Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#181 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 November 2009 - 06:25 PM

are dreptate negocont



#182 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2009 - 11:40 PM

Interesanta "cerinta lor" fara acoperire legala,oare chiar cred ei ca pot cere ce vor, atunci sa dea in scris ca vor ei sa inregistrati acel contract indiferent de ce spune legea.




#183 OanaLH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 February 2010 - 12:51 PM

:lostit (13):Buna ziua!
M-ar interesa care ar fi modalitatea legala ( daca aceasta exista) prin care sa dau marfa unui client dar sa o facturez doar in momentul in care imi plateste!
Ar fi corect sa-i fac un contract de comodat in care sa stipulez ca-i dau echipamnete IT spre folosire dar ca le pot ridica in momentu in care consider ca nu a respectat anumite conditii?
Ideea ar fi in felul urmator: sa pot da marfa clientului, sa arat ca marfa mea este la el dar acesta sa nu devina proprietarul ei decat in momentul in care imi va plati! Clientul are urgent nevoie de marfa dar nu are banii necesari pt a o achita si imi promite ca imi va plati marfa peste 2 luni.
Daca i-as da factura in momentul in care ii dau marfa atunci risc ca acesta sa nu-si achite datoria la termenul stabilit! Si chiar daca imi va da BO sau CEC fara acoperire va trebui sa-l dau in judecata pentru a-l executa silit si nu e chiar interesul meu. As prefera sa merg efectiv si sa-i ridic marfa decat sa merg prin tribunal sa sa apelez la societati de recuperare creante.
Intrebarea mea este daca pot sa fac un contract in care sa arat ca marfa mea este la el dar ca eu o voi putea ridica in orice moment daca acesta nu indelineste anumite conditii! :smile:



#184 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2010 - 01:51 PM

In caz de probleme orice tip de contract ai face tot la politie / judecatorie ajungi; de exemplu daca tu te vei duce sa iei marfa inapoi trebuie ca el sa-ti dea voie sa faci asta, fara voia lui nu ai ce face.
Eu cred ca solutie mai buna decat cecul nu exista.
Dragos



#185 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 01 March 2010 - 04:28 PM

Detin un apartament pe o firma inregistrata la CECCAR si nu pot sa facturez chirie, nefiind in obiectul de activitate.
Ma gandesc la varianta ca printr-un contract de comodat firma sa dea unei persoane fizice (din familie) apartamentul spre folosinta, iar persoana fizica sa incheie un contract de chirie cu chiriasul (persoana juridica). Chiriasul va achita si deduce toate cheltuielile de intretinere.
Vedeti vreo problema?

Multumesc anticipat.



#186 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 March 2010 - 04:57 PM

Persoana fizica care inchiriaza trebuie sa declare la fisc contractul de inchiriere , iar daca nu este propietar , cum poate subinchiria de fapt , in baza unui contract de comodat?
Te poti orienta din obiectele de activitate care sunt de la ceccar... sau or fi si alte variante.



#187 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2010 - 05:21 PM

da, sunt probleme cu varianta propusa de tine>
contractul de comodat este in esenta contract civil, comodatul insemnand de fapt "imprumut de folosinta gratuita". in cazul in care proprietarul comodantul este persoana juridica, fiscul va reconsidera acest contract ca fiind una de inchiriere la pretul pietei, cazul va fi cu atat mai grav daca persoana fizica(comodatar) este si asociat sau se poate lega indirect de firma.

nu vad alta solutie decat inscrierea ca obiect de activitate secundara inchirierea imobilelor sau facturarea fara a avea ca obiect de activitate aceasta activitate trecuta(sperand ca se va trece cu vederea peste).
Bea



#188 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2010 - 05:28 PM

Treaba cu comodatul nu prea merge, firma este proprietara imobilului, este chiar ilegal ca fructele (chiria) sa fie incasate de PF si nu de firma; deci singura solutie este adaugarea unui cod CAEN.
Dragos



#189 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 March 2010 - 08:03 PM

Daca firma este inscrisa la Ceccar , nu este permis sa efectueze activitati comerciale, (inchiriere) sunt anumite Coduri Caen acceptate prin actul constitutiv de Ceccar :
ACTIVITATEA PRINCIPALA ESTE:
6920 - Activităţi de contabilitate şi audit financiar , consultanţa în domeniul fiscal;

ACTIVITATI SECUNDARE :
Obiectul de activitate a societatii va include , de asemenea , urmatoarele activitati:
7022 - Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management;
8299 - Alte activităţi de servicii suport pentru întreprinderi;
6209 - Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei;
7320 - Activităţi de studiere a pieţei şi de sondare a opiniei publice;
6420 - Activităţi ale holdingurilor;
6619 - Activităţi auxiliare intermedierilor financiare, exclusiv activităţi de asigurare şi
fonduri de pensii;
7490 - Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice n.c.a.;
6831 - Agentii imobiliare;
6621 - Activitati de evaluare a riscului de asigurare si a pagubelor

Cred ca la activitati ale agentiilor imobiliare , ar putea fi o solutie plauzibila.

Aceasta postare a fost editata de doiny: 01 March 2010 - 08:04 PM




#190 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2010 - 08:06 PM

si se pedepseste cumva daca ulterior adauga noi coduri CAEN? (nu cunosc detalii, de aceea intreb pe cei ce cunosc legislatia aferenta...)
Bea



#191 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 March 2010 - 08:25 PM

Depinde de fiecare, cum vrea sa respecte normele, eu nu m-as incumeta sa incerc, daca nu e voie...(poti face un pfa, pe numele cuiva din familie (sotul de ex)

Aceasta postare a fost editata de doiny: 01 March 2010 - 08:27 PM




#192 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 01 March 2010 - 08:42 PM

De unde va sti fiscul cand vine in control la firma care este proprietarul apartamentului ca acesta este dat spre folosinta unei persoane fizice care incaseaza chirie? chirie care stiu ca trebuie declarata la fisc.
Codul CAEN cu agentie imobiliara nu cred ca poate fi folosit.
Este o intelegere intre CECCAR si reg com si nu poti adauga ale coduri CAEN fara viza de la CECCAR.
daca nu ai codul CAEN in actul constitutiv se spune ca se pot confisca veniturile.



#193 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 07:35 AM

Vezi postareaflo8200, la Mar 1 2010, 08:42 PM, a spus:

De unde va sti fiscul cand vine in control la firma care este proprietarul apartamentului ca acesta este dat spre folosinta unei persoane fizice care incaseaza chirie?

pai nu ai zis ca firma are in proprietate apartamentul?
oare de unde va stie fiscul, na?

eu as face contract de inchiriere cu cealalta firma pe un an, urmand ca sa facturez chiria pe un an intreg, contabilizand la venituri extraordinare, cu incasare in 12 rate.
astfel, activitatea nu ar face parte din activitatea curenta a societatii, nu trebuie inclus in obiectul de activitate si nu sunt complicatii.
Bea



#194 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 02 March 2010 - 08:15 AM

Ai inteles gresit.
De unde va sti fiscul ca acel apartament este dat printr-un contract de comodat catre o persoana fizica, iar persoana fizica l-a inchiriat la o firma?
Cand vine controlul eu nici nu trebuie sa arat acel contract de comodat.

Iar daca facturezi chirie pe un an trebuie sa folosesti contul 472 si treci pe venituri lunar, deci vei avea venituri din chirii in fiecare luna.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 02 March 2010 - 08:20 AM




#195 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 08:35 AM

ok, ascunzi contractul de comodat, si daca la o adica se descopera... eu nu mi-as asuma acest risc.

da, ar trebui sa ai venituri lunar, insa continuand pe ideea ca este un venit extraordinar, as trece toata suma aferenta exercitiului curent la facturare pe venituri extraordinare, lasand doar partea aferenta exercitiului urmator pe venituri in avans. oricum, nu as duce in venituri din chirii care face parte din veniturile din exploatare si ai ajunge sa fii obligata la includerea activitatii din inchiriere in obiectul de activitate al societatii(care ar fi modul normal insa nu vrei asa).
Bea



#196 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 02 March 2010 - 08:50 AM

Nu este ANAF atat de dotat incat sa descopere acel contract de comodat. Nici nu stiu daca persoana fizica va trebui sa il declare impreuna cu contractul de inchiriere. Chiar daca trebuie, ar insemna a existe o baza de date performanta pentru ca ANAF sa descopere ca acel apartament luat de persoana fizica in folosinta printr-un contract de comodat este declarat la impozite si taxe locale in proprietatea firmei "X".



#197 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 09:11 AM

si firma care ia in chirie nu doreste sa-si deschida acolo punct de lucru?
Bea



#198 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 02 March 2010 - 09:22 AM

Da, o sa deschida punct de lucru acolo.



#199 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2010 - 09:32 AM

la inregistrarea punctului de lucru se va cere Extrasul CF, deci toata documentatia, se va verifica daca exista mai multe sedii de firme acolo s.a.m.d., deci daca nu la firma proprietara, la firma chirias oricum se va sti de acel contract, de unde doar un mic pas pana la firma proprietara. nici nu stiu daca nu vor exista probleme cu comodatul urmat de inchiriere, avand in vedere specificul comodatului...

depinde oricum de modul in care se percepe riscul de catre proprietar, respectiv de control si alte imprejurari...

cel mai simplu si corect ar fi sa fie contractul de chirie in mod direct intre cele doua firme.
comodatul pe persoana fizica va fi reconsiderata de catre fisc, asta e clar.
mai departe - depinde de control...
Bea



#200 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 02 March 2010 - 09:50 AM

Nu stiu sa se ceara extrasul de CF, dar poate ai dreptate.
Oricum, in apartamentul respectiv nu este sediul firmei proprietare.
La declararea punctului de lucru se poate merge cu un contract de inchiriere intre firma care detine apartamentul si firma care il ia in chirie. Apoi, in urmatoarea zi se vine cu act aditional de anulare a acelui contract si se trece la varianta propusa de mine cu interpunerea persoanei fizice.
Pana la urma statul nu este pagubit pentru ca persoana fizica va declara contractul de inchiriere si va plati impozit.
Repet, firma inscrisa la CECCAR nu poate factura chirie, e o aberatie, dar asta e. Si decat sa risc confiscarea veniturilor, mai bine risc cu varianta propusa.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 02 March 2010 - 09:53 AM







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL