Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#201 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 02 April 2007 - 10:50 AM

buna ziua
va rog sa ma ajutati in modul de lucru cu programul SAGA.cred ca am gresit ceva cind am vrut sa introduc in preluare date contabile in coloanele debit initial si credit initial la data de 01/01/2007 soldurile .nu mi-a primit nici o suma.Am citit in instructiuni ca dupa ce aleg luna de incepere dau validare totate coloanele avind valoare o.se apasa butonul iesire si meniul programului va fi activat.In monentu acesta s-a inchis butonul de preluare si s-a deschis preluare stocuri dar nu am solduri initiale ,va rog din suflet ..ce fac?...
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#202 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 02 April 2007 - 04:26 PM

Vezi postareacosmosina, la May 15 2006, 01:58 PM, a spus:

lucrez si eu in saga de curand si nu imi apare la state de salarii CAS angajati, desi e setat.
in plus trebuie sa folosesc zilele lunii, nu cele lucratoare si imi apar ore de lucru in loc de 184-240

am luat de curand programul saga,am bagat rulajele de la decembrie,apoi luna ianuarie iar cand dau inchidere apoi balanta, nu ia rulajele de la decembrie (soldurile initiale ). Imi arata balanta pe ianuarie fara solduri initiale. Ce sa fac? multumesc pt. raspuns




#203 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 02 April 2007 - 05:03 PM

Cand introduci datele din ianuarie alege data din ian2007(31.01.2007);daca vrei sa lucrezi cu luna ianurie corect este sa bagi soldurile finale din decembrie, la date initiale.



#204 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 03 April 2007 - 10:35 AM

Vezi postareaBIBI, la Apr 2 2007, 06:03 PM, a spus:

Cand introduci datele din ianuarie alege data din ian2007(31.01.2007);daca vrei sa lucrezi cu luna ianurie corect este sa bagi soldurile finale din decembrie, la date initiale.
MULTUMESC BIBI AM REZOLVAT
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#205 bianico

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 April 2007 - 01:15 PM

ma poate ajuta cineva cu versiunea de la saga c 3.0.251 si saga s 3.0.229 ? va multumesc mult



#206 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 16 April 2007 - 05:21 PM

Va rog din suflet sa ma ajutati: in progamul SAGA dupa ce introduc concediul medical si salvez in statul de plata nu imi apare suma. Sper sa ma intelegeti si astept raspuns. Multumesc!



#207 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 April 2007 - 07:01 PM

Ai dat actualizare date?
Explica foarte frumos chestia asta in help... dar trebuie citit...

Aceasta postare a fost editata de julia607: 16 April 2007 - 07:02 PM

Julia S



#208 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 18 April 2007 - 12:51 PM

cum pot da in consum bonurile cu combustibili pe care le-am introdus prin intrari- automat.am incercat o groaza de variante dar nu mi-a iesit.



#209 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 19 April 2007 - 02:13 PM

Am descarcat SAGA C si am inceput sa lucrez la luna februarie, dar am o problema cu soldurile.....am introdus la debit initial soldurile de ianuarie, iar la debit precedent cu total sume luna februarie. Dupa ce am validat datele, am introdus luna februarie iar la verificarea datelor din balanta am constatat ca am solduri eronate la conturile 121, 371 si 378
Imi poate spune si mie cineva unde am gresit?



#210 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 19 April 2007 - 08:10 PM

Vezi postareasleepy, la Mar 28 2007, 11:53 AM, a spus:

Multumesc pentru raspunsuri.
Draga Violeta,
Acesta este un forum care din cate vad eu este destinat intrebarilor pe teme contabile, nu un site neaparat pentru contabili. Nu pleca de la premiza gresita ca oricine posteaza aici are experienta in meseria de contabil, si nici ca o rectificativa ar fi un lucru simplu pentru orcine. Imagineaza-ti ca exista persoane in lume asta care nu stiu ce este o rectificativa si cum se face ea! In plus, eu am postat o intrebare civilizata. Nu am invinovatit pe nimeni, nu m-am luat de programul Saga, nu m-am luat de legiuitori. Am avut o nelumurire si am cautat un raspuns. Nu cred ca acesta este un motiv pentru cineva sa se loveasca sistematic cu capul de zid. Iar daca intrebarea mea a fost atat de puerila incat ti-a provocat aceste reactii, poate ar trebui ca moderatorii acestui forum sa introduca in pagina de start un anunt prin care sa se interzica accesul in acest site al tuturor celor care nu au minim diploma CECCAR si cel putin 15 ani de experienta.
Inca o data, multumesc pentru raspunsuri.


Draga Sleepy,
nu am vazut pana acum ceea ce ai scris si imi pare rau ca ai inteles gresit. Daca as fi considerat ca acesta este un forum numai pentru cei priceputi nu raspundeam. Trebuia sa folosesc ghlilimelele tocmai pentru ca stiu ce greu si urat este sa faci rectificative.Nu m-am gandit ca ceea ce am scris poate fi interpretat asa cum ai facut-o tu, asa ca poti considera ca nu a fost cu intentie.

Aceasta postare a fost editata de Violeta Tihon: 19 April 2007 - 08:10 PM




#211 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 26 April 2007 - 10:04 AM

va rog frumos sa-mi dati un raspuns cat mai repede posibil legat de declaratie rectificativa la somaj.am citit tot de pe forum legat de acest subiect , am vazut ca sus in stanga exista tip declaratie, dar nu pot bifa sau nota ceva pt ca programul nu permite si am mare urgenta de trimis la somaj declaratie rectificativa iulie 2006.va rog dati-mi o mana de ajutor.



#212 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 26 April 2007 - 01:36 PM

Vezi postareacatalin87, la Apr 26 2007, 11:04 AM, a spus:

va rog frumos sa-mi dati un raspuns cat mai repede posibil legat de declaratie rectificativa la somaj.am citit tot de pe forum legat de acest subiect , am vazut ca sus in stanga exista tip declaratie, dar nu pot bifa sau nota ceva pt ca programul nu permite si am mare urgenta de trimis la somaj declaratie rectificativa iulie 2006.va rog dati-mi o mana de ajutor.


am sa raspund tot eu pentru cei care se vor lovi de aceeasi problema. dupa ce corectezi greseala din stat si ai valorile corecte ( vezi ce bifezi la impozit si fond somaj) se intra la declaratia de somaj din luna respectiva, pe anexa 1 unde sunt salariatii, acolo selectezi salariatul la care se face corectia si la inceput de coloana cand dai clic pe modificari v-a apare o coloana numita "tip", intri pe ea si dai din nou clic, se deschide o fereastra si selectezi modificare. salvezi si mergi in anexa 2 si sus in tip declaratie v-a apare M fapt ce arata ca se efectueaza declaratia rectificativa. sper sa fie de folos si altora pentru ca la mine cand a ars n-a sarit nimeni cu explicatiile. o zi buna tuturor.



#213 chanel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 26 April 2007 - 02:20 PM

:smile: SAGA-PRELUARE BALANTA INITIALA

Va rog,daca cineva s-a lovit de aceasta problema: la preluare balanta
in Saga ,deci cand incepi sa lucrezi cu acest program
;..am deja furnizori si clienti pe analitice .
Cum ii lichidez cand apare plata in luna urmatoare(operata in SAGA)
,deoarece cand operez(prin casa sau banca,sau..) nu apar ca sume precedente identificabile.



#214 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 April 2007 - 07:27 PM

Chestia asta este explicata frumos in help-ul programului.
Se adauga analiticii la furnizori si clienti si se intregistreaza la intrari, respectiv iesiri facturile neachitate/neincasate, actu cu act, cu data reala, anterioara balantei de deschidere, iar datele respective nu vor genera note contabile, ele aparand in situatia furnizori/clienti.
Atentie la suma analitic = sintetic, si in continuare la stingerea datoriei furnizorului/ clientului ( butonul rosu unde scrie facturi din reg casa sau banca)
Spor la treaba!
Julia S



#215 chanel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 26 April 2007 - 07:53 PM

Multumesc,julia607! :smile:



#216 kra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2007 - 11:13 AM

buna ziua,
am o problema in saga (lucrez in saga c varianta free): am dat inchidere de luna fara sa am toate facturile validate apoi am devalidat inchiderea de luna cu tot dar nu mai pot valida facturile imi da urmatorul mesaj "Data documentului este precedenta ultimei inchideri de gestiune trebuie modificat". Ce sa fac?



#217 Andrei G.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 22 June 2007 - 05:21 PM

Daca facturile sunt din luna respectiva vezi ca mai ai un buton "Inregistrare operatiicontabile aferente stocurilor" apasa devalidare si vezi daca merge
Andrei
--------------



#218 kra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2007 - 10:27 PM

Vezi postareaAndrei G., la Jun 22 2007, 06:21 PM, a spus:

Daca facturile sunt din luna respectiva vezi ca mai ai un buton "Inregistrare operatiicontabile aferente stocurilor" apasa devalidare si vezi daca merge
Nu a mers:( am creat firma din nou ca era prima luna.
Dar mai am o nelamurire nu stiu cum introduc cheltuielile ndeductibile in saga. Ex asociatul si-a cumparat aragaz pe firma ce sa-i fac?!?!? ca eu nu l-a baga dar acum vine declaratia 394 si nu mai pic cu furnizorul!!!



#219 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 24 June 2007 - 10:42 AM

In ecranul de inchidere luna, la inchidere venituri si cheltuieli, ai pe mijloc, coloana , unde se trec fie venituri neimpozabile, fie cheltuieli nedeductibile.



#220 Anca Negru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 July 2007 - 08:11 PM

Buna ziua, am si eu o problema in Saga si ma gandeam ca poate s-a mai lovit cineva de ea - am o statie de sortare agregate minerale, deci tot ceea ce cumpar este pentru nevoile firmei, cu toate acestea o parte din materialele din facturile intrate imi apar in Jurnalul de Cumparari cu codul de referinta 8-9 - bunuri destinate revanzarii. Nu stiu cum pot sau daca pot, sa modific acest cod sau ce anume nu am facut bine. Va multumesc pentru ajutor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL