Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 39

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#761 catalin c75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 January 2011 - 09:11 PM

Salut !

Am nevoie de ajutor in introducerea soldului creditor al lui 711 in programul SAGA C, versiunea fara stocuri. Am preluat balanta lunii noiembrie si am introdus-o in versiunea fara stocuri a programului descarcat gratuit de pe sagasoft.ro. Dupa ce am finalizat inregistrarile aferente lunii decembrie 2010, am observat ca soldul contului 121 este gresit, din cauza faptului ca programul nu a luat in calcul soldul lui 711, care era creditor. Am cautat pe net, dar nu am reusit sa gasesc o solutie, astfel incat sa obtin rezultate corecte. Daca am spus tampenii va rog sa ma iertati si sa-mi dati totusi o solutie. Va multumesc ! :thumbup:



#762 catalin c75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 January 2011 - 02:19 PM

Bineinteles ca nu este vorba despre soldul creditor al lui 711 ci probabil de rulajul creditor. Stiu in orice caz ca atunci cand ai productie neterminata pe stoc, soldul creditor al lui 711 se inchide in prealabil cu 121, modificand contul de profit. Ma ajuta cineva, va rog ?




#763 refreshmints

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 January 2011 - 11:46 AM

Va solicit un mic ajutor....am citit tot topicul dar nu am gasit rezolvarea, iar forumul specializat al programului nu fuctioneaza :smile: .Am versiunea SAGA C.3.0. gratuita iar pentru a modifica pretul articolelor ( firma urmeaza a fi platitoare de TVA) am folosit exportul in excel pt a mi fi usor de calculat, insa nu stiu cum anume se face importul fisierului excel in program sau daca este posibil asa ceva la acesta versiune...!! :thumbup: multumesc anticipat



#764 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 06:32 PM

ca sa il aduci inapoi in saga, trebuie sa il faci iar dbf dupa indicatiile privind structura tabelei din fisierul help si merge importat.



#765 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 February 2011 - 05:17 PM

Va rog daca a scos cineva decl.112 prin saga, cum se copiaza pe discheta?



#766 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 05:27 PM

pe CD poate .
Pur si simplu copiati pdf-ul si d112_cui_2011_01.pdf si d112_01_2011.xml, pe care le luati din TEMP - folder 112- ianuarie 2011

Aceasta postare a fost editata de emilia mihaela: 12 February 2011 - 05:28 PM




#767 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 February 2011 - 05:28 PM

atentie ca pe cd nu faci copy si paste ca la discheta, scrieti-l cu Nero sau alt prg de inscriptionare.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 12 February 2011 - 05:28 PM




#768 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2011 - 05:29 PM

iar locatia lui e C:/temp/d112/ianuarie/"numele firmei"



#769 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 04:01 PM

oameni buni, nu uitati sa validati D112, din PDF, altfel nu apare validata si nu v-o inreg. la AF !!

fisierele generate de Saga sunt f bune, eu le-am copiat pe CD din locatia indicata de Florin si a ok !

bravo, Saga !! :thumbup:



#770 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 04:20 PM

Bravo Saga ! si eu am depus declaratiile 112 si nu am avut probleme :thumbup: :smile:



#771 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 07:21 PM

Saga ,bravo toate sunt OK



#772 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2011 - 09:43 AM

[quote name='emilia mihaela' date='Feb 12 2011, 07:27 PM' post='237417']
pe CD poate .
Pur si simplu copiati pdf-ul si d112_cui_2011_01.pdf si d112_01_2011.xml, pe care le luati din TEMP - folder 112- ianuarie 2011


eu am sunat la Saga ieri, si mi-au spus sa copiez pe cd NUMAI fisierul D112_CUI.PDF
precizez ca am depus declaratia la S2, si a fisierul a fost bun
acum astept in 2 zile verificarea pe www.mfinante.ro



#773 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 09:48 AM

eu le-am pus pe amandoua si tot nu am avut probleme , recipisa a venit imediat , cei drept le-am depus saptamana trecuta :thumbup:



#774 camyrusu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 February 2011 - 12:15 PM

Buna!!!
As dori sa lucrez si eu cu programul SAGA. Pt inceput am desc programul gratiut. Am introdus datele (soldurile) din balanta la 31.12.2010, am introdus datele despre salariati, am facut statele de plata pe luna ian. 2001, dar la validare imi spune urmatorul mesaj "Aceasta intrare este anterioara datei preluarii. Validarea se va efectua fara generare de articole contabile". Precizez ca preluarea am facut-o astazi 27.02.2011, si statele de plata pt luna ianuarie.
Va rog o indrumare.
Multumesc!!!



#775 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 04:14 PM

verifica data preluarii din deschiderea firmei, adica de unde ai incarcat balanta.

verifica data setata la deschiderea programului, in fereastra aceea albastra cu care se deschide programul si unde alegi firma in care vrei sa lucrezi; alaturi (in dreapta ta) e o casuta in care se poate seta data, altfel programul o ia pe cea din calc. tau.





verifica ce data ai setata in calc. tau, sa nu fie una anterioara datei preluarii

banuiesc ca la data preluarii e buba : 27.02.2011, data preluarii trebuie sa fie prima zi a lunii cu care incepi = ianuarie, fiindca sal. se genereaza la 31.01 iar programul e setat sa inceapa la 27.02 si sigur ca nu-ti recunoaste datele introduse inainte de 27.02



#776 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2011 - 06:41 PM

Ce luna ai selectat in configurare societati - preluare date contabile ?
Presupun ca februarie cum a selectat saga implicit ( deoarece preia luna calculatorului ) , devalideaza si selecteaza luna Ianuarie, apoi devalidezi si revalidezi din nou ce ai facut in ianuarie si se rezolva.



#777 camyrusu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 March 2011 - 07:02 PM

Multumesc mult pentru sfaturi, am reusit!
Darrr, am alta problema; unde inregistrez platile catre bugetul de stat si BASS???/
am incercat in registru de casa si selectez data platii, nr foii de varsamant, etc Plata fiind defalcata pe mai multe conturi(4311, 4312,....) cu aceeasi Fv se repeta dee fiecare prima suma, si urmatoarea , etc, de cate ori creez o noua plata cu acelasi nr la foaie de varsamant. Daca la prima plata in ct 4311 am suma de 300 lei, cad vreau sa achit ct 4312 se repeta suma de 300 plus noua suma.
Unde gresesc????
Multumesc mult!!!



#778 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2011 - 07:31 PM

cred ca niciun program de contabilitate nu va poate face toata treaba , schimbati contul si suma daca le aveti defalcate , dar cel mai bine puteati sa inregistrati platile din casa prin contul 4482 dupa care in Operatiuni- articole contabile sa stingeti datoriile asa cum sunt inchise in fisa



#779 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 07 March 2011 - 08:17 PM

pt camyrusu
platile catre BS si BASS se opereaza astfel:
State de plata -> Alegi statul de plata din luna pt care ai virat banutii->Plata( bara de jos)-> treci data, nr. document (OP/FV)-> selectezi contul(5311, 5121)-> daca suma platita corespunde cu suma din coloana "Suma stat" bifezi casuta din capatul randului, daca nu corespunde treci suma manual in coloana "achitat" fara sa bifezi nimic -> Accept. Pt verifica te duci in registru de casa sau Jurnal de banca, unde poti vizualiza platile.In acest modul se pot opera platile : Cheltuieli cu salariile, impozit pe salarii+ contributii sociale aferente salariilor. Tot aici ai posibilitatea sa vezi soldul fiecarui cont, cat si suma din statul selectat.
In ceea ce priveste impozitul pe profit sau venit(micro) se opereaza in registrul de casa/jurnal de banca.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 07 March 2011 - 08:19 PM




#780 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2011 - 02:11 AM

le poti plati si prin casa, cu acea FV :thumbup: , din modulul "registru de casa" !

la document scrii FV nr., urmatoarea coloana e contul pt care platesti (de ex 4311), apoi lasi contul 5311 pe care ti-l selecteaza automat programul in acest modul, in urmat. casuta treci suma si gata.
ce reprez. suma iti scrie automat programul dupa denumirea (din planul de conturi) ultimului cont scris de tine in acea linie ! daca nu doresti sa lasi ce scrie programul, poti scrie tu ce vrei.
NU UITA SA SALVEZI operatiunea pe care ai facut-o, cu butonul "salveaza" aflat deasupra operatiunilor
ca sa scrii pe urm. rand trebuie sa dai click pe "adauga", in stanga lui "salveaza"... si tot asa scrii un nou articol contabil, apoi salvezi din nou, ....

e f simplu :smile:






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL