Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare / inventariere leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


reevaluare / inventariere leasing

73 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:30 PM

ieri ti-am citi mesajul ala cu rosu, dar nu i-am dat importanta ca era art. abrogat.
si pe ctanela, care a scris mai clar notele contabile (la al tau am umblat eu putin, Cornelia, ca nu se vedeau bine conturile fiind scris ciorapeste) am trecut-o cu vederea din acelasi motiv.

nu-i mai putin adevarat ca mi s-a intors si neuronul care era plecat la baschet :lol:

stii ce-i mai tare din toate ? nici prima d-na si nici a 2-a d-na de la MF nu au reusit sa-mi explice cum ai explicat tu sau m-a dus pe mine mintea, in final... daca imi spunea cum am zis eu, gata era treaba ! ca de la fetele din cele 2 soc. de leasing pe care le-am sunat... nici poveste !



#62 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:51 PM

Multumesc pentru ajustarea mesajului. O sa fiu mai atenta de acum inainte.
Otilia, dar ce zici si de pietricica pe care am aruncat-o. Cum facem in cursul anului 2006?




#63 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 04:23 PM

dragilor,

ati observat ca nici legiuitorul nu recunoaste aceste leasing-uri interne ca pe niste datorii valutare reale ? ca pe furniz. externi, de ex ? la fz. ext. schimbam cursul de referinta facand 665/765 direct la fz. si acolo intepeneste suma pana la decontare sau la sf. anului urmator, deci se modifica clar soldul IN LEI contului. aici, 167 si 168 raman la cursul initial = cursul de contract, deci NU se modifica soldul in lei !!! ceea ce la datoriile reale in valuta ( cu plata nemijlocita in valuta) nu se intampla... nu-i asa ?
adica palaria e verde, nu prea verde, dar totusi verde...

Cornelia, ma crezi ca nu am apucat sa citesc ca lumea ordinul ala 1752, parca ?? zi-mi ca sunt dusa, dar crede-ma si mai lasa-ma 1-2 zile sa ma rezolv cu niste fise fiscale si restul de decl., apoi stau pe el si vb.

promit ca vb. te imbratisez cu drag.



#64 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 04:30 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

dragilor,  

ati observat ca nici legiuitorul nu recunoaste aceste leasing-uri interne ca pe niste datorii valutare reale ? ca pe furniz. externi, de ex ? la fz. ext. schimbam cursul de referinta facand 665/765 direct la fz. si acolo intepeneste suma pana la decontare sau la sf. anului urmator, deci se modifica clar soldul IN LEI contului. aici, 167 si 168 raman la cursul initial = cursul de contract, deci NU se modifica soldul in lei !!! ceea ce la datoriile reale in valuta ( cu plata nemijlocita in valuta) nu se intampla... nu-i asa ?  
adica palaria e verde, nu prea verde, dar totusi verde...

Cornelia, ma crezi ca nu am apucat sa citesc ca lumea ordinul ala 1752, parca ?? zi-mi ca sunt dusa, dar crede-ma si mai lasa-ma 1-2 zile sa ma rezolv cu niste fise fiscale si restul de decl., apoi stau pe el si vb.

promit ca vb. te imbratisez cu drag.
Oricum am pus intrebarea si pentru seminarul de la Brasov. Mai vedem. Spor la treaba si sa ne vedem scapate de perioada asta de cosmar.



#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 04:16 PM

dragilor,

dupa parerea mea, exista 2 variante de abordare :

1. sa NU fac reeval., pt. ca:
* e contract derulat numai pe teritoriul Romaniei, cu pers. juridica romana,
* legea zice dif. de "pret" NU de "curs", deci si asta ne arata ca nu se trateaza leasingul intern ca un contract valutar ci ca unul cu referire la valuta, cum sunt si cele de cablu, internet, telefonie mobila, ....
* eu nu datorez nici un moment valuta ci numai si numai lei, scopul evident al contractul in valuta fiind acela de a-l proteja pe fz. impotriva devalorizarii leului si nu acela de a i se plati efectiv valuta,
* o sa ma umple de nervi desfacerea dif. de pret la fiecare fact. ulterioara primita de la soc. de leasing fiindca nu pot inchide acel 408 pe venit fie doar din cauza ca nu corespunde cu monografia aia ... care e abrogata, dar se pare ca mai functioneaza inca,
* extrasul de cont de la leasing va fi acelasi indiferent daca fac sau nu reeval., 167 si 168 ramanand la cursul de contract.
* sa am divid. mai multe, ca dand un imp. mai mare aferent lor nu cred ca deranjeaza statul,
.........DAR sa iau amenda ca nu am efectuat integral evaluarea posturilor bilantiere, DESI, in acest caz - prin folosirea lui 408 - soldurile 167 si 168 raman la fel fie ca fac fie ca nu fac reeval., dar apare 408 in sold,

2. sa DA / fac reeval. fiindca si datoria de leasing financiar intern se poate asimila celor in valuta ??? si zice legea ca trebuie sa fac.

spre ce inclina balanta ??? sa DA sau sa NU ?

eu fac un chestionar pe acest subiect. puteti vota sincer, nu e nevoie de nici o explicatie, doar sunt tare curioasa cati dintre noi fac reevaluarea si cati nu.
chestionarul e un alt subiect, tot aici - la monografie contabila.



#66 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2006 - 03:39 AM

Otilia, la ce concluzie ai ajuns? Am vazut ca nu s-a prea inghesuit lumea la Chestionar :(
Eu am o dilema si mai grava, leasingurile le-am reevaluat dintotdeauna DAR contractele de Media care erau exprimate tot in valuta si decontate in lei-NU. Of, ce ma fac?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#67 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2006 - 02:19 PM

beatrice, eu sunt multumita de implicarea colegilor nostri in chestionar. daca ii numeri pe cei care au participat la discutii aici, vei vedea ca interesul e comparabil. ultima oara cand am nr. erau 21 voturi si nu cred ca nr. celor ce au scris aici e mai mare de atat.

draga mea, sa stii ca mi-a fost frica sa nu creez probleme firmei si mie, de asemenea, si am evaluat leasingul intern, folosind 408. in cel mai rau caz, daca un control nu e de acord imi va scoate chelt. si o va pune in profit nerepartizat. fiind micro, alte repercursiune nu e, in afara faptului ca am mutat cele 11 mil. dividende din 2005 in 2006 (marind chelt. in 2005 si scazand-o pe cea din 2006). am ales varianta prudenta celei pe care eu o consider corecta. am vb cu patroana acestei firme si a fost de acord. nu-mi place ce am facut, dar asta a fost varianta lipsita de risc.

ultima "indicatie" primita de la o d-na de la MF (tel. 319.93.05) a fost ca trebuie evaluate toate contractele in valuta, inclusiv cele cu clienti, exprimate astfel din acelasi motiv = protectie impotriva devalorizarii leului si nicidecum plata efectiva in valuta. deci, dragilor, daca aveti contracte de livrare mf. pe care le-ati facut in valuta, acei cl. care au sold la 31.12.trebuie evaluati. asta va afecta mai cu seama cl. cu plata in rate care au cumparat produse a caror valoare este exprimata contractual in valuta. de ex. aparatura medicala...

minunat, nu ??



#68 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2006 - 03:14 PM

Nici unul din partenerii mei de media nu-si reevalueaza creantele/datoriile! Nu m-as mai pupa in veci cu ei pe solduri, si am unii foarte grei de cap. Deci ne intoarcem de unde am plecat.
Am postat o intrebare in acest sens pentru cei care se duc la Brasov, a fost notata dupa cum mi-a comunicat Lexus. Sa asteptam raspunsul...
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#69 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 27 February 2006 - 08:50 PM

V-am inteles eu bine oare ?

La 31.12.2005 se evalueaza datoria de capital la fiecare contract de leasing si se face urmatoarea nota contabila :

658analitic distinct = 408 analitic distinct cu Suma = [datoria in valuta ramasa la 31.12.2005 (doar ratele fara dobanda )] X [ curs 31.12.2005 - curs istoric din contract (daca contractul e din 2005 sau mai vechi de 2005 si nu s-a facut evaluare la 31.12.2004) sau curs 31.12.2004(daca contractul e mai vechi de 31.12.2004 si la 31.12.2004 s-a facut aceeasi evaulare.]

Intrebare ; Daca S < 0 folosim aceeasi inregistrare 658 = 408 cu – 1540 de ex ? … n-ar fi prea corect daca am inregistrat pe parcursul anului dif. in 665. Cred ca trebuiau sa fie in 658 …..mai ales ca exista soc de leasing care pe parcursul anului chiar le-au denumit in factura // diferente de pret // . Daca au fost inregistrate in 665 ele se pot reconta in 12.2005.


Daca la 31.12.2005 societatea de leasing a facut si ea evaluarea creantei , in cursul lunii ianuarie in cadrul facturii lunare societatea de leasing introduce o pozitie noua ( daca contractul a fost din 2005 ) care se numeste // diferente pret capital pana la 31.12.2005 // . La contarea facturii de catre utilizator aceasta suma va debita contul 408 . Corect ?


In cursul anului 2006 la fiecare factura va aparea aceasta pozitie cu o anumita suma , astfel soldul lui 408 va fi stins pe parcurs pana la finele contractului de leasing. Vechea pozitie din factura // diferenta de pret rata capital // va aparea deasemea lunar in factura dar pe tot parcursul anului 2006 va cuntifica rata de capital functie de cursul de 31.12.2005 si nu fata de cel istoric , si se va inregistra in 658/758 sau in 665/765…mai vedem.

Dobanda la rata nu se evalueaza nici de catre utlizator nici de catre societatea de leasing.

Suma din conturile 167 , 1687 , 471 isi pastreaza raporarea fata de cursul istoric !

Corect pana aici ?



#70 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 February 2006 - 09:11 PM

doru,subscriu in totalitate la cele spuse de tine.exact la fel mi-am reevaluat si eu ctr.de leasing interne(numai din acestea avem).

toate miscarile legate de reevaluare nu angajeaza decat 2 conturi:408 si 658.ct.1672,1687 si 471 raman inregistrate la cursul istoric.



#71 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 February 2006 - 09:05 AM

Subscrii si la recontarea diferentelor de pret in 658/758 daca au fost interpretate ca dif de curs initial ? Si ca la evaluarea din 31.12.2005 , inregistrarea 658=408 e imperativa chiar daca e cu semnul - , si asta deoarece 408 este un cont de pasiv , si nu putem conta acea dif din evaluare cu 408=758 ? Poate trebuia sa inteleg ca da, dar insist. Mersi.



#72 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 05:02 PM

doru, te rog sa-mi permiti o sugestie: suna la 319.93.05 (M.F) si vezi ce zice d-na experta in (re)evaluare leasing intern. sa nu te mire daca iti va propune 408 bifunctional...
daca suni, poate ne spui si ce ai aflat :) eu mor de curiozitate ! :wink:
si mai am o sugestie : cere la centrala M.F. (tel: 319.97.76) cu d-na Tatiana Brega; mi-a fost recomandata, tot de o colega a dansei, drept cea calificata sa dea un raspuns just. sa stii ca e draguta si destul de rabdatoare...

nu ne uita cu "noutatile" aflate :P



#73 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 February 2006 - 05:12 PM

Crezi ca s-a sucit fata de ce ti-a spus tie ? Acum e tarziu...maine am o zi de umblatura...dar poate apuc s-o fac.
Iti dai seama ca n-am sa las tin noutatile pentru mine...



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 05:15 PM

doru, crede-ma ca mor de curiozitate... ti-o spun cu mana pe inima ! :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL