Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#321 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 12 February 2008 - 08:46 PM

Am un concediu medical de 4 zile din fondul de salarii si 5 din Contributie. Programul de salarii din SAGA nu imi ia somaj individual la concediul medical! Cf legii 346 ar trebui sa calculeze si pe medical fiind mai mic de 30 zile. Aveti vreo sugestie?
iuliana



#322 davideg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 14 February 2008 - 01:38 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Feb 12 2008, 08:46 PM, a spus:

Am un concediu medical de 4 zile din fondul de salarii si 5 din Contributie. Programul de salarii din SAGA nu imi ia somaj individual la concediul medical! Cf legii 346 ar trebui sa calculeze si pe medical fiind mai mic de 30 zile. Aveti vreo sugestie?

vezi ca exista optiune cu somaj sau fara, poate este setat"fara"




#323 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 February 2008 - 12:02 PM

Corect, multumesc pentru sugestie!
E un program care imi place si se potriveste pt ceea ce fac, dar mai dureaza pana ma voi obisnui cu el.
iuliana



#324 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 February 2008 - 12:31 PM

ziua buna !! .Am inceput sa folosesc si eu ascest program de ctb
dar, am si eu o intrebare
cand bag datele la "preluare date contabile" imi arata suma in negru la conturile din grupa 431 , 432 , 444 iar cand ma uit in balanta de verificare sumele mi le arata in rosu (storno)
la conturile din clasa 1 , 3 , 5 e ok
am ramas cu sold de anu trecut la acele conturi ..sume f mici (cativa banuti)
ma puteti ajuta va rog
multumesc

Aceasta postare a fost editata de danyR: 14 February 2008 - 12:32 PM




#325 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 14 February 2008 - 02:05 PM

Deci ti-au iesit la 31..12.2007 sume in rosu?
Cind preiei datele in Saga, le scrii cu minus pe credit.
Asta daca am inteles eu bine.
irina



#326 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 14 February 2008 - 04:50 PM

data la care eu incep sa fol SAGA este ianuarie
am bagat balanta de la 31.12.2007 ...si arata a fi ok
dar cand ma uit pe balanta din ianuarie i-mi arata conturile 431;437;444(la care am sold creditor)cu minus
celelalte conturi si debitoare si creditoare mi le arata ok
si din cauza la cifrele alea cu minus mi se modisica si sume prec creditoare si sume prec debitoare



#327 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 14 February 2008 - 08:09 PM

du-te un pic la Fisiere->Plan de conturi sa vezi functiunea lor, poate ti le-a pus "activ" si nu "pasiv" {ca am mai patit si eu) si de aceea iti apar in rosu pe credit.

444 e bifunctional, dar eu l-am pus de pasiv ca nu-mi iesea nicicum in Saga.
irina



#328 danyR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 February 2008 - 05:56 PM

Vezi postareairina petcu, la Feb 14 2008, 08:09 PM, a spus:

du-te un pic la Fisiere->Plan de conturi sa vezi functiunea lor, poate ti le-a pus "activ" si nu "pasiv" {ca am mai patit si eu) si de aceea iti apar in rosu pe credit.

444 e bifunctional, dar eu l-am pus de pasiv ca nu-mi iesea nicicum in Saga.




multumesc Irina, dar conturile 444, 431 si 437 sunt conturi de pasiv si asa sunt trecute in planul de conturi...nu cred ca are legatura...cred e o eroare si ma mira faptul ca nimeni nu s-a confruntat cu problema asta...nu pot sa cred....

iar legat de introducerea soldurilor cu minus nici nu se pune problema, caci nu ar fi corect....

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, poate nu introduc ceva cum trebuie, poate nu stiu cum se initiaza programul, voi cum ati facut in prima luna cand ati inceput sa il folositi?



#329 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 February 2008 - 07:30 PM

Daca incepi lucrul cu SAGA din ianuarie 2008, preiei doar soldurile din balanta lunii decembrie.Ar trebui sa iti mearga.Eu utilizez acest program de 3 ani si sunt multumita.



#330 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 05:01 PM

Sal'tare.......
Am un caz la o firma:
In 2006 s-a preluat gresit soldurile (s-a facut transfer si nu a fost verificata balanta....)nu comentez cum a fost tinuta contabilitatea atunci....dar acum.....
am vazut ca avem diferente,,,,
Sold la mine 20.000 ron
iar la client 25.000 ron

inca nu e 3 ani ca sa pot sa prescriu.....



dar as putea acum sa ii cresc soldul..sa il aduc la 25.000
e corect :
4111=758 cu 5000 ????


sau ce nota sa mai fac??
de apucat nu se apuca nimeni sa modifice bilant si balante....


merci!!!
:tongue:
Ciprian



#331 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2008 - 08:15 PM

Rezulta o diferenta de 5000 lei pentru care nu exista documente , sa inteleg? Sau te duci in urma si verifici soldul si reglezi in momentul acesta, cand ai descoperit sau inregistrezi pe riscul tau, ceea ce au omis altii sa faca, si este cam riscant!
Eu unul nu inregistrez nimic fara sa aiba la baza un document justificativ! Daca pentru diferenta de 5000 lei existenta nu s-a constituit TVA si /sau venituri! Trebuie verificat pe documente deoarece exista riscul ca clientul tau sa fi modificat suma de pe factura, pentru a "umfla" cheltuielile sale? Cere-i te rog o situatie mai clara pe facturi emise si plati efectuate de el! Ca sa nu ai probleme!
Pana la urma faci cum crezi insa daca eu as fi in locul tau nu as inregistra nimic fara sa fiu sigur ca e as cum spune clientul. Orice inregistrare in conta trebuie dovedita cu acte!



#332 nicoleta_cotici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2008 - 09:57 AM

buna ziua!
am si eu o intrebare: am o firma noua de transport, as vrea sa imi tin contabilitatea primara acasa si vroiam sa folosesc saga
nu stiu mai nimik de conta ff putin....
as vrea sa stiu dupa inregistrarea firmei, a catorva furnizori si facturi as vrea sa stiu cum i-au conturile
nu mi le i-a automat, adica nu le pot selecta doar dupa ce la folosesc prima oara atunci raman in memorie
asa trebuie sa fie?
sau nu am bifat eu ceva acolo care sa imi dea acces direct la lista de conturi?
repet nu stiu multe desprea asta
nu sunt contabila din contra inginer topograf
asa ca nu ma lua-ti repede........
multumesc!



#333 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 March 2008 - 11:21 AM

Cred ca ar fi mai indicat sa consulti, eventual sa angajezi, un contabil! Va sti sa te indrume in ceea ce inseamna evidenta primara si va face, in primul rand, configurarea aplicatiei SAGA pentru respectiva societatate. Neavand ncici un fel de notiuni de contabilitate, nu cred ca ai vreo sansa de reusita!
De ce incercati sa faceti meserii pe care nu le cunoasteti? Ce-ar fi, de exemplu, sa ma apuc eu de topografie!
Si mai cred ca ai mare nevoie sa-ri reasezi cunostintele de gramatica! Atatea cratime folosite aiurea intr-un singur text nu am mai intalnit de mult!
iuliana



#334 geangua821

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 March 2008 - 08:57 AM

Daca te hotarasti sa lucrezi cu saga este ok pentru ca cei de acolo au un forum extrem de activ si cu siguranta o sa gasesti raspuns la orice intrebare postata... cat despre gramatica... :tongue:



#335 geangua821

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 March 2008 - 09:19 AM

daca la o societate de constructii unde am mai multe puncte de lucru si mi se cere periodic o situatie cu numarul de muncitori de pe fiecare santier, in tabelele generate nu imi apare "nr. crt." ci numai "cod" care nu ma ajuta foarte mult, deoarece muncitorii "migreaza".Exista o solutie sa nu mai stau sa numar?



#336 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 08:51 PM

Am si eu o problema cu saga, vreau sa-l folosesc pt un ONG dar nu ma lasa sa creez ct sintetice ci doar analitice la cele existente
Stie cineva cum se ceaza sintetice?

Multumesc



#337 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 15 March 2008 - 01:12 AM

Meniu Fisiere, Submeniu Plan de conturi, apoi ai optiunea Adaug, pentru a adauga un cont in planul de conturi. O alta solutie ar fi sa ii dai actualizare plan de conturi, numai daca ai acces la net, de pe computerul unde este instalat Saga.



#338 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 March 2008 - 02:51 PM

Vezi postareaIaro, la Mar 15 2008, 01:12 AM, a spus:

O alta solutie ar fi sa ii dai actualizare plan de conturi, numai daca ai acces la net, de pe computerul unde este instalat Saga.
:pullhair: ai impresia ca planul de conturi il actualizeaza de pe net?



#339 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 15 March 2008 - 11:13 PM

O alta solutie ar fi actualizarea versiunii Saga utilizate de catre dvs., ori online ori prin CD-ul livrat prin Posta (in functie de modalitatea aleasa de tine conf. contract incheiat cu Saga)!



#340 datop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 18 March 2008 - 08:29 AM

Cum pot seta in saga sa nu imi calculeze impozitul pe salarii pentru un salariat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:46 PM







Similar Topics Collapse

8 useri citesc topicul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL