Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#101 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2006 - 03:51 PM

Vezi postareacristina_o, la Aug 9 2006, 04:39 PM, a spus:

Am incercat mai intai pe forumul saga, dar folosesc varianta free, si forumul e doar pt cei ce au abonament :P
na, drace :unsure: scuza-ma, n-am stiut , ce ciudat ... in mod normal ar trebui sa fct. ca si conta.ro - cu user si parola. ma rog...

fii atenta la bilantul generat de SAGA, are cateva erori... nu-l folosi ! sau foloseste-l doar daca pui ct. 766 (bonificatia pt. disp. din contul bancar) la venituri financiare rd. 39 din formularul 20 si verifica-ti sumele de la creante si cele de la datorii, sa fie alea din balanta.



#102 botirolando

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:rm valcea

Postat 17 August 2006 - 08:02 AM

eu lucrez de aproximativ 1 an cu el si mi se pare destul de bun




#103 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 August 2006 - 09:18 PM

S-a mai confruntat cineva cu asta: la declaratia somaj, cand introduc valorile pt facilitati absolventi, mi se duce in declaratie la rubrica subventii scutiri o suma cu minus. E gresit..pt ca ar trebui sa apara cu totul altceva. Stie cineva ce ar trebui sa fac?



#104 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 August 2006 - 10:08 PM

Ai incercat sa iei legatura cu firma? e-mail, forum , telefon?
Cand am avut nelamuriri, i-am intrebat, si au fost promti si amabili in a-mi raspunde si rezolva problema.
Julia S



#105 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 28 August 2006 - 06:23 AM

Am sa-i contactez...ma gandeam ca a mai avut cineva aceeasi problema



#106 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 August 2006 - 07:59 PM

Din moment ce e o eroare de program, contactez firma. Daca e o eroare/ nestiinta de operare, pot intreba si alti utilizatori. Dar din cele spuse de tine, e o greseala de program.
Julia S



#107 gabi.04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 August 2006 - 07:47 PM

eu lucrez de 2 ani cu saga si mi se pare superrr
multumim echipei saga :D



#108 Grigore Dolghin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2006 - 04:33 PM

Vezi postareagabi.04, la Aug 29 2006, 07:47 PM, a spus:

eu lucrez de 2 ani cu saga si mi se pare superrr
multumim echipei saga :D

Dar de SAGA C.P. mai stie cineva ceva? se poate descarca de undeva? care mai e situatia lui?



#109 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 September 2006 - 06:37 PM

trebuie sa iei legatura cu firma ca nu mai apare pe site



#110 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 18 September 2006 - 02:57 PM

Am si eu o intrebare pt.cei care folosesc SAGA S.
NIR-urile contin si coloana de TVA desi societatea este en-gros , de ce?Societatea are obiect de activitate comert en-gros si prestari servicii; ce ar trebui sa bifez la configurare societate ? :unsure:
Mentionez ca eu am varianta gratuita a programului.



#111 nico2ursuleti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 10:26 AM

Vezi postareaSerbu Marcela, la Jun 22 2006, 11:06 PM, a spus:

nu ai pt. ce kra si vezi daca ai vreo firma cu tva reversibil (ceva legat de material lemnos) exista si acolo o solutie , si-ti spun
M-ar interesa pe mine acea solutie in legatura cu taxarea inversa, dar si alte informatii cu privire la firmele care comercializeaza material lemnos (depozit). Am mare nevoie de ajutor!!! Multumesc.



#112 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2006 - 09:41 PM

Cand inregistrezi facutra in Saga, de intrari sau iesiri, ai optiounea: factura , aviz = A sau taxare inversa = T
Alegi T, si se genereaza nota contabila aferenta, se trimite inregistrarea in jurnale, in decont, unde e necesar.
Julia S



#113 das83

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2006 - 07:30 PM

Abia am dowloadat SAGA si nu vad cum intoduc chitantele in registrul de casa. La intrari imi intra doar ca facturi.



#114 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 October 2006 - 08:05 PM

Dupa ce ai validat factura ai un butor" plata", dai click pe el si iti va apre un un ecran in care poti trece nr chitantei; contarea fiind facut automat pe 5311;
sau
Mergi in "operatii"(din bara de sus), alegi "Regitrul de casa", se deschide, adaugi data, apoi documetul, conturile si iti va apare"facturi" scris cu rosu, apesi pe el si iti vor fi afisate toate facturile tertului(valabil pt clienti si furnizori), scrii suma in dreptul ei si validezi

Succes!

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 14 October 2006 - 08:06 PM




#115 das83

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2006 - 08:30 PM

nu m-am exprimat bine. scuze!! chitantele fara factura.
de exemplu la constituire firma ai chitante de la notar pe sume modice 10Ron, sau sa spunem Xerox 5 ron.



#116 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 October 2006 - 10:05 PM

Le inregistrezi la intrari ( facturi) cu nr document identic cu nr document plata.
La intrari pui contul de cheltuieli, iar la plata, respectiv registrul de casa stingi plata.
Gandeste-te cum ai face nota contabila manual.
Ai putea inregistra direct si in registrul de casa, dar denaturezi jurnalele tva ( la neimpozabile) si situatia furnizorilor.
Julia S



#117 myst

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 October 2006 - 12:25 PM

am o problema cu programul saga.am modificat cateva facturi de la o anumita firma, numai la firma respectiva, si in loc sa aplice modificarile el le-a dublat valorile si peste dublu a pus valoarea mdificarii.nu stiu ce sa-i fac...nu s-a rezolvat cu o salvare sa incer sa dau o restaurare de date?



#118 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 October 2006 - 06:09 PM

Ai modificat luna incheiata? daca da, ar fi bine sa deschizi luna cu luna pana ajungi la cea mai veche luna de modificat, si apoi sa refaci inchiderile automate.
Daca e luna in curs, vezi ce inregistrari contabile ti-au aparut in plus si sterge-le.
In situatia fz si clenti, cand iei situatia analitic, pe tab-ul "facturi" vei gasi un buton verifica si unul regularizeaza. Posibil sa rezolvi pb cu asta.
Ai grija cu validarea/devalidarea, cu plata aferenta; mai bine stergi plata la devalidare, si apoi o inregistrezi din nou; altfel iti poate da inregistrari duble.
Restaurarea date iti reinitializeaza datele la ultima salvare. Lasa asta ca ultima posibilitate.
Sau suna la firma, posibil sa-ti dea un sfat chiar daca nu ai ( inca) abonament.
Julia S



#119 stoica daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 October 2006 - 10:17 AM

Am si eu o problema.Cum inregistrez in Saga intr-un cont in afara bilantului?
Unde si cum daca stiti.
Va rog mult,si multumesc.



#120 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 28 October 2006 - 03:09 PM

Vezi postareastoica daniela, la Oct 28 2006, 10:17 AM, a spus:

Am si eu o problema.Cum inregistrez in Saga intr-un cont in afara bilantului?
Unde si cum daca stiti.
Va rog mult,si multumesc.


Eu asa fac: imui creez un cont nou , cu care echilibrez contul pe care vreau sa il folosesc . Am constatat ca nu se pot folosi altfel.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL