Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#41 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2006 - 02:33 PM

libertas a spus:

Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si sunt fericit ca v-am gasit.

Intrebarea mea este urmatoarea: Este necesara autentificarea (notariat/avocat) contractelor de imprumut si comodat (auto) in care  partile contractante sunt una si aceeasi persoana, respectiv unul dintre asociati?

Multumesc


In cazul contractului de comodat , din cate stiu eu, daca nu presupune existenta achitarii unei sume nu tb sa treaca pe la notariat... Noi am avut control si nu s-a legat nimeni de aeasta problema



#42 axerom

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 January 2006 - 05:49 PM

Buna ziua
Detin o societate cu profil agricol si doresc sa iau de la tatal meu printr-un ctr. de comodat niste utilaje agricole ( tractoare semanatori, etc.), astfel incat sa pot inregistra in contabilitatea firmei toate chelt. legate de acestea ( motorina, ulei, piese de schimb).
Doresc sa stiu daca este legal si daca utilajele primite trebuiesc tinute in vreun cont anume.
Multumesc

ionut



#43 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 27 January 2006 - 07:23 PM

Cu o informatie te pot ajuta. E legal, ai dreptul sa inchei un astfel de contract fara nici o problema.
Cu conturile te-as ajuta......dar sunt novice



#44 libertas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 January 2006 - 10:57 PM

In cazul contr de imprumut, situatia este aceeasi?
Am depus bani la banca, pentru a efectua o plata, iar acolo am incheiat un contract de imprumut. Fara acest contract, banca nu ar fi primit banii. Cu acest contract pot ramane linistit sau tb sa mai dau pe la avocat/notar?



#45 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 28 January 2006 - 12:18 AM

Fa si tu ca banca! Ei duc contractele de imprumut la notar?



#46 libertas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 January 2006 - 12:25 AM

Corect.
Cred ca vreau sa fiu mai catolic decat Papa.
Multumesc.



#47 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2006 - 08:02 AM

libertas a spus:

Corect.
Cred ca vreau sa fiu mai catolic decat Papa.
Multumesc.


Nui cde imprmut la notar... banca a retinut un exemplar, tu ai unul in cazul unui control... totul este in regula



#48 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 03:21 PM

Credeti ca pentru sediul social este suficient un contract de comodat intre unul din asociati ( care are apartamentul ) si firma?
Nu vrea sa faca un contract de inchiriere ca presupune si inreg. la Adm. fin. + impozit. Dar daca e musai face si contract inchiriere.



#49 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 30 January 2006 - 03:48 PM

CONTRACT DE COMODAT
Nr. din



Între:
1. Societatea Comerciala
județul/sectorul Tulcea, reprezentată prin
Administrator – asociat unic,, în calitate de comodant, pe de o
parte, și
2. Gavrila Gheorghe si Gavrila Ioana, cu sediul in --------------judetul Tulcea, în calitate de comodatar, pe de altă parte,
a intervenit următorul contract de comodat, cu respectarea următoarelor
clauze:

Obiectul contractului
Art. 1 - Comodantul se obligă să pună la dispoziție comodatarului Imobilul format din 1 încăperi, în suprafață totală de .............. m2, și spațiul de folosință comună, în suprafață de ........ m2, cu sediul în , județul/sectorul Tulcea, în folosință temporară și gratuită,(pentru sediul firmei) cu obligația comodatarului de a-l restitui în individualitatea sa.
Art. 2 - Comodantul se obligă să pună la dispoziție comodatarului bunurile mobile reprezentate de următoarele:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Bunurile mobile prevăzute mai sus se acordă de către comodant comodatarului în mod gratuit, cu obligația comodatarului de a le restitui în individualitatea lor.
Durata contractului
Art. 3 - Durata contractului este de 10 ani, respectiv până la data de 11.12.2014.
Art. 4 - Prezentul contract poate fi prelungit automat cu noii perioade daca nici una dintre parti nu-si manifesta intentia de a-i pune capat cu cel putin 30 zile inainte sau până la punerea în vânzare a spațiilor.
Obligațiile părților.
A. Obligațiile comodantului
Art. 5. - Comodantul nu poate solicita restituirea spațiului și a bunurilor mobile înainte de împlinirea termenului pentru care s-a încheiat prezentul contract, cu excepția situației în care se modifică statutul juridic al imobilului.
Art. 6 - În cazul în care comodantul, pe parcursul executării contractului și înainte de termenul convenit, va avea nevoie de spațiul respectiv pentru asigurarea unor nevoi obiective, poate cere restituirea spațiului de la comodatar.
Art. 7 - În situația în care una dintre părți nu respectă clauzele contractului, cealaltă parte este în drept să rezilieze contractul în urma unui preaviz de 15 zile.
B. Obligațiile comodatarului
Art. 8 - Comodatarul este obligat să se îngrijească, ca un bun gospodar, de conservarea spațiului și a bunurilor mobile ce formează obiectul contractului.
Art. 9 - Comodatarul este obligat să se servească de spațiul respectiv exclusiv pentru activitatea medicală; nerespectarea acestei obligații conduce la rezilierea contractului.
Art. 10 - Comodatarul este obligat să asigure bunurile care fac obiectul contractului împotriva oricăror cauze de deteriorare, incendii etc., fiind obligat ca la încetarea contractului să le restituie comodantului în integritatea lor.
Art. 11 - Comodatarul este obligat să suporte toate cheltuielile de folosință a spațiului, cheltuielile de întreținere, energie electrică și termică, telefon, reparații, impozite si taxe pe cladiri si terenul aferent precum și orice alte cheltuieli rezultate din folosirea imobilului.
Art. 12 - Comodatarul este obligat să suporte toate cheltuielile pentru buna funcționare a bunurilor mobile.
Art. 13 - Comodatarul este obligat să restituie comodantului bunurile la termenul stabilit prin prezentul contract.
Art. 14 - Comodatarul nu poate cere restituirea cheltuielilor făcute pentru asigurarea uzului curent al spațiului contractat și nici nu poate reține spațiul cu titlu de compensare pentru eventualele creanțe pe care le-ar avea asupra comodantului.
Soluționarea litigiilor
Art. 15 - Eventualele litigii ce pot interveni între părți se vor soluționa pe cale amiabilă. Dacă acest lucru nu este posibil, soluționarea se va face prin instanța de judecată competentă în a cărei rază teritorială își are sediul comodantul, conform normelor procedurale de drept comun.
Art. 16 - Prezentul contract produce efecte după semnare, și se completează corespunzător cu dispozițiile Codului civil.

Încheiat astăzi, .................... .

Comodant, Comodatar,
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#50 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 January 2006 - 05:42 PM

Juristul firmei spune ca trebuieste mers la notariat ptr. contractul de comodat!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#51 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2006 - 09:07 PM

Atunci mai bine contract inchiriere la Adm fin. 8)



#52 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 30 January 2006 - 11:00 PM

Informatie sigura (sotul meu e avocat).
Contractul de comodat , inchiriere NU trebuie autentificat de notar.
Sediul social al unei societati la apartamentul unuia dintre asociati e OK numai cu contract de comodat.



#53 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 30 January 2006 - 11:02 PM

Clauzele contractuale AU PUTERE DE LEGE pentru semnatari.

Pt. fboji, E suficient contractul de comodat.



#54 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 January 2006 - 10:41 PM

-Am facut astazi un contract de comodat necesar pentru schimbare sediu social la REGISTRUL COMERTULUI si nu trebuie autentificat asa ca nu plati ce nu trebuie.( daca ei nu cer de ce sa o facem noi)

noroc si viata buna ! : :lol:
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#55 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 February 2006 - 08:25 AM

libertas a spus:

Corect.
Cred ca vreau sa fiu mai catolic decat Papa.
Multumesc.

Stii care-i culmea?...Astia platesc si cele mai multe amenzi :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#56 irdaram

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 February 2006 - 03:17 PM

Dragilor.
deci voi ziceti ca totusi trebuie un contract de comodat daca sediul social al firmei este in apartamentul asociatului?
Eu de ex am o firma al carui sediu l-am inregistrat la domicilui mamei mele (care este proprietara) fara acest contract de comodat,ci doar pe baza unei declaratii de a acord e ei!
este ok?!?



#57 cc&ap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2006 - 04:22 PM

CONTRACT DE
ÎMPRUMUT DE FOLOSINȚĂ (COMODAT)

Încheiat astăzi 01.Decembrie.2004

1. PĂRȚILE CONTRACTANTE
1.1. Domnul ......, domiciliat în ......, posesorul cărții de identitate seria RR nr.......eliberată de Secția 9 valabilă 18.01.2001-14.04.2011, cod numeric personal ....., în calitate de comodant, pe de o parte,
și
1.2. S.C. /////S.R.L, cu sediul social în ....... cod unic de identificare ......... număr de înregistrare la Registrul Comerțului ........, în calitate de comodatar, pe de altă parte,
au convenit să încheie prezentul contract de comodat cu respectarea următoarelor clauze:
2. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Comodantul dă spre folosință temporară și gratuită comodatarului, autoturismul, proprietate personală, marca DACIA, tipul SuperNova, nr. de identificare ........, capacitate cilindrică 1390, culoare GRI, an de fabricație 2001, înscris în circulație sub nr. ......, conform certificatului de înmatriculare nr. FUB149, eliberat de S.I.E.P. București în data 14.02.2002, autoturism aflat în bună stare de funcționare, care nu este sechestrat sau urmărit.
2.2. Comodatarul are dreptul să folosească autoturismul pe drumurile publice din țară și din străinătate, fără acordul prealabil al comodantului.
3. OBLIGAȚIUNILE PĂRȚILOR
3.1. Obligațiile comodantului sunt următoarele:
a) să predea spre folosință comodatarului autoturismul mai sus menționat;
B) să nu înstrăineze autoturismul pe toată durata prezentului contract;
c) să solicite comodatarului, pe toată durata contractului, să se folosească de autoturism ca un bun proprietar.
3.2. Obligațiile comodatarului sunt următoarele:
a) să ceară și să obțină spre folosință autoturismul mai sus menționat;
B) să folosească autoturismul ca un bun proprietar, să efectueze reparații curente și să nu transmită dreptul de folosință unei terțe persoane;
c) să suporte toate cheltuielile pentru buna funcționare a autoturismului;
d) să suporte toate riscurile în caz de distrugere sau avariere a autoturismului folosit;
e) va suporta toate pagubele și va fi unic responsabil pentru orice daună sau vătămare produsă unui terț;
f) să facă toate demersurile necesare pentru ca dreptul de proprietate al comodantului să fie respectat pe totă durata contractului;
g) în momentul expirării contractului să predea comodantului autoturismul în aceeași stare de folosință ca în momentul preluării și să răspundă de orice degradare adusă acestuia.
4. DURATA CONTRACTULUI
4.1. Părțile au convenit să încheie prezentul contract de împrumut de folosință pe o perioadă de 5 ani, începând de astăzi, data încheierii contractului.
4.2. La expirarea prezentului contract, părțile vor putea, de comun acord, să prelungească perioada pentru care s-a încheiat prezentul contract.
5. ÎNCETAREA CONTRACTULUI
5.1. Prezentul contract încetează de deplin drept, fără a mai fi necesară intervenția instanțelor judecătorești, în cazul în care una dintre părți:
a) cesionează drepturile și obligațiile sale prevăzute de prezentul contract fără acordul celeilalte părți;
B) își încalcă vreuna dintre obligațiile sale, după ce a fost avertizată, printr-o notificare scrisă, de către cealaltă parte, că o nouă nerespectare a acestora va duce la rezoluțiunea/rezilierea prezentului contract.
sau
c) în termen de 15 zile de la data primirii notificării prin care i s–a adus la cunoștință că nu și-a executat ori își execută în mod necorespunzător oricare dintre obligațiile ce-i revin.
5.2. Partea care invocă o cauză de încetare a prevederilor prezentului contract o va notifica celeilalte părți, cu cel puțin 15 zile înainte de data la care încetarea urmează să-și producă efectele.
5.3. Rezilierea prezentului contract nu va avea nici un efect asupra obligațiilor deja scadente între părțile contractante.
5.4. Prevederile prezentului nu înlătură răspunderea părții care în mod culpabil a cauzat încetarea contractului.
6. LITIGII
6.1. Părțile au convenit că toate neînțelegerile privind validitatea prezentului contract sau rezultate din interpretarea, executarea ori încetarea acestuia să fie rezolvate pe cale amiabilă de reprezentanții lor.
6.2. În cazul în care nu este posibilă rezolvarea litigiilor pe cale amiabilă, părțile se vor adresa instanțelor judecătorești competente.
7. CLAUZE FINALE
7.1. Modificarea prezentului contract se face numai prin act adițional încheiat între părțile contractante.
7.2. Prezentul contract, împreună cu anexele sale care fac parte integrantă din cuprinsul său, reprezintă voința părților și înlătură orice altă înțelegere verbală dintre acestea, anterioară sau ulterioară încheierii lui.
7.3. În cazul în care părțile îsi încalcă obligațiile lor, neexercitarea de partea care suferă vreun prejudiciu a dreptului de a cere executarea întocmai sau prin ehcivalent bănesc a obligației respective nu înseamnă că ea a renunțat la acest drept al său.
7.4. Prezentul contract a fost încheiat într-un număr de 2 exemplare, câte unul pentru fiecare parte.

COMODANT, COMODATAR,



#58 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 21 February 2006 - 05:29 PM

Daca ti-a inregistrat la reg. com. sediul societatii fara contract pentru spatiu, inseamna ca nu esti obligata sa-l inchei. Problema este ca fara acest contract nu o sa poti deduce cheltuieli asociate sediului.



#59 adigv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 February 2006 - 05:46 PM

Modelul de contract de comodat e pentru un autoturism. Ca sa nu ai probleme referitoare la decontarea unor cheltuieli era mai bine daca acest contrac se incheia la un notar, deoarece e o cedare de folosinta cu titlu gratuit, iar codul civil (comercial) face precizari la drepturile si obligatiile partilor. Un eventual control s-ar putea sa nu il ia in considerare, sau s-ar putea ca, comodantului sa i se considere venituri impozitele si taxele achitate de catre SC...SRL, daca ele sunt decontate in contabilitatea societatii. Ar fi vorba de un venit indirect, de aceea eu consider ca, contractul de comodat trebuie incheiat la notar, cu referiri la articole din codul civil (comercial).



#60 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 21 February 2006 - 09:47 PM

Contractul de comodat este un contract de imprumut folosinta. NU TREBUIE autentificat la notar, si cheltuielile se pot deduce.
Contractul e cu titlul oneros, are aceeasi putere ca si cel de inchiriere.
Nu esti obligat sa faci contract de comodat daca apartamentul apartine asociatului. Doar pentru deducerea cheltuielilor se face acest contract.
Iar daca pe extrasul CF apare si alta persoana (mama, tata, sotul) atunci e nevoie si de o declaratie din partea acestei persoane.
Informatie sigura ! :wink:
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL