (daca soliciti echivalarea unor examene), toate traduse (nu e nevoie sa fie legalizate).
In legatura cu pregatirea pentru examene: daca iti permiti sa platesti cursurile (costa 400-500 eur/examen, din cate stiu), e foarte bine. In caz contrar, te vor ajuta materialele furnizate de BPP, Kaplan, GTG, care se comanda din UK, de regula.
Sfat: gandeste-te bine daca chiar vrei sa faci asta!!! Examenele sunt destul de scumpe pentru buzunarul unui economist obisnuit (72 GBP pentru F5-9), la fel si materialele de studiu (costa cam cat un examen, sau le poti achizitiona la mana a doua, daca nu s-a schimbat programa). Trebuie achitata si o taxa de inscriere (aproximativ 60-70 GBP), plus taxa anuala de 72 GBP. In plus, daca nu esti din Bucuresti, adauga cheltuielile cu cazarea si transportul sau taxa suplimentara de 240 lei, achitata la centrele teritoriale din Iasi si Cluj.
Si inca ceva: examenele ACCA nu sunt tocmai usoare, necesita mult timp pentru a parcurge materia, rezolvarea problemelor si recapitulare. Daca lucrezi, poti sustine maximum 2 examene pe sesiune (asta daca dedici destul de mult timp studiului), eu nu m-as mai hazarda la mai mult de unul. Deci s-ar putea sa dureze mai mult de 3-4 ani (varianta oficiala).
Dar, peste toate, merita. Inveti mult mai mult decat la clasicele examene ale facultatilor din Romania, si in plus, ai garantia corectitudinii celor care noteaza lucrarile, nu e loc de coruptie, ca la noi. Si, conteaza destul de mult pentru unii angajatori (mai putin pentru cei din provincie, unde ACCA nu e asa "populara" ca in Bucuresti).
Sper ca ti-au fost de folos explicatiile mele.

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 08 February 2011 - 08:27 PM




#251 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2011 - 12:54 PM

Cum ati trecut de sesiunea din decembrie 2010? Multumiti, suparati? Am observat ca, procentele de promovare au fost mai mari decat in vara, pentru majoritatea examenelor. Eu ma bucur ca am scapat de F7.



#252 biasabou

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 March 2011 - 02:09 PM

Buna dragi studenti acca si LA MULTI ANI tuturor studentelor.
va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.......cand m-am inscris la acca am ales varianta de taxation uk si acum as dori sa o schimb ca sa pot sustine F6 in iunie 2011.
nu stiu daca pot modifica doar pe Myacca sau e nevoie sa fac un mail la acca .



#253 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2011 - 09:44 PM

Vezi postareabiasabou, la Mar 8 2011, 03:09 PM, a spus:

Buna dragi studenti acca si LA MULTI ANI tuturor studentelor.
va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.......cand m-am inscris la acca am ales varianta de taxation uk si acum as dori sa o schimb ca sa pot sustine F6 in iunie 2011.
nu stiu daca pot modifica doar pe Myacca sau e nevoie sa fac un mail la acca .
Cred ca e suficient sa faci modificarea in My ACCA. Ca sa verifici, fa o simulare de inscriere examen, pentru a vedea pentru ce varianta poti opta. Oricum, mie mi s-a parut interesant examenul in varianta UK si mai usor, cel putin pe partea de TVA.
Multa bafta!



#254 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2011 - 02:23 PM

O intrebare pentru studentii ACCA din provincie: preferati sa sustineti examenele in Bucuresti, sau in centrele din teritoriu? Ma refer la taxa suplimentara ce trebuie achitata la centrele locale vs. cheltuielile de deplasare/cazare in Bucuresti.
Multumesc.



#255 biasabou

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 May 2011 - 12:21 PM

Din cate stiu eu nu se percepe taxa suplimentara daca centrul este cluj sau timisoara sau......nu mai stiu care decat daca doresti un centru anume care nu e pe lista lor de coduri.........



#256 Irina Cojocaru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 04 May 2011 - 01:22 PM

Vezi postarealuna_plina, la 17 March 2011 - 02:23 PM, a spus:

O intrebare pentru studentii ACCA din provincie: preferati sa sustineti examenele in Bucuresti, sau in centrele din teritoriu? Ma refer la taxa suplimentara ce trebuie achitata la centrele locale vs. cheltuielile de deplasare/cazare in Bucuresti.
Multumesc.

Salut,
Pentru Iasi se plateau cam 250 RON/examen si eu preferam sa dau acolo decat sa fac drumul pana la Bucuresti.
Succes!



#257 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 August 2011 - 12:31 PM

Sunt de parere ca, studentii care aleg sa sustina examenele ACCA la Timisoara sau Iasi sunt dezavantajati, fata de cei care opteaza pentru Bucuresti sau Cluj. Primii trebuie sa plateasca 260 lei/examen (la 2 examene, deja se aduna o suma frumusica), iar ceilalti doar taxa de examinare (pe care o platim toti, indiferent de centru).
Sunt curioasa cati din studentii din Banat sau Moldova prefera sa mearga la Bucuresti sau Cluj? Sunt convinsa ca ar prefera centrele speciale, daca s-ar renunta la taxa aberanta de 260 lei (apropos, stie cineva care-i justificarea pentru acesta suma?).
Nu mi se pare corect, asta e discriminare pe fata. Pana la urma, toti platim taxe de examinare, taxe anuale si totusi nu suntem egali....
Voi ce parere aveti?



#258 annamariaz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Interests:Pictura & Sport

Postat 04 October 2011 - 07:14 AM

buna.

am doua intrebari:
- abia m-am inscris pentru examenul F2 si F3. cat de dificile sunt examenele?
- intrucat am experienta vaga in contabilitate, dar lucrez impreuna cu directorii firmei si acestia stiu exact ce fac, as dori sa intreb daca imi pot gasi ca mentor pe cineva din afara biroului nostru. Bineinteles ca voi solicita din partea Directorului sa imi fie indrumator principal (avocat in domeniul imobiliareleor), dar as prefera pe cineva extern, contabil autorizat ACCA(doarece colaborez cu un prieten si pot invata mult mai multe), plus ca am constiinta impacata ca nu mi se pun piedici. Contabilul nostru mi-ar creea numai probleme si prefer sa le evit.
Apreciez daca imi raspundeti la aceste doua intrebari si multumesc in advans.



#259 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2012 - 11:32 AM

Vezi postareaIrina Cojocaru, la 04 May 2011 - 01:22 PM, a spus:

Vezi postarealuna_plina, la 17 March 2011 - 02:23 PM, a spus:

O intrebare pentru studentii ACCA din provincie: preferati sa sustineti examenele in Bucuresti, sau in centrele din teritoriu? Ma refer la taxa suplimentara ce trebuie achitata la centrele locale vs. cheltuielile de deplasare/cazare in Bucuresti.
Multumesc.

Salut,
Pentru Iasi se plateau cam 250 RON/examen si eu preferam sa dau acolo decat sa fac drumul pana la Bucuresti.
Succes!
Sunt curioasa, la ce nivel ai ajuns cu examenele ACCA? Ai trecut de skills?



#260 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2012 - 11:38 AM

Buna,

Am o intrebare pentru cei care au sustinut deja examene din modulul Professionals: cum vi s-au parut, comparativ cu F-urile? In mod normal, m-as astepta sa aiba un grad inalt de dificultate...
Cu toate acestea, din cate am vazut, pentru P-uri rata de promovabilitate este de peste 50%; nu pot spune acelasi lucru despre F5-F9 (poate cu exceptia lui F6).
Multumesc anticipat pentru raspuns.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL