Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Adm. Fin. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Control Adm. Fin.

registru inventar
185 replies to this topic

#21 solomon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:surdila greci

Postat 26 January 2007 - 12:02 AM

asta cu cifra de afaceri ne-au dat-o si noua cand am reclamat amenda
art 42 din legea contabilitatii stabileste ceea ce numai o lege stupida putea sa faca
sa coreleze amenda cu cifra de afaceri cand, cum nu se spune se lasa doar la interpretarea
"organului"



#22 botirolando

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:rm valcea

Postat 26 January 2007 - 10:24 AM

amenda am luat si eu de la garda pt extrasele de cont de la sfarsitul anului, pt ca alteceva nu gasisera

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 09:41 PM




#23 florinzmarandache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 28 January 2007 - 02:08 PM

Am un control de la fisc si mi-au cerut sa completez niste tabele cu oligatiile bugetare si plati. Pentru 2004 si ian. iun. 2005 le fac in lei vechi sau ron?
FLORIN ZMARANDACHE



#24 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 05:14 PM

Cred ca este mai putin important, pe ei ii intereseaza sa vada daca ai obligatii neachitate din acea perioada, asa ca poti sa le faci in RON, pt ca daca ai obligatii neachitate le vei achita in RON.
Cu respect,
Alinutza



#25 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 01:20 PM

salut

poate ma ajuta cineva si pe mine. am control de la finante si-mi cere de la firma la care stam in chirie o notificare depusa de ei cum ca inregistreaza venituri din chirii si e platitor de tva. am de la ei o notificare din '94 in care scrie ca firma e luata in evidenta ca platitoare de tva dar cei de la finante zic ca nu e buna si trebe notificarea (am un model pe care mi l-au dat finantele si care nu seamana deloc cu ceea ce am primit de la proprietarul cladirii).
am mai vb cu astia de la firma dar sustin ca nu trebuie altceva decat foaia aia. puteti sa-mi spuneti va rog in baza carei legi trebuia depusa notificarea aia? am inteles ca de prin 2003 trebuia depusa?


mersi



#26 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2007 - 01:40 PM

Tu ca firma care stai cu chirie ai nevoie de contract ,evident inreg. la ad. fin + notificare in care firma propietara a optat pt facturarea cu TVA (daca e cazul) art 141 alin (2)lit k din cod fiscal vechi.
Nu inteleg de ce tu trebuie sa prezinti alte notificari.
Ai cerut retur de TVA?



#27 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 01:54 PM

da, e pt control de rambusare de tva si imi cer acesata notificare in care firma propietara a optat pt facturarea cu TVA dar o au din 1994 si cei de la finante sustin ca ar fi trebuit sa depuna altceva..
ceea ce am eu suna cam asa: in baza ordonantei nr 3/1992 si a HG 233/31.05.1993 cu privire la aprobarea Normelor pt aplic ordonantei nr 3/92 privind tva incepand cu data de sunteti luati in evidenta ca platitori de tva, fiind raspunzatori pt respectarea reglementarilor legale mentionate mai sus.
cam asta am eu si cica ar fi trebuit sa inregistreze si altceva in 2003, probabil dupa aparitia legii 571/2003
am atasat si notificarea. poate sa-mi respinga tva-ul pt ca ei n-au depus notificarea? noi am pltit tva pe chirie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 October 2008 - 09:42 PM




#28 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 03:59 PM

n-am reusit sa atasez. l-am copiat

NOTIFICARE privind opţiunea de taxare a operaţiunilor prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal


1. Denumirea solicitantului .............................................................
2. Codul de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit conform art. 153 din Codul fiscal ............................
3. Adresa ................................................................................
.........
4. Data de la care se optează pentru taxare (trebuie să fie ulterioară depunerii notificării) ................................................................................
...........
5. Bunurile imobile pentru care se aplică opţiunea (adresa completă, dacă opţiunea se referă la bunul imobil integral, sau dacă se referă la o parte din bunul imobil se va înscrie suprafaţa din bunul imobil. în cazul operaţiunilor de leasing cu bunuri imobile se va menţiona dacă opţiunea se referă la bunul imobil integral, sau dacă se referă la o parte din bunul imobil, pe lângă suprafaţa trebuie să se identifice cu exactitate partea din bunul imobil care face obiectul contractului)
................................................................................
...................................
................................................................................
....................................
................................................................................
...................................
Confirm că datele declarate sunt corecte şi complete.


Numele şi prenumele ........................, funcţia .....................................
Semnătura şi ştampila


stie cineva de cand e obligatoriu formatul acesta? multumesc



#29 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 August 2007 - 04:27 PM

Povestea este veche....

La inceputuri, OG.3/1995, inchirierea era operatiune taxabila.
Si la urmatoarele modificari OG.17/2000 si L.345/2002, inchirierea era tot taxabila.

Scutirea pentru inchirieri este introdusa pentru prima data de OG. 36/2003, M.Of. nr. 68 din 02/02/2003

Citeaza

3. După litera n) a alineatului (2) al articolului 9 se introduce litera o) cu următorul cuprins:
o) arendarea, concesionarea şi închirierea de bunuri imobile ...

4. Alineatul (6) al articolului 9 va avea următorul cuprins:
(6) Persoanele impozabile pot opta pentru plata taxei pe valoarea adăugată în cazul:
a) operaţiunilor de arendare, concesionare şi închiriere de bunuri imobile, prevăzute la alin.(2) lit.o), în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a legii;
b) operaţiunilor prevăzute la alin. (3)."
Numai ca adoptarea Normelor de aplicare (HG.598/2002) mai intarzie un pic.
Normelor se modifica prin HG. 348 din 27/03/2003, M.Of. nr.248 din 10/04/2003.
Aici, la 1-martie-2003, a fost introdusa pentru prima data Notificarea si totodata optiunea tacita

Citeaza

3. După articolul 22 se introduce un nou articol, articolul 221, cu următorul cuprins:
Art. 221
(4) Persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, care au continuat după data de 1 martie 2003 regimul de taxare pentru contractele în derulare, se consideră că au optat tacit pentru regimul de taxare pentru operaţiuni de natura celor prevăzute la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege.

(5) Persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de impozite şi taxe, dar neînregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, precum şi cele înfiinţate după data de 1 martie 2003, dacă optează pentru regimul de taxare al operaţiunilor prevăzute la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege, vor solicita înregistrarea ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată, urmând procedurile privind înregistrarea fiscală a plătitorilor de impozite şi taxe. După dobândirea calităţii de plătitor de taxă pe valoarea adăugată vor notifica în scris organelor fiscale competente asupra bunurilor imobile sau părţilor de bunuri imobile, pentru care optează pentru regimul de taxare.
În situaţia în care numai o parte dintr-un imobil este utilizată pentru realizarea operaţiunilor prevăzute la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege şi se optează pentru taxarea acestora, în notificarea transmisă organului fiscal se va înscrie în procente partea din imobil destinată acestor operaţiuni. Formularul pentru notificarea opţiunii (modelul este prevăzut în anexa nr. 3 la norme) se depune la organul fiscal la care persoanele impozabile sunt înregistrate ca plătitori de impozite şi taxe. Regimul de taxare pentru operaţiunile prevăzute la art. 9
alin. (2) lit. o) din lege se aplică de la data înscrisă în notificare. Taxa pe valoarea adăugată aferentă bunurilor imobile dobândite anterior datei de la care aceste persoane devin plătitori de taxă pe valoarea adăugată nu poate fi dedusă.

(6) Persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată pot opta pentru aplicarea regimului de taxare pentru orice operaţiune prevăzută la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege. Opţiunea se notifică organelor fiscale teritoriale conform procedurii descrise la alin. (5) şi se aplică de la data înscrisă în notificare.

(7) Persoanele care au optat pentru regimul de taxare pentru orice operaţiune prevăzută la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege nu mai pot aplica regimul de scutire pentru operaţiunile respective timp de 5 ani. După această perioadă persoanele impozabile pot anula opţiunea. Formularul pentru notificarea anulării opţiunii (modelul este prevăzut în anexa nr. 4 la norme) se depune la organul fiscal la care persoanele impozabile sunt înregistrate ca plătitori de impozite şi taxe.

(8) Prin derogare de la prevederile alin. (7), persoanele prevăzute la alin. (4), care la data de 1 martie 2003 au optat tacit pentru taxarea operaţiunilor prevăzute la art. 9 alin. (2) lit. o) din lege, pot renunţa oricând la această opţiune în vederea aplicării regimului de scutire. Formularul pentru notificarea anulării opţiunii (modelul este prevăzut în anexa nr. 4 la norme) se depune la organul fiscal la care persoanele impozabile sunt înregistrate ca plătitori de impozite şi taxe. Dacă ulterior vor opta pentru taxare, se vor conforma prevederilor alin. (7).

“Optiunea tacita” a fost valabila pana in 2007 cand prin noile norme se cere depunerea expresa a unei Notificari:

Citeaza

NORME 2007, pct.38.
(6) Persoanele impozabile care au optat tacit înainte de data aderării pentru închirierea, concesionarea sau arendarea de bunuri imobile, trebuie să depună notificarea prevăzută în anexa 1 la prezentele norme în termen de 90 de zile de la data aderării.

Persoanele impozabile care au depus notificări pentru taxarea operaţiunilor de închiriere, concesionare sau arendare de bunuri imobile, înainte de data aderării, nu mai au obligaţia să aplice acest regim de taxare pe o perioadă de 5 ani de la data înscrisă în notificare, dacă depun notificarea pentru renunţarea la regimul de taxare prevăzută la alin. (7) şi nu este necesară modificarea notificării în sensul menţionării suprafeţei bunului imobil, în loc de procent din bunul imobil, conform menţiunilor din anexa 1 la prezentele norme.
In concluzie, din 1-apr-2007 este necesara Notificare expresa si pentru cei care au optat tacit in martie 2003.



#30 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2007 - 05:37 PM

Da acum e clar ,la rambursare te cauta si-n ...,doar ,doar mai taie ceva ... Probabil ca nu ai avut alt Tva de taiat.
Oricum tu esti in regula (optiune tacita) pana in 2007.
Si sa sti ca pana de curand ( 2007)nu se prevedea amenda daca propietarul nu-l depunea .
Ai inteles ca notificarea nu o dai tu ,tie trebuie sa-ti parvina o copie de la proprietar.



#31 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 05:41 PM

va multumesc mult ca mi -ati raspuns



#32 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 August 2007 - 09:03 AM

revin din nou cu accesi problema. se pare ca cei de la control insista sa scoata tva-ul de la chirie pentru ca spun ei ca optarea tacita era valabila doar pt contractele in derulare in 2003, iar noi am incheiat contract cu ei in 2004. oricum orice decid va fi contestat. sunt suparati pe noi pt ca am cerut majorari de intarziere pt tva-ul ce a depasit termenul legal de solutionaresi vad ca nu vrem la renuntam....asa ca ne asteptam la orice.



#33 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2007 - 11:06 AM

Bine le-ati facut (majorari de intarziere) ! Dar sa va asteptati sa scormoneasca ...
Astept rezultatul.



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2007 - 07:03 PM

draga Marian, eu ma apuc sa-ti recitesc toate posturile, ca nu se mai poate :celb (6):

sa stii ca am arhivat destule din mesajele tale, mai ales in ultimul timp... :lostit (13):

esti bun ... bun de tot ! :biggrin:



#35 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2007 - 07:17 PM

Ai dreptate, Otilia !! si eu am remarcat acest lucru !! Jos palaria in fata lui !! :lostit (13):

Este un profesionist !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2007 - 05:59 PM

ei ? ai vazut, marian ?? :lostit (13): mai e lume care crede ca mine, despre tine :celb (6):

multumim mult pt. ajutorul profesionist !!



#37 sonydan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 October 2007 - 04:25 PM

In anul 2003 firma mea a inchiriat un spatiu comercial unei alte firme ,chirie facturata cu tva , iar in 2004 pentru ca aveam de recuperat mult tva am optat pentru notificarea cu plata tva. Acum am terminat de recuperat tva-ul dar platesc in continuare 19% din chirie pentru ca dupa lege 5 ani de la notificare sunt obligat la aceasta. S-a abrogat aceasta lege odata cu aderarea si cei 5 ani nu mai sunt valabili ? Ajunge sa fac o notificare de renuntare la plata tva sau trebuie sa astept sa treaca cei 5 ani?



#38 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 30 April 2008 - 09:48 PM

Poate mai exista topic pe aceasta discutie dar ,nu am gasit. :frusty:
Colegii care, au avut anul acesta control de fond imi pot spune ,de ce anume s-au legat ?cei de la administratie?
-inventarul e gata :pullhair:
-registrele completate
-am verificat sa fie receptii,bon de consum etc
-declaratiile sunt predate,fisa platitorului e ok :good: ,,doamne ajuta,,
dar,ma gandesc daca se leaga de ceva anume.
multumesc.



#39 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 30 April 2008 - 10:07 PM

sa ai scis pe bonurile de combustibil numarul masinii;
daca ai ceva exporturi, importuri, sa ai documente de trasnport;
iar daca ai tot.....gasesc ei ceva ...
oricum de obicei verifica mult pe tva

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:22 AM

tatiana



#40 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 30 April 2008 - 11:20 PM

Oamenii aia vin ca sa dea amenzi , pentru ca i-a trimis tariceanu , deoarece firmele au devenit nesimtite si nu platesc impozite , uitandu-se ca rolul contabilului este ca o firma sa plateasca cat mai putine taxe si impozite ! :pullhair:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL