Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

200 replies to this topic

#61 PIV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Sighet

Postat 04 March 2006 - 03:49 PM

am o nelamurire:

Fond Somaj Angajat
Salar incadrare *(zile lucrate + zile CO + zile CM ) / zile lucr. Luna
Procent = 1 %
...
Exemplu: am un Angajat care
in luna Ianuarie 2006 (21 zile lucratoare) a lucrat :
-10 zile in care a realizat un salar brut de 400 lei
-6 zile Conc.Medical din care 2 platite de Angajator (50 lei) si 4 zile platite din BASS (100 lei)
-5 zile Accidente/boli profesionale din care 3 zile platite de Angajator (80 lei) + 2 platite din FAAMBP (40 lei)
....
Somaj Angajat: (330 * 10 / 21 ) * 1 % = 2
...

Nu cumva: (330 * 21 / 21) * 1 % = 3 :?: :?: :?: :?:



#62 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 March 2006 - 11:45 AM

Fond Somaj Angajat
Salar incadrare *(zile lucrate + zile CO + zile CM ) / zile lucr. Luna


Aceasta formula se aplica pentru angajare/plecare in timpul lunii sau pentru CM mai mare de 30 zile neintrerupte.
In rest este valabila cea de-a doua formula.




#63 gfecker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 15 March 2006 - 08:41 PM

ciobanu a spus:

are un singur loc de munca cu 2 ore? care este deducerea personala?
Deducerea personala se acorda la functia de baza,doar la norma intreaga(8-7sau 6 ore).Nu se acorda la fractiuni de norma,chiar daca este singurul loc de munca.
toata stima george

Mai era o problema,comisionul la ITM(0.75%) !!! nu se rotunjeste la leu.Doar obligatiile de plata la bugetul de stat se rotunjesc la leu. Comisionul ITM nu merge la bugetul de stat.



#64 catalins

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2006 - 11:21 PM

Salut,

Iau urmatorul exemplu: un angajat are 570 RON salariul pe cartea de munca, salariul lui in realitate fiind de 350 EUR. Pentru un imprumut in banca, are nevoie de salariul NET de 2500 RON. Cat inseamna salariul care va aparea in cartea de munca, ca si salariu brut ?
Diferenta dintre taxele raportate la salariul brut astfel obtinut si taxele raportate la salariul brut actual (570 RON) va fi suportata de catre angajat (si ce plateste angajatul si ce plateste angajatorul). Puteti sa-mi spuneti suma pe care o are de platit la stat in acest caz angajatul ?

Multumesc anticipat pentru un raspuns rapid.



#65 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2006 - 07:49 AM

Salariul brut pe cartea de munca va fi de 3600 RON.
Contrib.platite de angajat:
9,5%=342, 6,5%=244, 1%=36, imp.=478.
Contrib.platite de angajator:
19,75%=711, 7%=252, 2,5%=90, faambp in functie de codul CAEN al societatii, 0,75% fond sanatate la CM=27, 0,75% la ITM=27



#66 lil_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2006 - 12:08 AM

gfecker a spus:

ciobanu a spus:

are un singur loc de munca cu 2 ore? care este deducerea personala?
Deducerea personala se acorda la functia de baza,doar la norma intreaga(8-7sau 6 ore).Nu se acorda la fractiuni de norma,chiar daca este singurul loc de munca.
toata stima george


Deducerea personala se acorda de angajatori tuturor salariatilor numai la locul unde acestia au functia de baza, contractul individual de munca putand fi cu norma intreaga sau cu timp partial sau pe durata determinata sau nedeterminata. (HG nr.84/2005 art.56, pct.105: "Deducerea personala nu se fractioneaza in functie de numarul de ore in cazul veniturilor realizate in baza unui contract de munca cu timp partial, la functia de baza.")

Deci daca o persoana are un singur contract de munca (fie el si cu timp partial), acolo se considera ca are functia de baza si i se acorda deducerea personala in limita venitului realizat.



#67 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 21 March 2006 - 03:26 PM

ma scuzati ca redeschid subiectul asta, am citit tot ce tine de salarii pe forum si-n legi dar am o nelamuriere.
ati spus ca 6.5 % se aplica doar la salariul realizat fara indemnizatii de boala suportate de uitate.
in ordinul 221/2005 am gasit insa articolul care spune:

Art. 5. - (1) Contributia lunara a persoanelor asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, aplicata asupra veniturilor din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit. Angajatorul are obligatia calcularii, retinerii si virarii lunare integrale a contributiei datorate de catre persoana asigurata in contul deschis pe seama Casei Nationale de Asigurari de Sanatate la unitatile teritoriale ale Trezoreriei Statului in a caror raza angajatorii sunt luati in evidenta ca platitori de impozite si taxe.
(2) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
se aplica sau nu 6.5 la boala din unitate?

va multumesc



#68 AlexandraL

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 03:51 PM

as avea nevoie de grila deducerilor de baza
ma poate ajuta cineva?



#69 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 22 March 2006 - 02:49 PM

Era mai potrivita intrebarea la IMPOZIT PE VENIT dar uite in atasament

Fisiere atasate





#70 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2006 - 04:46 PM

gfecker a spus:

ciobanu a spus:

are un singur loc de munca cu 2 ore? care este deducerea personala?
Deducerea personala se acorda la functia de baza,doar la norma intreaga(8-7sau 6 ore).Nu se acorda la fractiuni de norma,chiar daca este singurul loc de munca.
toata stima george

Lil_c are dreptate : un angajat care are unul sau mai multe contracte de munca beneficiaza de deduceri personale la locul de munca care se (il) considera de baza, indiferent de tipul contractului cu timp normal sau partial.



#71 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2006 - 04:55 PM

pop dana a spus:

ma scuzati ca redeschid subiectul asta, am citit tot ce tine de salarii pe forum si-n legi dar am o nelamuriere.
ati spus ca 6.5 % se aplica doar la salariul realizat fara indemnizatii de boala suportate de uitate.
in ordinul 221/2005 am gasit insa articolul care spune:

Inearca urmatorul link http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...r=asc&&start=60



#72 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 23 March 2006 - 04:07 PM

pop dana a spus:

ma scuzati ca redeschid subiectul asta, am citit tot ce tine de salarii pe forum si-n legi dar am o nelamuriere.  
ati spus ca 6.5 % se aplica doar la salariul realizat fara indemnizatii de boala suportate de uitate.  
in ordinul 221/2005 am gasit insa articolul care spune:

Art. 5. - (1) Contributia lunara a persoanelor asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, aplicata asupra veniturilor din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit. Angajatorul are obligatia calcularii, retinerii si virarii lunare integrale a contributiei datorate de catre persoana asigurata in contul deschis pe seama Casei Nationale de Asigurari de Sanatate la unitatile teritoriale ale Trezoreriei Statului in a caror raza angajatorii sunt luati in evidenta ca platitori de impozite si taxe.  
(2) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
se aplica sau nu 6.5 la boala din unitate?

va multumesc

ORDONANTA nr. 1 din 12 ianuarie 2006 pentru reglementarea unor masuri financiar-fiscale în domeniul asigurarilor sociale
......
Art. 5
(1)Contributia de asigurari sociale de sanatate nu se datoreaza asupra indemnizatiilor reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, cu exceptia contributiei de asigurari sociale de sanatate, datorata de angajatori pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din fondurile proprii ale acestora.



#73 albina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 March 2006 - 07:46 PM

Am si eu o rugaminte mare. Un angajat a iesit la pensie si i s-a incetat contractul de munca pe 5 martie. Cum calculez pentru aceste zile contributiile cu un salariu brut 330 RON si cat ii mai ramane net?
Si o alta problema. Pentru un salariat cu contract de munca de 2 ore cu un salariu minim parca stiu ca este de 89 RON,care nu are un alt contract de munca, acesta fiind singurul sau contract, cum se calculeaza contributiile si care este salariul care ii revine net? Multumesc pentru cei ce imi raspund, am mare nevoie de raspunsuri.



#74 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2006 - 05:55 PM

Dragi colegi, ma bucur nespus ca v-am gasit, pentru ca sunt in concediu de ingrijire copil din ianuarie 2005 si nu mai eram deloc la curent cu modificarile, m-ati ajutat enorm, chiar tin sa va multumesc.
Am si eu 3 intrebari, va rog din suflet, daca ma poate ajuta cineva....
1. S-au scos cheltuielile profesionale din calculul bazei de impozitare?
2. Care este formula deducerii personale pentru salarii cuprinse intre 1000 si 3000 RON?
3. Unde pot gasi cotele care se aplica la calcularea fondului de accidente in functie de cod CAEN?
Va multumesc!



#75 ovy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:contabilitate, programare

Postat 07 April 2006 - 09:19 AM

Pt X_tina: 1. Da, 2. Vezi lista anexata, 3. In programul de CAS (Declaratii BASS)

Fisiere atasate





#76 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2006 - 09:53 AM

Multumesc, Ovy, lamurisem pct.1si 2, ramase 3. :) Merci inca o data.



#77 Daciana_S.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, audit

Postat 16 April 2006 - 09:56 AM

x_tina a spus:

3. Unde pot gasi cotele care se aplica la calcularea fondului de accidente in functie de cod CAEN?
Va multumesc!

Programul cnpas, la introducerea codului caen afiseaza si calculeaza automat in anexa 1.2, % in functie de care se calculeaza fondul de risc si accidente.
Ai de asemenea in cadrul aceluiasi program la optiunea Administrare- Vizualizare coduri CAEN.
Spor la treaba!



#78 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 May 2006 - 02:20 PM

ada zice:

"are un singur loc de munca cu 2 ore? care este deducerea personala?"
_________________
este "0",nu are.



#79 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 May 2006 - 02:22 PM

x_tina a scris:

3. Unde pot gasi cotele care se aplica la calcularea fondului de accidente in functie de cod CAEN?
Va multumesc!


Programul cnpas, la introducerea codului caen afiseaza si calculeaza automat in anexa 1.2, % in functie de care se calculeaza fondul de risc si accidente.
Ai de asemenea in cadrul aceluiasi program la optiunea Administrare- Vizualizare coduri CAEN.
Spor la treaba!

sau dai pe google cautare CAEN



#80 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 May 2006 - 01:08 PM

adrianabb a spus:

ada zice:

"are un singur loc de munca cu 2 ore? care este deducerea personala?"
_________________
este "0",nu are.
De ce este 0 ?
Daca este singurul loc de munca, indiferent de numarul de ore de contract, se aplica deducerea integrala.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL